BitFenix prepracoval Prodigy M (2022), skrinku pre budúci rok

Prodigy M 2022, efektívnejšie chladenie a širšie možnosti inštalácie komponentov

Prodigy a Prodigy M patria najpopulárnejšie, povedzme „netradičné“ PC skrinky. Nejde už ale o žiadne novinky a BitFenix sa rozhodol podniknúť refresh Prodigy M, ktorá bude niesť prívlastok 2022 (ARGB). Podľa jej úprav sa zdá, že je výrobca s hrubými črtami spokojný (rozmery ani tvar plášťa sa nezmenili) aj po ôsmich rokoch (od vydania Prodigy M). Ladilo sa ale veľa detailov, ktoré sa dajú ľahko prehliadnuť.

Zvonku vyzerá nová skrinka Prodigy M 2022 (ARGB) takmer rovnako ako stará Prodigy M a nabáda k hre s hľadaním piatich rozdielov. Rozmery sa nelíšia a na chlp presne by mali kopírovať pôvodné s tým, že stále ide o nižšiu skrinku (vysokú 359 mm) s výraznejšou šírkou (250 mm) a s dominantnou hĺbkou (404 mm). Rovnako vymodelovaná je dvojica rúčok, ktorými sú skrinky Prodigy charakteristické. Pri nich už však BitFenix spomína, že sú zosilnené, aby nedochádzalo k prehýbaniu a deformáciám materiálov ani pri najvyššej možnej hmotnosti osadených komponentov s využitím všetkých možností skrinky.

Pre varianty s označením ARGB pribudlo nielen pestrofarebné osvetlenie, ale aj jeden (tretí) 120-milimetrový ventilátor, ktorý je súčasťou dodávky. Ten dopĺňa predtým osamotený vstupný ventilátor na dne skrinky. Obyčajné skrinky bez osvetlených ventilátorov však v tejto pozícii už nemajú žiadny ventilátor, takže je to v tomto smere ochudobnenie oproti Prodigy M.

Modely bez ARGB LED sú bohužiaľ brané ako „nižšia trieda“ so slabšou výbavou. Na rozdiel od starších modelov však všetky tieto nové (vrátane neosvetlených) majú však nainštalovaný jeden 60 mm ventilátor s nízkym (10 mm) profilom. To za perforovaným čelným panelom, ktorý jeho montáž po odstránení 5,25″ už umožňuje. Prítomnosť tohto ventilátora má zlepšiť chladenie grafickej karty, a to či už je vo vertikálnej alebo horizontálnej polohe.

Po bežnej inštalácii grafickej karty priamo do slotu PCI Express je grafická karta vo vodorovnej polohe, ale hore ventilátormi. Je to z dôvodu pootočenej montáže základnej dosky o 180 stupňov. Tým pádom sa grafická karta ocitá pod stropom a procesorový chladič sa ocitá až pod ňou. Chladenie grafickej karty je tu možné zlepšiť dvoma spôsobmi, jednak použitím prachového filtra namiesto plexi na strope skrinky, jednak spomínaným 60 mm ventilátorom, ktorý jej vháňa svieži vietor medzi rebrá. BitFenix pritom tvrdí, že oproti bežným malým ventilátorom je tento optimalizovaný tak, aby nebol nikdy vyložene hlučný. A asi to tak bude, keďže maximálna rýchlosť je pomerne nízka, iba 2300 ot./min.

   

Tento ventilátor je dokonca možné preinštalovať o úroveň nižšie a zarovnať ho z pravej strany čelného panela, odkiaľ má pomáhať v chladení grafickej karty v prípade, že je nainštalovaná vertikálne. K takejto montáži si už však musíte zadovážiť vlastný riser PCIe, ktorý nie je súčasťou príslušenstva. BitFenix má medzi informáciami o Prodigy M 2022 (ARGB) pomerne veľa interných testov zahrievania, ale je škoda, že sa vyhýba porovnaniu výsledkov chladenia grafickej karty s použitím 60 mm ventilátora a bez neho.

Takisto chýba porovnanie zahrievania rovnakej grafickej karty s ohľadom na to, či je v horizontálnej alebo vertikálnej polohe. Ale je možné, že to je práve preto, že GeForce RTX 3090 už vertikálne nebude možné chladiť na marketingovo rozumné teploty, keďže už v horizontálnej polohe hot-spot GPU presahujú 85 °C. Na ukážku výsledkov chladenia vo vertikálnej polohe BitFenix použil výrazne úspornejšiu GeForce RTX 3060 (s hot-spotom 67,9 °C).

Testy zahrievania komponentov v skrinke BitFenix Prodigy M 2022 pri teplote okolitého vzduchu približne 25 °C (Zdroj: BitFenix.com)

Podpora grafických kariet má byť pritom bez ohľadu na voľbu pozície pomerne široká. Priestoru je dosť na to, aby sa zmestila aj väčšina veľkých GeForce RTX 3090 a Radeon RX 6900 XT. Dĺžka grafickej karty je limitovaná 329 mm, čo je oproti Prodigy M zlepšenie o 19 mm. Nevýhoda horizontálnej montáže je ale v tom, že sa pripravíte o podporu kvapalinových chladičov. Tie môžete osadiť teoreticky až do formátu 280 mm, ale iba pri vertikálnej montáži grafickej karty. V prípade horizontálnej montáže sa musíte uskromniť so 120 mm vodníkom alebo siahnuť po vežovitom chladiči. Ten môže mať ale teoreticky až 190 mm, predtým bola podpora na výšku iba do 160 mm.

Súčasne aj popri takto vysokom chladiči zostáva za základnou doskou 44 mm na vedenie kabeláže a na druhej strane je zase možné nainštalovať prídavný panel na dva 3,5″ HDD a zároveň dva 2,5″ SSD/HDD. Dve 3,5″ alebo tri 2,5″ interné úložiska je možné nainštalovať aj na dno skrinky, ale to na úkor, teda namiesto vstupných ventilátorov.

Zatiaľ čo Prodigy M s priehľadným oknom boli prakticky nedostupné, tak tu to bude naopak. Všetky varianty sú vybavené temperovaným sklom a vzájomne sa odlišujú iba farbou a výbavou ventilátorov. Čierne skrinky nesú identifikátor BFC-PM2-300KKGSK-RP (s jedným 120 mm ventilátorom bez osvetlenia) a BFC-PM2-300WWGSW-RP (s troma ARGB LED ventilátormi, dvoma ARB LED pásmi a ovládačom). Biele potom BFC-PM2-300WWGSW-RP a BFC-PM2-300WWGSW-3A, kde 3A na konci značí bohatšiu výbavu s ARGB LED. BitFenix pritom dodáva, že biela ja jasnejšia než na Prodigy M z roku 2013 a čierna zase temnejšia.

Modernizovaná je aj portová výbava, na panel konektorov pribudlo 10-gigabitové USB-C (t.j. štandard 3.2 gen. 2), vedľa ktorého zostávajú dva 5-gigabitové porty USB-A a dva separátne audio jacky. Aby boli konektory lepšie po ruke aj v prípade, že máte počítač na zemi, sa panel s konektormi zo spodku bočného panela presunul navrch.

   

O dostupnosti zatiaľ nič nevieme, ale v túto chvíľu sa už dajú skrinky Prodigy M 2020 (ARGB) preobjednať na overclockers.co.uk za 99,70 eur, respektíve 121,70 eur – drahšie varianty s ARGB.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *