Paměťové moduly nezlevní, přes léto budou dál zdražovat

Aktuální prognóza vývoje cen pamětí DRAM od TrendForce očekává další zdražení

Během posledního roku (v podstatě od začátku podzimu 2023) bohužel zdražovaly jak operační paměti pro počítače a další zařízení, tak paměť NAND a na ní založená SSD. Bohužel nová data říkají, že tento vývoj zdaleka není u konce a musíme se připravit na další zhoršování cen v následujících třech měsících a pravděpodobně i zbytku roku. Na druhou stranu alespoň další nárůst nebude tak vysoký jako ty za uplynulé měsíce.

Analytická firma TrendForce, která vydává periodicky zprávy o vývoji cen pamětí DRAM (jako je DDR4, DDR5 a různé mobilní paměti LPDDR) a také odhady jejich budoucího vývoje, nyní vydala aktualizovanou prognózu na třetí čtvrtletí. Podle té v třetím kvartálu bude dále pokračovat růst cen pamětí a nyní je odhadován na úrovni od 3 % do 8 % pro většinu spotřebitelských modelů. Ale pro některé dražší paměti může být zdražení i 8–13 %.

Výhled růstu cen pamětí DRAM za Q3 2024

Vyšší zdražení o 8–13 % postihne paměti typu HBM používané v akcelerátorech umělé inteligence, ale také paměti DDR5 pro servery (serverová DDR4 zdraží o trošku méně, o 5–10 %). Ovšem paměti DDR5 a také DDR4 používané v PC projdou v třetím kvartálu mírnějším zdražením o 3–8 %, stejně tak rovněž pro grafické paměti. A má to platit i pro mobilní paměti typu LPDDR používané v noteboocích (a mobilech). I tyto typy pamětí zdraží jen o 3–8 %, nicméně to je průměr. Reálně má být zdražení novějších pamětí LPDDR5X o něco vyšší a starších LPDDR4X zase nižší.

V lednu uváděla firma TrendForce, že celkové zdražení pro celý sektor DRAM by v třetím kvartálu mohlo být o 8–13 %, takže je dobrá zpráva, že alespoň běžné paměti pro PC a notebooky budou mít nárůst cen o něco mírnější. Nicméně je v tom schovaná špatná zpráva, protože se zdá, že ve skončeném druhém kvartálu se naopak ceny zvýšily víc, než firma předtím čekala. Proti lednové prognóze, že zdražení v Q2 celkově bude o 3–8 %, nakonec reálný vývoj přinesl zdražení celkově o 13–18 %.

Prognóza vývoje cen pamětí DRAM v Q3 2024 (Autor: TrendForce)

A v tomto případě byl vývoj pro spotřebitelské paměti pro PC (DDR4 a DDR5) ještě nepříznivější, zdražení pro ně vychází o 15–20 %, zatímco paměti LPDDR4(X) a LPDDR5(X) pro notebooky zdražily jen o 5–10 % a paměti typu GDDR pro grafiky o 3–8 %.

Lze tedy bohužel říci, že prognóza uvádějící jen mírné zdražení za třetí kvartál je v podstatě jen výsledkem toho, že se zdražení odehrálo v předstihu už v druhém kvartálu. Tyto růsty cen se postupně kumulují, takže za druhé a třetí čtvrtletí by například paměti DDR5 pro PC měly zdražit o 18,5–29,5 %.

Zlevnění zatím není v dohlednu

Prognóza na čtvrtý kvartál ještě není, ale TrendForce uvádí, že i v poslední čtvrtině roku se ceny pravděpodobně budou hýbat nahoru, jen není jasné o kolik. Prodeje počítačů jdou v druhé polovině roku nahoru a výrobci mobilů a PC také nakupují víc v této části roku. V roce 2025 bude záviset na tom, zda budou výrobci počítačů a dalších zařízení agresivní, nebo naopak spíš vlažní v nakupování pamětí na sklady, podle jejich poptávky by pak mohl dál trvat tlak na zdražování, nebo by mohl povolit a případně by ceny mohly trochu klesat.

Vliv na ceny operačních pamětí může mít také boom AI, který hodně zvedl poptávku po pamětech typu HBM. Zatímco v druhém kvartálu tvořily 4 % trhu, v třetím kvartálu už to má být 6 %. Výrobci mohou zvyšovat kapacitu výroby těchto pamětí na úkor konvenční DRAM pro spotřebitelský trh, což by nepřímo mohlo vytlačit nahoru i její ceny.

Zdroje: TrendForce, TechPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024

Včera jsme tu už probírali zprávy o zdražujících pamětech NAND Flash, kvůli kterým stoupají také ceny SSD, u nichž se za první kvartál čeká zdražení o 15–20 % proti stavu na konci roku 2023. Analytická firma TrendForce, která ceny pamětí sleduje a predikuje, hlásí bohužel podobný trend také pro operační paměti. Bohužel toto zdražování nemusí trvat jen nyní během prvního čtvrtletí, ale i ve zbývajících kvartálech roku. Celý článok „Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Pozor, operační paměti začínají zdražovat. Víc stoupne cena DDR5

Přesně před měsícem jsme tu publikovali zprávu, že ceny SSD (respektive pamětí NAND, které jsou jejich hlavní komponentou) přestávají klesat a místo toho začíná zdražování. Bohužel se zdá, že musíme následovat i se zprávou o tom, že se obrací k horšímu vývoj den druhého stěžejního typu pamětí pro počítače, operačních pamětí DDR5 a DDR4 (DRAM). I u těch se během podzimních měsíců má cena zvyšovat a asi lze říct, že „líp už bylo“. Celý článok „Pozor, operační paměti začínají zdražovat. Víc stoupne cena DDR5“ »

 •  
 •  
 •  

Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky

Příští rok by měl Intel vydat novou desktopovou platformu se socketem LGA 1851, do níž půjdou procesory generace Arrow Lake. Původně měla jít na trh už s letos chystanými 4nm procesory Meteor Lake, které ale byly pro desktop zrušeny a místo nich přijdou jen refreshované modely Raptor Lake. Nový socket LGA 1851 by podle aktuálních úniků mohl fungovat až pro tři generace procesorů, také ale již nebude kompatibilní s pamětí DDR4. Celý článok „Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. poplasne spravy 🙂 21.07.2023 som kupoval Kingston FURY 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36 Beast Black EXPO za 119€. Dnes 2.7.2023 stoja tieto pamate 111,90€. Klud a nohy v teple!

  1. I když bude situace s cenami pamětí stagnovat, dostupnost služeb bude horší. Všechno bobtná, pro každého třeba emaily. Byl bych rád, aby se zvětšovala dostupnost prostoru a paměti u všech vzdálených služeb, vývojových a výpočetních prostředí, webhostingu atd. Chce to zkusit se rozhlédnout z pískoviště, roobe.

   1. Nuž… ale Roob reagoval, na to, že to s cenami pamätí na našom trhu to nie je až tak zlé…ako to zobrazuje TrendForce.

    Zobral som náhodne nejakých 10 pamätí v Heureke a cena za posledný rok +- stagnovala … Keď sa k tomu pripočíta inflácia (ktorá bola a aj je vyššia ako obvykle za poslednú 5-ročnicu 😛 ), tak reálna cena klesala…

    Na druhej strane, na PartPicker to vyzerá tak, že tam ceny mierne vzrástli…aj keď asi hlavne len v období (nov-jan) … potom zase stagnovali alebo klesali

    A myslím, že zvýšenú dostupnosť pamäťového priestoru vzdialených služieb by privítal každý, vrátane Rooba. 🙂 … on len reagoval na to (ako som už napísal), že to nebude až také kritické, ako by sa mohlo zo správy zdať. 😛

    1. Neuhnu, Bufo 😝 Tyhle okolnosti budou poskytovatele služeb stále častěji nutit k modelům, jaký například aktuálně nastavil Seznam. Budou se hrotit kampaně proti adblockerům, jako jsme mohli zaznamenat před pár měsící na youtube atd. A že retail obchodníci sleví ze svých marží neznamená, že klesá cena pamětí. O to nepříjemnější bude jejich zpožděné zdražení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *