Cooler Master vydal tri nové skrinky, HAF 500 a dvakrát MasterBox

HAF 500 a menší i väčší MasterBox

Legendárna séria skriniek HAF je bohatšia sa rozširuje o modernizovaný model, ktorý má 200-milimetrové ventilátory, ale napríklad i regulovateľné ochladzovanie grafickej karty. Okrem hlavného ťaháku Cooler Master naraz predstavil aj lacnejší MasterBox 500 či MasterBox TD300 Mesh. To je z tejto trojice najmenšia skrinka, ale aj do 38 litrov sa zmestíte s dvoma veľkými radiátormi kvapalinových chladičov.

Kým sa Cooler Master niekde rozhýbe k úprave rozloženia jednotlivých prvkov v skrinkách podľa aktuálnych potrieb, býva už niekedy neskoro. Aj preto kedysi stratil najnižšiu triedu (skrinky Elite) s veľmi výrazným trhovým podielom. V duchu lepšie niekedy ako nikdy teraz ponuku skrinky radu HAF rozširuje model 500. Veľkostne s 58,9 litrami objemu je medzi HAF X (75,6 l) a HAF 912 (54,8 l), ku ktorej má výrazne bližšie. Podporou však HAF 500 prevyšuje podstatne väčšiu HAF X.

Kľúčové je rozšírenie o montážne pozície pre veľké radiátory. Súčasne sa vedľa seba dáte aj dva 360 mm radiátory (jeden dopredu, druhý na strop). Staršie HAF X a HAD 912 s radiátormi prakticky vôbec nepočítali. Nová HAF 500 je s rozmermi 516 × 224 × 510 mm výrazne menšia než HAF X, ale zachováva podporu pre E-ATX bez obmedzení na šírku. Ale preto, že je HAF 500 o 40 mm nižšia, už na rozdiel od modelu X nepodporuje formát XL-ATX (s výškou nad 304 mm). Vypadla prirodzene aj podpora 5,25″ zariadení, ktoré sa postupne dostali na okraj záujmu.

Menej nainštalujete aj palcových úložísk, ktoré takisto v mainstreamových PC zostavách pretláčajú SSD vo formáte M.2. Stále sú však podporované buď štyri palcové úložiská. Tie môžu buď všetky 2,5″ alebo kombinácia dvoch 2,5″ s dvoma 3,5″. Dva vozíky v rámci spodného tunela podporujú obidva formáty. Tým sme sa dostali k tomu, že aj interiér skrinky HAF (500) je „trendovo“ rozdelený na dve časti. Jedna je tvorená tunelom na zdroj ATX (s hĺbkou do 180 mm) a druhá na zvyšok komponentov. Vežovité chladiče sú, mimochodom, kompatibilné do výšky 167 mm a grafické karty môžu mať teoreticky až 410 mm. A to i popri nainštalovaných vstupných ventilátoroch. Tie sú  vpredu dva a majú nadštandardný formát 200 mm.

Zvyšné dva ventilátory sú už obvyklejšieho, 120 mm formátu. Jeden z nich má ale pomerne neobvyklú pozíciu. Je nasmerovaný tak, aby fúkal na grafickú kartu. Jeho sklon je možné si pritom prispôsobiť podľa individuálnych potrieb. Druhý 120 mm ventilátor je potom tradične vzadu, na výstupe. Jedná sa o modely SickleFlow PWM ARGB, s ktorými sa neskôr stretnete aj v našich testoch. Všetky ventilátory majú osvetlenie a v rámci príslušenstva je ku skrinke dodávaný aj centrálny rozbočovač, z ktorého môžete LED napájať.

Zdá sa ale, že skrinka MasterBox 500, čo je ďalšia novinka, bude mať multifunkčnejší rozbočovač – aj na pripojenie motorčekov ventilátorov cez konektory PWM. MasterBox 500 je menšia skrinka (505 × 209 × 499 mm) s objemom 51 litrov. Stále však podporuje dosky až do formátu E-ATX. Tu už ale s malým obmedzením, a síce do šírky 272 mm. Tú presahujú ale iba dosky s dvoma päticami na procesor, napríklad od Supermicro. Oproti HAF 500 má MasterBox 500 dokonca navyše aj dve pozície na 2,5″ SSD/HDD (šesť celkovo) s tým, že stále je podporovaná aj montáž dvoch 3,5″ úložísk.

Znovu sú tu podporované dva dlhé radiátory do 360 mm, ale už s poznámkou. Stropný by spolu s ventilátormi nemal presahovať hrúbku 55 mm. Inak by mohlo dochádzať ku kolízii vodníka s chladičmi VRM na základnej doske. Vežovitý chladič je podporovaný do 165 mm (niektoré vyššie modely tak už môžu kolidovať s bočnicou), dĺžka grafických kariet je stále bez obmedzení. Ventilátory sú tu dva, 120-milimetrové v tradičnej schéme jedného vstupného a druhého výstupného. Podobne ako u HAF 500 je mriežka pred  vstupným ventilátorom deravá, s veľkou otvorenou plochou. Z portov USB má MasterBox 500 dva štandardu 3.2 gen. 1. Oproti HAF 500 tejto skrinke ale chýba 10-gigabitové USB-C.

Na najlacnejšej z tejto trojice nových prírastkov však port USB-C paradoxne je. Reč je o Masterbox TD300 Mesh, ktorú charakterizuje dierovaná maska polygonálnym členením. Niečo podobné, ako môžete poznať z Fractal Design Meshify. Masterbox TD300 Mesh podporuje už iba dosky Mini-ITX a Micro ATX.

Rozmery s nožičkami sú 367 × 210 × 410 mm. To znamená, že táto skrinka už nemá také štedré pre pohodlnú montáž grafických kariet. Ale aj tak nainštalujete aj najvýkonnejšie modely, ktoré nepresahujú 344 mm. Vežovitý chladič je podporovaný do 166 mm alebo alternatívne môžete na chladenie CPU či grafickej karty alebo obidvoch komponentov súčasne, použiť vodníkov. Tie môžu fungovať znova vo dvojicu, 280 mm za čelným panelom a druhý taký (280 mm) na strope.

Interné úložiská palcových formátov môžu byť zase štyri, v rovnakej konfigurácii ako pri HAF 500 (t.j. 4× 2,5″ alebo 2× 2,5″ + 2× 3,5″), ventilátory sú tu dva – SickleFlow PWM ARGB. Predinštalované sú však oba na vstupe a vzadu sa tak počíta s doplnením vlastného (k dispozícii je voľná 120 mm pozícia) alebo s tým, že bude úlohu systémového ventilátora na výduchu plniť AIO vodník. Cooler Master pri tejto skrinke uvádza 18–24 mm priestoru na správu kabeláže medzi podnosom základnej dosky a bočnicou. V tejto cenovej relácii už na prvý pohľad vidieť prvky, na ktorých sa šetrilo. Napríklad už i len čo sa týka krytiek PCI Express, z ktorých polovica je iba vylamovacia.

Odporúčaná maloobchodná cena pre HAF 500 je 157 eur, pre MasterBox 500 je to 119 eur a nakoniec 89 eur pre MasterBox TD300 Mesh. Skrinky HAF 500 a MasterBox TD300 Mesh sú dostupné v čiernom aj v bielom vyhotovení. MasterBox 500 je iba čierna.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *