Projekt HWC: Na výkonný, tichý a plne rozšíriteľný PC stačí 23 l

Bližší pohľad

Keď som prvýkrát narazil na skrinku Sliger Cerberus X, trochu som sa do nej zbláznil a bolo len otázkou času, kedy v nej postavím poriadnu zostavu. Čímže je taká výnimočná? Neexistuje totiž menšia skrinka, v ktorej by ste mohli využiť všetky možnosti základnej dosky ATX a zároveň použiť nekompromisný vzduchový chladič. Drobným stavebným komplikáciám sa síce nevyhnete, ale nejde o nič, cez čo by ste sa nepreniesli.

Bližší pohľad

Stavba počítača do bežnej mainstreamovej skrinky s objemom 40 – 50 litrov je celkom nuda a pre skúsenejším používateľov nepredstavuje žiadnu výzvu. To sa ale nedá povedať o unikátnej koncepcii skrinky Sliger Cerberus X. Kuriozita sú hneď široké možnosti konfigurácie. Pri objednávke si môžete vybrať medzi perforovanou a plnou bočnicou, montáž zdroja (ATX alebo SFX) či šachty na 2,5/ 3,5″ disky podľa toho, koľko ich potrebujete. A namiesto stropného držiaka na ventilátory sa dá vrch celkom uzavrieť alebo dať prednosť montážnemu systému na rúčku. Povrchová úprava tejto rúčky je takisto voliteľná: matná striekaná alebo pochrómovaná? Voľba materiálu vás čaká i pri nožičkách, ktoré môžu byť gumené (SBR) alebo hliníkové chromované. No, skrátka, až na kostru je všetko prispôsobiteľné, čo je pre detailistov a puntičkárov voda na mlyn.

Sám som si skrinku objednal s prípravou pre montáž zdroja SFX. To z dôvodu, aby bolo možné nainštalovať vysoký vežovitý chladič. So zdrojom ATX o túto možnosť prichádzate, pretože ten je situovaný priamo nad päticu CPU a pokiaľ nechcete vodníka, tak popod zdroj sa už zmestí iba menší chladič typu top-flow. Zdroj SFX sa inštaluje dopredu, za panel, na ktorom by prišiel inak radiátor kvapalinového chladiča.

Konektor na nájanie je cez kábel ale tradične vyvedený dozadu, takže je dobre po ruke. Vzadu je potom i mriežka na 92mm outtake ventilátor či priechodky na hadice vodného chladenia pre prípad, že by ste si chladenie nevedeli predstaviť inak. Pekný pohľad je i na 8 záslepok na rozširujúce porty. Tie sú obvyklé pri tri-štyrikrát väčších full-toweroch, tu je to možno až zbytočná rarita, ktorá si vybrala svoju daň na opačnej strane, k čomu sa o chvíľu ešte vrátim. Kľúčové ale je, že sa počíta aj s hlbšími kartmi, čo sú typický grafiky, ktorých PCB, respektíve ostatná konštrukcia siaha niekedy až do 150 mm. Tento rozmer sa týka i maximálnej výšky procesorového chladiča. Znamená to, že drvivá väčšina veží sa tak nevojde, ale pre Scythe Fuma rev. B s jedným ventilátorom to síce na chlp, ale vychádza. Krajný ventilátor väčšina pamäťových modulov dvíha do výšky, ktorá je už v rozpore s bočnicou. Stále, i s jedným ventilátorom, to je ale najvýkonnejší vzduchový chladič, ktorý je tu možné osadiť, takže jeho voľba bola jednoznačná.

Veľký tlak na rozmery (380 × 172 × 358 mm bez nožičiek) trochu komplikuje správu kabeláže. Za základnou doskou totiž nie je žiadny extra priestor a jediný spôsob, ako schovať niektoré káble, je vtesnať ich medzi dištančné stĺpiky. S hrubšími zväzkov s konektormi si takto, samozrejme, neporadíte, ale hojne predimenzovaný kábel USB 3.2 gen 1 (s dĺžkou 75 cm) padne to tejto škáry ako uliaty. Zvyšok je možné pomerne elegantne upratať medzi zdroj SFX a intake ventilátor, kde tieto káble ničomu neprekážajú. Navyše sa tu dajú pekne zviazať o mriežku za čelným panelom, kde si bezpečne držia svoju polohu aj pri prenášaní.

Detaily

Umiestnenie zdroja (SFX) dopredu pripomína niekdajšie pokusy o štandardizáciu rozloženia BTX. V tomto prípade je takéto uloženie pre atraktivitu skrinky Cerberus X mimoriadne dôležité. Navyše, podpora zahŕňa i predĺžené formáty zdrojov SFX-L, ktoré dostať i v 800W variantoch a SilverStone začiatkom roka 2020 vydá i kilowattový model SST-SX1000-LPT. Takže ani SLI dvoch RTX 2080 Ti s pretaktovaným Core i9-9900KS nie je totálna utópia. Táto naša zostava má ale trochu iné ambície. Jedna vec je výkon a druhá tichá prevádzka. A hlavne obsah má prezentovať takú skladbu komponentov, ktorá sa v high-ende predáva v nejakom väčšom množstve. Preto je základ procesor Ryzen 9 3900X a jedna grafická karta GeForce RTX 2080 Super.

Skrinka sa dodáva bez ventilátorov, takže tie si musíte dokúpiť, a to s riadnou dávkou obozretnosti. Najväčšia komplikácia, s ktorou som sa stretol, bola pri montáži ventilátora na výduchu. Tradične dozadu sa zmestíte iba s 92mm ventilátorom a na strope sú ventilátory s tradičnou hrúbkou 25 mm nekompatibilné a musíte sa poohliadnuť po 15mm. Odstup vrchného panela od základnej dosky je iba 20 mm, a to ešte nepočítam, že medzi to má prísť ešte jeden extra panel práve na inštaláciu ventilátorov, ktorý túto medzeru ešte zmenšuje. Ten však pri ventilátoroch upevňujúcich sa antivibračnými tŕňmi použiť nemusíte.

No, nech je to tak či onak, je na zváženie, či by nebolo vhodné celú dosku posunúť nadol i za cenu zrušenia ôsmej záslepky. Po takejto úprave by ste ale súčasne prišli o možnosť inštalácie aktívne ochladzovaného radiátora (120 – 280 mm) na dno skrinky, kde sa budú môcť vynímať už iba vstupné systémové ventilátory. Chladný vzduch je ale i kvôli lepším výsledkom (pri rovnakej hlučnosti) spredu. Výduch je, ako už viete, v stropnej pozícii. Vzhľadom na vertikálnu orientáciu ventilátora na chladiči CPU sa môže zdať, že by bolo lepšie na odvod ohriateho vzduchu využiť zadok skrinky, no ten podporuje iba menšie ventilátory a hoci s plnotučnou hrúbkou, znovu platí, že pri zhodnej produkcii hluku je v tejto skrinke efektívnejšia nízkoprofilová stodvadsiatka aj v takomto prípade, keď je trochu mimo os prúdenia Fumy.

   

Ešte predtým, než sa pozriete, ako sa tejto zostave darilo v testoch, neprehliadnite kompletný zoznam komponentov, z ktorých pozostáva. Mimo iné napríklad i novučičké SSD Patriot Viper VP4100 s podporou PCI Express 4.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly

Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch. Celý článok „DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool z CES 24: Panoramatická skrinka a temné vodníky

Firma DeepCool predstavila výrazne presklenú skrinku s atypickým rozložením systémových ventilátorov (s dôrazom na podtlak) a cenovo dostupné kvapalinové chladiče. Tie budú atraktívne pre používateľov, ktorí neholdujú osvetleným prvkom a prvoradá je čo najvyššia efektivita chladenia, respektíve čo najatraktívnejší pomer cena/výkon. Nové kvapalinové chladiče na procesor od DeepCool majú predpoklady na to, aby v tomto smere bodovali. Celý článok „DeepCool z CES 24: Panoramatická skrinka a temné vodníky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. Sliger má zajímavé bedny, taky už jsem na ně jednu dobu koukal. Já jsem s SFF PC nějakou dobu koketoval, ale můj pokus se Streacom DA2 dopadl neslavně a nakonec jsem se pokorně vrátil k ATX klasice.

    Zrovna dneska jsem dokončil svůj build v Define C, což není bůhvíjak velká bedna, ale mě se tam povedlo nacpat dva radiátory (360 vpředu a 240 vzadu). Jen jsem musel vzít Noctua A12x15 slim ventilátory a patřičně zkrátit šrouby pro přední radiátor. Takový sleeper PC, žádná TG bočnice, jen celkem kompaktní černá bedna, kde je schovaný 9700K, RTX 2080 Ti a velký vodník s dvěma radiátory :-)))

  2. Zajímavá skříňka, zrovna jsem pořídil Jonsbo UMX4 (ATX) a nedávno menší UMX3 (m-ATX). Koncepčně velmi podobné skříně, Jonsbo je minimálně po stránce chlazení trochu dál, ale bylo by zajímavé je porovnat. Minimálně co se týče ceny je na tom Jonsbo velmi dobře a po stránce kvality a designu je to top za mě 🙂

    1. No, ale UMX3 podporuje iba dosky mATX (takže slabší výber dosiek i menšie možnosti rozšírenia) a súčasne je o 5 litrov väčšia.

    1. Pozerám, že je to (s DPH) nakoniec o trochu viac, 280 eur. Dosť záleží na tom, o akú konfuguráciu ide (toto je cena za túto konkrétnu). S prachovými filtrami, ktoré si asi každý dokúpi, to už vychádza dosť cez tristo eur. Ten vývoj bude asi pri takýto inovatívnych skrinách s predsa len zložitejšiou variabilitou určite drahší a i použitý materiál je robustný. Kostra je až z 1,1mm plechov a bočné panelu majú hrúbku 2,2 mm

      1. Pár snýtovaných plechů? Asi to nebudou výrábět přímo celé, ale na jednotlivé díly plechů mají asi subdodavatele, proto ta cena. Vývoj tu cenu těžko ospravedlní, je to darda jak sfiňa!

      2. To je fakt šialené. A nechápem ani snahu o zbytočné zmenšovanie na úkor kompatibility. Podobný koncept má napr. Jonsbo U5 aj keď s väčšími rozmermi, ale stále na pomery dnešných bežných ATX bední relatívne kompaktné. Poberie ale vpredu full ATX zdroj a klasické 160 mm veže na CPU, čo je u ATX bedne úplne logické riešenie. Ja by som ešte privítal aj o 1 cm väčšiu šírku aby to už pobralo všetky veže na trhu. Má výbornú koncepciu airflow zdola hore /pozície 3×120 na podlahe a 3×120 outtake/, pohodlné možnosti cable managementu a cenu 80 €, nie 280. 😀 Jednoducho návrh skrine má hlavu a pätu a pritom nepridáva objem kde ho netreba, ale ani neuberá tam kde treba. Tu nemá hlavu a pätu nič.

        Fakt mám občas pocit, že niektoré projekty nevznikajú na základe účelu, ale skôr ako experiment pre experiment. Keď sa to podtrhne absolútne šialenou cenou, tak o to horšie. Chápem, že to je o nákladoch vs. množstvo produkcie, ale to zákazníka naozaj nezaujíma. Ak mám dať za exotickú skrinku 300 €, musím mať oproti mainstreamu pocit pridanej hodnoty, nie uleteného experimentu. Toto si kúpi len úplný šialenec.

        1. A to myslím, že by bylo na místě uvádět cenu včetně dodacích nákladů. Vůči koncepci nejsem tak vyhraněný, je i docela sympatická a teď, co jsem si prošel celou jejich nabídku, mi ostatní věci už dávají trochu smysl. Jen ten příplatek je vážně nesmyslný, kdyby se myslelo alespoň na ty filtry a mřížky byly drátové – rázem bys ušetřil strojového času, řezného nástroje.

          1. Tých 280 eur (bez filtrov), to je cena zo slovenského e-shopu density.sk, ktorý u nás exkluzívne produkty Sliger predáva.

            Cena je, samozrejme, vysoká a nechcem ju nijako obhajovať, ale to je asi holt daň väčšiny netradičných produktov, ktorých sa oproti tým mainstreamovým vyrobí (a predá) predsa len zlomok nepočítajú sa v tisíckach, ale v možno v desiatkach kusov. Podobný príbeh má i 22″ mobilný monitor s panleom OLED – Asus ProArt PQ22UC za 5000 eur 🙂

            1. Cenou se z ranku úzkoprofilového zboží fakt nevyhrabou. Asus ti analogicky přibalí protiprachové filtry + tichosti a nákladům by prospěla i ta jedna drátová mřížka na zadním panelu po vzoru Lian Li.

        2. Já bych řekl, že když se jednou začnou řešit rozměry (tj. nechci skříň jako almaru…), tak ten jeden centimetr na šířku hned dělá docela dost. Dneska kvůli větším ventilátorům a místu pro cable management za deskou, místu pro radiátor/ventilátory ve stropě/v podlaze ty ATX skříně hrozně narostly. A někdy mi přijde, že výrobci už ani vůbec neřeší, kolik místa to celé zabírá, 3-4 cm na šířku/výšku jsou pro ně nic. A dost se to přelilo i do mATX a mini-ITX, kdy vznikají kastle, které rozměrově jsou na úrovni velké ATX z před 10-15 lety.

          Samozřejmě že to sebou nese komfort a lepší možnosti uvnitř, ale když pak začnete řešit, že byste raději měli prostorově co nejmenší bedýnku, tak zjistíte, že je výběr dost malý, takže IMHO i kdyby to byl ten „experiment“, tak myslím, že je to experiment, který je třeba. (I když bych takový peníze za skříň taky nikdy nedal.) O kompaktnost se pak snaží zase až supermalé a dost omezené skříňky pro slim mini-ITX s pico-psu zdrojem, což je už zase druhý extrém. Mezitím zas tak moc skříní není (čset výjimkám jako Raijintek Metis). Nebo aspoň ne takových, co by se mi líbily 🙂 Třeba dost výrobců dělá ty krychlové, ale tam zrovna mi ta širokost přijde dost blbá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *