DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem

Klíčové vlastnosti

Chladič LT720 představuje špičku nabídky společnosti DeepCool. Jedná se o klasický 360mm kapalinový all-in-one chladič, který by měl nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Na první pohled vás zaujme svým vizuálním provedením, které kombinuje jednoduchou geometrii a zrcadlový efekt s RGB podsvícením. Chladiče by však měly především dobře chladit, aniž by byly příliš hlučné. Uvidíme tedy, jak dobře si LT720 povede v našich testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

LT720 perfektně zapadá do současné vizuální koncepce společnosti DeepCool, která se vyznačuje důrazem na moderní design s ostře řezanými hranami. Veškerý zevnějšek chladiče je ostře rezaný a strohý s jednoduchou geometrií. Nejvíc pochopitelně vyniká kryt pumpy, který připomíná čirý krystal vystupující z kovu, samotný materiál krytu je však pochopitelně plast. Pod průhlednou částí krytu se ukrývá 5 V ARGB LED pásek, který zajišťuje o působivou podívanou v podobě kombinace geometrických tvarů a efektu nekonečného zrcadla. Výrobce tento efekt označuje jako „trojrozměrné nekonečné zrcadlo“ a jako inspirace slouží tvorba Pieta Mondriana, jehož dílo se vyznačuje kombinací jednoduchých tvarů a primárních barev.

Tento designový kryt pod sebou ukrývá pumpu, ke které je uchycen pomocí čtveřice magnetů. Chladič využívá čtvrtou generaci pumpy, kterou vyvíjejí přímo inženýři z DeepCool. Nejedná se tak o žádný generický Asetek návrh, což je vidět i na tvaru a velikosti teplosměnné plochy chladicího bloku. Na této ploše je také už z výroby nanesena vrstva teplovodivé pasty pro co nejjednodušší instalaci.

   

Z pumpy vychází kabel, který obstarává napájení a signál sledování otáček. Pumpu bohužel nelze regulovat pomocí pulzně šířkové modulace signálu (PWM), ale regulace pomocí lineárního napětí (DC) funguje dobře. Otočné fitinky v bloku se starají o snazší vedení hadic, které vedou kapalinu do radiátoru a zpět a hadice jsou opatřeny nylonovým opletem pro větší odolnost a atraktivnější vzhled. Užitečným detailem jsou dvě plastové spony na hadicích pro úhlednější vzhled chladiče v sestavě. Ocenil bych, kdyby se tímto řešením inspirovalo více výrobců chladičů. Další zajímavostí je implementace „Anti-Leak Tech“ v tomto chladiči. Název možná trochu přehání. Neznamená to, že u tohoto chladiče nemůže nikdy dojít k úniku kapaliny. V okruhu je nicméně integrovaná malá expanzní membrána, která kompenzuje výkyvy tlaku v okruhu vlivem teplotních změn během provozu chladiče, což vede ke snížení rizika úniku kapaliny vlivem nadměrného tlaku kapaliny.

   

Obsah balení chladiče je vcelku standardní. V příslušenství najdete všechny potřebné součástky pro instalaci chladiče na procesor, kde si jen stačí zvolit správnou sadu dílů dle patice. Nechybí ani tucet 5mm šroubků pro uchycení radiátoru k počítačové skříni a kabelový rozbočovač pro zapojení všech tří ventilátorů do jediného konektoru na základní desce. Jak jsem již zmiňoval v předchozím textu, tak na základně chladiče najdete z výroby aplikovanou vrstvu teplovodivé pasty. Bohužel však v dodávaném příslušenství chybí tuba s náhradní pastou. Tento krok vždy kritizuji, protože se jedná o naprosto zbytečné šetření na nesprávném místě.

   

Jak to bývá obvyklé, tak při instalaci chladiče využijete u AMD procesorů nativní backplate základní desky. Pro Intel procesory pak použijete dodávaný backplate s nastavitelnou roztečí šroubků dle patice – LGA 1700 má totiž lehce širší rozteč otvorů v desce oproti LGA 1200/115x. Samotná instalace chladiče by sice mohla být o něco jednodušší, ale stále se nejedná o nic složitého. Vše je detailně zakresleno v přehledné uživatelské příručce. DeepCool také doporučuje pro optimální účinnost chladiče instalovat blok s pumpou do pozice, aby fitinky s hadicemi vystupovaly z bloku směrem ke spodní části skříně. Jako pomůcka slouží orientace logotypu výrobce na krytu pumpy.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

DeepCool LT720 svými rozměry nijak nevybočuje ze své třídy chladičů vyjma mírně delšího radiátoru, než používají jiní výrobci. Délka radiátoru je lehce nad 400 mm, což je potřeba zohlednit v rámci kompatibility s počítačovou skříní. Cenově je LT720 nastaven velmi rozumně a jistě tím vytvoří tlak na konkurenci. Příjemným bonusem je také podpora AMD Threadripper procesorů, což nebývá zcela běžné u všech chladičů. Trochu se jen obávám, že kontaktní plocha chladiče dostatečně nepokryje celý tepelný rozvaděč high-endových AMD procesorů.



Dodávané ventilátory FK120 využívá DeepCool i u svých vzduchových chladičů řady AK. Na papíře vypadají impozantně, ale tyto specifikace nejsou mezi výrobci bohužel navzájem porovnatelné a bez sjednocené metodiky nemají moc velkou relevanci. Uvádím je zde spíše pro referenci a částečně také z jisté setrvačnosti.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *