Kryptošílenství: těžaři už prý masově vykupují i herní notebooky

Sílenství kolem kryptotěžby už zasáhlo i celé herní notebooky

Kryptoměny v posledních měsících zase strmě nabraly na síle a s nimi se zase rozproudilo i jejich těžení na grafických kartách. Asi se nemalou měrou podílí na tom, že jsou GPU drahá a nejdou sehnat. A vypadá to, že obětí se stanou nejen grafiky pro PC, ale už i ty mobilní. V Číně už se prý teď mánie rozšířila i na herní notebooky, které těžaři skupují ve velkém a už i na nich „těží“ kryptoměnnové tokeny jako je Ethereum.

Během loňského roku stoupala cena kryptoměn, což nyní vrcholí (i když vlastně kdo ví, jestli nejhorší ještě není před námi?). Protože se s těmito vysokými cenami se docela vyplácí těžit tyto tokeny na GPU, kryptokopové snažící se vydělat opět vykupují grafické karty a pravděpodobně mohou značnou měrou přispívat k jejich současné nedostupnosti. Vypadá to, že nyní to už dosáhlo absurdních úrovní a těžaři dokonce začali skupovat i herní notebooky s grafikami Nvidia, aby na nich také „těžením“ urychlovali oteplování planety.

Nejde přitom jen o případy jednotlivců, kteří by prostě kalkulovali na to, že díky dočasnému provozování kryptotěžby se jim povede získat zpět nějaká procenta z ceny počítače, který jinak kupují pro vlastní potřebu. Z Číny teď přicházejí zprávy o tom, že lidé skupují herní notebooky s minulý měsíc vydanými mobilními grafikami GeForce RTX 3000 ve velkém, tedy nikoliv jen jeden kus pro vlastní potřebu.

To samozřejmě jen zhorší špatnou dostupnost takových notebooků (a přeneseně asi i desktopových GPU a procesorů, protože ty používají stejné čipy), takže se pak třeba nedostane na regulérní zákazníky, kteří se na kryptobublině účastnit nechtějí.

Zdroj: BTCer/Weibo

Na čínském internetu (Weibo) se objevily i záběry menších těžebních „farem“, kdes je opravdu vidět třeba deset–patnáct laptopů různě poukládaných na policích (viz galerii). Skutečně v obřím měřítku se asi tímto způsobem virtuální kryptotěžba neprovozuje, tam zřejmě provozovatelé nakupují velkoobchodně karty často přímo u jejich výrobců.

Je možné, že tito menší až střední těžaři nakupující pár desítek notebooků kalkulují s tím, že se jim je po případném splasknutí cenové bubliny kryptoměn (jde hlavně o Ethereum, ale cena všech je do jisté míry svázaná) povede zase snadno prodat. Mohou očekávat, že bude snazší se jich zbavit, než kdyby najednou prodávali velké množství desktopových karet. Možná předpokládají, že u otebooků bude ztráta hodnoty při opětovném prodeji menší.

To, že už se vyplatí (nebo nebo někdo počítá, že se mu vyplatí) nákup výkonného notebooku kvůli těžení Etherea, je dost nečekané. Asi to demonstruje, že tržní cena dotyčného tokenu se momentálně vyšplhala vysoko nad „normál“ a těžba je nebývale lukrativní. Je ale otázka, zda se může takto vysoko udržet delší dobu.

Pokud by došlo k prasknutí bubliny a propadu ceny Etherea na zlomek té dnešní, mohlo by naopak dojít k masovým výprodejům tohoto hardwaru a eliminaci poptávky po nových kusech, takže by se situace s dostupností a cenami grafik zase mohla otočit. Těžko ovšem předvídat, jakým směrem se kryptoměny na nyní hodně spekulativním finančním trhu budou ubírat.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta. Celý článok „GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

RTX 3080 Ti odložená na začátek června, RTX 3070 Ti hned po ní

Moment, kdy Nvidia vydá nové karty GeForce RTX 3080 Ti a GeForce RTX 3070 Ti, už se blíží. Karty jsou už u prodejců, ale vydání bylo ještě nakonec o jeden až dva týdny odloženo. Výkonnější model, který je zdá se odpovědí Nvidie na Radeon RX 6900 XT, bude formálně odhalený na konci tohoto měsíce a v prodeji by mohl možná být už v první týden června. Další novinka, GeForce RTX 3070 Ti, nakonec má následovat hned za týden po něm. Celý článok „RTX 3080 Ti odložená na začátek června, RTX 3070 Ti hned po ní“ »

 •  
 •  
 •  

Nové revize GeForce RTX 3000 s omezením těžby vyjdou v červnu

Už chvíli víme, že Nvidia chystá nový pokus o omezení těžby kryptoměn na grafikách GeForce, což by od nich mělo odradit těžaře a zlepšit jejich dostupnost v obchodech. Revize „Lite Hash Rate“, které nebudou povolovat použití staršího neomezeného ovladače, půjdou do všech modelů od RTX 3060 po RTX 3090 a údajně by se v obchodech měly objevit už za nějaké dva měsíce. Měly by úplně nahradit starší verze, ale nebudou nijak zvláštně označené. Celý článok „Nové revize GeForce RTX 3000 s omezením těžby vyjdou v červnu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. tie ventilátory v okne sú fasa, asi noteboočiky pri „ťažbe“ dobre kúria. takýto NTB si môže kúpiť len somár, totálne odídené chladenie, pidiventilátoríky vo vnútri zrelé na výmenu a celé vnútro kvalitne „prepečené“!

 2. Dávno si zbožně přeju, aby asijská poptávka alespoň trošku popostrčila formát MXM. Smůla…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *