PlayStation 6 mohla mít CPU a GPU od Intelu, ale vyhrálo AMD

Kontrakt na PlayStation 6 mohl být pro Intel klíčový, ale nevyšel

Se zajímavou zprávou přišla nyní agentura Reuters. Podle jejích informací už je zhruba dva roky jasné, komu Sony svěřila vývoj hardwaru – tedy SoC s procesorem a GPU – budoucí konzole PlayStation 6, která je ještě pár let vzdálená. Zdá se, že výběr skončil bez změn proti současné praxi. Po PS4 a PS5 i jejím nyní odhaleném upgradu PS5 Pro bude i PlayStation 6 založená na čipu od AMD, bude tedy mít technologii GPU vycházející z grafik Radeon.

Tato volba je pro Sony logická, protože by měla znamenat bezproblémovou softwarovou kompatibilitu s hrami pro předchozí dvě generace konzolí a opět i usnadnění vývoje pro multiplatformní herní studia zvyklá cílit na PC. Tedy zvlášť pokud bude opět s grafikou Radeon použitá i architektura CPU x86, což teoreticky nemusí platit, ale dávalo by to smysl. Tato část informace má tedy hodnotu hlavně coby potvrzení, že Sony nepřistoupilo k nečekané změně dodavatele.

Zajímavější jsou ale informace o tom, koho Sony nevybrala, ačkoliv měl zájem hardware pro PS6 vyrábět a AMD tento byznys přebrat: a to Intel. Ten se o zakázku podle Reuters ucházel a byl protikandidátem AMD při finálním rozhodování. To se údajně uskutečnilo už v roce 2022, kdy se Sony rozhodla pro stávajícího partnera a Intel odmítla. Účast AMD je tedy už „uzamčená“ nějakou dobu.

Podle Reuters asi Sony měla vážný zájem, ale spolupráce s Intelem selhala na tom, že firma nebyla ochotná jít s marží tak nízko, jak by Sony chtěla, nebo jednoduše AMD nabídlo ještě nižší cenu. Je třeba si dát pozor s interpretacemi. Toto neznamená, že Intel měl nějaké velké oči nebo byl příliš nenasytný – firma dokonce netypicky na tuto zprávu reagovala o ohradila se proti jejímu vyznění.

Je ale možné, že navrhované řešení Intelu mělo vyšší výrobní náklady (kvůli horšímu poměru grafického výkonu na plochu křemíku) než to od AMD a problém s marží reálně pramenil z toho. Nebo Sony bralo v potaz to, že řešení od AMD je více osvědčené a Intel by musel jít cenou níž, aby toto vyvážil.

PlayStation 5 Pro (Autor: Sony)

Každopádně se ale Intelu nepodařilo získat PlayStation 6 coby „design win“ pro své technologie GPU. Takové partnerství mohlo být přitom dobrý způsob, jak posílit pozici Intelu vůči vývojářům her a získat jeho GPU větší vážnost i lepší míru optimalizací ve hrách.

Intelu by nejvíc pomohlo, kdyby se SoC vyráběl v jeho továrnách

Podle Reuters může procesor (s integrovaným GPU) pro PlayStation 6 být zakázka, která „výherci“ postupně přinese souhrnné tržby až ve výši 30 miliard dolarů. To zní jako hodně, ale konzole jsou byznys s nízkou marží, takže by tyto tržby přinesly relativně nevysoký zisk, byť i nárůst tržeb by teď číslům Intelu pomohl. Intel ale ztráta této možnosti bude bolet jinde.

Na tomto kontraktu pro něj asi byla velmi zajímavá možnost, že by se jím navržený procesor pak také vyráběl v jeho továrnách. Jak jsme probírali v několika článcích věnujících se momentálním problémům Intelu s financemi a výstavbou továren, Intel zoufale potřebuje externí klienty, kteří by svými zakázkami pomohli zvětšit ekonomickou škálu jeho výroby čipů a trochu ji přiblížit škále TSMC, což by Intelu dovolilo lídrovi konkurovat a ufinancovat provoz a výstavbu svých továren.

Zatímco oněch třicet miliard dolarů za čipy pro PS6 by nemělo velký čistý zisk, velká část těchto peněz by zůstala v jeho továrnách, pokud by se čipy vyráběly na jeho procesu (zřejmě by šlo o technologii 18A). Intel Foundry Services by si tím tedy zlepšily tržby o mnoho miliard a přinejmenším by se zmírnila jejich ztráta. Takto velká zakázka by jinými slovy udělala hodně pro to, aby se továrny zaměstnaly (podle Reuters by šlo o tisíce waferů měsíčně). A také by příklad Sony sloužil jako reference a mohl by přesvědčit další zákazníky.

Wafer vyráběný procesem Intel 18A (Autor: Intel)

Externí zákazníky teď tedy Intel musí hledat dál jinde. Není v tom úplně bez úspěchu, teď například bylo oznámeno, že by na jeho 1,8nm procesu měl vyrábět své AI čipy Amazon. Asi jsme ale ještě daleko od stavu, kdy by měl Intel „plný diář“ a v kapse zakázky zajišťující dostatek práce a prostředků pro jeho dlouhodobý plán rozvoje a provozu jeho křemíkových továren.

Zkoušel to i Broadcom. Nvidia ne?

Zajímavá věc je, že podle zpráv od Reuters se o tuto zakázku ucházela ještě jedna firma. Kupodivu to nebyl ARM, kde by se to asi dalo čekat, ale Broadcom (neboli bývalé Avago, které Broadcom spolklo a pak převzalo jeho jméno). Ten přitom nyní s konzolemi a hraním nemá žádnou spojitost (mimo to, že pro konzole může dodávat bezdrátovou konektivitu). Je pravděpodobné, že Broadcom nabízel Sony navrhnutí SoC s jádry licencovanými od ARMu a od toho pravděpodobně mělo pocházet i GPU coby stěžejní součást. Konzole by v takovém případě běžela na výkonné konfiguraci GPU odvozené od grafik linie Mali a Immortalis, které se používají v mobilech.

Více: ARM má GPU s podporou ray tracingu pro mobily: Immortalis-G715

Dlužno říct, že by to bylo dost neotestované řešení, protože doposud nikdo nezkusil „vyškálovat“ GPU architektury ARMu na úroveň vyšších samostatných GPU. Také softwarová vrstva a middleware pro vývojáře her by asi byly o dost nezralejší a obtížnější než v případě GPU od AMD nebo Intelu. Broadcom také z výběru podle Reuters vypadl relativně záhy, v pozdějších fázích se už Sony rozhodovalo jen mezi Intelem a AMD.

Není zmíněno, že by se o zakázku ucházela Nvidia nebo že by prošla do pozdějších fází výběru. Pokud to není jen tím, že zdroje nejsou dostatečně obeznámené, mohl by důvod být, že firma jednoduše nebyla ochotná Sony vůbec nabídnout něco s cenou dostatečně nízkou, aby se s ní dalo jednat. Sony také podle některých drbů nebyla stejně jako Microsoft spokojená s poslední spoluprací, kterou s Nvidií vyzkoušela (šlo o originální konzoli Xbox a PlayStation 3 u Sony), a je možné, že to je doposud překážkou ve spolupráci obou firem.

Teoreticky se nabízí možnost, jestli třeba Broadcom do soutěže nešel s tím, že by GPU v jeho SoC bylo právě licencované od Nvidie, což by bylo určitě řešení s lepší šancí na dobré fungování. Ovšem tam bychom spíš čekali, že Nvidia podá nabídku sama.

Zdroj: Reuters

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové grafiky AMD až v roce 2025, letos vyjde jenom 9800X3D

Před měsícem se objevily zprávy, že by se vydání nové generace grafik AMD Radeon s architekturou RDNA 4 mohlo uskutečnit již letos. Zdá se ale, že si na to zase budete muset zajít chuť a tehdejší informace nebyly podložené. Youtuber Moore’s Law is Dead teď přišel se zprávou, že vydání těchto grafik Radeon RX 8000 přece jenom bude až příští rok (někdy na jeho začátku). Letos už AMD vydá jen nový herní procesor, Ryzen 7 9800X3D. Celý článok „Nové grafiky AMD až v roce 2025, letos vyjde jenom 9800X3D“ »

  •  
  •  
  •  

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc

Když AMD vydalo procesory s architekturou Zen 5 pro desktop, byly to zatím jenom běžné modely bez 3D V-Cache, kterou mají „X3D“ modely a výrazně zlepšuje výkon ve hrách. Zájemci o herní PC nebo upgrade tak zatím nemají náhradu za Ryzen 7 7800X3D předchozí generace, který víceméně zůstává nejlepším herním CPU. Toto by se ale mohlo brzo změnit, zdá se, že AMD už začíná být o X3D verzi Zenu 5 sdílná a vydání nastane brzo. Celý článok „Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *