Enermax Liqmaxflo 360 – Tichý a účinný cvalík

Klíčové vlastnosti

Společnost Enermax nedávno představila novou řadu chladičů Liqmaxflo. Tyto chladiče jsou vybaveny silným radiátorem, ventilátorem nad pumpou pro chlazení okolí procesorové patice a je u nich dokonce i možné doplnit kapalinu do okruhu. Dnešní recenze se zaměří na 360mm variantu, tedy střed z této řady (v nabídce jsou také 240mm a 420mm varianty). Od tohoto chladiče mám vcelku velká očekávání, snad je tedy bude schopen naplnit.

Klíčové vlastnosti chladiče

Enermax se u chladičů Liqmaxpro vydal podobnou cestou jako to již dříve zkusila například i německá společnost Arctic Cooling. Jedná se tedy o spojení silnějšího radiátoru a ventilátorů, které jsou optimalizované pro vyšší statický tlak. Varianta Liqmaxflo 360 je (jak je již z názvu asi celkem patrné) vybavena trojicí 120mm ventilátorů z řady Silent Flow.

Konstrukčně však chladič Liqmaxflo 360 neskrývá žádné velké překvapení. Stále je založen na osvědčené kombinaci chladicího bloku s integrovanou pumpou a radiátoru, který slouží jako tepelný výměník celého okruhu. Tyto dva základní prvky chladiče jsou propojeny 400 mm dlouhými pryžovými hadicemi, které jsou opatřeny nylonovým opletením pro vyšší odolnost a atraktivnější vzhled. Hadice jsou do chladicího bloku zapojeny pomocí otočných fitinek, což umožňuje jednodušší instalaci i vedení hadic v sestavě.

   

Zajímavým prvkem je 60mm ventilátor s ARGB LED na vršku chladicího bloku, který se stará o ochlazování okolí procesorové patice. Tento detail se občas podceňuje, což vede ke zbytečně vysokým teplotám napájecí kaskády procesoru, tedy pokud nemá vaše sestava dobře odladěné proudění vzduchu. Kryt tohoto ventilátoru je magneticky uchycen k bloku a lze jej otočit po 90° krocích tak, aby bylo logo výrobce vždy vodorovně. Malý, ale užitečný detail.

   

Měděná kontaktní plocha základny chladiče je už z výroby opatřena tenkou vrstvou teplovodivé pasty, což zrychluje a zjednodušuje instalaci. Základna je sice dostatečně velká pro běžné procesory, ale pro AMD procesory Threadripper to nestačí. To také vysvětluje, proč tento chladič nepodporuje patici TR4/sTRX4. Vzhledem k celkovému zastoupení těchto procesorů v běžných sestavách se však jedná o naprostou marginálii. Pokud však náhodou patříte mezi uživatele těchto procesorů, budete se bohužel muset poohlédnout jinde.

   

Dodávané ventilátory jsou vybaveny atypickým konektorem, který sjednocuje vedení PWM a RGB signálů a také umožňuje ventilátory zapojit do série, což značně usnadňuje vedení kabeláže. V příslušenství chladiče pak najdete redukci pro propojení ventilátorů a základní desky. Použitý radiátor je také vybaven zajímavým prvkem. Na jeho konci totiž najdeme šroub, pod kterým je ukrytý servisní vstup pro doplnění kapaliny, pokud by její množství v okruhu v čase pokleslo tak, že by hrozilo snížení účinnosti chladiče nebo by hrozil hlučný chod pumpy vlivem vzduchových bublin v okruhu. Prakticky totiž nikdy zabránit postupnému odpařování chladicí kapaliny z okruhu, což po určité době vede ke snižování účinnosti chladiče a v krajním případě až k poškození pumpy vlivem vzduchových bublin v okruhu. Pumpa totiž využívá keramické ložisko, které vyžaduje přítomnost kapaliny k jeho lubrikaci a při tzv. „suchém chodu“ dochází k jeho nadměrnému opotřebení.

Příslušenství chladiče Enermax Liqmaxflo je nadstandardně bohaté. Najdete zde pochopitelně všechny potřebné součástky pro instalaci chladiče na procesor a samozřejmostí jsou i 5mm a 30mm šroubky pro uchycení radiátoru ke skříni, respektive k uchycení ventilátorů k radiátoru. Nechybí ani malá tuba s náhradní teplovodivou pastou. Milým bonusem jsou pak tři plastové svorky pro úhlednější vedení hadic a také kompaktní ARGB ovladač, pokud vám na desce chybí 5 V ARGB konektor. A také je zde přítomná již zmiňovaná kabelová redukce pro propojení proprietárního konektoru ventilátorů s konektory na základní desce. Samotného mě velmi překvapila a potěšila přítomnost plastové lahvičky s aplikátorem, která obsahuje 100 ml náhradní chladicí kapaliny a také redukci na napájecí 24-pin ATX kabel, abyste mohli během doplňování kapaliny rozběhnout pumpu chladiče bez nutnosti spouštět celý počítač. Tady už se prakticky dostáváme k hranici mezi all-in-one chladičem a skládaného vodního okruhu.

   

Instalace chladiče je vcelku přímočará a jednoduchá a neměli byste narazit na žádné problémy. Vše je detailně zakresleno v dodávané uživatelské příručce. Jak už to bývá obvyklé, tak při instalaci chladiče využijete u AMD procesorů nativní backplate základní desky a u Intel procesorů pak použijete dodávaný backplate s nastavitelnou roztečí šroubků dle patice – LGA 1700 má totiž lehce širší rozteč otvorů (78 × 78 mm) v desce oproti LGA 1200/115x (75 × 75 mm).

Parametry chladiče a ventilátoru

Pokud odhlédneme od síly radiátoru, která je 38 milimetrů, pak má Liqmaxflo 360 vcelku standardní parametry jako jiné chladiče ze stejné třídy. Má-li vaše skříň prostor pro celkovou tloušťku chladiče nejméně 65 mm (radiátor + ventilátory), neměli byste narazit na problém s kompatibilitou. Chladicí blok s pumpou je také vcelku kompaktní, takže by nemělo docházet k problémům ani u základních desek s nadrozměrnými VRM pasivy v okolí procesorové patice.



Enermax u chladiče Liqmaxflo využívá ventilátory z řady Silent Flow, které jsou optimalizované pro vyšší tlak, což je vzhledem k použitému radiátoru více než rozumné. Rozsah jejich otáček je nastaven na rozumný poměr mezi hlučností, tokem vzduchu a statického tlaku.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *