BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Klíčové vlastnosti

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem.

Konstrukce, design a klíčové vlastnosti

Pokud jste četli mojí únorovou recenzi chladiče Dark Rock Elite, tak vám bude následující text připadat velmi povědomý. Zásadní rozdíl u chladiče Dark Rock Pro 5 je totiž především v použitém ventilátoru na přední věži, který byl nyní nahrazen 120mm modelem z řady Silent Wings 4. Pasiv tohoto chladiče je však identický s chladičem Dark Rock Elite. Najdete zde tedy dva husté svazky hliníkových žeber, které protíná celkem sedm šestimilimetrových měděných heatpipes. Ty zprostředkovávají odvod tepla z rozměrné měděné základny chladiče k hliníkovým žebrům chladiče. Kontaktní plocha základny je pokryta tenkou vrstvou niklu jako ochrana proti oxidaci a je navíc také jediným místem chladiče, které není pokryto vrstvou matně černé barvy s keramickými částicemi, které zajišťují vysokou tepelnou vodivost této povrchové úpravy.

   

BeQuiet! dále uvádí, že je tento chladič také plně kompatibilní s tekutým kovem, pokud jste tedy dostatečně šikovní a odvážní, abyste tento materiál využili jako médium mezi chladičem a tepelným rozvaděčem procesoru. Osobně bych nicméně většině uživatelů doporučil držet se dostatečné kvalitní a hlavně elektricky nevodivé pasty.

   

Dalším drobným rozdílem proti verzi Elite je provedení vrchní plochy chladiče. Již zde nenajdete proužek s ARGB podsvícením, ale industriálně vyhlížející perforovaný kryt s logem výrobce uprostřed. Tento kryt je k chladiči uchycen pomocí malých magnetů a jeho sejmutím se dostanete ke středovému ventilátoru, po jehož vysunutí získáte přístup ke dvojici šroubků montážního systému. Tyto šroubky jsou vybaveny pružinami pro optimální přítlak chladiče, ale vzhledem ke své pozici na chladiči jsou hůře dostupné a právě z tohoto důvodu najdete v příslušenství chladiče také křížový šroubovák s dlouhým dříkem, jak je již chladičů Dark Rock dobrým zvykem.

   

Horní plocha základny je konstruována jako další malý pasivní chladič. Celková teplosměnná plocha žebrování je sice ve srovnáním se zbytkem chladiče poměrně zanedbatelná, ale každý watt odvedeného odpadního tepla z procesoru se samozřejmě počítá.

Pod horním krytem se podobně jako u verze Elite skrývá také omezovač maximálních otáček ventilátorů. Režim Q(uiet) omezuje maximální otáčky obou ventilátorů, zatímco režim P(erformance) nechává ventilátory běžet v plném rozsahu.

   

Oba použité ventilátory mají díky tomu bohužel proprietární koncovky pro zapojení do integrovaného rozbočovače/omezovače. Středový ventilátor je navíc uchycen k chladiči atypickým způsobem a nemá standardní rámeček. Případná výměna ventilátorů se tak jeví obtížnou a nezbyde vám, než kontaktovat podporu BeQuiet!

Dodávané příslušenství chladiče Dark Rock Pro 5 je prakticky identické tomu, co můžete najít u verze Elite. Zpracování montážního systému hezky zapadá do filozofie společnosti BeQuiet!, která si nikdy nepotrpěla na výstřelky nebo zbytečnosti. Nic podstatného zde ale nechybí včetně již zmíněného oblíbeného šroubováku, který jsitě oceníte při instalaci chladiče, neboť se musíte dostat do nitra chladiče, abyste mohli připevnit pasiv k příčkám montážního systému. Ten je naštěstí dostatečně robustní vzhledem k nemalé váze chladič, jehož instalace montáž je naštěstí velice přímočará a neměli byste tak narazit na žádný zádrhel.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 se fyzickými rozměry prakticky téměř neliší od svého elitního bratříčka. Rozměry jsou identické a váhový rozdíl je dán jen přítomností mírně lehčího ventilátoru na přední věži. Pořád se ale jedná o rozměrný chladič s nezanedbatelnou výškou téměř sedmnácti centimetrů a to jen za předpokladu, že nebudete muset upravit pozici předního ventilátoru kvůli vysokým modulům operační paměti. Nízkoprofilové moduly RAM naštěstí nepředstavují žádný problém. Navíc se oproti verzi Elite povedlo mírně snížit cenu a Dark Rock Pro 5 tak představuje špičkový chladič za 100 €, což je v kombinaci s tříletou zárukou atraktivní nabídka.



Použité ventilátory jsou modifikované verze z řady Silent Wings 4 a díky integrovanému rozbočovači/ovladači pod horním krytem chladiče můžete snížit maximální otáčky ventilátorů na hodnoty 1500 respektive 1300 RPM. Také si díky zmíněnému rozbočovači vystačíte s jediným PWM konektorem na základní desce. Při testech Dark Rock Elite jsem byl velice spokojený s celkovou akustikou chladiče, takže trochu očekávám, že i zde se akustický profil chladiče povedlo optimalizovat.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. ta predna vrtula vobec nepasuje do dizajnu toho chladica… keby som ho nahodou kupil (85€ je v pohode cena) tak by som ho pouzival len s tou strednou.. skoda, inak je dizajnovo oku lahodiaci 🙂

      1. Hodilo by se lépe vidět ventilátor, alespoň celkový čelní pohled. Podle dostupných fotek z obchodů se můžeme domnívat, že víko je s ventilátorem spojeno pomocí šroubů, ale na základě vašeho textu si můžu mít jinou, neurčitou představu.

          1. Tak bych to možná doplnil do textu, protože může člověka skutečně zmást. Navíc v onom místě píšete, že víko drží magnety.

            1. Horní kryt je skutečně držen magnety. Držák středového ventilátoru má pak také magnety, kterými drží ten horní kryt. Snad je to takto jasnější.

            1. Příliš složité, na jiných obrázcích můžeš vidět, že stator nese vybrání pro šrouby upínání chladiče. Rozteč montážních otvorů na středním dílu se nezdá být standardní. A těžko říci, jak s redukcí proprietárního konektoru a možností přepínat režimy. Něco jako NF-A12x25r by tam asi po úpravě bylo možno umístit, ale ty kompromisy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *