ATX12VO napájení už i pro procesory AMD. MSI chystá B650 desku

MSI Pro B650 12VO WiFi: ATX12VO v platformě AM5

Už je to pár let, co vznikl alternativní standard zdrojů ATX12VO, který je zredukován na čistě 12V napájení, z kterého si další napětí jako 3,3 V a 5 V už dělá sama základní deska. Tento druh napájení by měl mimo jiného mít potenciál snížit klidovou spotřebu, která by třeba mohla být o něco méně vzdálená notebookům). Zatím bylo ATX12VO doména hlavně Intelu, ale MSI teď vyrobilo i B650 desku pro procesory Ryzen.

MSI teď podle informací HardwareLuxxu chystá nějaké nové desky, které budou používat tento typ napájení. Mezi nimi bude model Pro H610M 12VO pro procesory Intel na platformě LGA 1700, ale další model označený MSI Pro B650 12VO WiFi je AM5 desky pro procesory AMD Ryzen 7000 (a novější). Mělo by jít o ATX desku plného formátu.

HardwareLuxx se o těchto deskách dozvěděl při exkurzi v provozech MSI na Tchajwanu. Firma je chce vypustit na trh během roku 2024 a asi budou k vidění příští týden na CES 2024. Vzhledem k malému rozšíření ATX12VO na retailovém trhu komponent tato deska spolu se zdroji ATX12VO budou primárně určené firmám skládajícím počítače (MSI demonstrovalo sestavu, která k desce používala zdroj vyráběný FSP, ale chystá i vlastní). Bylo by pěkné, kdyby byly i širším prodeji, aby si zájemci případně mohli ony proklamované výhody lepší energetické efektivity vyzkoušet.

ATX12VO zdroje by prý mohly zlepšovat energetickou efektivitu až o 30 % (což ale asi bude platit jen pro některé situace). Vedle nízkých zátěží při nečinnosti by prý mohly být úspory i ve vyšších zátěžích, ale také je výhoda v tom, že se zdroj může zmenšit. Se standardem ATX12VO by tak mohlo být jednodušší stavět výkonné zdroje ve velikosti SFX místo tradičních větších „ATX“ krabic.

ATX12VO desky od MSI (Autor: MSI, via: HardwareLuxx)

Pokud se má tento druh zdrojů a desek ujmout, pak je pozitivní, že nepůjde jenom o věc platformy Intel. Až na jinak řešené umístění měničů na 5V a 3,3V větve (jejichž kabeláž musí být připojená kabely do konektorů na desce) ATX12VO nemění koncept desktopového počítače, takže je kompatibilní se všemi kartami, disky a skříněmi a může koexistovat s tradičními zdroji a deskami. Nevýhoda je jen, že nemůžete párovat desku se starším zdrojem. Výhoda toho, kdyby se ATX12VO desky začaly běžně prodávat i v retailu, by byla i v tom, že by pak byl snadnější upgrade OEM počítačů, které už budou postavené na tomto základě.

Project Zero

Vedle ATX12VO MSI zkouší i další nové trendy, mezi nimiž je „Project Zero“, čímž se myslí základní desky, které mají přesunuté interní konektory pro napájení, SATA, USB, čelní panel skříně nebo ventilátory na zadní stranu PCB, aby tak ústily přímo do prostoru skříně pro cable management a kabeláž jste neměli v „uklizeném“ nasvíceném prostoru skříně. MSI by mělo uvést řadu těchto desek, mezi nimiž také bude nějaký model pro procesory AMD (B650M Project Zero).

S tímto experimentuje více firem (také Asus, například) a je možné, že se v budoucnu začne v herních PC tento styl rozmáhat. Je ale komplikovaný v tom, že konektory musí sedět do výřezů ve skříni, taková deska má pak samozřejmě výrazně omezenou kompatibilitu.

Zdroje: HardwareLuxx, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

 •  
 •  
 •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 8000 založené na RDNA 4 prý vyjdou až v roce 2025

Zdá se, že nové grafické karty od AMD vyjdou později, než se dosud předpokládalo, nebo přinejmenším doufalo. Doteď spíše převládalo přesvědčení, že tyto karty by mohly přijít na trh ještě letos, třeba již na podzim. Nicméně o nich dosud nepřicházejí informace a AMD je na červnovém Computexu ani vůbec nezmiňovalo. Podle posledních drbů to vypadá, že naděje na letošní dostupnost už padly a tyto grafiky budou vydány až v příštím roce. Celý článok „Radeony RX 8000 založené na RDNA 4 prý vyjdou až v roce 2025“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. „Nevýhoda je jen, že nemůžete párovat desku se starším zdrojem.“

  NE, TO NENÍ „JEN“. TO JE ABSOLUTNĚ ZÁSADNÍ NEVÝHODA!

  Kupuju si kvalitní zdroje. Kdybych měl přejít na ATX12VO, znamená to upgrade o minimálně 3 tisíce Kč (120EUR) dražší. Takže mi zbyde méně na ty důležité komponenty, které generují výkon.
  Druhá a neméně podstatná věc, jak je ATX12VO neekologické. Zdroj mi vystačí na zhruba 4 upgrady počítače, takže si vemte těch zdrojů, kolik by na skládkách přibylo jen proto, že někdo vymyslel takovouhle blbost.
  Snad standard ATX ještě aspoň 10 let vydrží a nebudou nás nutit k nákupu nových zdrojů. :-/

   1. to nieje redukcia, to je priamo kabel pre !!!kompatibilne corsair!!! (teda nie vsetky corsair) zdroje. Takze zas a znova, ak sa ta doska neda pripojit na normalny lubovolny zdroj, tak nevidim dovod ju kupovat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *