Site icon HWCooling.net

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Detaily chladiča Axagon CLR-M2XT

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita.

Detaily chladiča Axagon CLR-M2XT

Chladič je určený pre 80-milimetrové SSD vo formáte M.2 a tomu zodpovedajú aj jeho rozmery. So 77 mm na dĺžku a 22 mm do šírky je v kontakte so všetkými kritickými súčiastkami, ktoré treba na SSD ochladzovať. Na optimálny prenos tepla (z SSD do pasívu) sú súčasťou príslušenstva aj teplovodivé podložky.

A potom, tak ako u všetkých relatívne drahších chladičov SSD Axagon, je v balení aj backplate. Ten okrem iného SSD aj spevňuje, aby vplyvom montážneho systému základnej dosky nedochádzalo k deformácii jeho PCB a eventuálne k horšiemu kontaktu. Aj toto ale backplate eliminuje a na chladení sa i sám podieľa. Jednak je v kontakte s SSD cez teplovodivú vložku a tým odvádza teplo, jednak má na povrchu vlisované dierky, ktoré zväčšujú vyžarovaciu plochu. Tento detail sme už chválili minule a zdá sa, že Axagon si ho osvojil a bude nepísaným štandardom. Teda, minimálne pri vyšších modeloch chladičov SSD.

Pasív modelu CLR-M2XT má inak hmotnosť 39 gramov a konštrukcia je tvorená hliníkovým monolitom s pomerne natesno nasekanými rebrami. Od jedného k druhému je to približne 1,25–1,40 mm, pričom rebrá majú hrúbku 0,45–0,75 mm (smerom k špičke sa stenčujú). Axagon sa ich pri stanovených rozmeroch snažil urobiť čo najviac, ale bral sa aj ohľad na určitú pevnosť. Aj pri takýchto hrúbkach je hrebeň radiátora dostatočne pevný a jednotlivé rebrá len tak „omylom“ nepozohýbate.

Výška rebier je približne 15,3 mm, pričom pasív samotný má na výšku 19,3 mm (4 mm hrubá je základňa, substrát). Celková výška s SSD aj s backplate je potom okolo 24 mm. To je o tretinu menej, než má vyšší model CLR-M2XL a konkurenčný Thermalright HR-10 2280 je vyšší až o cca 18 mm. To by malo pri CLR-M2XT umožniť možnosť inštalácie aj v zostavách, kde je medzi grafickou kartou a veľkým chladičom CPU málo miesta a s vysokým chladičom SSD sa nezmestíte. Samozrejme, vyšší je aj chladič CLR-M2XT a s montážou do slotu M.2, ktorý zvrchu prikrýva grafická karta nepočítajte. Nad grafickou kartu by sa už ale mal zmestiť vždy, aj vedľa širokého chladiča na procesore.

Axagon CLR-M2XT pod procesorovým chladičom DeepCool AK620 Digital

Chladič CLR-M2XT podporuje jednostranné aj obojstranné SSD, ale pri každom z týchto dvoch typov sa odporúča iná aplikácia teplovodivých podložiek. K chladiču sa dodávajú podložky s rôznou hrúbkou a na jednostranné SSD má tenšia prísť navrch, s radičom a so všetkými pamäťami. A to bielou stranou, ktorá sa dobre priľne k SSD a červenou, jemne vzorovanou, k pasívu chladiča. Hrubšia, modrá (nezabudnite z nej pred montážou odtrávniť ochranné fólie) ide potom zospodu. Pri obojstranných SSD je podľa návodu je poradie inštalácie podložiek opačné. To znamená s hrubšou navrch. Táto podložka (hrubšia, modrá) je v balení ešte jedna, rezervná.

Pri montáži sa nám osvedčil postup, pri ktorom podložky nainštalujeme najprv na SSD a až s ním (vybaveným podložkami) pristupujeme k pasívu. Takto si dokážete podložky dobre napasovať nad celú plochu kritických súčiastok a nestane sa, že by niekde chýbal kontakt.

   

Novinka backplatu Axagon oproti starším konštrukciám je doraz, respektíve krídelka v zadnej časti, vďaka ktorým nemusíte premýšľať, či konštrukcia backplate nebude kolidovať so skrutkou dištančného stĺpika alebo, či je konektor SSD na druhej strane dostatočne vystrčený, aby ho bolo možné do slotu M.2 nainštalovať. Praktický detail.

Backplate sa k rebrovanému pasívu skrutkuje v štyroch bodoch. V dvoch (z obidvoch strán) spredu a v dvoch vzadu. Montáž je spoľahlivá a stabilná.

Konkurenčných SSD tretích strán máme vo výsledkovej databáze už celý rad, ale pokiaľ ide o modely s priečnym rebrovaním (aké má aj Axagon CLR-M2XT) stoja za pozornosť modely Akasa Gecko Pro či Thermalright HR-10 2280. Každý z týchto chladičov je síce poňatý trochu inak, pre inú optimálnu aplikaćiu, ale to priečne rebrovanie majú spoločné. Takáto orientácia rebier môže eventuálne lepšie škálovať v skrinkách s prudením vzduchu odspodu smerom nahor alebo v zostavách bez ventilátorov.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.



Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita.

Výsledky: Zahrievanie SSD





Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita.

Záver

Axagon CLR-M2XT sa medzi pasívnymi chladičmi SSD vyznačuje nadpriemernou efektivitou chladenia. Ak nad niektorým zo slotov M.2 nemáte chladič alebo pokiaľ aj máte, ale jedná sa o výkonnostne slabší chladič, bude CLR-M2XT dobrá náhrada. Obzvlášť sa hodí do miest, kde sa vyšší chladič (napríklad ako Axagon CLR-M2XL) nezmestí kvôli kolízii s rebrami procesorového chladiča.

Napriek vyššie uvedenému treba poznamenať, že porovnateľnú chladiacu efektivitu dosahujú aj výrazne nižšie alebo výrazne lacnejšie chladiče Axagon. Z nižších je to model CLR-M2, z lacnejších zase model CLR-M2L10. Pri týchto chladičoch sme dokonca zaznamenali o stupeň Celzia nižšie zahrievanie radiča, ale zase CLR-M2XT o 3–4 °C lepšie ochladzuje pamäte testovaného SSD. Vzhľadom k podstatne vyššej hmotnosti, než má viacero chladičov s veľmi podobným chladiacim výkonom (vrátane BeQuiet! MC1 Pro či Gelid IceCap) sa otvára otázka na efektivitu priečneho rebrovania.

Aj iné chladiče s priečným rebrovaním, ako sú Akasa Gecko Pro či Thermalright HR-10 2280 často zaostávajú za konkurenčnými modelmi s pozdžnym rebrovaní alebo dosahujú podobné výsledky aj pri použití väčšieho množstva materiálu s celkovo väčou vyžarovacou plochou. Isteže, potom je to ešte jedna vec, a to orientácia rebier voči prúdeniu systémového chladenia (odspodu nahor namiesto obvyklej schémy spredu dozadu).

Je možné a pravdepodobné, že po pretočení o 90 stupňov by o trochu lepšie výsledky dosahoval aj CLR-M2XT. avšak nepredpokladáme, že pôjde o zásadné rozdiely, pri ktorý by sa otáčalo poradie voči chladičom s pozdĺžnym rebrovaním. Touto problematikou sa výhľadovo každopádne budeme zaoberať a tento chladič Axagon neskôr otestujeme aj na základných doske, ktorá má pozdĺžne smerovaný slot M.2 takýchto základných dosiek je ale pomerne málo, a keď aj na takú narazíte, svoj chladič SSD často má a to i nadpriemerne efektívny, či už ide o situáciu na ASRock B650E Taichi alebo na MSI MEG X670E Ace.

Efektivita chladiča Axagon CLR-M2XT bude viac než u iných modelov závislá aj od intenzity prietoku systémového chladenia. To z dôvodu menším medzier medzi rebrami s potrebou vyššieho tlaku. So zvyšujúcim prietokom by sa tak relatívna výhodnosť tohto chladiča oproti iným, s typicky redším rebrovaním, mohla ešte zvyšovať. Navrch by mohli mať chladiče s priečným rebrovaní v systémoch bez ventilátorov, kde je ochladzovanie pasívu zavislé od sálania prirodzeným stúpaním teplého vzduchu smerom nahor.

Relatívne slabšie výsledky chladičov s priečnym rebrovaním môžu súvisieť aj s väčším množstvom mikroturbulencií, pretože majú viac rebier a ostrých hrán, ktoré spôsobujú nižší tlak/prietok medzi rebrami chladiča a tým pádom sa z pasívu odvádza menej tepla. To už sú ale také špekulácie, hypotézy, až to skoro vyzerá, že by CLR-M2XT snáď nebol dobrý chladič. To rozhodne je, ale v konfrontácii so sedemdesiatimi inými modelmi to má, samozrejme, ťažké.

Pri chladiči CLR-M2XT je nakoniec vhodné vyzdvihnúť aj spoľahlivú montáž cez backplate. Ten Axagon medzigeneračne vylepšil o doraz, vďaka ktorému je inštalácia používateľsky prívetivejšia ako u starších modelov. A potom je backplate užitočný aj v tom, že bráni prehýbania SSD v prípadoch, kde je z nejakého dôvodu dochádza k deformáciu PCB základnej dosky.

Celkovo možno chladič Axagon CLR-M2XT odporučiť (a odmeniť ocenením „Approved“). Na všetky súčasné SSD, vrátane najvýkonnejších modelov s podporou rozhrania PCI Express 5.0, bude výkonnostne stačiť za každých okolností, a to aj v skrinkách so slabšou cirkuláciou vzduchu systémových ventilátorov.

Axagon CLR-M2XT
+ Špičkový chladiaci výkon. Výrazne zníži zahrievanie SSD
+ Robustná konštrukcia. Vďaka backplate sa SSD nikdy neprehýba
+ Náhradné materiály (thermalpad a skrutky navyše)
+ Užitočné technické detaily nad rámec konkurenčných riešení
- Oproti najvýkonnejším riešeniam na základných doskách stále nižšie TDP
- Nezmestí sa do slotu za grafickou kartou. Na to je chladič privysoký
Orientačná koncová cena: 14 eur/354 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-3024" as a base selector for example: #supsystic-table-3024 { ... } #supsystic-table-3024 tbody { ... } #supsystic-table-3024 tbody tr { ... } */