První test Apple M3 je venku. Takt je 4,05 GHz, nejrychlejší není

Apple M3 už je v databázi Geekbench 6

Netrvalo to dlouho a zřejmě máme odpověď na otázku, jaké jsou frekvence procesoru Apple M3, očekávané nové generace ARM SoC pro počítače Applu, do nějž se vkládala velká očekávání, jelikož je poprvé vyráběný 3nm technologií a poprvé od M1 přináší i novou, širší architekturu jádra. Podobně jako u smartphonového A17 Pro údaje o výkonu přímo od Applu tato očekávání moc nenaplnily, ale teď máme i první skóre z Geekbenche, které řekne víc.

Zatím je to přirozeně třeba brát s rezervou, jelikož počítače pořád ještě nevyšly, ale v databázi Geekbench se již objevily záznamy z testování procesoru M3, tedy základní verze nové 3nm generace CPU. Kromě skóre samotného ukazují také konečně, na jaké frekvenci M3 poběží. Tedy aspoň v jednovláknové zátěži, jelikož Apple již také používá obdobu turba, kdy při zatížení všech jader ve výkonném klastru je takt o něco nižší než při jednovláknové zátěži.

Testů se objevilo několik a Apple M3 má podle nich frekvenci 4050 MHz (nebo alespoň přibližně). Tato generace se tedy v podobě pro Macbooky poprvé přenesla přes hranici 4 GHz, podobně jako konkurenční Snapdragon X Elite od Qualcommu, který ovšem ještě nemá 3nm technologii. Předchozí generace M2 měla takt jen 3,5 GHz, Apple tedy v tomto případě zvýšil takt o 15,7 %. Paradoxně asi frekvence bude hlavním zdrojem nárůstu výkonu, byť někteří militantní fanoušci přísahají na IPC a takty považují za méněcennou vlastnost. Nicméně toto už se dalo pozorovat u A17 Pro.

Testy Apple M3 v databázi Geekbench 6

M3 podle těchto testů dosahuje cca 11 600 – 11 800 bodů v mnohovláknovém testu, který je ale málo reprezentativní (velmi špatně škáluje, do značné míry testuje pořád spíš jednovláknový výkon). Za pozornost proto u Geekbenche 6 (konkrétně jde o verzi 6.2.1 a test je samozřejmě na macOS, ve verzi 14.1) stojí hlavně jednovláknový výkon. Ten se u pěti nahraných výsledků pohybuje od 2971 bodů až po 3076 bodů. Prozatím asi berme jako směrodatné nejvyšší dosažené číslo.

Apple M3 má podle Geekbenche 6 frekvenci 4,05 GHz

Podobně aktuální (a vysoký z daného rozptylu) výsledek pro M2 v MacBooku Pro s 13palcovým displejem uvádí skóre 2643 bodů jednovláknově a 10 102 bodů mnohovláknově (v tomto případě se asi ještě trochu srovnávat dá, protože jsou oba procesory skladbou jader velmi podobné s 4+4 vlákny). Toto by znamenalo nárůst jednovláknového výkonu o 16,4 % a mnohovláknového o 17,4 %.

Zlepšení IPC by tedy mohlo být jen na úrovni nízkých jednociferných procent. Je to samozřejmě přibližné, protože nevíme, zda jsme pro oba procesory zvolili skutečně stejně relevantní výsledky a také nejde o testy provedené za kontrolovaných a stejných podmínek.

Výkonnostní nárůst Apple M3 proti M2 v Geekbenchi 6

S tímto skóre by M3 neporazilo nejvýkonnější procesory architektury x86. Například Intel Core i9-14900K je schopné dosahovat v Geekbenchi 6.2.1 na jednovláknové skóre i přes 3200–3300 bodů, a to i ve Windows (přičemž se zdá, že stejný hardware dává v Geekbenchi 6 běžícím na Windows nižší skóre). Uvidíme ale, zda M3 Pro a M3 Max ještě neposunou výkon výš díky lepšímu taktu.

Skóre v Geekbenchi může kolísat, takže je teoreticky možné, že ani nejvyšší skóre není „finální odpověď“ na to, na kolik bude v tomto testu M3 dosahovat. Skóre by se mohlo zvýšit, pokud je tento záznam pořízený na notebooku, kde třeba ještě systém po rozbalení a prvním zapnutí nedokončil všechnu údržbu a aktualizace na pozadí. Nicméně důležitý údaj o frekvenci by měl sedět. Teď už jen budeme napnutí na to, zda Apple u M3 Pro a Max „vybinuje“ ještě vyšší takt.

Zdroj: Geekbench Browser

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace. Celý článok „Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090: bez 512bitové paměti, ale DP 2.1 a 3nm proces

Aktuálně má Nvidia na programu teprve ještě jen refresh nynější generace grafik GeForce RTX 4000, který vyjde v roce 2024, ale po něm (dle některých zdrojů to může být až v roce 2025) samozřejmě má vyjít i nová generace GeForce RTX 5000 s architekturou Blackwell. I k nim už se pomalu objevují informace – aktuálně k nejvýkonnějšímu modelu, který bude založený na čipu GB202. Vypadá to ale, že se o něco „zmenšil“. Celý článok „GeForce RTX 5090: bez 512bitové paměti, ale DP 2.1 a 3nm proces“ »

  •  
  •  
  •  

Benchmark Apple M3 Max: Soupeří s Core i9-13900K nebo R9 7950X

Apple tento týden vydal procesory nové generace M3, M3 Pro a M3 Max pro počítače Max. Ty se začnou prodávat už příští týden, ale již teď se v databází Geekbench objevily jejich testy. Ty jsou důležité i proto, že kvůli nesdílnosti Applu až z nich zjišťujeme ústřední parametry jako frekvence. O taktu a výsledku M3 už jsme psali, teď už jsou ale i výsledky pro nejvýkonnější model M3 Max. A i tady se díky tomu dozvídáme jeho takt. Celý článok „Benchmark Apple M3 Max: Soupeří s Core i9-13900K nebo R9 7950X“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *