16jádrový mobilní Ryzen „Strix Halo“ má grafiku Radeon 8060S

Strix Halo v databázi Geekbench

AMD letos v létě vydalo mobilní verzi architektury Zen 5 v podobě Ryzenů AI 300. To ale nebyly nejvýkonnější čipy pro notebooky, které má firma v této generaci nachystané, protože jak už mnohokrát prosáklo, AMD chystá highendovou verzi nazvanou „Strix Halo“, která by měla být čímsi jako obdobou procesorů třídy Pro a Max u Applu. Tedy procesor, který bude mít hodně jader, vysokou propustnost pamětí a také mimořádně výkonné integrované GPU.

Strix Halo se podle všeho blíží k vydání. Patrně nejvýkonnější chystaný model se teď objevil v databázi testu Geekbench. Jmenuje se Ryzen AI Max+ Pro 395, což je hodně košatý název, nicméně toto je podle všeho verze pro firemní notebooky a běžný model by měl být alespoň o to „Pro“ kratší (Ryzen AI Max+ 395).

Radeon 8060S?

Ovšem vypadá to, že v systému se vám procesor bude hlásit ještě s uvedením jeho grafického jádra, protože Geekbench uvádí jako název procesoru Ryzen AI Max+ Pro 395 w/ Radeon 8060S. To je zdá se poprvé, co se dozvídáme o grafice. AMD ji tedy zdá se označí už jako Radeon 8000 – byť pravděpodobně nemá novou architekturu RDNA 4.

Písmeno S na konci je již dříve používané značení pro GPU míněná do tenkých a lehkých notebooků. Je ale zajímavé, že značení nebude Radeon 8600S, jak byste čekali, ale „8060“. Je možné, že toto bude platit i pro desktopové Radeony 8000 (8080, 8070, 8060?), které AMD snad odhalí v lednu. Firma by se tím mohla snažit přiblížit značení grafikám GeForce, takže by bylo pro neznalého jasnější, ke kterým modelům konkurence daný Radeon představuje protivníka či náhradu. AMD takto koncipovalo značení procesorů Ryzen (které se zase přizpůsobilo nomenklatuře Intelu).

Ryzen AI Max+ Pro 395 v databázi Geekbench (Zdroj: Geekbench browser)

Integrované GPU v procesorech Strix Halo má v nejvýkonnější verzi obsahovat 40 výpočetních jednotek architektury RDNA 3.5, tedy 2560 shaderů, což je podobná výbava, jakou měl Radeon RX 6700 XT, ale zde to bude s novější architekturou. Paměťovou propustnost má dodávat 256bitová šířka pamětí LPDDR5X, tedy dvakrát širší, než v běžných notebookových procesorech vyjma právě těch Apple Pro/Max. Frekvence pamětí je zdá se 8000 MHz efektivně, což bude dodávat propustnost 256 GB/s (na úrovni 128bitových desktopových či notebookových samostatných GPU s GDDR6).

5,1 GHz, bez 3D V-Cache

Geekbench bohužel neuvádí frekvenci GPU, ačkoliv byl spuštěn test ve Vulkanu (jeho výsledek byl 67 004 bodů, ale pravděpodobně se z toho nedá moc usuzovat ne konečný výkon ve hrách a aplikacích). Geekbench ale zaznamenal frekvence pro jádra Zen 5. Ta by podle detekce mohla mít maximální boost 5,1 GHz, tedy 600 MHz pod úrovní nejvyšších desktopových modelů a stejnou jako u Ryzenu AI HX 370 a 375 (reálně je zdá se takt o trošku vyšší, možná 5150 MHz). Je teoreticky možné, že toto není úplně maximální jednovláknový boost, protože jde o měření z testu ve Vulkanu, ne z jednovláknového CPU testu. A také jde o test ne v reálném notebooku, ale na vývojové platformě AMD Maple-STXH (v režimu Rovnováha ve Windows).

Procesorová část má mít 16 jader Zen 5 s 32 vlákny a Geekbench prozrazuje, že L3 cache je 2 × 32 MB. Předpokládá se, že jádra budou v CPU čipletech převzatých z desktopového Zenu 5, ale podle tohoto nebudou osazena žádnou 3D V-Cache. Integrovaná grafika by měla být v IO čipletu spolu s řadičem pamětí.

AMD by snad mělo provést představení těchto procesorů, které budou tvořit úplnou špičku toho, co může v noteboocích nabídnout, v lednu na CES 2025, nebo se to aspoň očekává.

Zatím pořád není jasné, jaký význam tyto extrémní notebookové procesory budou mít. V minulosti často takovéto iniciativy AMD výrobci odignorovali (viz třeba herní procesor pro notebooky, který se téměř nedá koupit, byť by měl být absolutním výkonnostním králem, pokud jde o hry). A Strix Halo asi navíc bude poměrně drahý produkt.

Tip: 3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče

Nvidia v posledních letech agresivně tlačí do herních notebooků své samostané grafiky GeForce a protože Strix Halo v podstatě samostatné GPU nahrazuje, je možné, že výrobci herních notebooků nebudou moc ochotní proti ní jít (vedle toho, že Strix Halo bude muset bojovat i s tradiční preferencí procesorů Intel). Těmto procesory také může hrozit, že skončí jako slepá ulička kvůli bojkotu výrobců notebooků a tomu, že se téměř nebudou dát koupit. Byla by to ovšem dost škoda.

Zdroje: VideoCardz, Geekbench

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zen 6 i grafiky UDNA od AMD budou na 3nm procesu, v roce 2026

Je půl roku od procesorů AMD s architekturou Zen 5 a pořád není moc jasné, co po nich bude následovat, protože o čipech s následujícím jádrem Zen 6 (nebo ještě se Zenem 5, pokud mezitím má vyjít nějaká mezigenerace) toho není moc známého. Teď se objevily nějaké zvěsti na čínském fóru Chiphell od jednoho z leakerů, kteří dřív přinášeli zprávy o budoucích GPU, a trochu poodhalují Zen 6, ale také budoucí generaci GPU. Celý článok „Zen 6 i grafiky UDNA od AMD budou na 3nm procesu, v roce 2026“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 9000 vyjdou až v březnu – oficiálně potvrzeno

Zdá se, že s novými grafikami Radeon opíšeme za poslední dva týdny kompletní kruh. Přesně před 14 dny to z keynote na CES vypadalo, že firma nemá v rukou nic a budou až v březnu. Pak vysvitlo, že karty byly vystavovány (dokonce už v některých obchodech leží na skladech) a vydání bylo naplánované na leden, takže dokonce mohlo nastat před grafikami Nvidie. Ovšem poté AMD vydání odložilo. Až teď se dozvídáme, na kdy. Celý článok „Radeony RX 9000 vyjdou až v březnu – oficiálně potvrzeno“ »

  •  
  •  
  •  

AMD uvádí Ryzen 9000HX: Zen 5 pro herní notebooky, i s V‑Cache

Ještě se vrátíme k CES 2025 a ke snůškám nových CPU, které byly na veletrhu uvedené Intelem a AMD. Druhá ze zmiňovaných společností kromě procesorů, které jsme už probírali, vydala také vlastní obdobu procesorů Intel Core 200HX – Ryzeny 9000HX. To jsou až 16jádrové procesory přenášející výkonné desktopové procesory se Zenem 5 ze socketu AM5 do notebookové formy. A to včetně 3D V-Cache, která tak teď bude k mání i v herních noteboocích. Celý článok „AMD uvádí Ryzen 9000HX: Zen 5 pro herní notebooky, i s V‑Cache“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

          1. Kombinace IC a široké sběrnice už by mohla smazat všechny limitace, které integraci výkonných grafik znevýhodňují. Ale pořád se mi nechce věřit, že uvidíme reálně dostupné produkty založené na Strix Halo. Pořád zůstávají problém ceny a use-case. Ve standardním notebooku je dost místa pro diskrétní grafiku a pro menší formáty je thermal-design Strix Halo mimo škálu. Uplatnění by možná našel v nějakém exkluzivním formátu mini-pc, třeba nové generaci Surface Studia. Ale to by si MS zase musel odtrhnout od úst přirážku, nevidím to reálně.

            1. Tak podľa toho čo berieme ako potvrdené, leakeri neustále spomínajú so 100% istotou že tam je 32MB cache poslednej úrovne (nie L3), vraj pôvodne bola v pláne aj 16MB na Strix Pointe kde by dosť pomohla s výkonom iGPU ale na tlak Microsoftu s ich AI iniciatívou bola nahradená veľkým NPU (lebo AMD nechcelo zväčšovať veľkosť čipu).

              Podľa info čo čítam má byť Strix Halo hlavne do profi notebookov ako Windows konkurencia pre MacBook Pro, veľká výhoda je veľká unifikovaná RAM (max je myslím 128GB) vhodná pre veľké AI modely. Lacnejšie mainstream veci asi prídu na radu až časom keď opadne prvotný profi záujem, čo som si všimol celkovo sa AMD snaží svoje notebookové čipy dať spočiatku do exkluzívnych alebo len tých drahších modelov a lacnejšie modely + MiniPC + DIY (modely ako napr. 8700G) sa objavia až po pár mesiacoch až roku od uvedenia a pre AMD nie sú priorita.

              Škoda, nejaký rozumný a rozumne nacenený čip pre „STEAM machines“ na štýl PS5/PS5 Pro by bol fajn, ale vyzerá že AMD chce s týmto čipom zarobiť na AI boome a nejakí chudobní hráči ich nezaujímajú. Pritom by to mohlo naštartovať celú oblasť tak ako STEAM Deck naštartoval celú modelovú radu handheldových x86 čipov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *