Re-test montážnych rohov Silent Wings Pro 4. Už to dáva zmysel

Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor

Dobré bolo tušenie, že takýmto spôsobom BeQuiet! pochybiť nemôže a teraz si musíme nasypať popol na hlavu. Pôvodný titulok článku ale stále platí, takže „Nevymieňajte rohy na Silent Wings Pro 4! Vedie to k zhoršeniam“. Je to ale trochu inak, ako sme pôvodne prezentovali. Došlo totiž zámene rohov a teraz všetko uvedieme na správnu mieru. Za pôvodnú interpretáciu sa ospravedlňujeme vám, našim čitateľom, aj BeQuiet!

Statický tlak cez tenší radiátor
Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet!: Skrinky pre hráčov – Aké vlastnosti sú dôležité?

Dostali sme sa k dokumentu, ktorý je akýmsi zoznamom vlastností, nad ktorými by ste sa podľa BeQuiet! mali zamyslieť pri výbere skrinky pre hernú PC zostavu. Do akej miery sa s ním dá stotožniť je asi individuálne (priority používateľov sú rôzne a niekto má i veľmi špecifické požiadavky). Každopádne sú to materiály, ktoré dávajú nahliadnuť aj do toho, čo popredný výrobca skriniek pri považuje za dôležité a aké si pri návrhoch kladie otázky. Celý článok „BeQuiet!: Skrinky pre hráčov – Aké vlastnosti sú dôležité?“ »

 •  
 •  
 •  

Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov

V nižšej triede kvapalinových chladičov BeQuiet! nové modely Pure loop 2 nahrádzajú staré (Pure Loop), a to až v štyroch formátoch. To znamená, že táto správa môže zaujímať tak používateľov systémov SFF ako i tých z opačného spektra, so skrinkami full tower. Kľúčovými medzigeneračnými zmenami sú inovácia pumpy (konečne s reguláciou PWM) i ventilátorov s vyšším statickým tlakom. Celý článok „Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov“ »

 •  
 •  
 •  

Útek z temnoty – BeQuiet! Light Wings White (BL101)

Bielych ventilátorov s ARGB je iba zopár. Modely Light Wings od BeQuiet! majú v tejto vzácnej komodite pritom pomerne unikátne vlastnosti. To aj po vizuálnej stránke. Vysoko sú ale aj výkonnostne či pomerom prietoku vzduchu k hlučnosti. Do testov sme z dvoch možností tentokrát vybrali vysokorýchlostnú konštrukciu, ktorá má svoju „vlastnú“ geometriu lopatiek. Súčasne ale zvláda aj veľmi nízke rýchlosti. Celý článok „Útek z temnoty – BeQuiet! Light Wings White (BL101)“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. a keby si ešte tento test vložil do pôvodného, veľkého? vieš, keď sa niekto prelúska cezeň, možno sa mu už asi nebude moc chcieť lúskať aj tento, tobôž ak to bude niekto, kto si vyberá najsuper ventilátor a bude chcieť prejsť viac testov…

  1. Z veľkého testu na tento odkazujem z textu. Vnárať som to do neho nechcel z viacerých dôvodov. V xy-kapitolovom elaboráte by sa stratil a celé by to bolo aj horšie optimalizované pre vyhľadávače ako keď je to takto samostatne. Toto asi nebude ojedinelý prípad, keď budeme chcieť na nejakú neštandardnú vec upozorniť a vytiahneme ju do samotného extra testu. Tým oddelením som nakoniec chcel zachovať aj jednotnosť štandardných testov. Ale máš pravu, že pre tých, čo prechádzajú tie testy kapitola po kapitole, by bolo praktickejšie mať všetko pokope. 🙂

 2. Pekne sa to domiešalo. 🙂

  Tie rohy nie sú označené ani v pribalenom „návode“ k fanom? Celé to asi vzniklo preto, že predinštalované sú tie široké, takže ste o brali ako deafult. Samozrejme z dizajnového hľadiska nedávalo zmysel aby tie „radiátorové“ boli otvorené.

  Nevadí, hlavne, že sa z toho vykľučkovalo. Z výsledkov je jasné ktoré sa hodia na radiátory, logicky aj z utesneného dizajnu už na prvý pohľad. Skôr rozmýšľam načo vlastne sú tie „štandardné“. Celé by si to vystačilo s týmito veľkými a možno ešte gumenými na odvibrovanie, ak by fungovali ako treba.

  1. Tie úvodovky sú pre ten „návod“ celkom trefné. Možno som príliš náročný, ale čo toto sakra je? Z toho nie je zrejmé ani to, na aké použitie sú vhodné tie antivibračné (používateľ sa musí dovtípiť a pre každého to teda jasné byť fakt nemusí), o tých štandardné tam nie sú ani v rámci ilustrácií. A pokiaľ som nic neprehliadol, tak reč je tam iba o typoch A, B, C, pritom fyzicky ako typ A sú označené iba tie radiátorové rohy, na ostatných nie je nič. A nedá sa to spojiť s manuálom ani vizuálne a keby to aj možné bolo, tak nikde nevidím uvedené, ktorý typ je na aké použitie.

   Keby BeQuiet! aspoň niekde vo svojich materiáloch uviedol, že predinštalované sú tie radiátorové. Pretože keď BeQuiet! píše o špeciálnych typoch rohov, jednom na radiátory a druhom do skriniek a v príslušenstve potom človek vidí dve súpravy, tak minimálne ja som si to spojil tak, že tie tie extra súpravy sú na tie špecifické použitia aj keď to konštrukčne nedávalo zmysel. Asi to vyzerá ako veľa vyhovoriek, ale ten manuál je fakt strašný. A možno som len príliš náročný, neviem.

   + ešte ako píšeš. Tie štandadné rohy v príslusenstve SWP4… neviem, na čo by ich kto používal. Respektíve v akej situácii by s nimi ventilátor mohol podávať lepšie výsledky. Nešťastná mi príde aj tá umelá degradácia SW4 použitím štandardných rohov. S nimi je ten návrh mimoriadne hlúpy (to mi teraz pripomína, že aj SW3 týmto sposobom, tými oknami na radiátoroch stráca statický tlak). Nedostatok tohto typu nevídať ani v low-ende. Aspoň teda, že tie štandardné rohy SW4 neuberajú na výkone na vežovitých pasívoch, kde s rebrami lícuje rotorový tunel. Ale aj tak…

   1. Ja som myslel či k fanom nie je pribalené niečo detailnejšie než tie PDF zo stránky, ale zjavne nie. A hento je fakt odfláknuté.

    Celé to asi vzniklo aj tým, že na Pro sú predinštalované iné rohy než na bežných SW4. A v spojení s biednym značením nastáva chaos čo je čo u ktorej verzie. Každopádne tá tretia sada k Pro vôbec nemala byť. Chápem to u non-Pro, resp. u SW3, lebo gumené rohy sa nedajú kombinovať so skrutkami, čiže by sa nedali montovať na radiátory. Ale tu je to čistá duplicita, vôbec to nedáva zmysel.

    1. Tak ten manuál sa zrejme zmení a bude v ňom minimálne jasne uvedené, ktoré rohy sú na aké použitie. BeQuiet! uznal, že v terajšej podobe stojí za starú bačkoru a má byť predmetom nasledujúcich interných debát.

     Ešte skúsim od nich zistiť to opodstatnenie štandardných rohov v príslušenstve SWP4. BeQuiet! nám napísal, že na SW4 sú pre zníženie výrobných nákladov (menej materiálu, nižšia cena), čomu sa dá rozumieť, ale potom pri SWP4 tie výrobné náklady zbytočne zvyšujú.

     Ktovie, či by to nakoniec nenvyšlo lacnejšie, keby sa štandardné rohy vôbec nerobili a rovnako ako na SW4 by boli radiátorové rohy predinštalované aj na SW4 a náhradné by boli iba jedny, gumené do skrinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *