Focus 2 sú nové skrinky Fractal Design z nižšej triedy

Došlo aj na lacnejšie modely, Fractal Design zinovoval skrinky Focus

Fractal Design v ostatných dňoch nezaháľa a vydáva jednu skrinku za druhou. Rad sa konečne dostal už aj na cenovo dostupnejšie skrinky Focus. Za Focus 2 zaplatíte síce viac než za Focus G (Mini), nárast ceny by mal zodpovedať vyššiemu kvalitatívnemu štandardu. A stále sa jedná o skrinky, ktoré sa držia pod sto eurami. V základnom variante (bez temperovaného skla, s dvoma plechovými bočnicami a neosvetlenými ventilátormi) výrazne.

Tohtoročný plán Fractal Design obsahoval aj inovácie v sérii Focus. To je po skrinkách Core druhá najlacnejšia možnosť, nejde tak o úplný low-end. Objem Focus 2 sa oproti Focus G (z roku 2017) príliš nezmenil, hoci nové skrinky sú v každej osi o chlp väčšie o 7–10 mm. Najviac (10 mm) na šírku, ktorá je u Focus 2 už 215 mm. Vďaka tomu sú podporované vyššie vežovité chladiče (do 170 mm) a o chlp väčší by mal byť aj priestor spoza základnej dosky po bočnicu na pohodlnejšiu správu kabeláže.

Rozdiel je aj v lepšej optimalizácii pre kvapalinové chladiče. Zatiaľ čo Focus G v prednej pozícii končil na podpore 280 mm radiátorov, tak do skriniek Focus 2 nainštalujete aj 360 mm modely. V stropnej pozícii je rovnako priestor pre 240 mm radiátor, ale pre väčšiu výšku skrinky bude montáž zrejme komfortnejšia. Podporované dosky sú do formátu ATX (305 × 244 mm).

Jeden z najväčších medzigeneračných rozdielov je v použitých ventilátoroch. Tie sú už moderné, s ARGB LED. Vo Focus G sú ventilátory s bielymi LED, ktoré majú napájanie zdierané s motorčekom. To znamená, že intenzita jasu je závislá od rýchlosti rotora. Focus 2 má osvetlenie napájané zvlášť. Počet vstupných ventilátorov sa nezmenil (sú dva), ale ich formát už áno.

Namiesto 120 mm (Focus G) sú tu už 140 mm. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný vyšší prietok. Efektivita chladenia napriek tomu vyššia byť nemusí. Skrinky Focus 2 totiž nemajú predinštalovaný ventilátor na výduchu. Ten je iba ako voliteľné príslušenstvo (voľná pozícia preň je tradične 120 mm). A keďže zdroj (ATX do 250 mm) má svoje miesto dole, tak je systémové chladenie do značnej miery závislé od typu použitého chladiča. S 240-milimetrovým vodníkom v stropnej pozícii bude cirkulácia vzduchu prirodzene intenzívnejšia než s vežovým chladičom bez doplnkového ventilátora na výduchu. Špecifikácie pekne uvádzajú aj to, aké v skrinke nájdete prachové filtre. Na vrchu je plastový, pod zdrojom nylonový a vpredu má plniť úlohu filtra oceľová mriežka s drobnejším sitom.

Predinštalované ventilátory sú Aspect 14 alebo Aspect RGB. Osvetlenie sa týka variantov skriniek RGB Black TG Clear Tint a RGB White TG Clear Tint. Varianty Black TG Clear Tint a Black TG Clear Tint majú „obyčajné“ ventilátory, bez osvetlenia. Skrinka „Black Solid“ nemá ani temperované sklo a aj ľavá bočnica je plechová.

Rozloženie interiéru je u všetkých variantov skriniek Focus 2 rovnaké s tým, že na inštaláciu úložísk sa vo veľkej využíva aj zadná strana podnosu pre základnú dosku. Za čelným panelom je medzera dostatočne široká na to, aby bolo možné osadiť aj dva 3,5″ HDD (alebo štyri 2,5″ úložiská). Vedľa nich sú potom na 2,5-palcové, typicky SSD, aj dve vyhradené miesta. Čo sa týka portovej výbavy, tak na predný panel je vyvedená dvojica konektorov USB 3.2 gen. 2 (t.j. s priepustnosťou 5 Gb/s) a dva 3,5 mm audio jacky. V prípade skriniek s ventilátormi RGB je na prednom paneli aj ovládač na prepínanie svetelných režimov.

A ešte koncové ceny. Tie sa pohybujú v rozmedzí 75–95 eur. Najlacnejšia je skrinka bez osvetlených ventilátorov s dvoma plechovými bočnicami, najdrahšie sú prirodzene varianty s ARGB LED.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design „sCompactnil“ skrinky Meshify 2 (Lite) RGB

Mínus 20 litrov. O toľko sú nové skrinky Meshify 2 Compact RGB a Lite menšie od Meshify 2 RGB/Lite bez slova Compact v označení. S ohľadom na mainstreamové PC konfigurácie sa pritom kompatibilita s komponentmi prakticky vôbec nezhoršila. Miesta na stole (alebo pod ním) zato ušetríte pomerne dosť. Meshify 2 Compact sú tradične k dispozícii v rôznych farebných vyhotoveniach s rôznymi bočnicami, ale i s rôznymi ventilátormi. Celý článok „Fractal Design „sCompactnil“ skrinky Meshify 2 (Lite) RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením

Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí. Celý článok „Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením“ »

 •  
 •  
 •  

Efektne aj efektívne: Test Fractal Design Aspect 12 RGB PWM

Rotor zo starej školy s jedným malým aerodynamickým vylepšením, odstránené nedostatky série ventilátorov Dynamic a prídavok v podobe osvetlenia ARGB LED. Nájdu sa aj negatíva, no pri vhodne zvolenej aplikácii sa im môžete elegantne vyhnúť. Celkovo ale patria Aspecty Fractal Designu funkčne k tomu odladenejšiemu, čo je v súčasnej ponuke svietiacich ventilátorov k dispozícii. Celý článok „Efektne aj efektívne: Test Fractal Design Aspect 12 RGB PWM“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *