Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm

Trikrát nový vodník iCUE Elite LCD

Procesory Intel Alder Lake už klopú na dvere, čo je výzva aj pre firmy s chladičmi. Väčšina z nich predstavila nových montážnych súprav pre „staré“ chladiče. Corsair využil príchod a požiadavky novej pätice LGA 1700 trochu inak. Vydal nové chladiče, ktoré majú natívnu podporu. Ako to bude s podporou starších chladičov Corsair je zatiaľ nejasné a väčšou témou (než LGA 1700) je pre ne možné rozšírenie o nový displej, ktorý sa bude predávať aj samostatne.

O zmene montážnych rozmerov pri nadchádzajúcej pätici Intel LGA 1700 sme informovali už dávnejšie. Rozmery sú stále do štvorca, ale namiesto 75 ×75 mm (od LGA 1151 až po LGA 1700) je nová rozteč 78 × 78 mm. Na mainstreamových platformách Intelu je to v tomto smere zmena až po 12 rokoch, naposledy mala inú montážnu rozteč LGA 775.

Noctua, Arctic, BeQuiet! a MSI (ale aj drvivá väčšina ostatných firiem) rieši podporu montážnymi adaptérmi, ktoré sú kompatibilné so súčasnými chladičmi. Či to bude aj cesta Corsairu sa ešte len uvidí. Na začiatok má táto firma ale zrejme trochu iné plány. A síce bude chcieť predávať nové chladič, ktoré zatiaľ ako jediné z jej ponuky majú podporu LGA 1700.

Jedná sa konkrétne o chladiče iCUE Elite LCD, ktoré vychádzajú v troch variantoch s rôzne veľkými radiátormi. Pre väčšinu používateľov budú zaujímavé najmä 240 a 360-milimetrové varianty iCUE H100i Elite LCD a iCUE H150i Elite LCD. Tie majú najlepšiu podporu skriniek.

   

Corsair sa ale pochlapil aj s vodníkom, ktorý používa tri 140-milimetrové ventilátory – iCUE H170i Elite LCD. Takýchto vodníkov je pomerne málo (úmerne menej slabšej podpore skriniek), no vďaka tomu môže tam, kde sa zmestí, potenciálne ponúkať vyšší chladiaci výkon než konkurenčné riešenia AIO.

V ponuke Corsairu však nejde (formátovo) o novinku, 420-milimetrové radiátory boli použité aj v rámci chladičov iCUE Elite Capellix, z ktorých tieto nové iCUE Elite LCD vychádzajú. Nové je skôr to, že iCUE Elite LCD už nekúpite v 280 mm vyhotovení. Teda minimálne zatiaľ.

iCUE Elite LCD od iCUE Elite Capellix sa odlišujú najmä v dvoch veciach – v prítomnosti 2,1″ LCD (480 × 480 px, matrica IPS) a v použitých ventilátoroch. O LCD si však môžete iCUE Elite Capellix rozšíriť. Bude sa totiž predávať aj zvlášť, ako voliteľné príslušenstvo. Vrch blokov Capellix pozostáva iba zo svetlovodivého panela. Ten je ale možne demontovať a na jeho miesto nasadiť displej, ktorý Corsair bude predávať aj samostaane za 99 dolárov.

Zobrazovať na chladiči môže napríklad zahrievanie procesora, otáčky ventilátorov alebo pumpy, ale aj napríklad aj GIFy, záleží, čomu dáte v cez softvéri iCPU prednosť. Dátová komunikácia medzi displejom a zvyškom počítača prebieha cez konektor, ktorý je pod krytom, čiže žiadne káble navyše (bežne sa na pripojenie používa USB 2.0).

Displej je fajn, ale atraktívnejšia než ten je pre Alder Lake opačná strana – coldplate. Ten má veľkú plochu 65 mm2 a keďže je v tvare štvorca, tak má v obidvoch osiach cez 80 mm. Po krajoch sú síce už skrutky, ale aj tak dostupná rovná plocha pokryje celú plochu procesorového IHS. To sa na Alder Laku trochu natiahlo na výšku, z 37,5 mm na 45 mm.

   

Oproti chladičom Capellix sú iné ešte ventilátory. Tie majú stále „levitujúce“ magnetické ložiská (charakterizujúce sa nižším trením a tým pádom aj nižšou hlučnosťou), ale namiesto ML120 Pro RGB sú tieto nové chladiče vybavené ventilátormi ML120 RGB Elite Premium. Tvar rotora je, zdá sa, rovnaký, ale výkon ML120 RGB Elite Premium je nižší. To pre nižšie otáčky, s čím, samozrejme, súvisí aj nižšia hlučnosť.

Ventilátory na Capellixoch majú na maxime až 2400 otáčok, čo môže komplikovať život na doskách s agresívnejším profilom PWM a pritom od určitej hranice sa výrazné navršovanie tlaku pri takto tenkých radiátoroch už na chladiacom výkone príliš neprejaví. Respektíve zatiaľ čo nárast hladiny hluku je enormný, tak chladiaci výkon sa zvýši iba zanedbateľne.

Závislosťou zahrievania od otáčok sme sa zaoberali aj v testoch vodníkov MSI MPG Coreliquid K360 a Fractal Design Celsius+ S36 Prisma. Zníženie maximálnych otáčok preto má celkom opodstatnenie. Ventilátory na iCUE Elite LCD končia na 2000 otáčkach, respektíve na 1600 otáčkach (model so 140 mm ventilátormi).

Okrem pätice Intel LGA 1700 sú podporované aj Intel LGA 115x, 1200, 2066 a z AMD je to AM4 a TR(X)4. Chladiče je možné preobjednať si v e-shope Corsairu. Dodacia doba sa momentálne uvádza do 5–6 týždňov. Pomerne drahý je už ale aj najlacnejší model iCUE H100i Elite LCD za 260 USD. Za H150i Elite LCD zaplatíte 290 USD a za H170i Elite LCD až 310 USD.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *