První test Apple M3 je venku. Takt je 4,05 GHz, nejrychlejší není

Apple M3 už je v databázi Geekbench 6

Netrvalo to dlouho a zřejmě máme odpověď na otázku, jaké jsou frekvence procesoru Apple M3, očekávané nové generace ARM SoC pro počítače Applu, do nějž se vkládala velká očekávání, jelikož je poprvé vyráběný 3nm technologií a poprvé od M1 přináší i novou, širší architekturu jádra. Podobně jako u smartphonového A17 Pro údaje o výkonu přímo od Applu tato očekávání moc nenaplnily, ale teď máme i první skóre z Geekbenche, které řekne víc.

Zatím je to přirozeně třeba brát s rezervou, jelikož počítače pořád ještě nevyšly, ale v databázi Geekbench se již objevily záznamy z testování procesoru M3, tedy základní verze nové 3nm generace CPU. Kromě skóre samotného ukazují také konečně, na jaké frekvenci M3 poběží. Tedy aspoň v jednovláknové zátěži, jelikož Apple již také používá obdobu turba, kdy při zatížení všech jader ve výkonném klastru je takt o něco nižší než při jednovláknové zátěži.

Testů se objevilo několik a Apple M3 má podle nich frekvenci 4050 MHz (nebo alespoň přibližně). Tato generace se tedy v podobě pro Macbooky poprvé přenesla přes hranici 4 GHz, podobně jako konkurenční Snapdragon X Elite od Qualcommu, který ovšem ještě nemá 3nm technologii. Předchozí generace M2 měla takt jen 3,5 GHz, Apple tedy v tomto případě zvýšil takt o 15,7 %. Paradoxně asi frekvence bude hlavním zdrojem nárůstu výkonu, byť někteří militantní fanoušci přísahají na IPC a takty považují za méněcennou vlastnost. Nicméně toto už se dalo pozorovat u A17 Pro.

Testy Apple M3 v databázi Geekbench 6

M3 podle těchto testů dosahuje cca 11 600 – 11 800 bodů v mnohovláknovém testu, který je ale málo reprezentativní (velmi špatně škáluje, do značné míry testuje pořád spíš jednovláknový výkon). Za pozornost proto u Geekbenche 6 (konkrétně jde o verzi 6.2.1 a test je samozřejmě na macOS, ve verzi 14.1) stojí hlavně jednovláknový výkon. Ten se u pěti nahraných výsledků pohybuje od 2971 bodů až po 3076 bodů. Prozatím asi berme jako směrodatné nejvyšší dosažené číslo.

Apple M3 má podle Geekbenche 6 frekvenci 4,05 GHz

Podobně aktuální (a vysoký z daného rozptylu) výsledek pro M2 v MacBooku Pro s 13palcovým displejem uvádí skóre 2643 bodů jednovláknově a 10 102 bodů mnohovláknově (v tomto případě se asi ještě trochu srovnávat dá, protože jsou oba procesory skladbou jader velmi podobné s 4+4 vlákny). Toto by znamenalo nárůst jednovláknového výkonu o 16,4 % a mnohovláknového o 17,4 %.

Zlepšení IPC by tedy mohlo být jen na úrovni nízkých jednociferných procent. Je to samozřejmě přibližné, protože nevíme, zda jsme pro oba procesory zvolili skutečně stejně relevantní výsledky a také nejde o testy provedené za kontrolovaných a stejných podmínek.

Výkonnostní nárůst Apple M3 proti M2 v Geekbenchi 6

S tímto skóre by M3 neporazilo nejvýkonnější procesory architektury x86. Například Intel Core i9-14900K je schopné dosahovat v Geekbenchi 6.2.1 na jednovláknové skóre i přes 3200–3300 bodů, a to i ve Windows (přičemž se zdá, že stejný hardware dává v Geekbenchi 6 běžícím na Windows nižší skóre). Uvidíme ale, zda M3 Pro a M3 Max ještě neposunou výkon výš díky lepšímu taktu.

Skóre v Geekbenchi může kolísat, takže je teoreticky možné, že ani nejvyšší skóre není „finální odpověď“ na to, na kolik bude v tomto testu M3 dosahovat. Skóre by se mohlo zvýšit, pokud je tento záznam pořízený na notebooku, kde třeba ještě systém po rozbalení a prvním zapnutí nedokončil všechnu údržbu a aktualizace na pozadí. Nicméně důležitý údaj o frekvenci by měl sedět. Teď už jen budeme napnutí na to, zda Apple u M3 Pro a Max „vybinuje“ ještě vyšší takt.

Zdroj: Geekbench Browser

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel kontruje proti Qualcommu procesory Lunar Lake. Budou v Q3

V pondělí byly představeny notebooky s ARM procesory Qualcomm Snapdragon X Elite a X Plus. Ty jsou první s výkonem NPU nad 40 TOPS, a proto zatím jediné v nové kategorii počítačů Copilot+ PC. Jejich CPU jádro Oryon, které má Qualcomm z akvizice firmy Nuvia, je ale současně velmi rychlé a nárokuje si prvenství nad stávajícími x86 procesory. Tato premiéra tak asi Intelu moc nevoní a společnost spěchala připomenout, že pracuje na odpovědi. Celý článok „Intel kontruje proti Qualcommu procesory Lunar Lake. Budou v Q3“ »

 •  
 •  
 •  

Procesory Intel Arrow Lake pro desktop mají iGPU s 512 shadery

K nové generaci procesorů Intel Arrow Lake, která spolu s desktopovou platformou se socketem LGA 1851 vyjde v druhé polovině letošního roku, přicházejí další informace. Už jsme tu měli něco k parametrům procesorů, teď je tu něco k jejich integrované grafice a výbavě základních desek s čipsetem Z890, který pro Arrow Lake Intel chystá. Vypadá to, že by na nich měl být standardem Thunderbolt, což příznivci tohoto rozhraní asi ocení. Celý článok „Procesory Intel Arrow Lake pro desktop mají iGPU s 512 shadery“ »

 •  
 •  
 •  

Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC

Jen před pár týdny se začaly objevovat zprávy o tom, že Apple už teď na jaře uvede novou generaci procesorů M4, přestože předchozí M3 vyšlo s velkou slávou teprve na podzim. Překvapivě se tato zpráva potvrdila a Apple opravdu po takto krátké době vytáhl nový čip (což vyvolává otázky nad povedeností M3). Hned se proto vyrojily dohady, že jde spíš jen o refresh bez nové architektury. Vzápětí ale zase přichází senzační benchmarková skóre. Celý článok „Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *