Výkon a OC Radeonů RX 9070 se dá zlepšit BIOSem z modelu XT

Crossflash odemkne vyšší limity spotřeby a taktů, ale s rizikem

Není to nic úplně nového, protože podobná věc je známá už z některých karet Radeon předchozí generace, ale vypadá to, že minimálně některé grafiky nedávno vydané nové generace lze „vytunit“ pomocí tzv. crossflashe, kdy se do karty nahraje jiný než originální BIOS. V tomto případě jde o transplantaci BIOSu z karet Radeon RX 9070 XT do levnějších modelů RX 9070 (bez XT). Parametry se sice liší, ale firmware může zlepšit výkon.

Potenciální možnost provozovat některé Radeony RX 9070 s BIOSem (přesněji firmwarem) z jejich příbuzného modelu RX 9070 XT potvrdili uživatelé fóra PC Games Hardware. V dnešní době už není moc možné BIOSy nějak ručně editovat, protože bývají kryptograficky podepsané, ovšem BIOS z karty XT podepsaný je také a GPU s ním pak je ochotné pracovat. Toto lze ale zkoušet jen pokud model RX 9070 a RX 9070 XT mají stejné PCB a stejné komponenty (tedy typicky u stejné edice stejného výrobce, například mezi kartami Nitro+ od Sapphire). A upozorňujeme, že jde o dost rizikovou operaci.

Radeon RX 9070 se od vyššího modelu liší tím, že má v GPU vypnutou část jednotek – aktivních je jen 56 CU (3584 shaderů) z celkem přítomných 64 CU (4096 shaderů). Tohle bohužel přehrání BIOSu neodstraní, jde o nevratně nastavenou konfiguraci. BIOSu z Radeonu RX 9070 XT ale zřejmě rozdíl nevadí a karta dál funguje. Crossflashem se také nezmění takt pamětí.

V čem vám BIOS z karty XT může pomoci, je přetaktování. Radeony RX 9070 mají ve specifikacích výrazně nižší frekvence i TDP (jen 220 W). I rozsah, v kterém se dají přetaktovat a maximální spotřeba, na kterou je můžete vybičovat (přičemž spotřeba je druhou stranou mince vyšších taktů, proto jedno bez druhého nelze mít), je u ne-XT karet nižší. Při pokusech vyrazit z nich vyšší výkon přetaktováním tak můžete narážet spíš na limity toho, kam vás pustí rozsah nastavitelných parametrů, ne na samotné limity křemíku.

Nahráním BIOSu z Radeonu RX 9070 XT se výchozí TDP karty zvýší na odpovídající úroveň, což je 304 W u referenčních karet, ale u OC modelů ještě víc. Stoupnou s tím i výchozí frekvence a tím i výkon bez dalšího přetaktování. Ale i další manuální úpravy pak mají víc prostoru a tak při OC můžete dojít dál.

Specifikace grafik Radeon RX 9070 a RX 9070 XT. Po crossflashi dostanete kartu s počtem jednotek jako u RX 9070, ale s takty a spotřebou jako u XT (Autor: AMD)
Specifikace grafik Radeon RX 9070 a RX 9070 XT. Po crossflashi dostanete kartu s počtem jednotek jako u RX 9070, ale s takty a spotřebou jako u XT (Autor: AMD)

Podle některých výsledků pak přetaktovaný modifikovaný Radeon RX 9070 může dohnat úroveň nepřetaktované karty RX 9070 XT (podle jednoho z experimentátorů se dá dostat až 15–20 % navíc proti základnímu výkonu karty RX 9070). Ale už to nebude s energetickou efektivitou, která je na modelu RX 9070 pozitivní, spotřeba bude mnohem vyšší.

Nic, co by měl zkoušet běžný uživatel

Je třeba upozornit, že takováto transplantace BIOSu z modelu XT na „ne-XT“ je dost riskantní a není to nic, co bychom doporučili zkoušet. Karty se totiž nemusí lišit jenom v parametrech GPU. Pokud se na grafice nějak liší napájecí kaskáda, BIOS z modelu XT s ní nebude umět pracovat a v lepším případě grafiku „zcihelníte“, v horším se asi tímto může i fyzicky poškodit.

Naděje na úspěšnou změnu BIOSu je tam, kde jsou karty XT i „ne-XT“ vyráběné s úplně stejným PCB, což se hlavně na začátku prodeje u mnoha modelů (v rámci jedné edice u stejného výrobce) děje. Ale musíte si dát pozor, protože karta, u které přeflashování jednou fungovala, se může posléze změnit a dostat nějaký zrevidovaný návrh s trošku jinými komponenty, u kterého už přeflashování fungovat nebude. A tato změna nemusí být nikde avizována a přišli byste na ni jen nějakým porovnáním PCB, součástek a originálního firmwaru.

Berte tedy tuto informaci spíš jako zajímavost a toto raději moc nezkoušejte, pokud vám nevadí přijít o 15–20 tisíc a s hardwarem rádi experimentujete i nebezpečně. Pokud je dotyčná grafika vaše jediná a nemáte třeba vybavení na externí programování čipů Flash a zkušenosti s ním, raději ruce pryč.

I v případě úspěšného flashování není poté v provozu všechno bez problémů. Podle lidí, kteří modding vyzkoušeli, se vyskytly záseky při hraní. Ty by možná mohly být i jen způsobené nestabilním přetaktováním a dalo by se jim vyhnout mírným snížením taktů nebo zvýšením napětí, ale také může jít o reálnou nekompatibilitu, kdy se projevilo, že karta neběží se správným firmwarem.

Na přeflashovaných kartách prý také nefunguje úsporný režim (ULPS), který je tedy asi nutné mít vypnutý (jde to udělat přes MSI Afterburner nebo v registrech Windows). To by mělo znamenat, že přeflashovaná karta bude mít v klidu a při běžné práci s počítačem mimo hry vyšší spotřebu.

I z těchto důvodu si myslíme, že není moc dobrý nápad tyto úpravy podnikat – pokud jdete po vyšším výkonu, kupte rovnou vyšší model XT (rozdíly v ceně nejsou až tak velké) případně počkejte, až se jeho cena sníží ze současných nedostatkových cen. U modelu RX 9070 je výhodou jeho větší energetická efektivita a tím i lepší provozní vlastnosti, který byste si jen pokazili.

Zdroje: PC Games Hardware, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeon RX 9060 XT vyjde už (až?) za sedm týdnů, začátkem června

Tento týden jsme psali o specifikacích Radeonu RX 9060 XT, který bude asi konkurencí ke kartám GeForce RTX 5060 Ti právě vydaným Nvidií, i k levnějším obyčejným GeForce RTX 5060. Výkonem by totiž mohl být někde mezi. Tato konkurence ale přijde až po obou kartách Nvidie. Aktuální zprávy dodaly podrobnosti o tom, kdy ji AMD plánuje vydat, a bude to relativně pozdě. Zvlášť oproti nedávné zprávě Moore’s Law is Dead mluvící o dubnu. Celý článok „Radeon RX 9060 XT vyjde už (až?) za sedm týdnů, začátkem června“ »

  •  
  •  
  •  

AMD má první procesor vyráběný 2nm procesem. Tedy první „HPC“

Před nedávnem prosákly drby, podle nichž budoucí generace procesorů AMD s architekturou Zen 6 měla být založená ne na očekávaném 3nm, ale rovnou na 2nm procesu. Bylo však otázkou, zda youtuberským zprávám věřit. Ale čas jim dává za pravdu – přímo AMD teď totiž 2nm proces u next-gen CPU potvrdilo a dokonce se pochlubilo tím, že už jeho 2nm procesor prošel tzv. tape-outem v TSMC. A to jako první čip – nebo přesněji jede z prvních. Celý článok „AMD má první procesor vyráběný 2nm procesem. Tedy první „HPC““ »

  •  
  •  
  •  

Unikly specifikace Radeonu RX 9060 XT: Takt GPU až 3,3 GHz

Pokud prosáklé informace nekecaly, odhalí dnes Nvidia levnější grafiky generace Blackwell – GeForce RTX 5060 Ti a možná i další, které se začnou prodávat o něco později (zejména GeForce RTX 5060). S až podezřele příhodným načasováním se těsně předtím objevují na internetu také neoficiální uniklé informace o tom, co chystá konkurence: Specifikace Radeonu RX 9600 XT, který proti těmto kartám bude stát, už i včetně frekvencí. Celý článok „Unikly specifikace Radeonu RX 9060 XT: Takt GPU až 3,3 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *