DeepCool z CES 24: Panoramatická skrinka a temné vodníky

DeepCool CH780 a LS720S/LS520S Zero Dark

Firma DeepCool predstavila výrazne presklenú skrinku s atypickým rozložením systémových ventilátorov (s dôrazom na podtlak) a cenovo dostupné kvapalinové chladiče. Tie budú atraktívne pre používateľov, ktorí neholdujú osvetleným prvkom a prvoradá je čo najvyššia efektivita chladenia, respektíve čo najatraktívnejší pomer cena/výkon. Nové kvapalinové chladiče na procesor od DeepCool majú predpoklady na to, aby v tomto smere bodovali.

Skrinka CH780

DeepCool začal pôsobenie na tohtoročnom veľtrhu CES (2024) oznámením dvoch noviniek. Prvá z nich je „panoramatická“ skrinka CH780 s veľmi dobré my výhľadom na komponenty. Okrem Bočnice z temperovaného skla je číry aj čelný panel. V rámci jeho konštrukcie nenájdete žiadne ventilátory ani montážne pozície na ne. Jedná sa o rovný sklenený panel bez akýchkoľvek perforácií. Systémové ventilátory sú uložené inde. A síce na držiaku, ktorý je orientovaný voči čelnému panelu kolmo z pravej strany. Tieto ventilátory už tak nevháňajú chladnejší vzduch z okolia, ale fungujú ako výstupné ventilátory, ktoré majú za úlohu dostať ohriaty vzduch von zo skrinky.

Vzhľadom na to, že takto orientované všetky tri (mimochodom 140-milimetrové) ventilátory, tak cirkulácie vzduchu je charakteristická podtlakom. Vzduch zvonku sa dovnútra dostáva cez rôzne škáry po plášti skrinky, napríklad zvrchu alebo zospodu. To sú aj miesto, kam je možné v rámci voliteľného príslušenstva doplniť ďalšie ventilátory v 120 (6×), 140 (6×) či dokonca v 200 mm (4×) formáte. Na zadnom paneli pozícia na ventilátor nie je a rozloženie skrinky je celkovo trochu atypické.

DeepCool hovorí o dvojkomorovej skrinke, kde zľava sa inštaluje základná doska, procesor, pamäte a grafická karta. Sprava potom napájací zdroj (ATX) a palcové úložiská. „Hlavná“ komora je tak užšia, chladič CPU by nemal byť vyšší ako 132 mm a i montáž väčšej grafickej karty počíta s vertikálnou orientáciou. Dĺžkové obmedzenia, čo sa týka grafickej karty, v skrinke DeepCool CH780 prakticky neexistujú. Montážne pozície pre kvapalinové chladiče sú tri (strop, dno, zadný panel) a všetky s podporou veľkých vodníkov do 420 mm.

   

Bohatý na konektory je i čelný panel s až piatimi portami USB. Štyri sú typu A (štandardu 3.2 gen. 1) a jeden typu C (pravdepodobne 3.2 gen. 2. To ešte overíme a uspresníme). 3,5mm audiojack je iba jeden, zdieľaný, čo je možno škoda. Z predného panelu je potom možná vyhradeným tlačidlom aj zmena režimov osvetlenia ventilátorov.

Odporúčaná koncová cena výrobcu je 179,99 eur (cca 4413 Kč, čierne vyhotovenie) alebo 189,99 eur (ca 4658 Kč) pre záujemcov o bielu skrinku s prívlastkom WH (CH780 WH).

Chladiče LS720S a LS520S Zero Dark

Nové sú pre DeepCool aj kvapalinové chladiče na procesor, LS720S Zero Dark (s troma ventilátormi na 360 mm radiátore) a o tretinu kratší LS520S model LS520S Zero Dark.

Použitá je 4. generácia pumpy DeepCoolu v kombinácii s najnovším (a najefektívnejším?) dizajnom mikrokanálikov vnútri medeného bloku. Radiátory sú hliníkové a celkovo je tu záber na dosiahnutie čo najpriaznivejšieho pomeru cena/výkon. Ventilátory FK120 nepožívajú osvetlenie rovnako ako ani puzdro bloku (aj preto Zero Dark) a dôraz sa kladie na cenovú dostupnosť. Model LS720S Zero Dark by maloobchodne nemal byť drahší ako 104,99 eur (cca 2574 Kč) a LS520S Zero Dark je o približne 15 eur lacnejší.

Podporované sú platformy AMD (AM5 a AM4) aj Intel (LGA 1700, LGA1200/LGA115x), teda všetky aktuálne a aj niektoré staršie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte

Zatiaľ čo drvivá väčšina AIO vodníkov s naozaj vysokým chladiacim výkonom cenou výrazne prevyšuje najvýkonnejšie vežovité chladiče, tak ID-Cooling ide opačným smerom. Kvapalinový chladič označovaný ako FX360 Pro je lacnejší a zároveň navonok nič nenasvedčuje tomu, že by nemal mať vysoké TDP. Výrobca píše o 350 W, ktoré sú podporené veľkým radiátorom, zdá sa i výkonnou pumpou a zle nevyzerajú ani ventilátory. Celý článok „ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *