Levné Ryzeny už nebudou pájené? Ryzen 5 7400F má pod IHS pastu

Pasta v levných desktopových procesorech

Minulý měsíc se v nabídce AMD objevil nový levný procesor pro platformu AM5 – Ryzen 5 7400F, který by měl stát ještě méně než model 7500F, ale jde pořád o plnohodnotné šestijádro architektury Zen 4 s 32MB cache i podporou PCIe 5.0 ×16 pro GPU, takže cenově to zřejmě bude nejlepší kandidát od AMD pro dostupný herní počítač mimo platformu AM4. Vypadá to, že jednu nevýhodu, která ho bude oddělovat od dražších modelů, přece jenom má.

Když se informace o tomto procesoru objevily, dívali jsme se na jeho specifikace a nenašli nic, v čem by byl omezený proti modelům Ryzen 5 7600 a 7500F kromě toho, že má nižší frekvenci (jakožto model „F“ má také vypnuté integrované GPU, ale to platí už i pro model 7500F). Kompromis tu ale je. Procesor se už dostal prvním lidem do rukou a v Číně jeden z kupujících procesor delidoval, tedy sejmul z něj kovový kryt neboli rozvaděč tepla. Zjistil při tom, že na rozdíl od ostatních Ryzenů 7000 nemá model 7400F kryt připájený, ale používá levnější řešení s prostou teplovodivou pastou.

Použití pasty v této roli znamená horší přenos tepla z křemíku do chladiče, než kdyby byla použitá indiová pájka (což je u vyšších modelů Ryzenů 7000), takže procesor bude mít při zátěži horší teploty. To se u Ryzenu 5 7400F, zdá se, opravdu děje, přestože jde o 65W procesor s 88W maximální spotřebou v boostu. V mnohovláknových aplikacích, které na tento limit dosahují, procesor podle uživatele, který ho testoval, dosáhl teploty až 95 stupňů, přestože byl chlazený AIO vodníkem (nevíme ale, jaká byla teplota prostředí).

Pasta tedy má znatelný negativní vliv i u 65W modelu a použití je, zdá se, u tohoto procesoru už skoro na hraně (pokud autor testu neudělal nějakou chybu třeba při montáži chladiče – snad se časem objeví víc recenzí a bude obraz jasnější). Při hraní ale alespoň není obvykle zátěž procesoru na 100 %, takže by jeho teploty mohly být pro většinu uživatelů zvládnutelnější.

Vysoká teplota zde neznamená, že by byla nějak zvýšená spotřeba. Je to proto, že teplo z jader CPU se u těchto čipletových procesorů odvádí pryč jen velmi malou plochou 5nm křemíku (měl by mít plochu jen 66,3 mm²), což je jistý problém i při pájeném rozvaděči tepla. S pastou se teplotní „postih“ kvůli ploše ještě zhorší, protože k malé ploše pro předání tepla se přidává horší tepelná vodivost.

Faktor plochy je důvod, proč pasta není takový problém v nečipletových procesorech s velkým monolitickým křemíkem (dokud jejich spotřeba není příliš vysoká), jako jsou třeba 65W modely Core i5 u Intelu.

Jestli toto šetření na nákladech stojí za to, je otázka. Pokud to přispělo k nízké ceně procesoru, možná ano. Zdá se, že v Číně vychází cena procesoru na ekvivalent jen asi 115 $, což je na platformu AM5 levné. Dělalo by to momentálně asi 2800 Kč bez DPH, s daní by cena stále byla pod 3400 Kč (na Slovensku s DPH 137 €), takže úspora je proti modelu Ryzen 5 7500F coby nejbližší alternativě bez problému s pastou už znatelná, jeho cena u nás začíná kolem 4100 Kč. Je to dokonce i nižší cena než u modelu Ryzen 5 8400F, který ale není moc dobrý pro herní počítač kvůli zmenšené L3 cache a nedostatku linek PCIe pro grafiku.

Zatím ale stále čekáme na to, zda se Ryzen 5 7400F objeví na prodej u nás, takže reálné české nebo eurové ceny nelze porovnat.

Bude levnější teplovodivý materiál ve více procesorech?

To, že je pasta v Ryzenu 5 7400F, je zajímavé ještě proto, že AMD dřív drželo stejné provedení napříč jednou rodinou procesorů, aby výroba nebyla komplikována, takže pak pasta nebo pájka vždy byly stejně v levných i drahých modelech. U čipletových procesorů pro socket AM5 to tak už tedy není a AMD do výroby dostalo návrh procesoru jak s pájkou, tak s pastou.

Otevírá to možnost, že se toto úsporné opatření může objevit v dalších desktopových Ryzenech, u nichž jsme ho doposud nečekali – například u Ryzenu 5 9600 (u APU, jakou jsou Ryzen 5 8400F nebo Ryzen 5 8500G, pasta překvapení není, u nich šlo o běžné řešení, jde o odlišný typ procesoru s větším monolitickým křemíkem). O tom, že by někdo delidoval Ryzen 5 9600, zatím nevíme. Ani tento procesor se u nás ještě v obchodech neobjevil.

Zdroj: Bilibili (1, 2) Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *