Nové vodníky Phanteks Glacier One Halo: RGB LED a goliériky

Čierne a s ARGB LED. Rodina kvapalinových chladičov phanteksu sa rozširuje o tri modely

Phanteks na kvapalinové chladiče Glacier One doplnil na ventilátory osvetlenie. To ale pomerne netradičným spôsobom, pridaním modulárneho rámčeku Halos, ktorý rotory ventilátorov nasvecuje zo strán. Ten chladiču trochu zväčšuje hrúbku a jeho vedľajším efektom môže byť aj zvýšenie chladiaceho výkon. Síce zrejme iba kozmeticky, no napriek tomu jeho vystúpenie pred ventilátormi čiastočne laminarizuje prúdenie vzduchu.

Kvapalinové chladiče typu AIO už Phanteks nejaký čas v ponuke má. V decembri minulého roka si odbili premiéru vodníky Glacier One 240MP/280MP/360MP a 240 MPH s ARGB LED aj na ventilátoroch. Týmto osamoteným svietiacom variantom si Phanteks zrejme testoval záujem používateľov. Ten bol, zrejme, pomerne slušný aj napriek tomu, že model Glacier One MPH bol dostupný iba v netradičnom bielom variante (tak ako o pol roka neskôr aj väčší 360 MPH). Aktuálne totiž ponuku osvetlených vodníkov rozširuje o tri čierne osvetlené modely, ktoré až doteraz chýbali.

Na úrovni vrchu vodného bloku sú osvetlené všetky kvapalinové chladiče Phanteksu. Dokonca sa má jednať o niečo lepšie, s 3D efektom vďaka reflexným schodíkom vnútri bloku.

Staršie kvapalinové chladiče Glacier One s označením MP (bez H/Halo) však nemajú osvetlené ventilátory. Túto parádu naprieč viacerými formátmi prinášajú až modely Glacier One Halo MPH. Realizácia osvetlenia ventilátorov je však pomerne zvláštna. Samotné ventilátory totiž žiadne ATGB LEN nemajú a použité sú naďalej MP 120, respektíve MP 140 (na Glacier One 240 MPH). Rozdiel je v tom, že chladiče MPH majú na rozdiel od MP prídavok v podobe rámčeka Halos Lux. Ten sa inštaluje na rámček, pred rotor. Jedná sa o rámček, ktorý má po obvode svetlovod, ktorý rozsvecuje 18 kusov RGB LED.

Zvrchu tento svetlovod tlmený tak, aby sa svetlo odrážalo na biely rotor. Takto vylepšiť si môžete, samozrejme, nielen staršie vodníky Glacier One MP, ale aj vodníky iných výrobcov. Tento rámček s ARGB LED by mohol teoreticky o trochu zlepšiť aj chladiace vlastnosti. Nad ventilátorom totiž vytvára krátky tunel, ktorý na rotor lepšie navádza vzduch. Namiesto typického chytania bočných vírov spoza seba tu dochádza aspoň k malému vyhladeniu, ktoré ktorá je pred ventilátorom žiaduce.

Čím laminárnejší prúd má rotor pred sebou k dispozícii, tým viac vzduchu ním pretečie. Zlepšenie tu bude ale v každom prípade iba kozmetické a ono zvýšenie profilu môže byť prekážka pri montáži chladiča do stropnej pozície. Pri takomto umiestení sa v skrinke počíta každý milimeter, aby nedochádzalo ku kolízii ventilátorov typicky s pasívmi VRM na základnej doske. Chladiče Glacier One MPH majú síce radiátor s tradičnou výškou (27 mm) a aj ventilátory majú obvyklých 25 mm, ale k tomu treba pripočítať ďalších 6 mm rámčeka Halos Lux.

Je dobré poznamenať, že ventilátory majú široký rozsah rýchlostí, 500–2000 ot./min. Uvádzaný statický tlak 120 mm ventilátorov (na chladičoch 240 MPH a 360 MPH) je 0,17–3,41 mm H2O a prietok vzduchu 23,5–102,8 m3/h. V prípade 140 mm modelu (na 280 MPH) má byť tlak do 3,59 mm H2O a prietok je vyšší až o 53,8 % (158,1 m3/h).

Uzatvorený vodný okruh Phanteks necháva vyrábať Aseteku tak ako väčšina firiem na trhu s AIO vodníkmi. V tomto prípade je postavený na návrhu so 7. generáciou vodnej pumpy s impulzne šírkovou moduláciou (PWM). Prierez všetkému súčiastkami čerpadla máme aj na peknej ilustrácii:

Z platforiem sú podporované Intel LGA 1700/1200/115x/2011(-3)/2066 a AMD AM4 či sTR(X)4. Pre inštaláciu na Threadripper však musíte mať vlastný montážny adaptér, ktorý je súčasťou príslušenstva procesorov (k chladiču sa nedodáva).

Chladiče Glacier One MPH Black majú byť dostupné už v priebehu tohto mesiaca (december 2021) a odporúčané ceny sú nasledujúce. Za variant s 240-milimetrovým radiátorom to je 149 eur, za 280 mm si priplatíte zhruba 10 eur a 360 mm vás vyjde približne na 199 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov

V nižšej triede kvapalinových chladičov BeQuiet! nové modely Pure loop 2 nahrádzajú staré (Pure Loop), a to až v štyroch formátoch. To znamená, že táto správa môže zaujímať tak používateľov systémov SFF ako i tých z opačného spektra, so skrinkami full tower. Kľúčovými medzigeneračnými zmenami sú inovácia pumpy (konečne s reguláciou PWM) i ventilátorov s vyšším statickým tlakom. Celý článok „Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov“ »

 •  
 •  
 •  

Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů

Minule jsme se podívali na zoubek zajímavému all-in-one chladiči od Valkyrie a dnes na toto téma volně navážeme recenzí vzduchového chladiče Vind SL125, což je zatím jediný model vzduchového chladiče, který má společnost Valkyrie ve své nabídce. Chladič Vind SL125 kombinuje jeden hustý svazek žeber s dvojicí ventilátorů v zrcadlovém provedení. Jsem tedy zvědavý, jak si tato zajímavá kombinace povede v našich zátěžových testech. Celý článok „Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom

Prvá generácia procesorov Intel s podporou budúcej mainstreamovej pätice LGA 1851 je ešte ďaleko, ale už sa na verejnosť predierajú prvé informácie o podpore chladičov. Objavili sa dokumenty, kde sa materiály okolo chladiča Noctua NH-U12A spájajú s touto platformou, pre ktorú je všetko pripravené. Noctua to nedementuje a zároveň vzniká predstava, ako by to asi mohlo byť s montážnymi systémami ostatných chladičov. Celý článok „Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *