Řadič InnoGrit IG5666 zrychlí PCIe 5.0 SSD až nad 14 GB/s

Nový řadič InnoGrit: Překonání Phisonu E26 v highengových SSD?

Všechna dosud vydaná SSD používající PCI Express 5.0 jsou založená na řadiči Phison E26, neboť tato firma byla stejně jako v generaci PCIe 4.0 hotová s vývojem o hodně dřív než ostatní. SSD s řadičem E26 dosahují sekvenční rychlosti až 12,5 GB/s, ale většina modulů běží jen okolo 10 GB/s (to je zřejmě limit pomalejších čipů NAND). Teď ale přichází konkurenční řadič, který výkon dostane celkově výš, už blízko skutečnému potenciálu PCIe 5.0 ×4.

Firma InnoGrit je v byznysu řadičů pro SSD kratší dobu a minimálně doteď bychom ji považovali spíše za třetího v pořadí za dvojicí Phison a Silicon Motion, na jejichž řadičích vzniká většina disků a modulů od firem, které nemají řadiče vlastní. Ale už v předchozí generaci měla firma ambici jít po segmentu nejvýkonnějších SSD (PCIe 4.0 ×4 čip IG5326 „Rainier“ byl například v modulech Patriot Viper VP4300 a Adata Gammix S70, které měly dosahovat sekvenčního čtení až 7400 MB/s).

InnoGrit IG5666 a TeamGroup T-Force Z54A

Teď InnoGrit uvádí řadič IG5666 s rozhraním PCI Express 5.0 ×4 a na tomto řadiči je založeno nově oznámené SSD tchajwanské firmy TeamGroup – modul T-Force Z54A. Zatím pro něj ještě nemáme specifikace, ale TeamGroup ukazuje výsledky z testu v CrystalDiskMarku. A podle nich SSD dosáhne sekvenční rychlosti čtení 14 366 MB/s, o slušný kus nad Phisonem E26, i když už počítáme jeho angažmá v Crucialu T700, který má dosáhnout rychlosti čtení 12 400 MB/s.

Výkon sekvenčního zápisu bude o něco nižší, CrystalDiskMark ukazuje 11 548 MB/s. Tyto hodnoty mohou asi kolísat a je možné, že se ještě změní dalším laděním firmwaru (mohou stoupnout, ale teoreticky i klesnout). Uváděný výkon zápisu je samozřejmě pro zápis do pseudoSLC cache. Bohužel zatím nejsou uvedené IOPS, tedy výkonnostní ukazatele pro náhodný přístup. Je možné, že v nich už řadič InnoGrit IG5666 nebude mít nad Phisonem E26 takto navrch.

SSD TeamGroup T-Force Z54A s řadičem InnoGrit IG5666 (zdroj: TeamGroup)

Mnoho dalších detailů zatím k řadiči není. Víme ale, že podporuje NAND s rychlostí rozhraní až 2400 MT/s a má být vyráběný 12nm procesem stejně jako Phison E26. Proto tyto moduly asi nebudou tak efektivní jako SSD s řadiči vyráběnými modernějšími procesy, jaké chystá Samsung (ale tam zatím nevíme, kdy firma poskytne podporu PCIe 5.0). Řadič by měl umět různé úsporné funkce, je zmíněný režim nízké spotřeby, který by asi mohl spočívat v tom, že disk automaticky deaktivuje zápis do pseudoSLC cache a začne zapisovat rovnou v pomalejším a definitivním režimu TLC. Je totiž zmíněno, že tento režim má zlepšovat životnost a trvale udržitelný výkon.

AIO vodník pro SSD (ale v rozumné formě)

Podobně jako u Phisonu E26 asi může při plné zátěži modul mít relativně vysokou spotřebu vyžadující účinné chlazení. T-Force s ním prezentuje AIO chladič Siren Duo360 ARGB, který má v tomto pomoci. Nejde o nesmysl, kdy by SSD mělo své vlastní AIO, ale o celkem dobrý nápad, kdy je na AIO chladič s 360mm radiátorem určený pro chlazení procesoru přiroubován ještě menší blok, který chladí SSD ve slotu M.2. Tento slot je totiž obvykle blízko procesoru, takže se nabízí okruh AIO takto využít a v situaci, kdy už jste jednou rozhodnutí používat na procesoru AIO vodníka místo vzduchu, je to tedy rozumný nápad. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tato vymoženost nebude stát nějaké šílené peníze nad rámec ceny běžného AIO.

Kdy se tato SSD objeví v obchodech, zatím není řečeno. Nové informace by k nim asi mohly být zjištěny příští týden během Computexu, momentálně ale nevíme, zda je toto spíš produkt druhé poloviny letošního roku, nebo třeba až roku 2024.

Zdroje: TeamGroup, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Crucial uvádí nejrychlejší PCIe 5.0 SSD, T700 s rychlostí až 12,4 GB/s

Chvíli to trvalo, ale už se dají pořídit SSD s rozhraním PCIe Express 5.0 ×4. Většina z první vlny modulů dosáhla rychlosti čtení a zápisu „jen“ okolo 10 000 MB/s, ale nyní přichází SSD, které rychlost sekvenčního čtení vytáhlo na 12 400 MB/s. Je to díky použití 232vrstvé 3D NAND a možná také přispívá to, že je přímo od jejího výrobce Micronu. Jeho Crucial T700 by teď měl být nejrychlejším SSD (nebo aspoň jedním z nejrychlejších). Celý článok „Crucial uvádí nejrychlejší PCIe 5.0 SSD, T700 s rychlostí až 12,4 GB/s“ »

 •  
 •  
 •  

Na A620 deskách od ASRocku funguje PCIe 5.0 ve slotech M.2

Nově vydané desky platformy AM5 s levným čipsetem A620, které přišly na trh minulý týden, mají jako jednu ze zlevňovacích „vlastností“ to, že poskytují jen PCI Express 4.0. To se vám teoreticky může stát i u B650, tam ale většina desek pořád má PCIe 5.0 ×4 pro SSD. U modelů A620 už to nastávat vůbec nemělo, ale vypadá to, že by také mohly být výjimky a některé A620 desky budou polooficiálně umět běh NVMe SSD s rychlostí PCIe 5.0 ×4. Celý článok „Na A620 deskách od ASRocku funguje PCIe 5.0 ve slotech M.2“ »

 •  
 •  
 •  

Pozor v bazaru: Z Číny se prodávají padělky Samsung SSD 980 Pro

Když nakupujete na aukčních serverech nebo čínských elektronických „tržnicích“, stejně jako u jiných artiklů vám hrozí falzifikáty hardwaru. Vyskytovaly a vyskytují se padělky grafických karet (v nichž se skrývala stará až bezcenná GPU), ale také procesorů. A teď tu máme podle všeho padělky NVMe SSD. Také se objevily v Číně a jsou poměrně sofistikované, ale nedostanete s nimi ty vlastnosti a výkon, které jste chtěli. Celý článok „Pozor v bazaru: Z Číny se prodávají padělky Samsung SSD 980 Pro“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *