Patriot PXD – vysoká rýchlosť vo veľkosti balíčka žuvačiek

Prehľad

Externé SSD pomaly ale iste vytláčajú klasické pamäťové kľúče USB či externé 2,5″ HDD. Ponúkajú vysoké rýchlosti, veľké úložiská a zároveň kompaktné rozmery. Sám už nejaký ten rôčik používam T5 od Samsungu a na jar sme sa pozreli aj na Portable SSD od SanDisku. Teraz na trh prichádza s modelom PXD aj Patriot, ktorý u nás zbiera plusové body za skvelý výkon a rozumné ceny. Uvidíme, či tomu bude tak aj tentoraz.

PXD Portable SSD

Produkty Patriot u nás stretávate väčšinou v hernom prevedení pod značkou Viper, no tentokrát ide čisto o produkt Patriot. PXD síce nie je prvým externým SSD tohto výrobcu, mali už aj model ELVR s Thunderbolt 3, no dá sa povedať, že ide o prvý masový produkt, hlavne kvôli dostupnosti.

Klasické papierové balenie obsahuje samotné SSD a dvojicu káblov, jeden s dvojicou USB-C a druhý s kombináciou USB typu A a C. SSD na prenosy využíva USB 3.2 gen 2 s priepustnosťou 10 Gb/s. Sľubuje sekvenčné rýchlosti na úrovni 1000 MB/s pri zápise aj čítaní, čo je výrazne viac, ako sme mohli pri externých SSD vidieť doteraz.

Dizajn je jednoduchý, ale účelný. Hliníkové telo má mierny modrý nádych, zaoblené hrany a pomerne kompaktné rozmery. Veľkosťou by som ho prirovnal k balíčku žuvačiek. PXD je podobne tenké, ale dlhšie. Predná a zadná časť disku sú čierne. Vpredu sa nachádza jediný USB-C port a vedľa neho LED indikátor pripojenia.

   

Najlepšie bude rozmery ukázať v porovnaní s inými externými SSD, preto PXD porovnáme už so spomínanou T5 a Portable SSD od SanDisku. Ako môžete vidieť, PXD má približne polovičnú hrúbku ako konkurenčné modely, aj keď je o trochu dlhšie ako SanDisk. Menšie rozmery sa odrazili aj na hmotnosti, ktorá je len 35 gramov. Na porovnanie SanDisk má 42 g a Samsung 50 gramov.

Testovanie prebiehalo ako vždy na platforme Z390, konkrétne na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme s procesorom Intel Core i9-9900K a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DDR5 s CKD: Clock driver umožní vysoké takty bez zvedání napětí

Asi víte, že u pamětí DDR5 pro PC se proti předchozím generací přestěhovaly regulátory napětí (VRM) pro RAM ze základní desky přímo na moduly DIMM. Vypadá to, že by se na paměti mohlo dostat ještě víc komponent, výrobci pamětí totiž přišli s moduly, které by mohly mít dokonce i vlastní generátor, respektive redriver taktu. Přídavné zdroje taktu často vylepšovaly možnosti OC u procesorů a i zde by to mohlo docílit vyšších frekvencí. Celý článok „DDR5 s CKD: Clock driver umožní vysoké takty bez zvedání napětí“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Patriot P400 s řadičem Innogrit: PCIe 4.0 SSD s 2,5W spotřebou

Před pár lety měl Patriot v nabídce SSD řady P200, které bylo docela výhodným SATA diskem – kapacita 1 TB stála něco málo přes dva tisíce a výkon byl přes DRAMless řadič dost slušný. Tato linie pak s moduly P300 přešla na rozhraní NVMe. Teď má další výhonek: Patriot P400, což už je v souladu se čtyřkou v názvu NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, které by pro uživatele platforem s touto konektivitou mohlo být dost zajímavé. Celý článok „Patriot P400 s řadičem Innogrit: PCIe 4.0 SSD s 2,5W spotřebou“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Hezká věcička. Já si onehdy koupil v akci Verbatim 480 GB USB-C SSD tyčinku, ale ta mrcha se dost hřeje a throttluje. Proti SanDisk Ultra 500 GB SSD se vůbec nechytá ani rychlostmi ani chlazením. Celkově jsem z toho Verbatimu zklamaný. Tohle ale vypadá solidně…

    1. Mne sa tieto externé SSD veľmi páčia. Používam ich na rýchle prenosy testovacích apliácii a hier medzi notebookmi/pc či ako úložisko pre 4K HDR filmy, ktoré majú desiatky GB. TB3 disk mám zase ako Time machine zálohu pre Mac. USB kľúče už vlastne ani vôbec nepoužívam, jedno SSD stále nosím so sebou v taške. Azda jedinou nevýhodou PXD je ten 24 GB buffer, a pokles výkonu zo 600 na 250 MB/s, ale opäť, za ten peniaz ide stále o skvelý deal.

        1. Ahoj, mali sme uvedené

          Kovové telo má mierny modrý nádych

          Upresnil som to na hliník (se odstěhoval do Humpolce) =D

      1. Ano, přesně ten. Jsem zklamaný, leží mi tu v šuplíku, protože můj omlácený, ale stále solidní Corsair GTR 128 GB USB klíč nenahradil…

        1. Budu se opakovat, ale všechno je to zajíc v pytli. Vše vychází lépe pro řešení založená na boxech a disku optimální charakteristiky dle vlastního výběru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *