DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem

Klíčové vlastnosti

Chladič LT720 představuje špičku nabídky společnosti DeepCool. Jedná se o klasický 360mm kapalinový all-in-one chladič, který by měl nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Na první pohled vás zaujme svým vizuálním provedením, které kombinuje jednoduchou geometrii a zrcadlový efekt s RGB podsvícením. Chladiče by však měly především dobře chladit, aniž by byly příliš hlučné. Uvidíme tedy, jak dobře si LT720 povede v našich testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

LT720 perfektně zapadá do současné vizuální koncepce společnosti DeepCool, která se vyznačuje důrazem na moderní design s ostře řezanými hranami. Veškerý zevnějšek chladiče je ostře rezaný a strohý s jednoduchou geometrií. Nejvíc pochopitelně vyniká kryt pumpy, který připomíná čirý krystal vystupující z kovu, samotný materiál krytu je však pochopitelně plast. Pod průhlednou částí krytu se ukrývá 5 V ARGB LED pásek, který zajišťuje o působivou podívanou v podobě kombinace geometrických tvarů a efektu nekonečného zrcadla. Výrobce tento efekt označuje jako „trojrozměrné nekonečné zrcadlo“ a jako inspirace slouží tvorba Pieta Mondriana, jehož dílo se vyznačuje kombinací jednoduchých tvarů a primárních barev.

Tento designový kryt pod sebou ukrývá pumpu, ke které je uchycen pomocí čtveřice magnetů. Chladič využívá čtvrtou generaci pumpy, kterou vyvíjejí přímo inženýři z DeepCool. Nejedná se tak o žádný generický Asetek návrh, což je vidět i na tvaru a velikosti teplosměnné plochy chladicího bloku. Na této ploše je také už z výroby nanesena vrstva teplovodivé pasty pro co nejjednodušší instalaci.

   

Z pumpy vychází kabel, který obstarává napájení a signál sledování otáček. Pumpu bohužel nelze regulovat pomocí pulzně šířkové modulace signálu (PWM), ale regulace pomocí lineárního napětí (DC) funguje dobře. Otočné fitinky v bloku se starají o snazší vedení hadic, které vedou kapalinu do radiátoru a zpět a hadice jsou opatřeny nylonovým opletem pro větší odolnost a atraktivnější vzhled. Užitečným detailem jsou dvě plastové spony na hadicích pro úhlednější vzhled chladiče v sestavě. Ocenil bych, kdyby se tímto řešením inspirovalo více výrobců chladičů. Další zajímavostí je implementace „Anti-Leak Tech“ v tomto chladiči. Název možná trochu přehání. Neznamená to, že u tohoto chladiče nemůže nikdy dojít k úniku kapaliny. V okruhu je nicméně integrovaná malá expanzní membrána, která kompenzuje výkyvy tlaku v okruhu vlivem teplotních změn během provozu chladiče, což vede ke snížení rizika úniku kapaliny vlivem nadměrného tlaku kapaliny.

   

Obsah balení chladiče je vcelku standardní. V příslušenství najdete všechny potřebné součástky pro instalaci chladiče na procesor, kde si jen stačí zvolit správnou sadu dílů dle patice. Nechybí ani tucet 5mm šroubků pro uchycení radiátoru k počítačové skříni a kabelový rozbočovač pro zapojení všech tří ventilátorů do jediného konektoru na základní desce. Jak jsem již zmiňoval v předchozím textu, tak na základně chladiče najdete z výroby aplikovanou vrstvu teplovodivé pasty. Bohužel však v dodávaném příslušenství chybí tuba s náhradní pastou. Tento krok vždy kritizuji, protože se jedná o naprosto zbytečné šetření na nesprávném místě.

   

Jak to bývá obvyklé, tak při instalaci chladiče využijete u AMD procesorů nativní backplate základní desky. Pro Intel procesory pak použijete dodávaný backplate s nastavitelnou roztečí šroubků dle patice – LGA 1700 má totiž lehce širší rozteč otvorů v desce oproti LGA 1200/115x. Samotná instalace chladiče by sice mohla být o něco jednodušší, ale stále se nejedná o nic složitého. Vše je detailně zakresleno v přehledné uživatelské příručce. DeepCool také doporučuje pro optimální účinnost chladiče instalovat blok s pumpou do pozice, aby fitinky s hadicemi vystupovaly z bloku směrem ke spodní části skříně. Jako pomůcka slouží orientace logotypu výrobce na krytu pumpy.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

DeepCool LT720 svými rozměry nijak nevybočuje ze své třídy chladičů vyjma mírně delšího radiátoru, než používají jiní výrobci. Délka radiátoru je lehce nad 400 mm, což je potřeba zohlednit v rámci kompatibility s počítačovou skříní. Cenově je LT720 nastaven velmi rozumně a jistě tím vytvoří tlak na konkurenci. Příjemným bonusem je také podpora AMD Threadripper procesorů, což nebývá zcela běžné u všech chladičů. Trochu se jen obávám, že kontaktní plocha chladiče dostatečně nepokryje celý tepelný rozvaděč high-endových AMD procesorů.Dodávané ventilátory FK120 využívá DeepCool i u svých vzduchových chladičů řady AK. Na papíře vypadají impozantně, ale tyto specifikace nejsou mezi výrobci bohužel navzájem porovnatelné a bez sjednocené metodiky nemají moc velkou relevanci. Uvádím je zde spíše pro referenci a částečně také z jisté setrvačnosti.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny

Na prvý pohľad s síce nezdá, že by sa najnovšie kvapalinové chladiče DeepCool nejako výrazne odlišovali od starších modelov LT SE, ale predsa len je tu jeden podstatný rozdiel, a to v rýchlosti pumpy. Tá je u vodníkov LE pomalšia, tichšia a pritom by nemalo dochádzať k výraznému poklesu chladiaceho výkonu. A potom je tu ešte atraktívna cena, do sto eur sa zmestí aj model s 360 mm radiátorom. Celý článok „Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny“ »

 •  
 •  
 •  

S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov

DeepCool sa nebál experimentovať a v rade najvýkonnejších vežovitých chladičov CPU (Assassin) presunul vstupný ventilátor na výstup. To mimo iné v záujme stopercentnej kompatibility s pamäťovými modulmi, ktorá je u širokých chladičov veľmi vzácna. Takáto zmena schémy prúdenia vzduchu rebrovaním bude mať ale dosah aj na efektivitu chladenia. Tú je snaha u Assassin IV zvyšovať napríklad tesniacim plášťom. Celý článok „S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov“ »

 •  
 •  
 •  

Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024

Májová roadmapa produktov Noctua neprináša dobré správy. Všetko, na čo sme čakali, sa posúva k neskorším dátumom vydania. Dokonca padol aj jeden odklad na neurčito. To ale preto, aby prípravám okolo novej generácie 140 mm ventilátorov stálo v ceste k nim čo najmenej „prekážok“. Ale ani tie, pokiaľ sa nestane zázrak, si nakoniec tento rok ešte nekúpite. Pre majiteľov procesorov AMD Threadripper je tu ale aj jedna pozitívna novinka. Celý článok „Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *