AMD Ryzen 3 3300X – keď lacnejší Matisse nestačí

Zahrievanie a spotreba

Duel Ryzen 3 3100 a Intel Core i3-10100 ukázal, že AMD dokáže vo väčšine testov poraziť Intel aj pri nižšej cene. R3 3100 však nie je jediný nový model, ktorý výrobca predstavil. 3300X je výkonnejší, s vyššími taktami a zhodou okolností sa predáva aj za rovnakú cenu ako Ci3-10100. Okrem výrazne vyšších taktov má aj inú skladbu CCD. Pozrite sa do testov, ako sa tieto úpravy prejavili na výkone.

Zahrievanie

O 9 stupňov Celiza vyššia teplota oproti 3100 je značná, no stále nejde o žiadnu vysokú hodnotu, ktorú by procesor nezvládal a musel sa podtaktovávať. Navyše toto je maximálna hodnota a vo väčšine testov sa teplota hýbala pod 70 stupňov.

Spotreba


Pri pohľade na spotrebu CPU package aj celého systému vidieť o 10 W viac oproti 3100, čo je aj odôvodnenie vyššej teploty. Vyšší výkon jednoducho potrebuje aj viac šťavy a to sa odráža aj na spotrebe.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší

Před několika dny prosákly informace o připravované konzoli PlayStation 5 Pro od Sony, která přinese upgradovaný hardware s výrazně silnějším grafickým procesorem a akceleraci AI, která umožní použít uspcaling PSSR založený na umělé inteligenci. Další podrobnosti, které se teď objevily, ale mají dopad i na připravované grafiky Radeon RX 8000, mluví totiž o schopnostech GPU architektury RDNA 4 v ray tracingu, které se mají o dost zlepšit. Celý článok „Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

      1. Ahoj, máš pravdu, X570 určite v tomto prípade zohralo svoju rolu a takisto aj použitie PCIe 4.0 SSD. Celková spotreba zostavy je tak logicky vyššia. Bohužiaľ v čase testu som nemal ešte k dispozícií B550 dosky a rovnako Z490 som mal len ITX model. Takže podmienky na nejaké úplne presné porovnanie spotreby neboli ideálne, ale snáď aspoň spotreba CPU package umožní spraviť si prehľad . V najbližších dňoch plánujem vydať test B550 dosiek a potom aj testy Intelov 10 generácie spolu s viacerými Z490 doskami, tak sa máte na čo tešiť 🙂

    1. I kdyby, je efektivita 10100 zajímavější taky díky integrované grafice (stojí za to připomenout rozdíl ve výrobních procesech), alespoň do příchodu netrpělivě očekáváných Renoir.

  1. Možná by nebylo na škodu provést i testy, které se budou trochu více zabývat kontextem reálného použití. Člověk si nekupuje pouze procesor, ale celou platformu. Základní deska také něco stojí, a zejména v případě Intelu má také vliv na možnosti taktování pamětí (pouze Z-kové čipsety umožňují u i3 / i5 více než 2666 MHz). A asi se shodneme na tom, že X570 nebo Z490 desky jsou pro herní low-end poněkud drahé. Reálněji vypadá u AMD B450 nebo levnější B550, u Intelu H410 nebo B460.

    1. Ahoj, chápem čo myslíš, no toto žiaľ v tomto prípade nebolo možné, nakoľko 3100 a 3300X som mal v čase, kedy som ešte nemal k dispozícii B550 dosky a naopak, test B550 dosiek je robený s 3900X, nakoľko už procesory odišli. Žiaľ musíme pracovať len s tým, čo máme. Rovnako je i3 testovaná na Z490 doske, pretože žiadne mainstreamové nové Intel dosky pre 10 generáciu po ruke nemám…

      1. Jasně, člověk musí pracovat s tím, co má. Celkem hezky na to vyzráli v Gamers Nexus, kde testovali na high-end deskách, ale u i3 / i5 testovali mimo jiné i konfiguraci s RAM podtaktovanou na 2666 MHz, pro účely přiblížení se výsledkům, kterých budou ty procesory dosahovat s levnějšími deskami. Taky neměli k dispozici B460 / H410, přece jen, v době vydání procesorů tyto desky ještě ani na trhu nebyly.

    2. Taktování pamětí s Ryzeny nejnovější generace má měřitelný vliv pouze v ojedinělých případech. A z kontextu reálného použití bychom mohli testovat s dedikovanou grafikou nejnižší úrovně, kde bychom se přeli o jednotky fps a relevanci výsledků s ohledem na odchylku, chybu měření. Polopatě – navrhované řešení je pro srovnání cpu nevhodné (nejpolopatěji blbost).

      1. Dosky sa vždy snažíme testovať s čo najlepším CPU aj grafikou, aby bolo vidieť reálne nejaký rozdiel medzi nimi, lebo pri Ryzen 3 ťažko zistíme ako dobre funguje VRM a pod. Takže áno, v tomto sa zhodneme. Vlasec však skôr narážal, že pletieme „hrušky s jablkami“, teda že testy veľmi nezodpovedajú reálnemu využitiu, ako ho budú bežní používatelia aj reálne využívať. Na takýto účel ale rozhodne test procesorov alebo dosiek neslúži, to by skôr chcelo spraviť nejaký test zameraný na konkrétnu zostavu v povedzme nejakej cenovej hladine. To je možno dobrý nápad do budúcna, skúsime to nejako premyslieť, aby sme vám mohli priniesť aj takýto obsah, keď je oň záujem 🙂

  2. Co bych tomuto benchmarku vytkl, je především poměrně úzký záběr co se testovaných aplikací a her týká. A zaměření je z velké části na aplikace, které na tomto procesoru nikdo soudný provozovat nechce – na encoding videa, render, ray-tracing apod. člověk raději zváží něco s 6-12 jádry procesoru, s ohledem na celkovou cenu počítače tam možná bude i lepší poměr cena-výkon. Co na tom, že tam dobře vychází AMD – tyto testy nejsou moc vypovídající.

    Nejsmysluplnější jsou testy zaměřené na kancelářské aplikace, úpravu fotografií nebo hry. TrueCrypt vypadá smysluplně, a GeekBench z těch syntetických testů asi nejvíc vypovídá o použitelnosti procesoru pro kancelářské aplikace. Kromě toho také má smysl testovat hry – tam mi připadá poněkud nešťastné, že je pouze jediný zástupce, a CryEngine, jak mnozí vědí, podává lepší výsledky s Intel procesory. A dělat nějaké závěry na základě jedné hry by bylo hodně ubohé. Což pak podtrhuje titulek, který vypadá, jako by ho napsal zaprodanec Intelu.

    1. Obecně – výpovědní hodnotu toho kterého úseku testů už musí zvážit čtenář, nemůžeš měnit metodiku pro každý segment. Časová náročnost opakovaného testování pak jednoduše limituje možnosti autora recenze. Ano, také bych rád viděl v herních testech alespoň jednoho zástupce e-sport her. FarCry využívá vlastní (Dunia) engine. Titulek je možno takto vnímat asi pouze s rudým zákalem. Tomáš Bretovanský není dokonalý a na můj vkus příliš často sahá k definitivům v místech, kde jsou hranice dle mého mnohem nejasnější, ale dělat recenze vy, tak sem přestanu chodit.

      1. Mimochodem právě Dunia enginu svědčí přetaktované paměti dostupnější na AM4, v jistém smyslu jde tak z tvé strany o protimluv. Rozpor v oslovování mě trápí, budu na něm pracovat 😉

      2. Myslím, že na CZ/SK scéne ponúkame alternatívu, kde sa čitatelia môžu dočítať ďalší názor, prípadne si spraviť iný pohľad na vec. Metodiku testov používam už dlhšie a pri procesoroch sa viac zameriavam na aplikačný ako herný výkon, čo je pravda. Pri grafikách zase majú najväčšiu účasť hry a pri PC zostavách/notebookoch ide o kombináciu oboch. Z časového hľadiska som nastavoval tieto testy tak, aby boli vôbec v nejakom rozumnom časovom horizonte realizovateľné, nakoľko okrem testov Ryzen 3 som robil B550 dosky, pretestoval 9900K a 3900X na chystané recenzie 10900K a 10700K. Tie práve pripravujem a vydané budú v najbližších dňoch. Potom ma ešte čakajú Z490 dosky a nejaké ďalšie veci, takže testovanie viacerých hier v týchto recenziách žiaľ nebolo možné, čo ma samozrejme mrzí, ale isté kompromisy som jednoducho musel spraviť. Do budúcna plánujeme úplne prekopať testovacie metodiky a práve Intel 10 generácia je posledná, ktorá ešte ide po starom. Od leta bude veľa zmien, no zatiaľ to nejdem rozvádzať. Uvidíte sami 🙂

        Čo sa týka nadpisu, v preklade znamená že 3300X má byť pre tých, ktorým 3100 nestačí. Žiadna iná skrytá správa ani dvojzmysel tam nie je a keď ho tam niekto vidí, je to jeho problém.

        1. I kdyby byl za titulkem záměr, odhalil by předpjatost některých čtenářů spíše než autorovu.

          Já bych se spíš soustředil na dopilování drobností, nakousli jsme paměti v testovaných konfiguracích, v minulé recenzi B550 desek, jsem tě popíchnul hodnocením verzí video výstupů atd. A samozřejmě, tu jednoznačnost pořád špatně snáším 🙂

          1. Je to pořád předpojatost, pokud názor vychází z kvalitních benchmarků a recenzí? Jak jsem psal v jiném vlákně, šlo o mé špatné pochopení toho, že to „nestačící“ levnější Matisse je R3 3100, ne R3 obecně. Já jsem vyjádřil své pochyby, zato vy máte, zdá se, docela rezolutní odsudek. Hezký den přeji.

            https://youtu.be/6tEMDOq-8wA

            1. Klidně se oháněj GN v každé větě, v chápání podstaty věci jsi prostě udělal chybu. Mimo to chudé sněhové vločky může méně topící i3 dost dobře zajímat i z pohledu encodingu a doplnit střípek do skládačky při výběru notebookového železa, na kterém se pak nebude muset bát něco odrenderovat. Při manipulaci s nařčeními z odsudků budu opatrný jako nikdo druhý 😉

        2. Provést hodně rozsáhlé benchmarky je hodně práce. Já poměrně dost sleduji Gamers Nexus a tam na tom pracuje několik lidí a mají technické zázemí s několika stoly na testy apod. Každý test pouští několikrát a sledují, zda se mezi běhy výsledky nějak znatelně liší. Testují třeba 10-15 procáků, v různých konfiguracích. Testují alespoň několik her a moc nepoužívají syntetiky. Ale oni také mají na skladě ty spousty procesorů. Je to hodně práce, takže rozhodně se nechci dopouštět destruktivní kritiky, jen bych při těch omezených časových možnostech raději viděl o jednu hru více, než veškeré testy produktivity u procesoru, který pro účely produktivity tak zajímavý není.

          Titulek jsem tedy asi špatně pochopil, já jsem tam jako to levnější Matisse chápal Ryzen 3 obecně, ne 3100. Tím pádem jsem si říkal, kde nestačí na Intel a kromě té jediné testované hry jsem viděl rozdíl pouze v testech propustnosti pamětí, kde zápis je evidentně pomalejší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *