MSI MAG X670E Tomahawk WiFi: Extra výbava „lacnejšie“

MSI MAG X670E Tomahawk WiFi v detailoch

Základná doska X670E Tomahawk WiFi je kombináciou najvyššej čipovej súpravy AMD a relatívne nižšej ceny. Minimálne teda na pomery dosiek X670E. Okrem širšej konektivity (to v prvom rade) je tu aj podpora PCI Express 5.0. Slušné VRM je pritom dobre pripravené aj na efektívny chod aj s najvýkonnejšími procesormi, aké je možné na platforme AM5 použiť.

Na test sa k nám dostala jedna z najlacnejších základných dosiek s čipsetom X670E, ktorého južný mostík pozostáva z dvoch čipov, z ktorých je čo na PCB základnej dosky vyvádzať. Navyše v prípade variantov X670 s E na konci (X670E) je z procesora aj podpora rozhrania PCIe 5.0, ktorá sa v súčasnosti hodí napríklad na najvýkonnejšie modely SSD NVMe a v budúcnosti sa bude hodiť pre nadchádzajúce grafické karty. To je MAG X670E Tomahawk WiFi v hrubých črtách.

Presnú identitu a to, čím sa táto základná doska odlišuje od iných, podobných, je daná tradične rozdielom v detailoch. Na tie sa budeme zameriavať v nasledujúcej časti tohto článku.


MSI MAG X670E Tomahawk WiFi

Hoci nejde o lacnú dosku, tak pri výbere výhradne modelov X670E je Tomahawk WiFi na začiatku cenníkov, medzi najlacnejšími základnými doskami.

Vyhotovenie PCB je vo formáte ATX, teda s rozmermi 305 × 244 mm. Z istého uhla pohľadu to môže byť určitá výhoda oproti modelom E-ATX, ktoré od skrinky vyžadujú nadštandardnú kompatibilitu. X670E Tomahawk WiFi však nemá až toľko portov a konektorov (ako napríklad X670E Ace), aby sa nezmestila na najpopulárnejšiu plochu formátu ATX.

   

Doska nemá príliš veľa pompéznych prvkov, ktoré by ju nejako zvlášť predražovali. Žiadny backplate, žiadne ARGB. Dôraz je tu najmä na čo najširšie možnosti pripojenia za čo najnižšiu cenu, pričom vyvážené – zodpovedajúce danej cenovej triede – sú aj ostatné prvky, ku ktorým sa postupne dostaneme. Teraz je ale vhodné znovu vhodné poznamenať podporu PCIe 5.0 ×16 5.0, za ktorú si tu (oproti doskám X670) priplácate a z pohľadu internej výbavy je nadštandardný aj počet slotov M.2 na inštaláciu SSD. Tie sú až štyri, všetky pritom 4-linkové.

Podporu PCIe 5.0 má ale iba prvý slot M.2, na ktorom je predinštalovaný väčší hliníkový chladič s hmotnosťou 63 g. Pre podporu SSD až do 110 mm je i dlhší a je možné u neho očakávať vyšší chladiaci výkon. Nie najvyšší, to by musel byť členitejší, viac rebrovaný, ale i tak je jeho plocha pomerne veľká.

Robustnejšie sú aj chladiče na VRM, respektíve na 17-fázovej (14+2+1) napájacej kaskáde procesora. Takisto sa jedná o hliníkové monolity s určitou snahou rebrovania, pozdĺžne i priečne. Celková hmotnosť chladičov VRM je približne 300 gramov (97 + 204 g). Dosky s ešte väčšími/ťažšími sa často spájajú s nižšou efektivitou VRM a jeho vyšším zahrievaním. Najmä pokiaľ sa jedná o lacnejšie základné dosky.

   

Napájacia kaskáda X670E Tomahawk WiFi je postavená na nadštandardne efektívnych a silných 80-ampérových fázach, v rámci ktorých sú osadené napäťové regulátory Monolithic Power MP2235. Ich ovládačom PWM je integrovaný obvod Monolithic Power, MPS2223.

   

Zvukový čip/kodek je ALC1200. Teda jedna z chválenejších možností, ktorá sa na dosky osadzuje, hoci žiadny špeciálny zosilňovač ani špeciálne kondenzátory na kryštálovo čistý zvuk okolo zvukového adaptéra nie sú. Testy zvuku zostávajú jednou z vecí, ktorú zatiaľ nedokážeme exaktne otestovať, ale na raz to príde. Na testovacej metodike totiž priebežne pracujeme.

Na zadný I/O panel je vyvedených desať portov USB, z čoho osem je typu A (z toho dva sú 10-gigabitové s podporou štandardu 3.2 gen. 2, zvyšok dosahuje na polovičnú rýchlosť) a dva typu C. Zatiaľ čo jeden konektor USB-C je rýchlejší (štandard 3.2. gen. 2×2), tak druhý podporuje rozhranie DisplayPort 1.4.

Konektor DP je inak vyvedený aj samostatne a zobrazovacie zariadenie môžete pripojiť k základnej doske aj cez HDMI (2.1). Ethernetové pripojenie je 2,5-gigbitové (Realtek RTL8125BG), bezdrôtová sieť je s podporou WiFi 6 (a BT 5.3) a pri konfigurácii audio konektorov MSI myslelo tak na majiteľov zostáv s viacerými analógovými satelitmi ako aj na používateľov optického výstupu (S/PDIF).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

 •  
 •  
 •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

 •  
 •  
 •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

 1. Já mám s těma deskama od MSI v poslední době špatný zkušenosti, na začátku dobrý, ale časem třeba odejdou porty na připojení ventilátorů apod. Pokud u AM5 došlo k výraznému zdražení oproti starším platformám, tak bych ocenil, kdyby to aspoň bylo funkční dlouhodobě a ne že to po 5 letech odejde. :-/

  1. Vďaka za doplnenie. Pri iných značkách sa to v porovnateľných podmienkach pri porovnateľnom modely používania s ohľadom na väčšiu vzorku (aspoň vo vyšších jednotkách kusov) nedeje?

   Nejaké štatistiky spoľahlivosti by boli v testoch, samozrejme, skvelé, ale nereálne na dosiahnutie. Ohľadne tohto majú dáta, z ktorých by sa dalo niečo vyčítať, servisáci. Ale tí zase nepublikujú články… Ak sú v tomto smere medzi doskami v rovnakej cenovej triede jednoznačné rozdiely, tak áno, určite by vhodné to v rámci hodnotenia zohľadňovať. Otázka je… „ako?“. 🙂

   1. Jasný, je to tak, jak píšeš. Ani já nemám žádnou relevantní statistiku, jestli jsem měl smůlu nebo je to nějaký trend. Ale stane se ti to na jedné desce, řekneš si smůla, stane se ti to na druhé, publikuješ neopakovatelný výraz, stane se ti to na třetí a další desku stejného výrobce už si nekoupíš.
    Já toho nestavim moc, naopak, ale zase to není něco jednou za pár let, spíš jednotky ročně a kvůli té spolehlivosti teď jedu Asus desky, zatim dobrý, ale nedokážu říct, jestli na ně nebudu za pár let nadávat stejně. 😉

 2. Pekna deska bez zbytecnych blikatek.
  4 x M2 desky jsou cim dale zajimavejsi, spolu s klesajicimi ceny M2 disku.
  Jen mi mrzi ze se nenasel cas na test RAIDu. Nacpat 4 kusy 1T disku a procvicit
  0,1 a 10 a 01 na cteni a zapis v jednom programu, zamereni na aplikace. Testovani specickych pripadu pro prenosy souboru specificke delky je prilis mimo zamereni HWcooling.

  PCI 5 jsou prilis zhave na to aby sli provozovat ve vsech slotech ale PCI 4 jsou uchladitelne bez trotlovani kvuli teplote. Lze tak dosahnout vyssi bezpecnosti dat a (temer) srovnatelne rychlosti za stejnou cenu jak PCI5.
  PCI4 v raidu je potreba 2 tolik kusu ale zase jsou o polovinu levnejsi.

  Z tohoto duvodu jsou desky se 4 sloty zajimave.

  1. Zkusil sis někdy vytvořit ramdisk a otestovat rozdíly v aplikačním výkonu? Kterých aplikací by se to mělo týkat?

  2. — Testovani specickych pripadu pro prenosy souboru specificke delky je prilis mimo zamereni HWcooling.

   Nie je to príliš mimo a testami RAIDu by som sa zaoberal rád. Teda, pokiaľ by bol k dispozícii dostatočný čas na dôkladné otestovanie. A ten nemáme, bolo by to nad moje možnosti (a s ostatnými vecami nevyhnutnými na chod HWC by sa nestíhalo ešte viac, ako sa nestíha teraz). Súčasná podoba testov základných dosiek je naše aktuálne maximum.

   1. Vždyť je to nesmysl, k čemu ti je RAID, k ničemu. RAID pokud potřebuješ, tak ho potřebuješ mimo PC – diskové pole, NAS, atp. RAID na PC je pozůstatek po rotačních discích, když to kompetetivní hráči potřebovali zrychlit a maximum, co si i bohatý hráč mohl dovolit, byl leda Velociraptor na 10.000 ot. Teda něco, co bylo asi 100x pomalejší než dnešní SSD i v RAIDu.

    1. I v prvním případě. Podle mě, pokud jednorázově a přitom seriózně řešíš, jak pracovat s enormním balíkem dat přetékajícím operační paměť, nebudeš si komplikovat práci vytvářením RAID, kterému hrozí selhání. A pokud chceš takovou práci dělat často, zvolíš spíše platformu, která ti umožní osadit dostatečně velkou RAM. Ale třeba má na mysli konkrétní aplikaci, která nám všem uniká.

     1. Řekněme si upřímně, že oba tušíme, že žádná taková appka neexistuje a RAID tak dává smysl jako typ 5, 6, případně 10 jako řešení pro zálohy a rozhodně ne na desktopu. Dřív to bylo jinak, RAID dával smysl jako levné řešení, jak se dostat k vyšší rychlosti úzkého hrdla toku dat. Víc RAM vyšlo dráž. Ale dneska už to neplatí, když potřebuju rychlejší disk, osadím prostě rychlejší SSD.

      1. Pro hobíka a hračičku to může být spíše zajímavá než užitečná featura na experimenty, na seriózní práci to podle mě moc není.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *