Do 70 zopár ventilátorov chýba. Čo prinesie budúcnosť?

Niektoré z vecí, ktoré sa v 2024 na HWC uskutočnia

Ubehlo to ako voda. Len nedávno sme rok 2023 maľovali za „rok ventilátorov“. Nakoniec to nevyšlo podľa predstáv, ale nemusíte mať obavy, že budeme v tomto smere poľavovať, naopak. Testy ventilátorov sú pre HWCooling kľúčová téma, len je potrebné si všetky veci rozumnejšie (reálne, tak, aby sa dali stihnúť) rozplánovať. Ale žiadne výhovorky. Veľké ciele, ktoré sú najlepší motor, zostávajú aj pre rok 2024.

Považujem za vhodné začať ospravedlnením všetkým čitateľom, ktorí sa tešili na sľubovaných 70 ventilátorov v porovnaní, ku ktorým máme ešte kus. Ako stálo v texte vyššie, tak sa nechceme na nič vyhovárať, ale dôvod, prečo sme to nezvládli, by ste poznať mali. Na začiatku (v januári 2023) bol zostavený kalendár s tým, koľko testov a akých ventilátorov kedy chceme vydať. Do týchto plánov sa však vsunulo veľa iných aktivít a v kombinácii so zlým časovým odhadom sa stalo, že pre ventilátory nezostalo dosť priestoru. Nie dosť na to, aby sme sa dostali na avizovaný počet.

Áno, treba si priznať, že je to trochu amatérske, ale ešte amatérskejšie by bolo, keby sme to za každú cenu hnali aj na úkor kvality. A to by nás, samozrejme, nebavilo. Všetky testy, ktoré vedieme, musia byť z pohľadu našich vysokých štandardov bez kompromisov. Aby sme mohli prepnúť z nejakých iných testov (napríklad základných dosiek) na testy ventilátorov, tak len osem hodín trvá kalibrácia, respektíve adjustácia testlabu s ohľadom na to, aby boli všetky výsledky konzistentné. Teda aj tie úplne prvé s poslednými. To je základ a potom ani veľa iných vecí sa nedá urýchliť pri súčasnom zachovaní tak potrebnej presnosti pre vzájomnú konfrontáciu. Ani na moment sme tak neváhali a keď ventilátory časovo momentálne nevychádzajú, tak musia byť nevyhnutne odložené. Radšej budeme nespoľahliví v dodaní testov ako pri interpretácií výsledkov, hoci obe situácie sú nepriaznivé.  Samozrejme nás to veľmi mrzí, nebol plán, ale čo sa dá robiť. Teraz, už poučení, nebudeme sľubovať nič konkrétne a naozajstný rok ventilátorov bude možno tento alebo až ten ďalší, uvidíme. Necháme tomu voľný priebeh.

Čas ventilátorov ešte len príde…

Aj teraz máme pomerne jasnú predstavu, aké ventilátory a v akom období chceme otestovať a nevyzerá to vôbec riedko, ale tentokát si nejaké odhady s množstvom práce necháme pre seba. Všetko, čo sme sľúbili, vrátane encyklopédie ventilátorov, príde, ale nebudeme sa zbytočne dostávať pod enormný tlak a ani vás nechceme sklamať príliš optimistickými termínmi. Jasné však je, že v prvom štvrťroku budeme určite budovať databázu 140-milimetrových modelov. Tie budú nevyhnutné na relevantné hodnotenie nových 140 mm LCP ventilátorov Noctuy.

V najbližšom teste ventilátorov sa môžete postupne tešiť na ventilátory Noctua NF-A14 PWM, Arctic P14 PWM PST (CO) či Thermaltake Tougfan 14 Pro. Tieto modely považujeme pre vzájomnú konfrontáciu s novými 140 mm Noctuy za najdôležitejšie. Pribúdať budú prirodzene aj 120 mm modely, z ktorých tu už čakajú Scythe Grand Tornado 120 aj Seasonic MagFlow ARGB ako jedny z mála osvetlených modelov s robustným LCP rotorom. Kedy ktoré testy ventilátorov vydáme, je otázka. V januári nás okrem iného čaká práca aj na testoch testoch nových grafických kariet (GeForce RTX 4000 Super a Radeon RX 7600 XT) a úspornejších procesorov Intel Raptor Lake Refresh s TDP 65 W.

Mnoho dotazov nám prichádza aj na ventilátor Alphacool Apex Stealth Metal, okolo ktorého je veľa kontroverzie. Tá je však skôr na personálnej a obchodnej úrovni, než na úrovni technickej. A keďže nás vždy zaujíma to druhé (technická úroveň), tak veľmi nenachádzame dôvod, prečo na úkor tohto ventilátora odsúvať nejaké iné, ktoré nám pre budovanie databázy dávajú väčší zmysel. Apex Stealth Metal určite otestujeme, je to nepochybne pozoruhodný ventilátor, ale musí počkať, kým na neho príde rad.

… a bude spojený aj s hĺbkovými testami skriniek

Jednou z noviniek v roku 2024 bude aj nová metodika na testy PC skriniek. Skraja roka bude zopár testov ešte v Martinovej réžii, ale potom mu skrinky preberiem. Narodila sa mu dcéra a skĺbiť prácu pre HWCooling so skorým vstávaním do hlavnej práce, je náročné. Aj preto ho od tejto činnosti odbremením a výhoda je, že bude priestor na detailnejšiu analýzu rôznych prvkov, ktoré budú mať prienik aj s izolovaným testov ventilátorov ich štandardnou testovacou metodikou. Nechcem teraz prezrádzať žiadne detaily, pretože na existuje veľa rýchlejších a výrazne bohatších médií, ktoré by nám mohli osvojením si našich nápadov zobrať vietor z plachiet. Každopádne na testovacej metodike pre analýzu skriniek už pracujem a vychádzať by mohli (ale takisto nemuseli) v druhej polovici roka 2024.

Na záver tohto príspevku chceme poďakovať všetkým Vám, ktorí ste zostali verní detailným testom. Nezabúdajte však, že diať sa môžu len tie veci, ktorým sa dostáva dostatočná pozornosť publika. A to sa týka aj publikácií HWC.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chcete pomôcť HWCoolingu? Diskutujte (konštruktívne)

Ak si po dočítaní niektorého z našich článkov nájdete čas a budete mať chuť zanechať v diskusii komentár, budem radi – podporíte nás tým viac, než si možno myslíte. Samozrejme základ je „mať čo povedať“ a hlavný cieľ je, aby sa prostredníctvom vašich komentárov zvyšovala hodnota článkov. Pokojne oponujte našim tvrdeniam alebo ich môžete potvrdiť z vašej praxe. Celý článok „Chcete pomôcť HWCoolingu? Diskutujte (konštruktívne)“ »

 •  
 •  
 •  

Z testlabu HWC #5: Vyvíjame bezkonkurenčný ventilátor

Na redakčnej porade s témou „Keď to neurobíme my, tak nikto“ sme dali hlavy dokopy a zahájili výskum, ktorého výsledkom bude jedinečný ventilátor. Cieľ je, aby poskytoval suverénne najvyššiu efektivitu a to súčasne za cenu pod najlacnejšími komerčne dostupnými modelmi. Nezničiteľné ložiská sú samozrejmosť. V túto chvíľu neznie otázka, ČI sa nám to podarí, ale KEDY to bude hotové. Celý článok „Z testlabu HWC #5: Vyvíjame bezkonkurenčný ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Čítate v noci? Tmavý režim HWC môže byť komfortnejší

V ostanom čase sme na webe upravili zopár prvkov, ktorých účelom je uľahčiť vám orientáciu a celkovo spríjemniť Vaše návštevy. Niektoré zmeny, napríklad v hlavnej navigácii, ste si určite všimli a netreba na ne ukazovať prstom. Tento článok má ale predovšetkým upozorniť na novú možnosť tmavého režimu HWCooling, ktorý podstatne menej svieti do očí. A to sa iba v prítmí lampičky hodí. Celý článok „Čítate v noci? Tmavý režim HWC môže byť komfortnejší“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *