Enermax Liqmaxflo 360 – Tichý a účinný cvalík

Klíčové vlastnosti

Společnost Enermax nedávno představila novou řadu chladičů Liqmaxflo. Tyto chladiče jsou vybaveny silným radiátorem, ventilátorem nad pumpou pro chlazení okolí procesorové patice a je u nich dokonce i možné doplnit kapalinu do okruhu. Dnešní recenze se zaměří na 360mm variantu, tedy střed z této řady (v nabídce jsou také 240mm a 420mm varianty). Od tohoto chladiče mám vcelku velká očekávání, snad je tedy bude schopen naplnit.

Klíčové vlastnosti chladiče

Enermax se u chladičů Liqmaxpro vydal podobnou cestou jako to již dříve zkusila například i německá společnost Arctic Cooling. Jedná se tedy o spojení silnějšího radiátoru a ventilátorů, které jsou optimalizované pro vyšší statický tlak. Varianta Liqmaxflo 360 je (jak je již z názvu asi celkem patrné) vybavena trojicí 120mm ventilátorů z řady Silent Flow.

Konstrukčně však chladič Liqmaxflo 360 neskrývá žádné velké překvapení. Stále je založen na osvědčené kombinaci chladicího bloku s integrovanou pumpou a radiátoru, který slouží jako tepelný výměník celého okruhu. Tyto dva základní prvky chladiče jsou propojeny 400 mm dlouhými pryžovými hadicemi, které jsou opatřeny nylonovým opletením pro vyšší odolnost a atraktivnější vzhled. Hadice jsou do chladicího bloku zapojeny pomocí otočných fitinek, což umožňuje jednodušší instalaci i vedení hadic v sestavě.

   

Zajímavým prvkem je 60mm ventilátor s ARGB LED na vršku chladicího bloku, který se stará o ochlazování okolí procesorové patice. Tento detail se občas podceňuje, což vede ke zbytečně vysokým teplotám napájecí kaskády procesoru, tedy pokud nemá vaše sestava dobře odladěné proudění vzduchu. Kryt tohoto ventilátoru je magneticky uchycen k bloku a lze jej otočit po 90° krocích tak, aby bylo logo výrobce vždy vodorovně. Malý, ale užitečný detail.

   

Měděná kontaktní plocha základny chladiče je už z výroby opatřena tenkou vrstvou teplovodivé pasty, což zrychluje a zjednodušuje instalaci. Základna je sice dostatečně velká pro běžné procesory, ale pro AMD procesory Threadripper to nestačí. To také vysvětluje, proč tento chladič nepodporuje patici TR4/sTRX4. Vzhledem k celkovému zastoupení těchto procesorů v běžných sestavách se však jedná o naprostou marginálii. Pokud však náhodou patříte mezi uživatele těchto procesorů, budete se bohužel muset poohlédnout jinde.

   

Dodávané ventilátory jsou vybaveny atypickým konektorem, který sjednocuje vedení PWM a RGB signálů a také umožňuje ventilátory zapojit do série, což značně usnadňuje vedení kabeláže. V příslušenství chladiče pak najdete redukci pro propojení ventilátorů a základní desky. Použitý radiátor je také vybaven zajímavým prvkem. Na jeho konci totiž najdeme šroub, pod kterým je ukrytý servisní vstup pro doplnění kapaliny, pokud by její množství v okruhu v čase pokleslo tak, že by hrozilo snížení účinnosti chladiče nebo by hrozil hlučný chod pumpy vlivem vzduchových bublin v okruhu. Prakticky totiž nikdy zabránit postupnému odpařování chladicí kapaliny z okruhu, což po určité době vede ke snižování účinnosti chladiče a v krajním případě až k poškození pumpy vlivem vzduchových bublin v okruhu. Pumpa totiž využívá keramické ložisko, které vyžaduje přítomnost kapaliny k jeho lubrikaci a při tzv. „suchém chodu“ dochází k jeho nadměrnému opotřebení.

Příslušenství chladiče Enermax Liqmaxflo je nadstandardně bohaté. Najdete zde pochopitelně všechny potřebné součástky pro instalaci chladiče na procesor a samozřejmostí jsou i 5mm a 30mm šroubky pro uchycení radiátoru ke skříni, respektive k uchycení ventilátorů k radiátoru. Nechybí ani malá tuba s náhradní teplovodivou pastou. Milým bonusem jsou pak tři plastové svorky pro úhlednější vedení hadic a také kompaktní ARGB ovladač, pokud vám na desce chybí 5 V ARGB konektor. A také je zde přítomná již zmiňovaná kabelová redukce pro propojení proprietárního konektoru ventilátorů s konektory na základní desce. Samotného mě velmi překvapila a potěšila přítomnost plastové lahvičky s aplikátorem, která obsahuje 100 ml náhradní chladicí kapaliny a také redukci na napájecí 24-pin ATX kabel, abyste mohli během doplňování kapaliny rozběhnout pumpu chladiče bez nutnosti spouštět celý počítač. Tady už se prakticky dostáváme k hranici mezi all-in-one chladičem a skládaného vodního okruhu.

   

Instalace chladiče je vcelku přímočará a jednoduchá a neměli byste narazit na žádné problémy. Vše je detailně zakresleno v dodávané uživatelské příručce. Jak už to bývá obvyklé, tak při instalaci chladiče využijete u AMD procesorů nativní backplate základní desky a u Intel procesorů pak použijete dodávaný backplate s nastavitelnou roztečí šroubků dle patice – LGA 1700 má totiž lehce širší rozteč otvorů (78 × 78 mm) v desce oproti LGA 1200/115x (75 × 75 mm).

Parametry chladiče a ventilátoru

Pokud odhlédneme od síly radiátoru, která je 38 milimetrů, pak má Liqmaxflo 360 vcelku standardní parametry jako jiné chladiče ze stejné třídy. Má-li vaše skříň prostor pro celkovou tloušťku chladiče nejméně 65 mm (radiátor + ventilátory), neměli byste narazit na problém s kompatibilitou. Chladicí blok s pumpou je také vcelku kompaktní, takže by nemělo docházet k problémům ani u základních desek s nadrozměrnými VRM pasivy v okolí procesorové patice.Enermax u chladiče Liqmaxflo využívá ventilátory z řady Silent Flow, které jsou optimalizované pro vyšší tlak, což je vzhledem k použitému radiátoru více než rozumné. Rozsah jejich otáček je nastaven na rozumný poměr mezi hlučností, tokem vzduchu a statického tlaku.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

 •  
 •  
 •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (9) Pridať komentár

 1. toto je spektrum ventilatorov alebo sa tam podiela svojou castou aj pumpa? Zaujimali by ma spektra samotnych pump vodnikov

  1. Myslím, že je to komplet (ventilátory + pumpa), ale ešte to potvrdím (alebo vyvrátim. :)).

   Pre analýzu zvuku púmp je vhodné ísť asi na veľmi krátku vzdialenosť, aby sa dosiahlo dosť dobrého roztlíšenia aj medzi tými najtichšími. Okrem ventilátorov do zvuku ešte dosť prehovára kvalita odzvdušenia, ktorá sa asi môže kus od kusu niekedy aj výrzane líšiť. K tomuto nemáme žiadne údaje, ale možno by sa k tomu mohol vyjadriť niekto, komu tých vodníkov prechádza rukami viac? Na prvú dobrú mi napadol Matej Uríček z ACW… Gabo (z TichéPC) asi viac používa custom loopy, ktoré odzvdušňuje sám.

   1. Je to tak. Spektrální analýza je logicky i včetně pumpy, prostě testuji chladiče jako celky 🙂

 2. –„…alebo vyvrátim…“/em>
  Ľuboooo, nevracaj, čo je dnu, to sa počíta 😀
  Inaq, aj ja sa venujem odvzdušňovaniu radiátorov… tak raz za 10 rokov, počas vykurovacej sezóny 😀
  …teraz seriózne, asi by bolo ešte dobré vedieť, či má pri meraniach tú pumpu nastavenú na nejakú konkrétnu hodnotu/výkon alebo sa jej rýchlosť mení (automatika – podľa nejakého profilu/záťaže)…

   1. Pumpa je vždy „fixed RPM“, obvykle někde u 50% maxima otáček, obvykle tak, aby byla pumpa tišší než 39 dBA a zbytečně to nevyřazovalo chladič z testů na této hladině hluku.

 3. K pumpe – pumpa cez ktorú prechádza vzduch rozumej bublinky hučí a teda je potrebné aby sa jednoducho celý systém poriadne odvzdušnil. Pri AiO potom samozrejme hrá rolu koľko kvapaliny je doplnenej z výroby – tam totiž to odvzdušnenie prebieha torchu inak (AiO nemá typickú expanznú nádobu ako skladané okruhy..ak teda neberiem modely od Alphacool) a teda ak tej kvapaliny dajú vo výrobe menej ako je potrebné tie bubliny prechádzajú pumpou neustále – aj preto je nutné pri AiO sledovať návod a odporúčané umiestnenie zariadenia v skrinke – totiž zle inštalované AiO môže (aj pri dobre naplnenom stave kvapaliny) priniesť neustále prechádzanie bublín cez pumpu tj. zle inštalované AiO (orientácia radiátora a hadíc a pod) prinesie nemôžnosť dokonalého odvzdušnenia. Samozrejme nie vždy je pôvod hluku len v tých bublinách – hlučnosť pumpy záleží ale aj od iných veci – ako vibruje – ako to má vyriešené v rámci motora (keramika, použité materiály). Teda ak sa bude Ľubo robiť testovanie AiO a ich hlučností určite v jednej skrinke, v rovnakej odporúčanej polohe atď. Otázka je potom sériová kvalita vodných púmp tj. 20ks a ako sa správajú po stránke motora a podobne, lebo vieme ako je to s lacnými ventilátormi – 10ks z jednej várky ok – ďalších 10ks po hodine točenia začne klikať a pod. Tu sú samozrejme kandidáti (pumpy) kde sú tie vlastnosti rovnaké (napr. Laing D5 PWM) ale to sú pumpy pre skladané, vodné chladenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *