Site icon HWCooling.net

Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Testy pamätí a disku

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Základné parametre

ParametreLenovo Legion 7i 15IMHg05 (81YU0054CK)
Rozmery359 × 259 × 19,9 mm
Hmotnosť2246 g
Displej15,6", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 144 Hz, 500 nit, matný, G-Sync
ProcesorIntel Core i7-10875H, 8C/16T, 45 W, 14nm
Grafická kartaNvidia GeForce RTX 2070 Super Max-Q 8 GB GDDR6 / Intel UHD 630, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB DDR4 SODIMM (3200 MHz) replaceable
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, 1× voľný slot M.2 slot
Porty1× USB-C Thunderbolt 3 40 Gb/s (DisplayPort 1.4, Power Delivery), 1× USB-C 3.2 Gen 1 10 Gb/s (DisplayPort 1.4), 2× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A, 1× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× RJ-45 Ethernet, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie80 Wh
Rozlíšenie kamery720p
Reproduktory2× 2 W stereoreproduktory
Orientačná cena (czc.cz)59 989 Kč/2290 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-680" as a base selector for example: #supsystic-table-680 { ... } #supsystic-table-680 tbody { ... } #supsystic-table-680 tbody tr { ... } */

Detaily

Podobne ako Legion Y740S aj 7i ponúka zaujímavú škatuľu s lesklým čiernym nápisom.

V balení nájdete klasické príslušenstvo v podobe nabíjačky a príručiek.

Legion 7i je nová vlajková loď, ktorá nadväzuje na úspešnú minuloročnú sériu. Legion Y740 bol jedným z najzaujímavejších notebookov minulého roka a novinka preto nemá o nič menšie ambície. Testovaný kúsok dostal 8-jadrový Core i7-10875H, ktorý u nás v testoch debutuje. Asistovať mu bude 16 GB RAM, 1 TB SSD a o herný výkon sa stará RTX 2070 Super Max-Q. Hlavnou konkurenciou preto budú ROG Zephyrus M15 a OMEN 15. V ponuke sú aj iné konfigurácie s Core i5, šesťjadrovou i7 a najvyššou osemjadrovou i9. V oblasti grafiky máte na výber z GTX 1660 Ti, RTX 2060, RTX 2070 Max-Q až RTX 2080 Super Max-Q. Testovaná konfigurácia je však podľa mňa najlepšie vyvážená a ponúka najlepší pomer ceny a výkonu.

Dizajn Legion 7i priamo nadväzuje na Y740 a predchádzajúce Legiony, no opäť posúva latku o trochu vyššie. Sivé hliníkové telo pôsobí elegantne a je menším magnetom na odtlačky, než povedzme čierny GS66 Stealth. Typické mierne predsunutie displeja a pántov bližšie ku klávesnici je nielen efektné, ale umožňuje aj prepracovanejšie chladenie a opticky zväčšuje displej pri používaní, keďže je o niečo bližšie k používateľovi.

Za pozitívum považujem aj pomerne rozumnú hmotnosť okolo 2250 gramov, čo je len o máličko viac ako mal M15 alebo GS66, ktoré však neboli také robustné ako nový Legion. Spracovanie je jednou z hlavných predností novinky. Na zadnej strane môžeme vidieť logá Lenovo a Legion, pričom herné logo je dokonca podsvietené. Ide o jeden z veľkého množstva svietiacich prvkoch na notebooku, čomu sa však budeme venovať viac neskôr.

Portová výbava nového Legionu je nadštandardne dobrá. Na pravom boku je jeden 5 Gb port USB-A s podporou nabíjania, na ľavom dvojica portov USB-C a audio jack. Jeden z konektorov USB-C je Thunderbolt 3 a podporuje tak 10 Gb USB aj video výstup DP 1.4. Druhý je síce len 5 Gb, no tiež podporuje video výstup.

Podstatná časť konektivity sa ukrýva vzadu, čo uľahčuje dokovanie aj organizáciu kabeláže, ktorá vám nebude zavadzať po stranách. Nachádza sa tu HDMI 2.0, dvojica 10 Gb USB-A, eternetový (RJ-45) a napájací konektor. Ide naozaj o veľmi solídnu portovú výbavu, ktorú len tak niekde nenájdete. Vytknúť sa dá sa už len absencia čítačky SD kariet, ktorú sme napríklad videli nedávno v OMEN 15.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému a posunutie pántov displeja dopredu.

Veko displeja ponúka výstupok pre ľahšie otváranie. Zaujímavým detailom je, že na tejto hrane je miniatúrne logo Legion.

Pohľad zhora vám znova ukáže sivé veko s čiernou portovou časťou, zaujímavejšia je ale spodná časť, kde vidíme masívne perforovanú časť pre chladenie. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Zaujímavým detailom je ešte plaketa na kryte, ktorá hovorí: Welcome to the inside of Legion. Tomu sa hovorí zmysel pre detail. Na rozdiel od Asus či MSI je vnútro viac menej čierne, takže žiadne modré či červené základné dosky neočakávajte.

Testovaná konfigurácia ponúka asi najrozumenšiu výbavu Legion 7i v ponuke. Konkrétne ide o procesor Intel Core i7-10875H s 8 jadrami a taktom až 5,1 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all-core turbo. Dvojica slotov SO-DIMM je obsadená 16 GB 3200 MHz RAM, kapacitu si však môžete poľahky zvýšiť po odobraní krytu, ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Chválim dvojicu slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorného úložiska. O grafický výkon sa stará najnovšia mobilná RTX 2070 Super Max-Q, uvidíme, ako sa bude notebooku dariť v konkurencii iných notebookov s touto grafikou.

Notebook okrem vymeniteľných modulov RAM ponúka aj možnosť rozšírenia úložiska pomocou M.2 SSD, na čo poslúži druhý voľný slot. Ľahko dostupná je aj karta WiFi, ktorá však podporuje najnovšie štandardy WiFi 6 802.11ax, takže jej výmena tak skoro nebude potrebná.

   

Pozornosť si určite zaslúži aj chladenie, na ktorom si výrobca dal záležať. Označuje ho ako Coldfront 2.0, ktorý pozostáva z 2 mm vapor chamber, 6 termálnych senzorov a dvojice ventilátorov z kvapalne kryštalických polymérov. Vďaka Q Control 3.0 môžete prepínať medzi tromi režimami výkonu, ktoré ovplyvňujú výkon aj hlučnosť notebooku. Chladenie bolo silnou stránkou Legion notebookov už v predchádzajúcich verziách a vyzerá to tak, že novinka bude pokračovať v tomto trende. Sám som zvedavý, aké výsledky uvidíme pri testoch, no očakávania sú rozhodne vysoké.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Ďalšou dôležitou časťou herného notebooku je klávesnica. 7i ponúka klávesnicu s názvom TrueStrike, ktorá má 100 % RGB podsvietenie a anti-ghost funkciu. Podstatné je tiež rozloženie, ktoré považujem za viac menej ideálne. Veľké šípky, dvojriadkový enter, množstvo multimediálnych klávesov a funkčných skratiek či plnohodnotná numerická časť. Veľmi dobrá odozva na stlačenie a minimálne prehýbanie základne si tiež zaslúžia pochvalu. Klávesnici tak naozaj nemám čo vytknúť a môžem len chváliť.

Touchpad má príjemný povrch, podporuje gestá a má ovládače Windows Precision, takže najlepší možný zážitok z používania na OS Windows. Stlačiť sa dá najlepšie v spodnej časti, hore takmer vôbec. Nemám mu z pohľadu používania veľmi čo vytknúť, no ani ma nijako neohúril. Pri hraní však budete aj tak používať myš, touchpad je teda akési núdzové riešenie pri prenášaní a na cestách.

Kamera ponúka štandardné rozlíšenie 720p a na rozdiel od predchodcu je na hornom okraji displeja a nie spodnom. Ponúka tiež Privacy Shutter pre prekrytie kamery, keď ju nepoužívate, čo je jedna z už ikonických fukncií Lenovo notebookov. Legion 7i žiaľ neponúka žiadne biometrické zabezpečenie, čo je vlastne prvá vec, ktorú mu môžem zatiaľ vyčítať.

Spomínali sme, že notebook je hojne vybavený RGB LED. Na jeho demonštráciu slúžia nasledujúce dva obrázky. Okrem klasického podsvietenia klávesnice RGB s rôznymi efektami tu nájdete aj podsvietený pás po bokoch a celej prednej časti notebooku.

Rovnako sú podsvietené aj dva výduchy chladenia spolu s už spomínaným Legion logom na veku displeja.

Z praktického hľadiska ide o nepotrebnú funkciu, no určitý „cool“ faktor sa nedá odoprieť. Podsvietenie vyzerá obzvlášť efektne v noci a verím, že si svojich fanúšikov nájde, hlavne v mladšom publiku hráčov.

Reproduktory pozostávajú z dvojice 2 W modulov na spodnej strane notebooku. Podporujú Dolby Atmos a viete si ich prispôsobiť cez príslušnú aplikáciu. Zvukový prejav však nie je nijako výnimočný, chýbajú mu basy a je trochu plechový. Porovnávam žiaľ s MacBook Pro 16, ktorý má najlepšie reproduktory na trhu, nejde teda o úplne férové porovnanie.

Notebook je vybavený 80 Wh batériou, čo rozhodne nie je zlá hodnota, no videli sme už aj väčšie. GS66 má napríklad 99,9 Wh batériu. Legion 7i „menšiu“ batériu kompenzuje Hybridným režimom a technológiou Advanced Optimus, ktoré slúžia na prepínanie medzi dedikovanou a integrovanou grafikou, hoci tu máme displej s G-Sync. K notebooku je dodávaná 230 W nabíjačka, ktorá má typické konektor pripomínajúci USB. Napájací konektor je na zadnej strane, nebude vám tak zavadzať po stranách notebooku ako to býva zvykom pri konkurencii. Nabíjanie je prekvapivo rýchle. Po 30 min máte 67 %, hodina stačí na 97 % a plné nabitie som nameral po hodine a 11 minútach. Ide tak o najrýchlejšie nabíjanie v hernom notebooku, aké som doteraz videl. Thunderbolt 3 žiaľ na nabíjanie využiť nemôžete.

Napriek pomerne bežnej kapacite batérie je výdrž v našom náročnom teste YouTube veľmi solídna. Namerali sme 4 hodiny a 35 minút, čo je mierne menej ako pri Zephyrus M15, no viac ako mal OMEN 15 aj GS66. Vzhľadom na výkonnejší procesor a veľmi jasný displej ide o úctyhodný výsledok, no opäť nič prevratné a rozhodne nejde o taký dobrý výsledok ako sme videli pri Zephyrus G14 s AMD procesorom.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je pri herných notebookoch jednou z kľúčových vlastností pre plnohodnotný zážitok na cestách. Posledné notebooky mali buď 4K 60 Hz displeje so skvelými farbami, alebo rýchle panely Full HD, kde farby neboli zlé, no nebola to úplná špička. Takisto G-Sync sa v poslednej dobe akosi vytratil z nami testovaných kúskov.

Legion 7i v oblasti displeja ponúka azda najlepšie riešenie, aké sme tu tento rok mali. 144 Hz je na hranie hier viac než dosť a hoci sme tu mali aj 300 Hz displej, reálne také FPS bude pomerne komplikované dosiahnuť, hlavne pri AAA tituloch. Naopak, viac než nezmyselne vysoké FPS by sa hodila technológia na vyhladzovanie obrazu a Legion preto ponúka G-Sync. Môžete si povedať, že pôjde teda o akýsi priemerný rýchly herný panel, ktorý nie je vhodný na grafickú prácu. Opak je pravdou. 100 % podpora AdobeRGB, 500 nit jas a DisplayHDR 400 sú parametre, ktoré u herných notebookov len tak neuvidíte.

Parametre udávané výrobcom sa nám viac menej potvrdili. 100 % sRGB, 100 % AdobeRGB, 98 % DCI-P3 a 100 % NTSC sú naozaj skvelé hodnoty. Gamma 2,1 s miernou odchýlkou, pomerne dobrá uniformita farieb aj podsvietenie a jas 418 nitov sú tiež úctyhodné hodnoty. Skvelá je aj priemerná farebná odchýlka Delta-E s hodnotou 1,68.

Papierové parametre aj reálne namerané výsledky sú naozaj skvelé a displej patrí medzi najlepšie, aké sme tu mali a nebojím sa dokonca povedať, že by mohlo ísť o najlepší herný displej vôbec.

Aby toho nebolo málo, na ovládanie displeja a farebných profilov ponúka výrobca aj aplikáciu X-Rite Color Assistant, kde si môžete vybrať z viacerých dedikovaných farebných profilov.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Rendering, Geekbench

Testovaná konfigurácia Legion 7i je vybavená 8-jadrovým i7-10875H, ktorý u nás debutuje. Dá sa očakávať, že bude podávať lepšie výsledky ako 6-jadrový i7-10750H v Omen 15 či Zephyrus M15. Zároveň bude zrejme o máličko pomalší ako najrýchlejší i9-10980HK v GS66. V praxi ale zohrávajú svoju rolu aj chladenie a teploty, ktoré neboli zrovna silnou stránkou MSI. Uvidíme, ako tento fakt zaváži.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Single core výsledky ukazujú mierny 2 % náskok MSI pred Legion, ktorý je ale o 4 a 7 % rýchlejší než OMEN a Asus. V multicore má GS66 opäť mierne navrch, konkrétne o 4 %, vyšší počet jadier a vlákien u Legion však znamená 20 a 23 % náskok pred OMEN a Asus. Novší R20 už ukazuje ešte podobné výsledky, teda 4 % náskok GS66 oproti Legionu v single core. Ten je opäť rýchlejší ako OMEN a Asus, tentokrát o 4 %. V multicore je prvý krát Legion rýchlejší aj ako MSI a to o 2 %, zatiaľ čo OMEN a Asus nadelil zhodne 20 %.


Praktické testy Blender a POV-Ray budú ovplyvnené možnosťami chladiaceho systému, dá sa preto očakávať, že Legion by mohol mať o niečo navrch oproti konkurencii. To sa viac menej aj potvrdilo v Blenderi, ked Legion porazil MSI o 4 %, a OMEN s Asusom až o 26 a 31 %. V POV-Ray je len 2 % rozdiel medzi MSI a Legion v prospech GS66, zatiaľ čo OMEN a Asus opäť zaostávajú o 19 a 23 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3 – 5 ukazujú podobné výsledky ako Cinebench a teda -3/-3/-3 % stratu na GS66, náskok 3/5/4 % oproti Omen a 9/10/8 na M15. Multicore je zase -5/-7/-6 % v porovnaní s GS66, 24/18/16 % proti OMENu a 29/25/23 náskok pred M15. Ide o veľmi podobné výsledky s predchádzajúcimi testami. Výsledkom je tak mierna strata v SC na GS66 s procesorom s vyšší taktami a naopak mierny náskok pred dvojicou so slabšou i7. Podobný výsledok je aj v MC, kde Legion zaostáva o máličko viac pred MSI, no rozdiel oproti konkurencii s i7 sa vďaka viac jadrám a vláknam zvyšuje na cca 20 %. Compute testy grafiky ukazujú stabilný 3 % náskok pred OMEN a najskôr miernu 3 – 4 % stratu na MSI aj Asus, ktorá sa v najnovšej verzii testu zväčšila na 10 – 13 %.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PCMark 10 ukazuje dominanciu Legionu so 16 % náskokom pred MSI, 23 % nadelil OMENu a až 29 % Asusu. Nakoľko ide o dlhý, 20 – 40 minútový test, určite tu zavážilo chladenie, ktoré má 7i veľmi dobre spracované.




Herne orientované 3D Mark Firestrike, Time Spy a Sky Diver potvrdzujú dominanciu Legionu z PCMarku. Vo Firestrike je síce len o chlp rýchlejší ako M15, no na MSI a OMEN už získal 2 a 11 %. V Time Spy sú rozdiely väčšie a to 2/6/20 % oproti Asus/MSI/OMEN. Sky Diver ako najmenej náročný test z trojice ukazuje prekvapivo ešte väčšie rozdiely. MSI stráca síce len 2 %, no OMEN už 25, a Asus, ktorému test vôbec nesadol, dokonca 81 %.






Testy zamerané na funkcie RTX a DLSS opäť ukazujú merateľné rozdiely medzi Legion 7i a konkurenciou. V Port Royal je Legion o 5 % rýchlejší ako MSI a až 21 % než OMEN. Pri DLSS 1 testoch Legion tesne víťazí nad MSI pri zapnutom aj vypnutom režime, konkrétne o 4 a 6 %, no v praxi ide len o 1–2 FPS. Novšia verzia DLSS 2 ukazuje veľmi podobné výsledky, teda 3/4 % náskok pred MSI a 15/17 % pred OMEN.



Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Zatiaľ však nemáme s čím Legion porovnať, komentár k výsledkom je teda bezpredmetný.



Herné testy Unigine Heaven opäť ukazujú vyšší výkon Legion 7i proti GS66. Dobre sa v tomto teste darí aj M15, ktorá je dokonca o máličko rýchlejšia než Legion. Hovorím o 3–5 % v prospech Asus.



Posledné grafické testy Unigine Superposition na situácii nič nemenia. Legion poráža MSI aj OMEN, no opäť vidíme na vrchole Asus, tentokrát o 6 %.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Herné testy – dedikovaná grafika

V herných testoch je opäť zaujímavý rozdiel medzi GS66 a Duo 15, ktoré sú oba vybavené RTX 2080 Super Max-Q a takisto M15. Tá má síce slabšiu RTX 2070 Super Max-Q, ale vonkajšími rozmermi a tenkým telom sa viac podobá na GS66, kdežto Duo 15 má kvôli väčším rozmerom a chladeniu AAS zjavnú výhodu.



V GTA vidíme víťazstvo Legionu nad konkurenciou, konkrétne Asus stratil 5 %, MSI 43 % a OMEN až 64 %. Ide naozaj o veľké rozdiely a jedine M15 v tejto hre ponúka porovnateľný výkon ako Legion.




Vo Far Cry môžete opäť vidieť prvenstvo Legionu, hoci priemerné FPS sú zhodné s MSI. Asus stráca 6 % a OMEN 14 %.




Odyssey ukazuje veľmi vyrovnané výsledky priemerných FPS medzi Legion, MSI a Asus, zatiaľ čo OMEN zaostáva o 12 %. Pozrime sa teda na minimálne FPS, kde Legion a MSI podávajú lepšie výsledky než Asus aj OMEN.




Novým testovaným titulom je AC Valhalla, kde pozorujeme podobné výsledky ako pri Odyssey. Vyzerá to teda tak, že novinka bude podobne náročná ako starší titul z rodiny.



SOTTR potvrdzuje nastolený trend dominancie Legionu pred MSI o 3 %, OMEN 18 % a Asus až 47 %.




V Metre prekvapivo Asus podáva veľmi dobré výsledky a Legion naň stráca 3 %. MSI však na 7i nestačí o 6 % a OMEN až o 27 %.




Pri zapnutom RTX sa v Metre rozdiel zvýšil na 5 % medzi Asus a Legion, a mierne znížil medzi Legion a MSI na 4 % a OMEN na 25 %.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní aj dešifrovaní Legion 7i stráca 8 % na GS66, no je o 26/28 % rýchlejší ako OMEN 15. V tomto teste prekvapivo vyniká M15, ktorá je 20 – 23 % rýchlejšia ako Lenovo.


Práca s videami ukazuje opäť len drobný rozdiel medzi 7i a GS66, konkrétne na úrovni 3 a 0,5 %. Naopak oproti OMEN a M15 je Legion o 20–30 % rýchlejší v oboch testoch.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Testy pamätí a disku




Legion 7i ponúka o niečo nižšie rýchlosti ako GS66, no ide o rozdiely v jednotkách percent. Rovnako náskok pred OMEN a M15 nie je nijako závratný. Veľmi dobrá je ale latencia, ktorá patrí medzi najnižšie namerané.


Rýchlosť SSD je veľmi dobrá, takmer 3,5 GB/s čítanie a 3,0 GB/s zápis. Opäť ide o jedny z najvyšších nameraných hodnôt a Lenovo tak chválim za to, že na SSD nešetrili.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálne teploty CPU s hodnotou 99 stupňov nijako neprekvapili. Ide však o maximálnu nameranú hodnotu naprieč testami, teda hodnoty, ktoré sú väčšinou výsledkom prudkého zvýšenia výkonu a následne o niečo klesnú. Prekvapením je skvelých 66 °C na grafickej karte, čo patrí medzi najlepšie namerané výsledky vôbec. Na detailnejší rozbor sa pozrieme pri porovnaní režimov a rozšírených testoch Blenderu. Zaujímať nás to bude hlavne kvôli výsledkom testov renderingu ale aj grafických a herných benchmarkov.

Výdrž batérie je pomerne dobrá vzhľadom na kapacitu batérie, jasnejší displej a 8-jadrový procesor. M15 dosiahla o niečo lepší výsledok, naopak OMEN 15 a GS66 zaostávajú.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU začína niekde okolo 4100 MHz a klesá smerom k 3600 MHz, kde už zostane do konca testu.  Cuda zaznamenala ešte o niečo väčší prepad taktov, zhruba na 3,4 GHz, zatiaľ čo OptiX sa viac menej drží okolo 4,4 GHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení berie okolo 90 W. CUDA postupne klesá z úvodnej hodnoty 100 W niekde na 70 W. OptiX začína zhruba na 65 W a postupne klesá na cca 50 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora kde vidíme, že notebook stabilne drží maximálnu teplotu na úrovni cca 95 stupňov. V spojitosti so spotrebou a taktami možno povedať, že notebook excelentne odoláva thermal throttlingu a nevidíme tak žiadne prepady vo výkone, čo sa o konkurencii nedalo povedať.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX sa držia na 1900 MHz, zatiaľ čo v CUDA je vidieť nižšie takty okolo 1,7 GHz. Režim CPU je samozrejme na minime, keďže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. CUDA má teraz vyššiu spotrebu, okolo 90 W, zatiaľ čo OptiX sa drží cca na 80 W. V CPU režime je spotreba prakticky nulová.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná rovná čiara bez veľkých výkyvov s hodnotou 53 stupňov. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa nad 65 stupňov Celzia. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví tesne nad 60 °C a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, keďže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Rozdiely medzi režimami v Blenderi sú značné. Najrýchlejší je podľa očakávania OptiX s hodnotou 44 sekúnd. Pre porovnanie, Asus mal 42, MSI 43 a HP 47 sekúnd. CUDA je s časom 61 sekúnd o 39 % pomalšia. Asus mal tiež 61 sekúnd, MSI bolo pomalšie s časom 65 sekúnd. HP so šesťjadrom malo zase 72 sekúnd. CPU render je samozrejme najpomalší s 242 sekundami. Aj tu je vidieť rozdiely proti konkurencii. MSI mal 251 s, M15 285 s a HP až 367 s. Legion s 8-jadrovou i7 podáva teda úctyhodné výsledky.


Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v Lenovo Vantage možnosť vybrať si z režimov výkonu Performance, Balance a Silent.

Všetky testy boli robené v Performance režime, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora ukazujú veľký rozdiel medzi Silent a dvojicou Balance a Performance. Silent má výrazne vyššie takty, čo však nie je náhoda. O chvíľu uvidíte prečo.

Spotreba kopíruje vývoj taktov a opäť vidíme, že Balance a Performance majú takmer zhodné krivky, avšak v tomto prípade má Silent výrazne nižší odber.

Rovnako aj teploty sú v prípade Silent vyššie, čo zodpovedá vyšším taktom, no nie nižšiemu odberu. Dôvodom teda budú zrejme nižšie otáčky ventilátorov. Prvýkrát vidíme aj aspoň mierny rozdiel medzi Balance a Performance, kde druhý režim má o maličko nižšie teploty.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Veľmi zaujímavý graf taktov, kde vidieť, že režimy viac ovplyvňujú grafiku než procesor. Silent má výrazne nižšie takty, Performance má zase mierny náskok pred Balance.

Spotreba potvrdzuje zistenie z taktov a to v ešte lepšom svetle. Silent zjavne obmedzuje grafiku na 80 W, Balance sa pohybuje niekde okolo 95 W a Performance skáče až k 110 W.

Prekvapivé výsledky vidíme pri teplotách GPU. Tu má najlepšie výsledky Performance, čo by sa vzhľadom na najvyššiu spotrebu nedalo predpokladať, opak je však pravdou. Dôvodom budú vyššie otáčky ventilátorov. Naopak, Balance sa snaží byť tichší a preto má najvyššie teploty spomedzi režimov. Silent sa drží niekde uprostred.

Rozdiely medzi režimami sú vidieť hlavne v porovnaní so Silent, no Balance a Performance sú viac menej podobné. Silent stráca 14 a 18 %. Balance tak za Performance zaostáva len o 4 %, čo je pomerne malý rozdiel, no rozhodne merateľný, hlavne v časti GPU.


Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Lenovo Vantage

Na ovládanie nastavení slúži už známa aplikácia Lenovo Vantage, ktorá má hernú Legion tému.

V nej môžete spravovať vaše zariadenie, meniť režimy výkonu, aktivovať hybridný režim či rýchle nabíjanie. Taktiež si tu môžete pretaktovať GPU.

Aplikácia tiež slúži na ovládanie napájania, pre šetrenie batérie či aktivovanie USB nabíjania, zvuku reproduktorov a mikrofónu, displeja a kamery či ovládania funkčných skratiek klávesnice.

Medzi ďalšie možnosti aplikácie patria ochrana WiFi, technická podpora či Migration Assistant na prenos dát zo starého zariadenia.

Aplikácia tiež slúži na aktualizáciu ovládačov a BIOSu.

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Hodnotenie

Lenovo Legion 7i 15IMHg05 (81YU0054CK) je veľmi vydarený herný notebook, ktorý ponúka množstvo pozitív a len mierne nedostatky. Za hlavné výhody považujem veľmi dobrú konfiguráciu CPU a GPU, ktorá vďaka prepracovanému chladeniu dosahovala nadštandardné výsledky naprieč testami a porážala aj výrazne drahšiu konfiguráciu. Chladenie ColdFront 2.0 je naozaj dobre spracované a umožňuje komponentom využívať maximum výkonu, čo býva častokrát problém pri tenkých herných notebookoch. Spracovanie, materiály a celkový dojem zo zariadenia je na výbornú, ale nič iné sa od Lenova ani očakávať nedá. Chválim klávesnicu aj portovú výbavu. Veľké plus dávam aj za displej, ktorý ponúka skvelé parametre na hranie aj grafickú prácu.

Negatíva sa hľadajú naozaj ťažko. Azda jediným je absencia biometrického zabezpečenia, čo je naozaj škoda. Čo by som do budúcna zlepšil sú reproduktory, kamera a možno touchpad, no tuto veľmi zohráva rolu to, že som zvyknutý na inú triedu zariadenia a kritika týchto oblastí je naozaj pritiahnutá za vlasy. Celkové hodnotenie vrátane ceny je myslím jednoznačné. Ide o najlepší herný notebook, aký sme tento rok testovali, za čo mu udeľujem ocenenie Top notch!

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 59 989 Kč/2290 eur

Lenovo Legion 7i 15IMHg05 (81YU0054CK)
+ vysoký výkon
+ excelentné chladenie
+ 144 Hz herný displej s G-Sync a skvelými farbami aj jasom
+ veľmi dobrá klávesnica
+ bohatá portová konektivita
+ kvalitné spracovanie
+ množstvo RGB pre unikátny dizajn
- chýba biometrické zabezpečenie
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-681" as a base selector for example: #supsystic-table-681 { ... } #supsystic-table-681 tbody { ... } #supsystic-table-681 tbody tr { ... } */

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru