Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Jiushark JF13K-Diamond

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne.

Na šírku orientovaný pasív s dvoma ventilátormi vodorovne. Pamätníkom sa určite vybavia dvojventilátorové chladiče Gemini od Cooler Masteru. na podobnom základe je postavený aj nový Jiushark JF13K-Diamond. Vzhľadom na TDP až 265 W sa jedná o veľmi nízky chladič. Pre svoju výšku iba 92 mm má namierené do skriniek, kde sa výkonnostne porovnateľné vežovité chladiče (pre svoju výšku) alebo AIO vodníky (kvôli väčšej šírke, než je pre vybrané systémy SFF hraničná) nezmestia.

Jiushark ide na to pomerne dobre aj čo sa týka kompatibility s pamäťami. Základňa je centrovaná a počíta sa s obojstranným osadením pamäťových modulov, čo je užitočné najmä pre high-endové platformy, ktoré majú sloty  DIMM z obidvoch strán pätice CPU. Nejaké obmedzenie na výšku pasívov RAM tu ale predsa len je do 50 mm, respektíve 59 mm zo strany s vyššie posadeným rebrovaním.

Ilustračné obrázky ukazujú dostatočný odstup aj od prvého slotu PCI Express, čo značí nadštandardný prístup k poistke na demontáž rozširujúcej karty. Medzi ňu a chladič sa dokonca vojde dokonca aj SSD s vysokým chladičom, keďže JF13K-Diamond by zvrchu nemal obmedzovať SSD v slote M.2. To asi stopercentne nemusí platiť na úplne všetkých základných doskách, ale vzájomná kompatibilita (chladičov CPU a SSD) je tu výrazne lepšia ako u výkonnostne porovnateľných chladičov typu veža, ktoré sa v tradičnej, vertikálnej polohe v tejto osi zasahujú viac do priestoru základnej dosky. JF13K-Diamond má do hĺbky 121 mm a chladič Noctua NH-U14S „až“ 150 mm. Dominantný rozmer top-flow chladiča Jiushark je 241 mm, tiahne sa teda takmer cez celú šírku dosiek formátu ATX.

Na ochladzovanie pasívu sa používajú dva 120 mm ventilátory so zníženým profilom na 15 mm. Rýchlostný rozsah je 800–1800 ot./min a udávaný rozsah prietoku vzduchu 39,86–109,60 m3/hod.

Objavili sa už aj prvé testy, na ktorých má JF13K-Diamond držať procesor Core i9-11900K pri „package power“ 217 W hlásenom cez softvérový monitoring HWiNFo do 85 °C. To v podmienkach na benchtable (t.j. mimo skrinky, bez systémového chladenia) pri teplote vzduchu okolia pred testovacou zostavou 22,3 °C. V podobných podmienkach s vyšším odberom procesora (s CPU package power 251 W) už zahrievanie jadier narážajú na 100 °C. Rockat Lake je ale poriadny držiak a ani vo vysokej záťaži s inštrukciami AVX-512 viete len tak neznižuje násobič/frekvencie a chod sa dá aj za takyćhto alarmujúcich podmienok vyhodnotiť za stabilný. Na 265 W procesorov AMD Ryzen 7000 (typicky po agrešívnejšom pretaktovaní Ryzenov 9) to už ale asi stačiť nebude.

Pozoruhodná je pri tomto chladiči takisto cena, na item.jd.com je v predaji za 270 čínskych jüanov, čo je v prepočte zhruba 37 eur/cca 875 Kč a aj po pripočítaní colných poplatkov by to mohlo výjsť na atraktívny pomer cena/chladiaci výkon. Alternatívne top-flow chladiče s potenciálne podobným TDP, ako sú Noctua NH-C14S alebo Phanteks PH-TC14CS sú výrazne drahšie a zároveň vyššie (teda s horšou kompatibilitou s malými skrinkami).

Podporované platformy sú AMD AM4/AM5 a Intel LGA 1700/1200/115x a chladič Jiushark JF13K-Diamond je dostupný v čiernom aj v kompletne bielom variante.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

 •  
 •  
 •  

Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu). Celý článok „Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú. Celý článok „Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

   1. Působivý mi ale zrovna nepřipadá. Cenově atraktivní být jednoduše musí, protože je jinak krajně nepraktický. Při snaze o uchycení budete mít nejspíš chuť někoho nakopnout.

    1. Pravda, tá montáž ktovieako zrejme elegantná nebude. A pritom s dvoma „servisnými“ otvormi medzi rebrami aj pri tejto konštrukcii taká byť mohla. Hmmm, zdá sa, že manuál v elektronickej forme Jiushark dostupný ešte nemá…

    2. čo tu mrnká tento pacient? veď na renderi jasne vidno, že základňa je bez prípravy na soket! a na fotkách je uchytenie úspešne skryté…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *