BeQuiet! vydal Dark Rock Pro 5. A ešte jeden, elitnejší chladič

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 a Dark Rock Elite

Nová generácia high-endových chladičov vežovitého typu okrem iného prichádza aj s jednou zmenou v segmentácii. Dark Rock Pro už nepredstavuje top model. Tým je teraz Dark Rock Elite. Rozdiely medzi týmito dvojvežovými chladičmi CPU sú pomerne malé, čiastočne na báze dostupného chladiaceho výkonu a čiastočne z estetického hľadiska, v rámci ktorého BeQuiet! implementoval ARGB LED. To ale pomerne decentne.

Chladiče BeQuiet! Dark Rock tak ako aj teraz vychádzali súbežne v dvoch modeloch, kde ale vždy výkonnejšiu možnosť predstavoval variant s prívlastkom „Pro“. Ten býval vždy postavený na báze dvojvežového radiátora, čo stále platí, ale už nemá veľa seba nižší model s jednou vežou. Aktuálne je Dark Rock Pro 5 (alebo chladič s kódovým označením BK036) sám tým nižším modelom, ktorý po viacerých stránkach posúva Dark Rock Elite (BK037).

Konštrukcia pasívov je, zdá sa, rovnaká a rozdiel je v ich príslušenstve. V obidvoch prípadoch sú použité dva ventilátory, ktoré ochladzujú zhruba kilo hliníku, do ktorého je stratové teplo z procesora odvádzané systémom siedmych heatpipe. Tie majú podobne ako rebrá čiernu povrchovú úpravu z keramických čiastočiek na zrýchlenie prestupu tepla. Teda aspoň podľa toho, čo tvrdí BeQuiet! Každopádne, opačný efekt (izolácie) by snáď čierny povlak mať nemal.

Hlavný rozdiel a to, čo robí +10 W TDP v prospech modelu Dark Rock Elite (s udávaným TDP 280 W), bude zrejme v konfigurácii ventilátorov. Zatiaľ čo Dark Rock Pro kombinuje 120 mm (Silent Wings 4) so 135 mm, tak na Dark Rock Elite sú dva 135-milimetrové ventilátory. Vďaka väčšiemu prierezu rotora predného ventilátora bude zrejme pri maximálnej rýchlosti dosahovaný vyššie prietok vzduchu, čo má pozitívny vplyv na rýchlejšie ochladzovanie prednej veže.

A keď už sme pri tých ventilátoroch, tak sa BeQuiet! zbavuje nálepky „efektívnych chladičov, ktoré ale nedosahujú špičkový výkon“. To z dôvodu relatívne nižších rýchlostí, ktoré s teraz posúvajú na úroveň 2000 ot./min (pre 120 mm ventilátor Silent Wings 4 Pro), respektíve 1700 ot./min (pre 135 mm ventilátory). Spomeňte si, že Dark Rock Pro 4 mal ventilátory „iba“ s 1200, respektíve 1500 ot./min. Voľba nižších rýchlostí aj pri 100 % regulácii PWM však stále zostáva zachovaná vďaka mechanickému prepínaču medzi „výkonným“ a „tichým“ režimom. To znamená, že ani v zostavách s neoptimalizovanou krivkou otáčok tieto chladiče nemusia byť vyložene hlučné ani pri maximálnej rýchlosti.

Pozoruhodné je, že BeQuiet! nepoužil 140 mm ventilátory Silent Wings 4, ale za tým môže byť aj kompatibilita, ktorá má lavírovať medzi dobrou podporou so skrinkami (už tak je to so 168 mm pomerne vysoký chladič) a pamäťovými modulmi. Ventilátory je možné navyše posúvať tak, aby sa pod ventilátor zmestili až 69 mm vysoké pamäte. Pri vysunutí ventilátor na doraz bude ale pre zmenu už často dochádzať ku jeho kolízii s bočnicou skrinky. Na lepšiu podporu RAM sú rebrá nad prvým slotom DIMM skrátené s ohľadom na inštaláciu modulu s výškou do cca 63 mm.

Aby BeQuiet! ulahodil fanúšikom osvetlenia, tak na striešku chladiča Dark Rock Elite osadil svetlovod v tvare obdĺžnika so zaoblenými rohmi. ARGB LED ohraničuje segment z brúseného hliníka dekorovaný uprostred logom značky BeQuiet!

Odporúčaná cena Dark Rock Elite je stanovená na 114,90 eur/cca 2818 Kč. Dark Rock Pro 5 je o 15 eur/cca 368 Kč lacnejší. Chladiče (Dark Rock Pro 5 aj Dark Rock Elite) majú byť v maloobchodnom predaji dostupné od 24. októbra.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Niečo od Thermalright určite do testov chladičov CPU pribudne (preferujete výsledky Frost Commander 140?), ale určite až 2024. V doterajšej databáze chýbajú najmä preto, že sme s TR neboli dlho v kontakte. To sa však zmenilo a už zase komunikujeme. 🙂

   1. Super, vdaka! Zatial sa zda ze FC140 by mohol byt horuci kandidat medzi najvykonnejsie spicky, a spomedzi viacerych moznosti preferujem tu ktora ma vacsiu sancu porazit ostatne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *