Nové vodníky Phanteks Glacier One Halo: RGB LED a goliériky

Čierne a s ARGB LED. Rodina kvapalinových chladičov phanteksu sa rozširuje o tri modely

Phanteks na kvapalinové chladiče Glacier One doplnil na ventilátory osvetlenie. To ale pomerne netradičným spôsobom, pridaním modulárneho rámčeku Halos, ktorý rotory ventilátorov nasvecuje zo strán. Ten chladiču trochu zväčšuje hrúbku a jeho vedľajším efektom môže byť aj zvýšenie chladiaceho výkon. Síce zrejme iba kozmeticky, no napriek tomu jeho vystúpenie pred ventilátormi čiastočne laminarizuje prúdenie vzduchu.

Kvapalinové chladiče typu AIO už Phanteks nejaký čas v ponuke má. V decembri minulého roka si odbili premiéru vodníky Glacier One 240MP/280MP/360MP a 240 MPH s ARGB LED aj na ventilátoroch. Týmto osamoteným svietiacom variantom si Phanteks zrejme testoval záujem používateľov. Ten bol, zrejme, pomerne slušný aj napriek tomu, že model Glacier One MPH bol dostupný iba v netradičnom bielom variante (tak ako o pol roka neskôr aj väčší 360 MPH). Aktuálne totiž ponuku osvetlených vodníkov rozširuje o tri čierne osvetlené modely, ktoré až doteraz chýbali.

Na úrovni vrchu vodného bloku sú osvetlené všetky kvapalinové chladiče Phanteksu. Dokonca sa má jednať o niečo lepšie, s 3D efektom vďaka reflexným schodíkom vnútri bloku.

Staršie kvapalinové chladiče Glacier One s označením MP (bez H/Halo) však nemajú osvetlené ventilátory. Túto parádu naprieč viacerými formátmi prinášajú až modely Glacier One Halo MPH. Realizácia osvetlenia ventilátorov je však pomerne zvláštna. Samotné ventilátory totiž žiadne ATGB LEN nemajú a použité sú naďalej MP 120, respektíve MP 140 (na Glacier One 240 MPH). Rozdiel je v tom, že chladiče MPH majú na rozdiel od MP prídavok v podobe rámčeka Halos Lux. Ten sa inštaluje na rámček, pred rotor. Jedná sa o rámček, ktorý má po obvode svetlovod, ktorý rozsvecuje 18 kusov RGB LED.

Zvrchu tento svetlovod tlmený tak, aby sa svetlo odrážalo na biely rotor. Takto vylepšiť si môžete, samozrejme, nielen staršie vodníky Glacier One MP, ale aj vodníky iných výrobcov. Tento rámček s ARGB LED by mohol teoreticky o trochu zlepšiť aj chladiace vlastnosti. Nad ventilátorom totiž vytvára krátky tunel, ktorý na rotor lepšie navádza vzduch. Namiesto typického chytania bočných vírov spoza seba tu dochádza aspoň k malému vyhladeniu, ktoré ktorá je pred ventilátorom žiaduce.

Čím laminárnejší prúd má rotor pred sebou k dispozícii, tým viac vzduchu ním pretečie. Zlepšenie tu bude ale v každom prípade iba kozmetické a ono zvýšenie profilu môže byť prekážka pri montáži chladiča do stropnej pozície. Pri takomto umiestení sa v skrinke počíta každý milimeter, aby nedochádzalo ku kolízii ventilátorov typicky s pasívmi VRM na základnej doske. Chladiče Glacier One MPH majú síce radiátor s tradičnou výškou (27 mm) a aj ventilátory majú obvyklých 25 mm, ale k tomu treba pripočítať ďalších 6 mm rámčeka Halos Lux.

Je dobré poznamenať, že ventilátory majú široký rozsah rýchlostí, 500–2000 ot./min. Uvádzaný statický tlak 120 mm ventilátorov (na chladičoch 240 MPH a 360 MPH) je 0,17–3,41 mm H2O a prietok vzduchu 23,5–102,8 m3/h. V prípade 140 mm modelu (na 280 MPH) má byť tlak do 3,59 mm H2O a prietok je vyšší až o 53,8 % (158,1 m3/h).

Uzatvorený vodný okruh Phanteks necháva vyrábať Aseteku tak ako väčšina firiem na trhu s AIO vodníkmi. V tomto prípade je postavený na návrhu so 7. generáciou vodnej pumpy s impulzne šírkovou moduláciou (PWM). Prierez všetkému súčiastkami čerpadla máme aj na peknej ilustrácii:

Z platforiem sú podporované Intel LGA 1700/1200/115x/2011(-3)/2066 a AMD AM4 či sTR(X)4. Pre inštaláciu na Threadripper však musíte mať vlastný montážny adaptér, ktorý je súčasťou príslušenstva procesorov (k chladiču sa nedodáva).

Chladiče Glacier One MPH Black majú byť dostupné už v priebehu tohto mesiaca (december 2021) a odporúčané ceny sú nasledujúce. Za variant s 240-milimetrovým radiátorom to je 149 eur, za 280 mm si priplatíte zhruba 10 eur a 360 mm vás vyjde približne na 199 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte

Zatiaľ čo drvivá väčšina AIO vodníkov s naozaj vysokým chladiacim výkonom cenou výrazne prevyšuje najvýkonnejšie vežovité chladiče, tak ID-Cooling ide opačným smerom. Kvapalinový chladič označovaný ako FX360 Pro je lacnejší a zároveň navonok nič nenasvedčuje tomu, že by nemal mať vysoké TDP. Výrobca píše o 350 W, ktoré sú podporené veľkým radiátorom, zdá sa i výkonnou pumpou a zle nevyzerajú ani ventilátory. Celý článok „ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *