AMD odložilo vydání mobilních Ryzenů s jádry Zen 5 o dva týdny

Ryzen AI 300 vyjde až 28. 7.

Před pár dny jsme psali, že bylo vyzrazeno datum, kdy vyjdou procesory AMD s architekturou Zen 5. Nešlo přitom jen o obyčejné drby, protože informace o tom, kdy budou dostupné, se přímo objevily v některých obchodech. Ovšem přesto se zdá, že se termín bude posouvat a Zen 5 nabere zpoždění. Naštěstí jen mírné a také by se snad nemuselo týkat desktopových Ryzenů 9000 pro socket AM5, i když u těch se proslýchá o jiné komplikaci.

V průběhu nynějšího týdne se na webu objevily z více zdrojů (i když nelze vyloučit, že ne na sobě nezávislých) informace, že datum vydání Ryzenů AI 300 pro notebooky se posunulo. Zatímco předchozí verze byla, že se první notebooky s nimi začnou prodávat 15. 7., nyní leakeři Golden Pig Upgrade (na Weibo) a Hoang Anh Phu (na Twitteru) oznamují, že datum bude místo toho 28. 7. až na konci měsíce. A tito informátoři byli doteď celkem spolehliví.

Více: Data vydání Zenu 5, Intel Lunar Lake i Arrow Lake: Už víme kdy

Podle Hoang Anh Phu má 28. 7. začít prodej notebooků s Ryzenem AI 300 a současně to také má být termín, kdy budou smět být zveřejněné recenze – ty tedy nevyjdou v předstihu. Je podivné, že toto datum vychází na neděli, což není typické, vydání jsou obvykle v úterý, středu nebo čtvrtek. Nicméně je možné, že AMD tlačil čas, aby bylo splněno vydání v červenci, ale dále už zase odkládat nešlo, protože by vydání a recenze zase kolidovaly s desktopovou verzí Zenu 5 (tedy Ryzeny 9000), která má vyjít 31. 7. Tudíž bylo zvoleno neoptimální víkendové datum, reálně tak většinou objednávky budou vyřizované až od 29. 7.

Zdá se, že v některých obchodech, které uváděly datum dostupnosti notebooků k 15. 7. (mělo jít o notebooky Asusu), už také toto datum bylo upraveno na 28. 7. To by mohlo dokládat, že jde o reálnou věc.

Procesory Ryzen AI 300 – Představení na Computexu 2024 (Autor: AMD, via Anandtech)

Důvod, proč AMD vydání odložilo, není známý. Přesněji by se možná mohlo mluvit o tom, že firma posunula interní termín (veřejně nebylo zatím konkrétní datum oznámeno, takže z oficiálního hlediska o odklad nepůjde).

Nejvíc se nabízí dvě možné příčiny – buď je na poslední chvíli třeba něco ladit v softwaru a firmwaru pro tyto procesory a vyžádalo si to pozdržení začátku prodeje, nebo mají výrobci notebooků problémy dostat včas do distribuční sítě hotové notebooky, nebo alespoň ne v dostatečném počtu. Snad nejde o projev nějakých zásadnějších problémů se samotným procesory.

O odložení desktopových Ryzenů 9000 zatím nikde zprávy nejsou, takže u nich doufejme stále platí, že se budou dát koupit 31. 7. (ve středu následujícího týdne po vydání notebookových modelů). I když z krátké časové prodlevy mezi oběma premiérami asi také AMD nemá moc radost, protože při větším odstupu by asi vydání obou produktů celkově získalo větší publicitu a dokázalo vyvolat větší mediální zájem. Uvidíme tedy, jestli se ještě neposune i tento termín.

Tip: Zen 5 otestován: Mobilní verze jádra se hodně liší od desktopové

Zdroje: Weibo, VideoCardz, Twitter

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

 •  
 •  
 •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 8000 založené na RDNA 4 prý vyjdou až v roce 2025

Zdá se, že nové grafické karty od AMD vyjdou později, než se dosud předpokládalo, nebo přinejmenším doufalo. Doteď spíše převládalo přesvědčení, že tyto karty by mohly přijít na trh ještě letos, třeba již na podzim. Nicméně o nich dosud nepřicházejí informace a AMD je na červnovém Computexu ani vůbec nezmiňovalo. Podle posledních drbů to vypadá, že naděje na letošní dostupnost už padly a tyto grafiky budou vydány až v příštím roce. Celý článok „Radeony RX 8000 založené na RDNA 4 prý vyjdou až v roce 2025“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *