Apex Storage X21: 168TB SSD z 21 modulů M.2 v kartě PCIe

Kolik M.2 SSD se vejde na kartu PCIe?

Výrobci desek nabízejí karty, s kterými lze do slotu PCIe 4.0 ×16 osadit dvě až čtyři SSD v provedení modulu M.2. Tyto adaptéry ale jen využívají schopnost řadiče v CPU dělit linky slotu. Firma Apex Storage teď představila kartu, která dokáže o dost víc. Osadit se do ní dá 21 kusů NVMe SSD a vytvořit tak pole s kapacitou až 168 TB. Je tvořená ze dvou PCB ve stylu někdejší GeForce 9800 GX2 nebo GTX 295, ale toto bude dražší legrace.

Apex Storage je americká firma, která už vyvinula několik adaptérů do slotu PCIe ×16 umožňujících sestavit pole z většího počtu SSD. Její nejnovější Apex Storage X21 je zatím „nejšílenější“ z nich. Do této karty se dá osadit 21 NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0 ×4. Adaptér je to hodně velký, má tloušťku dva sloty a měří na délku 27,4 cm.

Na kartě kvůli tomu musí být 21 slotů M.2, protože používá zcela standardní SSD (takže máte volnost v tom, jaká využijete). Tyto sloty jsou rozeseté po obou stranách dvou PCB, z nichž se karta jako sendvič skládá – část je jich zvenku, část uvnitř, kam je ale možné foukat ventilátorem otvorem v sekundárním PCB, které je osazené na to primární. Tento otvor zároveň „vystavuje elementům“ pasivní chladič elektroniky adaptéru.

Apex Storage X21 (zdroj: Apex Storage)

V případě, že se karta osadí v serveru nebo rackové skříni, bude stačit silný serverový průvan (minimum je rychlost proudění 400 stop za minutu, tedy asi 2 m/s). To je asi primárně zvažované využití, proto ve výchozím stavu karta žádné ventilátory podle všeho nemá, ale konektor pro připojení je přítomen. Spotřeba plně osazeného a aktivního pole na tomto adaptéru může být značná, karta se napájí dvěma šestipinovými (75 W) konektory PCI Express, výrobce uvádí typickou spotřebu 95 W, ale to asi může hodně kolísat podle vytížení a podle toho, jaké moduly M.2 se osadí.

Apex Storage X21, pozice pro SSD ze zadní strany (zdroj: Apex Storage)

Není řečeno, zda karta implementuje vlastní řadič RAID, takže systém vidí jediné úložiště. Spíše předpokládáme, že je založená na přepínačích PCI Express (ze zadní strany PCB to vypadá na dva), přes které poskytuje procesoru a operačnímu systému instalovaná SSD samostatně a OS (podporovaný je Linux a Windows) si už z nich pak udělají pole nebo jiné řešení zcela ve své režii.

Apex Storage X21, pozice uvnitř sendviče (zdroj: Apex Storage)

Osadit do slotů je možné zřejmě jakékoli NVMe SSD s formátem 2280 a firma uvádí, že je možné mít až 168 TB prostoru při použití 8TB modulů (21 × 8). S budoucími většími SSD se použitelná kapacita logicky může zvětšit, výrobce uvádí, že pokud by existovala 16TB SSD, můžete mít až 336 TB prostoru.

Nevýhoda je, že toto řešení nedokáže ani zdaleka poskytnout plný potenciál propustnosti, kterého pole z 21 PCIe 4.0 SSD může teoreticky dosahovat. Adaptér ještě nepodporuje PCI Express 5.0, a karta se tak stále připojuje do systému přes jediné rozhraní PCI Expres 4.0. Maximální propustnost je proto jen 30,5 GB/s při sekvenčním čtení a 26,5 GB/s při sekvenčním zápisu. PCIe 5.0 ×16 by dosáhlo dvojnásobků, ale asi ještě nejsou přichystané potřebné přepínače. V náhodném přístupu má být výkon až 7,5 milionu IOPS ve čtení a až 6,2 milionu IOPS při zápisu.

Firma nesdělila, kolik tento adaptér stojí. Ale jenom těch 21 kusů Samsung SSD 990 1TB, které jsou na produktové fotce, je přes 60 tisíc, ovšem toto řešení asi bude mít půvab hlavně s vyššími kapacitami modulů, které vyjdou dráž. Na našem trhu lze s kapacitou 8 TB nalézt Corsair MP600 Pro NH, od kterého stojí jeden kus skoro 28 tisíc a 21 kusů už by se hodně blížilo šesti set tisícům…

Zdroje: Apex Storage, TechPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *