Potvrdené: „Silonky“ sú definitívne pre dámy, ventilátory udusia

Niekto na nohy, my na ventilátory

Ponožky, podkolienky či pančucháče zo silonu lákajú aj na iné aplikácie ako na ľudské telo. Nadšenci si z tohto materiálu môžu vyrobiť napríklad prachový filter pred ventilátor. Výsledná efektivita závisí od hrúbky silonového vlákna. Vo všeobecnosti ale z testov vyplýva, že nech použijete akékoľvek, tak sa jedná o pomerne nevhodné riešenie. A ťažké to majú aj lupiči, ktorí si s maskou hlavu príliš nelámu a pred akciou im stačí návšteva drogérie.

Za ostatný týždeň sme otestovali takmer všetky typy prachových filtrov, s ktorými sa stretávate v počítačoch – nylonový, plastový aj penový. Existujú potom ešte varianty s hliníkovou mriežkou, ktorým sa tiež niekedy povenujeme. Na nejaký čas túto sériu ale uzatvoria testy vlastností filtrov, ktoré sme vystrihli zo silonovej spodnej bielizne. Tu však treba poznamenať, že tak ako všetko aj silonky sa vyrábajú v rôznej kvalite. Respektíve môže byť asi reč o odolnosti, pretože rozdiely spočívajú predovšetkým v pevnosti použitého „silonového“ vlákna. Tá sa udáva v jednotkách „denov“. Čím nižšie číslo, tým je vlákno jemnejšie.

Vplyv silonovej mriežky sme otestovali s 20 a 40-denovými výstrižkami. Teda na jednej strane takmer to najjemnejšie a na druhej stane je už masívny materiál. Na lepšiu predstavu štruktúry máme porovnávajúce fotografie. Zatiaľ čo cez 20 denov je vidieť rotor zreteľne, tak 40 denov pre menžie medzery už prakticky nepresvitá. Tieto „silonové“ vlákna v obidvoch prípadoch pozostávajú z polyamidu (toho je vždy aspoň 80 %) a elastánu, vďaka ktorému je materiál pružný.

Štruktúra materiálov zblízka. Zľava dva silonové materiály, 20 a 40 denov, vpravo je nylonový filter, ktorý bežne kúpite v obchode

Aby bola montáž silonových plachtičiek pred ventilátor spoľahlivá, pomohli sme si kruhovou mriežkou. S tou istou, ktorú sme porovnávali s hexagonálnou mriežkou. Pripomeňme si, že kruhová mriežka má veľmi dobrý aerodynamický tvar a vlastnosti ventilátorov zhoršuje iba v zanedbateľnej miere. Napriek tomu pri študovaní výsledkov treba jej použitie zohľadniť.

Na merania sme použili ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM. Jednak preto, že sa jedná o pomerne populárny a dobre rozšírený ventilátor. Navyše je z vyššej cenovej kategórie a dá sa predpokladať, že jeho majiteľov bude zaujímať, ako si poradí s prachovými filtrami. Nielen filtre, ale aj iné prekážky budeme síce používať v rámci štandardných testov ventilátorov, ale vhodný je aj samostatný článok s trochu upravenou metodikou.

Na testy filtrov používame ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM s nainštalovaným tesniacim rámčekom

Prietok aj tlak meriame vo veternom tuneli tak, ako sme opisovali v metodike na testy ventilátorov, trochu inak ale meriame hlučnosť. Tú v týchto testoch mriežok nezarovnávame na rovnakú hladinu, ale máme fixné hladiny prevádzkových napätí testovacieho ventilátora. Je to z dôvodu, aby bolo z testov mriežok (ale aj prachových filtrov, ktoré máme už otestované) vidieť nárast hlučnosti, ktorý je spôsobený väčším mechanickým odporom, pokiaľ sa pred alebo za rotor postaví prekážka. NF-A12x25 PWM tak používame s 9 V (~ 1650 ot./min), 7 V (~ 1330 ot./min) a 5 V (~ 980 ot./min). Pri maximálnom výkone sme netestovali, pretože málokto bude prebíjať prachové filtre rýchlosťou okolo 2100 ot./min, pri ktorých je, prirodzene, hlučná aj Noctua.

Vyšších hladín hluku vo výsledkoch sa nezľaknite. Sú také preto, že na dostatočne vysoké rozlíšenie aj pre veľmi nízke otáčky parabolickým límcom okolo hlukomera zvyšujeme citlivosť snímania. Rovnaký prípravok používame aj pri hĺbkovej analýze zvuku, kde hladinu hluku m meriame v rozsahu 20–20 000 Hz na 240 frekvenciách. Viac k tejto problematike sa dočítate v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku. Ak vás zaujímajú testy ventilátorov a zatiaľ neviete čítať spektrografy, odporúčame si doplniť prehľaď, bude sa vám hodiť.

Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť

Konečne niekto otvára tému kovových backplate v kontexte kvapalinových AIO chladičov. U výrobcov totiž panuje utkvelá, že pre vodíkov stačia backplaty z plastu. Nestačia, sú nevhodné z viacerých dôvodov. Je preto dobrá správa, že Alphacool vydáva ako voliteľné príslušenstvo backplaty z ocele, ktoré sú kompatibilné s viacerými chladičmi. A ak niektorí z podporovaných chladičov Alphacool vlastníte, môžete si oň po požiadať – bezplatne. Celý článok „Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť“ »

 •  
 •  
 •  

Kovový filter Akasa trhol „plasťáky“ v testoch o poriadny kus

Otestovali sme prachový filter, ktorý kombinuje najlepšie vlastnosti plastových a nylonových filtrov. Má vysokú mechanickú odolnosť, jednoducho sa čistí a pritom sa vyznačuje aj nízkou reštriktivitou, takže výrazne nemení zvuk ventilátora a nezvyšuje jeho hlučnosť. Oproti plastovým filtrom už ani „nesyčí“. Tento prídavok tak v databáze výsledkov rozširuje posledný typ prachového filtra, s kovovou mriežkou. Celý článok „Kovový filter Akasa trhol „plasťáky“ v testoch o poriadny kus“ »

 •  
 •  
 •  

Penový filter Akasa GRM120-30 funguje lepšie, než sa zdá

Po rozbore nylonového a plastového prachového filtra dopĺňame aj testy „penového“. Ten má už trochu zložitejšiu konštrukciu. Pozostáva z viacerých častí a jedná sa o akúsi skladačku, ktorej prvky v niektorých smeroch dokonca zlepšujú aerodynamiku. Všetko si podrobne rozoberieme a hoci sme k tomuto typu filtra pristupovali trochu s predsudkami, vychádza nakoniec v dobrom svetle. Je penový filter proti prachu lepší než nylonový? Celý článok „Penový filter Akasa GRM120-30 funguje lepšie, než sa zdá“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Jste bůh, Ľubo 😀 Já ale stejně jeden NUC v prašném skladu na zkoušku prostě narvu do silonky 😛

  1. Tak, ono pre ten NUC ani neexistuje veľa iných, „štandardizovaných“ možností, resp. vhodne naformátovanych hotových filtrov. Navyše to má iba pár wattov a to škrtenie ventilátora na vstupe tomu zase až tak neublíži. Holt bude asi hlučnejší, ale to je zrovna v tom sklade asi jedno. A vyhrajú to silonky s tenším alebo s hrubším vláknom?

   1. Asi zkusím i jemnější. Nějaké to případné očko přežiju, alespoň bude na první pohled vidět, jak je holka pracovitá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *