Potvrdené: „Silonky“ sú definitívne pre dámy, ventilátory udusia

Prácne a pritom zbytočne

Ponožky, podkolienky či pančucháče zo silonu lákajú aj na iné aplikácie ako na ľudské telo. Nadšenci si z tohto materiálu môžu vyrobiť napríklad prachový filter pred ventilátor. Výsledná efektivita závisí od hrúbky silonového vlákna. Vo všeobecnosti ale z testov vyplýva, že nech použijete akékoľvek, tak sa jedná o pomerne nevhodné riešenie. A ťažké to majú aj lupiči, ktorí si s maskou hlavu príliš nelámu a pred akciou im stačí návšteva drogérie.

Prácne a pritom zbytočne

Niektoré veci okolo hardvéru dobré si upraviť či vyrobiť svojpomocne, ale obchádzať nylonový filter na namiesto neho sa „naťahovať“ so silonom z pančušiek, sa neoplatí. Aj veľmi jemný 20-denovým vláknom škrtí ventilátor viac než nylonový filter – pri nízkych otáčkach o nejakých 15 %. Jemnosť štruktúry je pritom veľmi podobná a aj keby silonový filter zachytil viac prachu, tak v jeho neprospech hrá údržba. 20-denový silon sa totiž trhá takmer „sám od seba“. Vôbec upevniť ho nejako rozumne pred ventilátor tak, aby nám nevzniklo nikde očko, bol celkom boj.

Manipulácia so 40-denovým je už o poznanie pohodlnejšia, ale tomu sa vyhnite oblúkom. Ten v negatívnom zmysle slova jasne prekonáva aj plastové filtre. Prietok vzduchu pri nižších otáčkach zníži až o 82 %, teda na zhruba na jednu pätinu – z 50,8 m3/h na 9,2 m3/h. Za takýchto podmienok tam už ten ventilátor skoro ani nemusí byť. Navyše pre vysokú hustotu materiálu je už 40-denový silon aj silná mechanická prekážka, čo sa podpisuje aj na vysokej hlučnosti, vyššej než s plastovým filtrom.

Ukážka jemnosti silonového filtra s 20-denovými vláknami

Okrem výraznej straty prietoku tak výrazne narastá aj hladina produkovaného hluku. Najvýraznejšie a rovnako hlasité frekvencie zvuku sú pritom okolo 130 Hz bez ohľadu na hrúbku vlákna. Nárast hlučnosti so 40-denovým filtrom je však citeľný, pretože sú hlasitejšie nižšie aj vyššie frekvencie.

Zhrnutie: Vyrobiť si vlastný filter zo silonu alebo kúpiť nylonový? Druhá možnosť. Ušetríte čas i vyššie zahrievanie, ktoré budú systémy so silonovými filtrami dosahovať. Pri jemnejších štruktúrach (s 15–20-denovými vláknami) budú síce rozdiely zanedbateľné, ale aj tak si nijako nepomôžete. Naopak budete pri čistení tŕpnuť, aby ste svoje dielo nepoškodili. Nylonové filtre pritom znesú aj hrubšie zaobchádzanie či umývanie pod vodou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Jste bůh, Ľubo 😀 Já ale stejně jeden NUC v prašném skladu na zkoušku prostě narvu do silonky 😛

    1. Tak, ono pre ten NUC ani neexistuje veľa iných, „štandardizovaných“ možností, resp. vhodne naformátovanych hotových filtrov. Navyše to má iba pár wattov a to škrtenie ventilátora na vstupe tomu zase až tak neublíži. Holt bude asi hlučnejší, ale to je zrovna v tom sklade asi jedno. A vyhrajú to silonky s tenším alebo s hrubším vláknom?

      1. Asi zkusím i jemnější. Nějaké to případné očko přežiju, alespoň bude na první pohled vidět, jak je holka pracovitá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *