Řadič InnoGrit IG5666 zrychlí PCIe 5.0 SSD až nad 14 GB/s

Nový řadič InnoGrit: Překonání Phisonu E26 v highengových SSD?

Všechna dosud vydaná SSD používající PCI Express 5.0 jsou založená na řadiči Phison E26, neboť tato firma byla stejně jako v generaci PCIe 4.0 hotová s vývojem o hodně dřív než ostatní. SSD s řadičem E26 dosahují sekvenční rychlosti až 12,5 GB/s, ale většina modulů běží jen okolo 10 GB/s (to je zřejmě limit pomalejších čipů NAND). Teď ale přichází konkurenční řadič, který výkon dostane celkově výš, už blízko skutečnému potenciálu PCIe 5.0 ×4.

Firma InnoGrit je v byznysu řadičů pro SSD kratší dobu a minimálně doteď bychom ji považovali spíše za třetího v pořadí za dvojicí Phison a Silicon Motion, na jejichž řadičích vzniká většina disků a modulů od firem, které nemají řadiče vlastní. Ale už v předchozí generaci měla firma ambici jít po segmentu nejvýkonnějších SSD (PCIe 4.0 ×4 čip IG5326 „Rainier“ byl například v modulech Patriot Viper VP4300 a Adata Gammix S70, které měly dosahovat sekvenčního čtení až 7400 MB/s).

InnoGrit IG5666 a TeamGroup T-Force Z54A

Teď InnoGrit uvádí řadič IG5666 s rozhraním PCI Express 5.0 ×4 a na tomto řadiči je založeno nově oznámené SSD tchajwanské firmy TeamGroup – modul T-Force Z54A. Zatím pro něj ještě nemáme specifikace, ale TeamGroup ukazuje výsledky z testu v CrystalDiskMarku. A podle nich SSD dosáhne sekvenční rychlosti čtení 14 366 MB/s, o slušný kus nad Phisonem E26, i když už počítáme jeho angažmá v Crucialu T700, který má dosáhnout rychlosti čtení 12 400 MB/s.

Výkon sekvenčního zápisu bude o něco nižší, CrystalDiskMark ukazuje 11 548 MB/s. Tyto hodnoty mohou asi kolísat a je možné, že se ještě změní dalším laděním firmwaru (mohou stoupnout, ale teoreticky i klesnout). Uváděný výkon zápisu je samozřejmě pro zápis do pseudoSLC cache. Bohužel zatím nejsou uvedené IOPS, tedy výkonnostní ukazatele pro náhodný přístup. Je možné, že v nich už řadič InnoGrit IG5666 nebude mít nad Phisonem E26 takto navrch.

SSD TeamGroup T-Force Z54A s řadičem InnoGrit IG5666 (zdroj: TeamGroup)

Mnoho dalších detailů zatím k řadiči není. Víme ale, že podporuje NAND s rychlostí rozhraní až 2400 MT/s a má být vyráběný 12nm procesem stejně jako Phison E26. Proto tyto moduly asi nebudou tak efektivní jako SSD s řadiči vyráběnými modernějšími procesy, jaké chystá Samsung (ale tam zatím nevíme, kdy firma poskytne podporu PCIe 5.0). Řadič by měl umět různé úsporné funkce, je zmíněný režim nízké spotřeby, který by asi mohl spočívat v tom, že disk automaticky deaktivuje zápis do pseudoSLC cache a začne zapisovat rovnou v pomalejším a definitivním režimu TLC. Je totiž zmíněno, že tento režim má zlepšovat životnost a trvale udržitelný výkon.

AIO vodník pro SSD (ale v rozumné formě)

Podobně jako u Phisonu E26 asi může při plné zátěži modul mít relativně vysokou spotřebu vyžadující účinné chlazení. T-Force s ním prezentuje AIO chladič Siren Duo360 ARGB, který má v tomto pomoci. Nejde o nesmysl, kdy by SSD mělo své vlastní AIO, ale o celkem dobrý nápad, kdy je na AIO chladič s 360mm radiátorem určený pro chlazení procesoru přiroubován ještě menší blok, který chladí SSD ve slotu M.2. Tento slot je totiž obvykle blízko procesoru, takže se nabízí okruh AIO takto využít a v situaci, kdy už jste jednou rozhodnutí používat na procesoru AIO vodníka místo vzduchu, je to tedy rozumný nápad. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tato vymoženost nebude stát nějaké šílené peníze nad rámec ceny běžného AIO.

Kdy se tato SSD objeví v obchodech, zatím není řečeno. Nové informace by k nim asi mohly být zjištěny příští týden během Computexu, momentálně ale nevíme, zda je toto spíš produkt druhé poloviny letošního roku, nebo třeba až roku 2024.

Zdroje: TeamGroup, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *