Noctua NH-L9i-17xx: Na 65 W v tichosti s výškou iba 37 mm

Záver

Veľmi nízky profil, vysoký chladiaci výkon a podpora Intel LGA 1700. To sú náročné požiadavky, ktoré Noctua NH-L9i-17xx spĺňa ako jeden z mála chladičov (možno jediný?). O prvých dvoch požiadavkách by sa asi dalo diskutovať aj u iných, ale nakoniec to i tak stroskotá na nepodpore novej pätice Intelu. NH-L9i-17xx účinnosťou navyše pri správnom nastavení prekonáva aj dvakrát vyššie chladiče, vrátane Arctic Alpine 17.

Záver

Chladiaci výkon je na takto nízky chladič skvelý a NH-L9i-17xx môže odviesť výbornú službu. K tomu je ale, prirodzene, potrebné zvoliť vhodný procesor, respektíve vhodné nastavenia. Ak očakávate nízku hlučnosť, je dobré sa držať do 65 W. Bez limitov napájania bude chladič hlučnejší aj na Core i5-12400, ale so zarovnaním spotreby podľa TDP o chladiči nemusíte vedieť ani na Core i9-12900.

Zatiaľ čo pri vyšších otáčkach a hlučnosti Noctua NH-L9i-17xx za Intel Laminar RM1 a Arctic Alpine 17 (CO) trochu zaostáva, tak so znižujúcimi otáčkami sa začína situácia obracať. Najmä v porovnaní s Arctic Alpine 17 CO. Chladič Arcticu je výkonnejší iba pri vyšších otáčkach. Navrch má aj po zarovnaní na rovnakých 45 dBA. To je ale pre NH-L9i-17xx stále nekomfortné pásmo.

So znižujúcou hlučnosťou sa chladič Noctua na lacnejší Arctic doťahujeho nakoniec pri nízkych otáčkach (v našich testoch im zodpovedá režim 39 dBA) predbieha. Arctic teda vo svojich interných testoch neklame, že je pri rovnakej hladine hluku ich chladič efektívnejší, ale Noctua by oponovala voľbou nevhodne stanovnej hlučnosti. Pri nižšej hladine, ktorá je obvykle pre väčšinu náročných používateľov atraktívnejšia, má už navrch NH-L9i-17xx. A to aj napriek tomu, že je to o dva ventilátory nižší chladič.

Na Intel Laminar RM1 to síce stále nestačí (ani v sekundárnych povinnostiach okolo chladenia VRM), ale týmto vyšším chladičom NH-L9i-17xx ani nekonkuruje. V prvom rade má ísť o náhradu do skriniek, kde sa Laminar RM1 ani Alpine 17 nezmestí a tam nejako chladič Noctua nemá konkurenciu alebo je len veľmi malá (ID-Cooling IS-30). Pri výbere správneho ocenenia teda nebolo príliš nad čím váhať – „Top-notch“.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Pre zaujímavosť ste tam v nejako mohli dať ventilátor plnej hrúbky hoci asi veľká zmena v teplotách by to nebola.

    1. Jasné, testy s hrubším ventilátorom by neboli na škodu. Ale trúfam si tvrdiť, že máme výhľadovo pred sebou veľa zaujímavejších vecí a čas na všetko nezostáva. Niekdy sa k tomu ale možno dostaneme. 🙂

    2. V teplotách asi ne, ale v hlučnosti by to mohly být možná i dva decibely.
      V jisté době jsem nad NH-L9 uvažoval, ale z dostupných informací nebudil příliš dobrý dojem. Teď se mi ale jeví mnohem robustněji, tahle recenze mě asi v budoucnu k jeho nákupu zviklá.

      1. Zisk v chladení s plnotučným ventilátorom NF-A9 PWM bude pri rovnakej hladine hluku zrejme veľmi malý, ak vôbec nejaký. NF-A9x14 PWM hendikep z nižšieho profilu dobieha viacerými, hustejšie nasekanými lopatkami podobne ako aj Alphacool SL-15 PWM. Keď to nemáme otestované je fajn aspoň to, že si môžeme trochu zašpekulovať. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *