Nové vodníky Phanteks Glacier One Halo: RGB LED a goliériky

Čierne a s ARGB LED. Rodina kvapalinových chladičov phanteksu sa rozširuje o tri modely

Phanteks na kvapalinové chladiče Glacier One doplnil na ventilátory osvetlenie. To ale pomerne netradičným spôsobom, pridaním modulárneho rámčeku Halos, ktorý rotory ventilátorov nasvecuje zo strán. Ten chladiču trochu zväčšuje hrúbku a jeho vedľajším efektom môže byť aj zvýšenie chladiaceho výkon. Síce zrejme iba kozmeticky, no napriek tomu jeho vystúpenie pred ventilátormi čiastočne laminarizuje prúdenie vzduchu.

Kvapalinové chladiče typu AIO už Phanteks nejaký čas v ponuke má. V decembri minulého roka si odbili premiéru vodníky Glacier One 240MP/280MP/360MP a 240 MPH s ARGB LED aj na ventilátoroch. Týmto osamoteným svietiacom variantom si Phanteks zrejme testoval záujem používateľov. Ten bol, zrejme, pomerne slušný aj napriek tomu, že model Glacier One MPH bol dostupný iba v netradičnom bielom variante (tak ako o pol roka neskôr aj väčší 360 MPH). Aktuálne totiž ponuku osvetlených vodníkov rozširuje o tri čierne osvetlené modely, ktoré až doteraz chýbali.

Na úrovni vrchu vodného bloku sú osvetlené všetky kvapalinové chladiče Phanteksu. Dokonca sa má jednať o niečo lepšie, s 3D efektom vďaka reflexným schodíkom vnútri bloku.

Staršie kvapalinové chladiče Glacier One s označením MP (bez H/Halo) však nemajú osvetlené ventilátory. Túto parádu naprieč viacerými formátmi prinášajú až modely Glacier One Halo MPH. Realizácia osvetlenia ventilátorov je však pomerne zvláštna. Samotné ventilátory totiž žiadne ATGB LEN nemajú a použité sú naďalej MP 120, respektíve MP 140 (na Glacier One 240 MPH). Rozdiel je v tom, že chladiče MPH majú na rozdiel od MP prídavok v podobe rámčeka Halos Lux. Ten sa inštaluje na rámček, pred rotor. Jedná sa o rámček, ktorý má po obvode svetlovod, ktorý rozsvecuje 18 kusov RGB LED.

Zvrchu tento svetlovod tlmený tak, aby sa svetlo odrážalo na biely rotor. Takto vylepšiť si môžete, samozrejme, nielen staršie vodníky Glacier One MP, ale aj vodníky iných výrobcov. Tento rámček s ARGB LED by mohol teoreticky o trochu zlepšiť aj chladiace vlastnosti. Nad ventilátorom totiž vytvára krátky tunel, ktorý na rotor lepšie navádza vzduch. Namiesto typického chytania bočných vírov spoza seba tu dochádza aspoň k malému vyhladeniu, ktoré ktorá je pred ventilátorom žiaduce.

Čím laminárnejší prúd má rotor pred sebou k dispozícii, tým viac vzduchu ním pretečie. Zlepšenie tu bude ale v každom prípade iba kozmetické a ono zvýšenie profilu môže byť prekážka pri montáži chladiča do stropnej pozície. Pri takomto umiestení sa v skrinke počíta každý milimeter, aby nedochádzalo ku kolízii ventilátorov typicky s pasívmi VRM na základnej doske. Chladiče Glacier One MPH majú síce radiátor s tradičnou výškou (27 mm) a aj ventilátory majú obvyklých 25 mm, ale k tomu treba pripočítať ďalších 6 mm rámčeka Halos Lux.

Je dobré poznamenať, že ventilátory majú široký rozsah rýchlostí, 500–2000 ot./min. Uvádzaný statický tlak 120 mm ventilátorov (na chladičoch 240 MPH a 360 MPH) je 0,17–3,41 mm H2O a prietok vzduchu 23,5–102,8 m3/h. V prípade 140 mm modelu (na 280 MPH) má byť tlak do 3,59 mm H2O a prietok je vyšší až o 53,8 % (158,1 m3/h).

Uzatvorený vodný okruh Phanteks necháva vyrábať Aseteku tak ako väčšina firiem na trhu s AIO vodníkmi. V tomto prípade je postavený na návrhu so 7. generáciou vodnej pumpy s impulzne šírkovou moduláciou (PWM). Prierez všetkému súčiastkami čerpadla máme aj na peknej ilustrácii:

Z platforiem sú podporované Intel LGA 1700/1200/115x/2011(-3)/2066 a AMD AM4 či sTR(X)4. Pre inštaláciu na Threadripper však musíte mať vlastný montážny adaptér, ktorý je súčasťou príslušenstva procesorov (k chladiču sa nedodáva).

Chladiče Glacier One MPH Black majú byť dostupné už v priebehu tohto mesiaca (december 2021) a odporúčané ceny sú nasledujúce. Za variant s 240-milimetrovým radiátorom to je 149 eur, za 280 mm si priplatíte zhruba 10 eur a 360 mm vás vyjde približne na 199 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

  •  
  •  
  •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *