Focus 2 sú nové skrinky Fractal Design z nižšej triedy

Došlo aj na lacnejšie modely, Fractal Design zinovoval skrinky Focus

Fractal Design v ostatných dňoch nezaháľa a vydáva jednu skrinku za druhou. Rad sa konečne dostal už aj na cenovo dostupnejšie skrinky Focus. Za Focus 2 zaplatíte síce viac než za Focus G (Mini), nárast ceny by mal zodpovedať vyššiemu kvalitatívnemu štandardu. A stále sa jedná o skrinky, ktoré sa držia pod sto eurami. V základnom variante (bez temperovaného skla, s dvoma plechovými bočnicami a neosvetlenými ventilátormi) výrazne.

Tohtoročný plán Fractal Design obsahoval aj inovácie v sérii Focus. To je po skrinkách Core druhá najlacnejšia možnosť, nejde tak o úplný low-end. Objem Focus 2 sa oproti Focus G (z roku 2017) príliš nezmenil, hoci nové skrinky sú v každej osi o chlp väčšie o 7–10 mm. Najviac (10 mm) na šírku, ktorá je u Focus 2 už 215 mm. Vďaka tomu sú podporované vyššie vežovité chladiče (do 170 mm) a o chlp väčší by mal byť aj priestor spoza základnej dosky po bočnicu na pohodlnejšiu správu kabeláže.

Rozdiel je aj v lepšej optimalizácii pre kvapalinové chladiče. Zatiaľ čo Focus G v prednej pozícii končil na podpore 280 mm radiátorov, tak do skriniek Focus 2 nainštalujete aj 360 mm modely. V stropnej pozícii je rovnako priestor pre 240 mm radiátor, ale pre väčšiu výšku skrinky bude montáž zrejme komfortnejšia. Podporované dosky sú do formátu ATX (305 × 244 mm).

Jeden z najväčších medzigeneračných rozdielov je v použitých ventilátoroch. Tie sú už moderné, s ARGB LED. Vo Focus G sú ventilátory s bielymi LED, ktoré majú napájanie zdierané s motorčekom. To znamená, že intenzita jasu je závislá od rýchlosti rotora. Focus 2 má osvetlenie napájané zvlášť. Počet vstupných ventilátorov sa nezmenil (sú dva), ale ich formát už áno.

Namiesto 120 mm (Focus G) sú tu už 140 mm. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný vyšší prietok. Efektivita chladenia napriek tomu vyššia byť nemusí. Skrinky Focus 2 totiž nemajú predinštalovaný ventilátor na výduchu. Ten je iba ako voliteľné príslušenstvo (voľná pozícia preň je tradične 120 mm). A keďže zdroj (ATX do 250 mm) má svoje miesto dole, tak je systémové chladenie do značnej miery závislé od typu použitého chladiča. S 240-milimetrovým vodníkom v stropnej pozícii bude cirkulácia vzduchu prirodzene intenzívnejšia než s vežovým chladičom bez doplnkového ventilátora na výduchu. Špecifikácie pekne uvádzajú aj to, aké v skrinke nájdete prachové filtre. Na vrchu je plastový, pod zdrojom nylonový a vpredu má plniť úlohu filtra oceľová mriežka s drobnejším sitom.

Predinštalované ventilátory sú Aspect 14 alebo Aspect RGB. Osvetlenie sa týka variantov skriniek RGB Black TG Clear Tint a RGB White TG Clear Tint. Varianty Black TG Clear Tint a Black TG Clear Tint majú „obyčajné“ ventilátory, bez osvetlenia. Skrinka „Black Solid“ nemá ani temperované sklo a aj ľavá bočnica je plechová.

Rozloženie interiéru je u všetkých variantov skriniek Focus 2 rovnaké s tým, že na inštaláciu úložísk sa vo veľkej využíva aj zadná strana podnosu pre základnú dosku. Za čelným panelom je medzera dostatočne široká na to, aby bolo možné osadiť aj dva 3,5″ HDD (alebo štyri 2,5″ úložiská). Vedľa nich sú potom na 2,5-palcové, typicky SSD, aj dve vyhradené miesta. Čo sa týka portovej výbavy, tak na predný panel je vyvedená dvojica konektorov USB 3.2 gen. 2 (t.j. s priepustnosťou 5 Gb/s) a dva 3,5 mm audio jacky. V prípade skriniek s ventilátormi RGB je na prednom paneli aj ovládač na prepínanie svetelných režimov.

A ešte koncové ceny. Tie sa pohybujú v rozmedzí 75–95 eur. Najlacnejšia je skrinka bez osvetlených ventilátorov s dvoma plechovými bočnicami, najdrahšie sú prirodzene varianty s ARGB LED.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *