Vraciame sa k testom PC skriniek (komentár k metodike)

Ako budeme testovať?

Pravdepodobne už budúci mesiac, v septembri, vydáme analýzu prvej skrinky, ktorá prejde novou testovacou metodikou. Tú už máme v hrubých črtách navrhnutú a chceli by sme vám chceli odprezentovať, čo, ako a prečo práve tak budeme robiť. To aj z dôvodu, aby ste mali sa šancu vyjadriť k veciam, ktoré by vám mohli chýbať a my by sme ich do štandardného konceptu mohli poľahky zapojiť.

Testy počítačových skriniek budú sčasti o tom, aby ste si urobili pri konkrétnom modely dobrú predstavu o tom, čo umožňuje v rámci montáže (PC komponentov) či seba samej (v kontexte situovania do nejakého priestoru), ale takisto o veciach, ktoré sa budú dať porovnávať v grafoch. Také, čo zodpovedajú na to, aká skrinka je pre koho (ne)vhodná z hľadiska chladenia či hlučnosti. Chladiaci výkon síce môže byť dostatočný, ale po stránke zvukového prejavu môže byť už daná skrinka nevyhovujúca. Teda, ako pre koho – to i už každý sám rozhodne na základe výsledkov meraní.

„Chladiaci výkon“…

O tom, či je daná skrinka viac alebo menej vhodná pre vybrané komponenty hovorí aj niečo, čo by sme mohli nazvať chladiacim výkonom. Respektíve cirkulácia vzduchu, ktorá chladiaci výkon (chladičov CPU, grafickej karty, základnej dosky či SSD) zvyšuje alebo znižuje. Závislé je to nielen na použití konkrétnych ventilátorov v konkrétnom počte, ale aj na konkrétnom rozložení skrinky ako takej. A to budeme skúmať pri rôznej hlučnosti, ako sme to robili aj doposiaľ. Stanovených je niekoľko fixných hladín hluku od veľmi nízkej, cez nízku, strednú, vyššiu až k vysokej, ktorá môže byť zaujímavá pre používateľov hľadajúcich čo najvyšší chladiaci výkon bez ohľadu na hlučnosť.

Merania budeme robiť na základnej doske formátu Mini-ITX. Vo väčších skrinkách to bude vyzerať často komicky, ale je to možnosť, ako získať porovnanie naprieč širokým veľkostným spektrom rôznych formátov. A aj o to ide. O koľko chladí veľký full tower „lepšie“ ako malá SFF skrinka? A nemôže to byť vlastne naopak, že menšia skrinka znamená nižšie teploty? Povráva sa, že je to nezmysel a… no, uvidíme.

V základnej doske Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi skončí procesor Intel Core i9-13900K nastavený tak, aby si za každých okolností (t.j. aj pri najhoršom chladení) držal stabilný výkon. Iba tak budú výsledky teplôt vzájomne porovnateľné. K tomu sa ešte, samozrejme vyžaduje fixné nastavenie rýchlosti ventilátorov chladiča CPU. Respektíve chladičov, používať budeme totiž dva. Primárny model Noctua NH-D12L sa do malých skriniek už nezmestí, nech je akokoľvek „nízky“ a v takýchto situáciách siahneme po top-flow chladiči Noctua NH-L12Sx77. Chvíľu sme premýšľali, či ho nepoužijeme pre všetky skrinky, ale to by asi príliš zmysel nedávalo. Jednak z dôvodu orientácie ventilátora, ktorá by bola pre väčšie vežovité skrinky z hľadiska prúdenia vzduchu neprirodzená, jednak pre jeho relatívne nízky chladiaci výkon. Aj v tomto smere budú rôzne úrovne, s menším chladičom (NH-L12Sx77) sa bude spájať nižší procesorový výkon ako s väčším (NH-D12L). Všetky chladiace výsledky teda vždy porovnateľné nebudú.

Testovať s rovnakými ventilátormi? Nepovažujem za vhodné, pretože z takýchto porovnaní vy mohli vychádzať veľmi zavádzajúce výsledky. To z dôvodu, že zatiaľ čo pre jednu skrinku môže byť vybraný ventilátor optimálny, pre inú byť nemusí a pritom pri vybraní iného ventilátora či viacerých ventilátorov by to mohlo byť opačne.

… a akustika podrobne

Dôvod, prečo zostane iba pri továrenských ventilátorov je v tom, že rešpektujeme, že niektorí výrobcovia si dali prácu s psychoakustickými optimalizáciami. Teda s tým, že s použitými ventilátormi bude zvukový prejav najpríjemnejší. Pokiaľ by sa takéto ventilátory vymenili za iné, referenčné, neoptimalizované, mohlo by dochádzať k neželaným tónovým špičkám a vždy (v závislosti o výberu konkrétnych ventilátorov) k iným. Testovať teda budeme len s ventilátormi, ktoré sú k skrinkám dodávané. Iné situácie, s doplnením „vlastných“ ventilátorov nastanú iba vtedy, keď sa skrinka s ventilátormi nedodávam, ale s ich osadením sa počíta. Len teda máte vlastnú ruku vo výbere.

V testoch PC skriniek bude kladený dôraz i na detailné monitorovanie akustického profilu. Ten bude interpretovaný v spektrografoch a našou úlohou bude eliminovať najvyrezanejšie tónové špičky. Či už výraznejším odsadením ventilátora od prekážky alebo ich vzájomným „rozladením“ na rôzne rýchlosti. Dôležité bude získanie informácie k tomu, aby ste vedeli, čo musíte urobiť pre „zlepšenie“ akustického profilu oproti továrenskému nastaveniu, respektíve ovládaniu všetkých systémových ventilátorov rovnakým PWM signálom.

Jedným z netradičných meraní bude aj analýza vibrácií. Tie by sme zaznamenávali trojosím vibrometrom na rôznych miestach a na päť najintenzívnejších, potenciálne najslabších miest by sme ukázali. Možno do toho nejako zapojíme aj merania s osadeným HDD (so seekujúcimi hlavičkami) a bez neho. V takejto situácii (s HDD) budeme skúmať hlavne mieru, ako skrinka dokáže tlmiť hlučnosť takéhoto zdroja. Predpokladáme, že pre klesajúci záujem bežných spotrebiteľov o HDD sa výrobcovia skriniek takýmito vecami príliš zaoberať nebudú, ale pre niekoho to môže byť tiež jedna z pridaných hodnôt. A hlavne by mohlo isť o pomerne vzácne merania, aj keď iba pre pár používateľov, ktorí z nejakých dôvodov HDD stále používajú a budú ich používať aj naďalej.

Pre úplnosť testov skriniek považujeme za dôležitý aj prehľad nad rýchlosťami portov USB. Tie sa budú monitorovať podobne ako pri základných doskách. Je dobré si overiť, či je dosahovaná deklarovaná priepustnosť a vôbec vedieť, akej priepustnosti niektoré konektory dosahujú. Tá sa totiž vždy oficiálne neudáva.

Tak, náš plán zhruba poznáte. Chýba vám v ňom niečo, na čo by bolo sa vhodné sa zamerať. Môžeme, pokiaľ to časovú náročnosť výrazne nezvýši. Jedna vec je navrhnúť technický dokonalú metodiku a druhá vec je ju dokázať realizovať. My hľadáme nejaký konsenzus, po ktorom ktorého bude možné v rozumnom čase zostrojiť rozumné podklady pre hodnotenie PC skriniek.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vítaj, Adam! 18 rokov skúseností v testoch grafických kariet

Dnes môžete na palube HWC privítať Adama Vágnera. Autora s najväčšími skúsenosťami okolo grafických kariet, akého poznám. Tejto téme sa bude aj venovať. Kormidlo testov grafických kariet tak prevezme tester, ktorý sa dlhodobo (a intenzívne) danej problematike venuje. Na takomto prístupe si zakládáme a budeme zakladať. „Odborníkov na všetko“ je všade dosť, praví špecialisti sa už ale z mapy vytrácajú. Celý článok „Vítaj, Adam! 18 rokov skúseností v testoch grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Do 70 zopár ventilátorov chýba. Čo prinesie budúcnosť?

Ubehlo to ako voda. Len nedávno sme rok 2023 maľovali za „rok ventilátorov“. Nakoniec to nevyšlo podľa predstáv, ale nemusíte mať obavy, že budeme v tomto smere poľavovať, naopak. Testy ventilátorov sú pre HWCooling kľúčová téma, len je potrebné si všetky veci rozumnejšie (reálne, tak, aby sa dali stihnúť) rozplánovať. Ale žiadne výhovorky. Veľké ciele, ktoré sú najlepší motor, zostávajú aj pre rok 2024. Celý článok „Do 70 zopár ventilátorov chýba. Čo prinesie budúcnosť?“ »

  •  
  •  
  •  

Chcete pomôcť HWCoolingu? Diskutujte (konštruktívne)

Ak si po dočítaní niektorého z našich článkov nájdete čas a budete mať chuť zanechať v diskusii komentár, budem radi – podporíte nás tým viac, než si možno myslíte. Samozrejme základ je „mať čo povedať“ a hlavný cieľ je, aby sa prostredníctvom vašich komentárov zvyšovala hodnota článkov. Pokojne oponujte našim tvrdeniam alebo ich môžete potvrdiť z vašej praxe. Celý článok „Chcete pomôcť HWCoolingu? Diskutujte (konštruktívne)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Když už teda s form factorem měníte chladič na cpu, nebylo by vhodné použít nakonec i větší desku s měřením doplňkových NVMe slotů u testů větších skříní? Proč by vlastně mělo být užitečné porovnávat, abych ocitoval, O koľko chladí veľký full tower „lepšie“ ako malá SFF skrinka?

    1. S form factorom sa bude chladič meniť iba zriedka, zubami nehtami bude snaha držať sa NH-D12L, pokiaľ bude dávať zmysel. Ten nízkoprofilový pôjde asi hlavne do skriniek, kde bude výrazne obmedzený priestor nad päticou a nebude iná možnosť.

      Tá potreba porovnávať veľkú skrinku bude asi nejaká osobná obsesia. Zaujíma ma to z „vedeckého“ hľadiska. 🙂

      1. Jsem teda pro větší diferenciaci testovacích sestav. Nevidím ve vašem postupu ani časovou úsporu, protože lze sáhnout po druhé pevné sestavě mb/cpu/cooler, se kterou snáze dosáhnete stálosti podmínek, než kdybyste měnil chladič. Nemluvě o praktičtějších informacích, které tak bude možno získat.

        Přímé porovnání velkých a malých může být užitečné jako doplňkový speciál k nějaké výjimečné SFF skříňce. Když se třeba objeví platící čtenář s prosbou o takový test.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *