Nvidia ChatRTX: Umělá inteligence doma na grafikách GeForce

Chat With RTX se mění na ChatRTX, s více funkcemi

Je to poměrně nedávno, co Nvidia odhalila aplikaci Chat With RTX, která umožňuje snadno instalovat různé AI modely na desktopový počítač (nebo notebook) s Windows a pak je používat jako chatbot. Aplikace nabízí například vyhledávání v souborech na disku nebo hledání a sumarizaci videí v YouTube. Původně se uvádělo, že měla být hlavně demem, ale Nvidia do ní teď přidává další funkcionalitu a možná z ní chce postavit serióznější produkt.

Nvidia teď aplikaci vydala znovu pod jiným názvem – již jen jako ChatRTX. Jde ovšem o pokračování předchozí „Chat with RTX“, což údajně byla jakási preview verze, zatímco ChatRTX je o něco zralejší, už víc „na ostro vydaná“ aplikace. Ovšem pořád je považovaná za demo AI technologie.

Opět platí, že ChatRTX je lokální aplikace, takže neposíláte požadavky na cizí servery s nejasnostmi o tom, zda budou zaznamenávány a nějak analyzovány, nebo zda budou dostatečně anonymizovány a tak dále. Současně to dovoluje skenovat a analyzovat vaše lokální dokumenty, takže pak chatbot může zodpovídat na dotazy ohledně všeho možného, co ve vašich souborech může být (samozřejmě podle toho, jaké všechny dokumenty umí otevírat, samozřejmě, podporovaný je minimálně formát MS Wordu, PDF a prosté textové soubory).

Rozpoznávání hlasu

Tato nová verze ChatRTX podporuje nově zadávání otázek ve více jazycích (minimálně angličtině a čínštině) a také schopnost odpovídat v různých jazycích, a současně také podporuje rozpoznávání hlasu. To by snad mohlo být užitečné pro ono hledání na YouTube ve videu, kde předchozí verze používala jen stopy titulků.

Do aplikace se také dá nahrát více různých modelů, než bylo nabízeno předtím. Přibyl Mistral 7B INT4 a Llama 2 7B INT4 a také AI model od Googlu Gemma.

Aplikace Nvidia ChatRTX

Hledání obrázků

ChatRTX také teď nabízí funkci vyhledávání obrázků či fotografií na základě textových požadavků v adresářích na vašem disku, k čemuž používá umělou inteligenci CLIP (Contrastive Language-Image pre-Training) od OpenAI.

Na druhou stranu zůstávají omezení, jako je nemožnost upřesňovat nebo doplňovat dotazy, ChatRTX stále umí přijímat jen izolované jednotlivé otázky. Také nemá úplně nejlepší kompatibilitu s webovými prohlížeči (pro komunikaci totiž používá webové rozhraní), podle testu TechPowerUpu nefunguje s Firefoxem.

Aplikace ChatRTX funguje jenom s grafikami GeForce (což je logické vzhledem k tomu, že ji vyrábí Nvidia pro svá GPU). Ale nepodporuje je všechny, alespoň prozatím musíte mít minimálně nějakou kartu generace GeForce RTX 3000 nebo 4000, zatímco GPU s architekturou Volta a Turing podporovaná nejsou. Karta také musí mít minimálně 8 GB grafické paměti (avšak v předchozí verzi to neumožňovalo nahrání všech modelů, jen některých, část jich vyžadovala větší paměť). Aplikace zatím funguje jen na Windows, a nikoliv na Linuxu, v požadavcích je uvedeno rovnou Windows 11.

Zdroje: TechPowerUp, Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *