Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny

DeepCool LE720 a LE520

Na prvý pohľad s síce nezdá, že by sa najnovšie kvapalinové chladiče DeepCool nejako výrazne odlišovali od starších modelov LT SE, ale predsa len je tu jeden podstatný rozdiel, a to v rýchlosti pumpy. Tá je u vodníkov LE pomalšia, tichšia a pritom by nemalo dochádzať k výraznému poklesu chladiaceho výkonu. A potom je tu ešte atraktívna cena, do sto eur sa zmestí aj model s 360 mm radiátorom.

V ostatnom období DeepCool vydal viacero vodníkov AIO, ale s nižšou triedou za, na pomery tohto typu chladičov, prijateľnú cenu, prichádza až teraz. Rad LE (Lite Edition?) tak ako obvykle zahŕňa väčší (LE720) a menší (LE520) model so 120 mm ventilátormi.

Tieto chladiče akoby z oka vypadli drahším vodníkom DeepCool LS SE, ktoré sú však drahšie. Kryt vodného bloku je síce veľmi podobný, ale pokiaľ sa zameriate na detaily, tak zistíte, že trochu iné rozmery (91 × 80 × 52 mm). Prispôsobené sú inej pumpe s nižšími otáčkami. Namiesto najnovšej pumy 4. generácie DeepCoolu je použitý starší model z 2. generácie. Tá je (s 2550 ot./min) pri maximálnej rýchlosti o 550 ot./min pomalšia a podľa špecifikácií o 1,2 dBA tichšia. Zároveň má ale takisto nižší prietok (nevieme o koľko) a chladiaci výkon vodníka bude zrejme nižší ako u variantov s rýchlejšou pumpu. Aký bude rozdiel pri porovnateľne hlučnosti teraz nezistíme, ale môžeme predpokladať, že manuálneho spomaľovania pumpy bude vodníky LE možné dostať na nižšiu minimálnu hlučnosť.

Ventilátory sú použité rovnaké ako u DeepCool LS SE – svietiace FC120, ktoré sme v o trochu pomalšom variante testovali. Modely na vodníkoch LE majú výkonnejší motorček s o 750 ot./min vyššou maximálnou rýchlosťou (2550 ot./min). Rýchlosť ventilátorov je nadštandardná, vyššia ako u väčšiny konkurenčných riešení, ktoré môžu chladiče LE520 a LE720 eventuálne predbiehať vyšším prietokom, hoci za cenu vyššej hlučnosti.

Minimálna rýchlosť by mala byť však rovnaká, ako u ventilátorov, ktoré sa predávajú samostatne – 500 ot./min. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou bude možné chod ventilátorov spomaliť k veľmi tichej prevádzke. Pri nižších rýchlostiach utíchajú už aj dunivejšie frekvencie zvuku, ktoré tento ventilátor pre pružnejšie lopatky s určitými vibráciami sprevádzajú.

Radiátory sú pomerne „bežné“, tak čo sa týka rozmerov (402 × 120 × 27 mm 282 × 120 × 27 mm) s 27-milimetrovou hrúbkou ako i hustotou rebier (FPI) a hliníkovým vyhotovením. Dĺžku hadíc je pritom 410 mm a na lepšie prispôsobenie sú k bloku upevnené tradične cez otočné kĺby.

Podporované sú všetky súčasné platformy AMD (AM5 a AM4) a Intel (LGA 1700, 1200 a 115x) pre mainstreamové procesory. TDP chladičov je uvádzané na 220 (LE520) a 240 W (LE720). V obchodoch sa majú začať objavovať od polovice júla 2023. Odporúčaná maloobchodná cena výrobcom je 100 eur pre 360 mm variant a 80 eur pre 240-milimetrový.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem

Chladič LT720 představuje špičku nabídky společnosti DeepCool. Jedná se o klasický 360mm kapalinový all-in-one chladič, který by měl nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Na první pohled vás zaujme svým vizuálním provedením, které kombinuje jednoduchou geometrii a zrcadlový efekt s RGB podsvícením. Chladiče by však měly především dobře chladit, aniž by byly příliš hlučné. Uvidíme tedy, jak dobře si LT720 povede v našich testech. Celý článok „DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem“ »

 •  
 •  
 •  

S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov

DeepCool sa nebál experimentovať a v rade najvýkonnejších vežovitých chladičov CPU (Assassin) presunul vstupný ventilátor na výstup. To mimo iné v záujme stopercentnej kompatibility s pamäťovými modulmi, ktorá je u širokých chladičov veľmi vzácna. Takáto zmena schémy prúdenia vzduchu rebrovaním bude mať ale dosah aj na efektivitu chladenia. Tú je snaha u Assassin IV zvyšovať napríklad tesniacim plášťom. Celý článok „S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov“ »

 •  
 •  
 •  

Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024

Májová roadmapa produktov Noctua neprináša dobré správy. Všetko, na čo sme čakali, sa posúva k neskorším dátumom vydania. Dokonca padol aj jeden odklad na neurčito. To ale preto, aby prípravám okolo novej generácie 140 mm ventilátorov stálo v ceste k nim čo najmenej „prekážok“. Ale ani tie, pokiaľ sa nestane zázrak, si nakoniec tento rok ešte nekúpite. Pre majiteľov procesorov AMD Threadripper je tu ale aj jedna pozitívna novinka. Celý článok „Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *