Malý test veľkých bluetooth slúchadiel Philips Fidelio L3

Detaily Philips Fidelio L3

Home office sa pre mnohých z nás stal dennou rutinou či už pracujete alebo študujete. Sám pracujem z domu už druhý rok, čo ma priviedlo k zamysleniu, čo z hardvéru používam najčastejšie. Na moje prekvapenie som zistil, že to nie je notebook, smartfón ani TV (monitor), ale bezdrôtové slúchadlá. A na jedny, od Philipsu, si rozoberieme v rámci krátkeho porovnania s AirPods Max.

Na úvod treba poznamenať, že sa nepovažujem za audiofila, ani odborníka na reprodukciu zvuku, takže v nasledujúcich riadkoch neočakávajte presné merania ani odborné poznatky ohľadom kvality zvuku. Túto parketu rád odovzdám kolegom, ktorí sa týmto oblastiam venujú prioritne. Pokúsim sa skôr sprostredkovať moje dojmy a poznatky z používania a porovnať testované slúchadlá s mojimi, ktoré používam od začiatku roka. Priame porovnanie nám určite odhalí silné a slabé stránky oboch slúchadiel.

   

Balenie slúchadiel nám v prívetivej grafike zobrazuje hlavné aspekty a funkcie slúchadiel, ako sú potlačenie okolitého hluku, dotykové ovládanie, dvojicu mikrofónov či 32-hodinovú výdrž a niekoľko ďalších parametrov.

Dvojité balenie ukrýva ochranný obal so slúchadlami vo vnútri ako aj pomerne veľa príslušenstva v podobe nabíjacieho kábla USB-C, audio kábla, redukcie do lietadla a jemnej handričky, ktorá slúži aj ako prenosný obal.

Slúchadlá majú decentný a pomerne nenápadný dizajn. Kombinácia čiernej a matného saténového hliníka pôsobí elegantne, vďaka čomu budete slúchadlá môcť používať na pracovisku aj verejnosti bez nechcených pohľadov. Ako môžete na obrázku nižšie vidieť, slúchadlá je možné zložiť do vodorovnej polohy, vďaka čomu sa ľahšie prenášajú a skladujú.

Na spodnej strane oboch náušníkov vidíme ovládacie prvky a porty. Jeden má tlačidlo na vypnutie mikrofónu a de/aktiváciu potláčania hluku spolu s audio konektorom pre káblové pripojenie. Na druhom nájdete tlačidlo napájania a konektor USB-C pre nabíjanie. Okrem toho slúchadlá ponúkajú ovládanie hlasitosti, prepínanie hudby a podobne pomocou dotykovej plochy na vonkajšej strane náušníka. Osobne nie som veľmi fanúšik takéhoto dotykového ovládania, no na moje prekvapenie fungovalo pomerne dobre.

Spracovanie je na dobrej úrovni, čomu okrem hliníka svedčí aj použitie kože Muirhead. Na nedostatok pohodlia som sa nemohol sťažovať ani po dlhších, viachodinových úsekoch so slúchadlami na hlave. S hmotnosťou 361 gramov nejde o najľahšie slúchadlá, no rozhodne ani najťažšie a vďaka mäkkej výplni som slúchadlá na hlave takmer neregistroval.

Medzi zaujímavé vlastnosti slúchadiel patrí podpora Google Fast Pair pre rýchle párovanie s Android zariadeniami jedným ťuknutím. Slúchadlá tiež ponúkajú aplikáciu pre úpravu režimov ANC ako aj samotnej reprodukcie hudby. Kompatibilita so zariadeniami je zabezpečená vďaka Bluetooth 5.1 s podporou AAC a aptX HD a nechýba ani spomenuté káblové pripojenie. O reprodukciu zvuku sa stará dvojica 40 mm budičov s Impedanciou 16 ohmov, frekvenčním rozsahom 7–40 000 Hz a citilivosťou 103 dB. Ako som už v úvode spomenul, nemám odborné prostriedky na to, aby som tieto hodnoty odmeral a overil, preto radšej prejdem k druhej časti testu, ktorou je porovnanie s mojimi slúchadlami a zameranie sa na ďalšie poznatky z používania.

Porovnanie a skúsenosti

Od jari tohto roka prakticky na dennej báze používam Apple AirPods Max, ktoré sú asi najpoužívanejší kúsok hardvéru v mojom inventári, nakoľko ich používam so smartfónom aj notebookom prakticky počas celého dňa. Na týždeň som ich ale vymenil za testované Fidelio L3, aby som si rozšíril obzory. Poďme teda prediskutovať, aké rozdiely som medzi slúchadlami našiel.

   

Začnem asi balením, ktoré je pri Philipsoch rozhodne bohatšie a aj tvrdý prenosný obal sa dá prakticky využiť, čo sa o „podprsenke“, ktorú dostanete k AirPodom, nedá povedať. Úprimne, obal z Maxov mi leží na poličke a vôbec ho nepoužívam. Radšej som si na obe mušle kúpil gumové ochranné obaly, aby sa pri cestovaní nepoškrabali.

   

Čo sa týka dizajnu, ide asi o vec vkusu, no AirPody pôsobia o čosi prémiovejšie a uhľadenejšie. Takisto hliníkové mušle pôsobia o čosi solídnejším dojmom ako tie na Philipse a čo je azda najväčší rozdiel je možnosť nastavenia dĺžky slúchadiel, ktorá je na AirPodoch naozaj prepracovaná a pôsobí veľmi luxusne. Nejde o žiadny plastový mechanizmus, ktorý by sa zlomil ako býva pri slúchadlách zvykom. Na druhej strane sa dá ale tiež povedať, že AirPody sú o niečo hravejšie vďaka možnosti zakúpenia rôznych farebných prevedení a to konkrétne modré, červené či zelené, ktoré dopĺňajú štandardné biele a čierne prevedenia. Mne sa podarilo na jar zázrakom nájsť biely model skladom, hoci som pôvodne chcel modrý. Po viac ako pol roku však môžem povedať, že by som biele AirPody Max už druhýkrát nekúpil, nakoľko sa pomerne špinia a to hlavne látková textúra na hlavovom moste.

Porovnanie rozmerov a hmotnosti je v neprospoch AirPodov, ktoré sú výrazne ťažšie s hmotnosťou 438 gramov, teda o približne 80 gramov viac, ako majú Fidelio. Výrazný rozdiel je tiež vidieť vo veľkosti ale aj tvare mušlí, ktoré sú pri Maxoch viac oválne ako okrúhle. Pri pohľade na vnútro mušle tiež môžeme vidieť rozdiel v materiáli použitom na náušníky. Philips si zvolil tradičné použitie kože s akousi pamäťovou penou, ktorá dobre izoluje, no už po pomerne krátkom čase sa mi začali uši v slúchadlách potiť. A to máme december a nízke teploty, v lete to bude ešte horšie. AirPody majú opäť netradične akési látkové prevedenie náušníkov, ktoré ale prekvapivo neškriabe ani nešuští a výborne odvetráva vzduch, takže ani po hodinách používania nemávam uši výrazne mokré. Zaujímavosťou tiež je, že textilné náušníky sa v AirPodoch dajú odpojiť a vymeniť za nové vďaka magnetickému uchyteniu. Viete si ich tak vyčistiť alebo vymeniť za inú farbu, ak sa chcete odlíšiť. Apple ich predáva samostatne, čo je rozhodne pozitívne, aj keď o cene by sa dalo polemizovať. Výmena náušníkov na Fidelio možná nie je, čo je škoda.

Možnosti ovládania a dostupné tlačidlá na Fidelio sme si už spomenuli, AirPody sú v tejto oblasti pomerne obmedzené. Ponúkajú len jeden konektor a aj to Lightning, ktorý by som veľmi rád videl nahradený USB-C. Prekvapivo Maxy viete pripojiť aj cez audio jack, no musíte si kúpiť špeciálny samostatne predávaný kábel Lightning – 3,5 audio jack. Takže USB-C na Philipsoch mi rozhodne vyhovuje viac a je veľká škoda, že Apple stále používa Lightning na iPhonoch a AirPodoch, hoci iPady aj MacBooky už dávno prešli na USB-C.

Žiadne dotykové ovládanie na mušliach tu nehľadajte, Maxy ponúkajú už len ďalšie dve tlačidlá a to jedno klasické a druhé v podobe kruhového potenciometra Digital Crown, aký nájdete aj na Apple Watch. Klasické tlačidlo slúži na ovládanie ANC a to zmenu z Noise Cancellation na Transparency. Digital Crown pri otáčaní mení hlasitosť a viete si nastaviť, ktorým smerom chcete hlasitosť pridávať a uberať, čo je zaujímavý detail. Na jedno stlačenie hudbu zastavíte, na dve a tri mení skladby vpred a vzad a na dlhé podržanie aktivujete hlasového asistenta Siri.

Obe slúchadlá dokážu zastaviť a znovu spustiť hudbu keď si ich dáte dole z hlave a nasadíte naspäť. Fidelio sa tiež zhruba po 5 minútach nečinnosti dokážu samé vypnúť, aby šetrili batériu. AirPody sú v tomto veľmi divné, nakoľko sú stále zapnuté a na ich uspanie ich musíte vložiť do púzdra, ktoré obsahuje magnety, ktoré slúchadlá vypnú. Ako som už spomínal, púzdro nepoužívam, takže slúchadlá sú vlastne stále zapnuté a žerú batériu. Mali by mať nejaký standby režim, ktorý sa tiež aktivuje po 5 minútach nečinnosti, ale na rozdiel od Fidelio to nie je nijako zvukovo oznámené a nemám preto potuchy, či sa to naozaj deje. Potom ešte existuje aj nejaký „ultralow“ režim, ktorý vypne Bluetooth aj Find My službu na ešte väčšie šetrenie batérie, no tento režim sa aktivuje vraj až po 18 hodinách v púzdre alebo 72 hodinách bez púzdra, čo je asi najbližší ekvivalent k tomu, že sú slúchadlá vypnuté, teda ak nepočítame ich úplne vybitie.

Vzhľadom na to, že hudbu streamujem z iPhonu a takisto aj z neho volám, najčastejšie mám teda slúchadlá pripojené k nemu. Na porady však používam MacBook, ku ktorému pripnem AirPody jedným klikom bez nutnosti nejaké manuálneho odpájania a pripájania. Po skončení meetingu viem zase plynulo pokračovať v počúvaní hudby na iPhone. Nie je to úplne 100 % a občas sa AirPody stratia a nevedia sa pripojiť k jednému alebo druhému, no povedal by som, že na 95 % to funguje dobre. Fidelio toto absolútne nezvládali a pri pripojení dvoch zariadení sa bili a nevedeli, ktoré je aktuálne aktívne, takže som ich musel ručne odpojiť a pripojiť. Skúšal som to viackrát a viac menej vždy sa vyskytli nejaké problémy. Dali by sa možno eliminovať na mojej strane tým, že by som aj telefónne hovory prijímal na Macu, a rovnako aj streamoval hudbu z neho, no nerieši to problém pri pripojení povedzme iPadu či iných zaradení. V Apple ekosystéme jednoducho AirPody fungujú takmer dokonalo a toto asi žiadny iný výrobca nedokáže napodobniť.

Výdrž batérie Fidelio F3 je veľmi solídna, hoci presné meranie je pomerne obtiažne, nakoľko systém mi ukazoval len skoky po 20 %. Po zhruba 11 hodinách aktívneho používania slúchadlá ukazovali ešte 40 % a po ďalších 4 hod už začali pomerne intenzívne hlásiť stav nízkej batérie, ktorý sa nedal nijako vypnúť a prakticky znemožňoval používanie, nakoľko sa stále opakoval. Pre porovnanie AirPody ukazujú percentá batérie po jednom a pri nízkej batérii vám to dajú vedieť jemným gongom, ktorý sa opakuje akurát pri každom nasadení na hlavu, ale bez problémov ich viete používať aj pod 15 % batérie, čo sa na Philipsoch nedalo.

Ďalšie porovnanie si zaslúži potlačenie hluku, na ktoré Fidelio používa štvoricu mikrofónov a AirPody až 8 z celkových 9 mikrofónov. Čo sa týka kvality filtrovania, v tejto oblasti som výrazné rozdiely nezaznamenal, hoci mám pocit, že AirPody prepúšťajú menej zvuku pri aktívnom prehrávaní hudby ako keď žiadna hudba nehrá. Fidelio pri žiadnej hudbe pôsobia „ponorkovým“ dojmom typickým pre ANC slúchadlá, čiže akýmsi sústavným šušťaním, ktoré na AirPodoch nie je prítomné a stáva sa mi tak, že keď mi dohrá playlist na Spotify, tak aj zabudnem, že ich mám na hlave a že mi hudba nehrá.

Keby som to mal na záver zhrnúť, Fidelio L3 ponúkajú pomerne veľké množstvo zaujímavých funkcií a lepšiu univerzálnosť ako AirPody, ktoré sú úzko špecializované, vďaka čomu však v niektorých aspektoch vynikajú. L3 nemám veľmi čo vytknúť, teda možno okrem šušťania v ANC režime bez hudby, menšiemu tepelnému komfortu uší či problémom pri pripojení dvoch zariadení, čo sú však z veľkej časti problémy úzko spojené s mojím use case. K celkovému hodnoteniu nesmieme zabudnúť spomenúť cenu, ktorá je výraznou výhodou pre slúchadlá Philips, nakoľko oficiálna cena je 350 €, no kúpite ich už aj od 250 € v overených obchodoch. Naopak AirPods Max majú oficiálnu cenu na úrovni 629 €, pričom zohnať sa dajú od cca 450 €, čo je stále takmer dvojnásobok toho, čo dáte ze Fidelio L3. Je tak už na zvážení každého z vás, či výhody Apple ekosystému stoja za výrazný príplatok alebo nie. V prípade, že používate Android, tu nie je žiadne debata, nemá význam kupovať drahé AirPody, ktoré ani zďaleka neponúknu také možnosti používania ako na iOS/iPadOS/macOS.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Kto vyhral čo? Vyhodnotenie súťaže o herné periférie MSI

Letná súťaž je za nami a pri tejto príležitosti by sme sa vám radi poďakovali za tu rekordnú účasť, ktorá sa jej dostala. Dlhé prehrabávanie správnymi odpoveďami bola veľmi milá redakčná povinnosť a jediné trochu mrzuté je, že pre vás nemáme viac kusov myšiek, klávesníc a headsetov. Tak snáď nabudúce sa nám podarí vybaviť z každej ceny aspoň po dve. Ale tak či tak sa pozrite, či ste tentoraz nemali šťastie práve vy. Celý článok „Kto vyhral čo? Vyhodnotenie súťaže o herné periférie MSI“ »

  •  
  •  
  •  

Gioteck? Špecialista na gamepady a headsety „za babku“

Ak ste si v ostatnom čase vyberali slúchadlá s mikrofónom alebo gamepad k počítaču či konzole, tak ste možno narazili aj na produkty Gioteck. Nejde o žiadneho nováčika, no na našom trhu doteraz nemala poriadneho distribútora. Charakteristické pre Gioteck sú mimo iné aj dostupné ceny. Neponúka extrémne lacné ani príliš drahé veci, skrátka taký ten stred, ktorému sa v našich zemepisných šírkach darí. Celý článok „Gioteck? Špecialista na gamepady a headsety „za babku““ »

  •  
  •  
  •  

Firma Arozzi má i atraktívne myši, slúchadlá či stôl s motorom

Minule sme sa venovali počítačovým kreslám, ktoré Arozzi predáva, teraz sa pozrieme na zvyšok periférií z ponuky. Je to síce platený článok, ale stojí za pozornosť – možno vás z tohto katalógového prehľadu niečo zaujme. Oproti niektorým iným konkurenčným značkám tu vidieť v mnohých smeroch tematický presah. A to či už ide o dierovanú myš, šikovné, cenovo dostupné stolové mikrofóny alebo prispôsobiteľné stoly. Celý článok „Firma Arozzi má i atraktívne myši, slúchadlá či stôl s motorom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *