Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny

DeepCool LE720 a LE520

Na prvý pohľad s síce nezdá, že by sa najnovšie kvapalinové chladiče DeepCool nejako výrazne odlišovali od starších modelov LT SE, ale predsa len je tu jeden podstatný rozdiel, a to v rýchlosti pumpy. Tá je u vodníkov LE pomalšia, tichšia a pritom by nemalo dochádzať k výraznému poklesu chladiaceho výkonu. A potom je tu ešte atraktívna cena, do sto eur sa zmestí aj model s 360 mm radiátorom.

V ostatnom období DeepCool vydal viacero vodníkov AIO, ale s nižšou triedou za, na pomery tohto typu chladičov, prijateľnú cenu, prichádza až teraz. Rad LE (Lite Edition?) tak ako obvykle zahŕňa väčší (LE720) a menší (LE520) model so 120 mm ventilátormi.

Tieto chladiče akoby z oka vypadli drahším vodníkom DeepCool LS SE, ktoré sú však drahšie. Kryt vodného bloku je síce veľmi podobný, ale pokiaľ sa zameriate na detaily, tak zistíte, že trochu iné rozmery (91 × 80 × 52 mm). Prispôsobené sú inej pumpe s nižšími otáčkami. Namiesto najnovšej pumy 4. generácie DeepCoolu je použitý starší model z 2. generácie. Tá je (s 2550 ot./min) pri maximálnej rýchlosti o 550 ot./min pomalšia a podľa špecifikácií o 1,2 dBA tichšia. Zároveň má ale takisto nižší prietok (nevieme o koľko) a chladiaci výkon vodníka bude zrejme nižší ako u variantov s rýchlejšou pumpu. Aký bude rozdiel pri porovnateľne hlučnosti teraz nezistíme, ale môžeme predpokladať, že manuálneho spomaľovania pumpy bude vodníky LE možné dostať na nižšiu minimálnu hlučnosť.

Ventilátory sú použité rovnaké ako u DeepCool LS SE – svietiace FC120, ktoré sme v o trochu pomalšom variante testovali. Modely na vodníkoch LE majú výkonnejší motorček s o 750 ot./min vyššou maximálnou rýchlosťou (2550 ot./min). Rýchlosť ventilátorov je nadštandardná, vyššia ako u väčšiny konkurenčných riešení, ktoré môžu chladiče LE520 a LE720 eventuálne predbiehať vyšším prietokom, hoci za cenu vyššej hlučnosti.

Minimálna rýchlosť by mala byť však rovnaká, ako u ventilátorov, ktoré sa predávajú samostatne – 500 ot./min. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou bude možné chod ventilátorov spomaliť k veľmi tichej prevádzke. Pri nižších rýchlostiach utíchajú už aj dunivejšie frekvencie zvuku, ktoré tento ventilátor pre pružnejšie lopatky s určitými vibráciami sprevádzajú.

Radiátory sú pomerne „bežné“, tak čo sa týka rozmerov (402 × 120 × 27 mm 282 × 120 × 27 mm) s 27-milimetrovou hrúbkou ako i hustotou rebier (FPI) a hliníkovým vyhotovením. Dĺžku hadíc je pritom 410 mm a na lepšie prispôsobenie sú k bloku upevnené tradične cez otočné kĺby.

Podporované sú všetky súčasné platformy AMD (AM5 a AM4) a Intel (LGA 1700, 1200 a 115x) pre mainstreamové procesory. TDP chladičov je uvádzané na 220 (LE520) a 240 W (LE720). V obchodoch sa majú začať objavovať od polovice júla 2023. Odporúčaná maloobchodná cena výrobcom je 100 eur pre 360 mm variant a 80 eur pre 240-milimetrový.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?

Táto správa nepoteší nikoho, kto si robil začiatkom roka 2024 zálusk na novú generáciu 140-mmilimetrových ventilátorov Noctua. Na tú si budete musieť počkať trochu dlhšie, hoci plánovaný posun vo vydaní je pomerne malý, s januárovým dátumom ale nepočítajte. Vyzerá to ale tak, že obdobie, v ktorom tieto ventilátory vyjdú, bude veľmi výživné. Na rovnaký štvrťrok je totiž písaný aj nástupca chladiča NH-D15. Celý článok „Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

 •  
 •  
 •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *