S koupí grafiky počkejte. Koncem měsíce budou další slevy GeForce

Grafické karty prý ke konci měsíce čeká další kolo slev

Nvidia minulý týden vydala předběžné finanční výsledky, v nichž zela díra o velikosti 1,4 miliardy $, způsobená propadem prodeje herních grafik GeForce. Asi to definitivně potvrzuje předchozí zvěsti, že na skladech po kryptoměnové horečce zůstalo příliš mnoho GPU generace Ampere. Nvidia již sáhla ke slevám, ale zatím to asi nestačilo. Pokud teď váháte nad koupí, tak pozor: za pár týdnů prý ceny klesnou ještě víc. A o něco mají zlevnit také Radeony.

V čínských médiích (ZOL a MyDrivers) se teď objevily zprávy, že u grafik GeForce by mělo dojít k dalšímu zlevnění, a to zřejmě okolo konce měsíce (srpna). Údajně jim to sdělily zdroje z výrobního řetězce. Tato zpráva je neoficiální, takže je třeba ji brát s nějakou rezervou, ale pokud se potvrdí, pak je asi záhodno zatím s koupí grafik aktuální dojíždějící generace počkat.

Nvidia již seškrtala ceny grafik minulý měsíc (týkalo se to zejména modelů s vyšší cenou, RTX 3080 Ti a vyšších). Prý to ale nestačilo. Nvidia má údajně pořád vyrobené velké množství highendového GPU GA102, které je na potvoru tím, která má být nejdříve nahrazeno novou generaci Lovelace, snad v září až říjnu. I značně drahé grafiky s čipem GA102 se během kryptohorečky velmi dobře prodávaly, a tak Nvidia patrně podlehla pokušení výrazně navýšit objem výroby tohoto GPU.

Podle ZOL a MyDrivers se na konec srpna chystá další zlevnění grafik GeForce, které by mělo jít hlouběji než předchozí slevy. EVGA například nedávno krátkodobě nabízela GeForce RTX 3090 Ti za 1150 dolarů, takže je možné, že Nvidia seškrtá její cenu na tuto úroveň trvale, pokud ji dokonce nezlevní ještě víc. Nicméně je otázka, zda třeba i 1000 $ pořád není příliš mnoho, když podle aktuálních drbů má v příští generaci stejný výkon jako GeForce RTX 3090 Ti poskytnout i mainstreamový a snad výrazně levnější model RTX 4070.

Slevy opět asi budou největší u GeForce RTX 3090 Ti, RTX 3090 a RTX 3080 Ti. Levnější karty Nvidia teď pořád prodává beze slev, nebo jsou dokonce v obchodech pořád předražené, takže u nich asi necítí takový tlak. Byť to se může změnit, jak se bude čas vydání nové generace blížit.

Nvidia obnovuje zastavenou výrobu RTX 3080 12GB

Snaha zbavit se čipů GA102 má zřejmě ještě jednu formu. Nvidia prý podle leakera s přezdívkou MEGAsizeGPU opět rozběhne výrobu karet GeForce RTX 3080 s 12GB pamětí, kterou prý na dva měsíce přerušila. Obnovení výroby na první pohled zní spíš jako důkaz, že s odbytem není problém, ale v tomto případě asi bude věc složitější.

Specifikace GeForce RTX 3080 uvádějící parametry 10GB i 12GB varianty, která je o něco výkonnější (zdroj: Nvidia)

Nvidia již má křemík GA102 vyrobený. V tomto případě nejde o to, že by nechala vyrobit další wafery, ale že ze současné (a příliš velké) zásoby čipů GA102 vyhradí víc na karty GeForce RTX 3080 12GB. Asi může jít o to, že se tyto karty budou vyrábět místo 10GB verze GeForce RTX 3080 v naději, že o 12GB karty bude mezi hráči větší zájem (a tedy se udá víc ze zásoby čipů GA102). Nebo by také asi tyto karty mohly být vyráběné na úkor modelů RTX 3090 a RTX 3090 Ti. V tomto případě by zase kalkul byl, že levnější a výhodnější model se v současných podmínkách prodá snáze než highendová a exkluzivně naceněná karta těsně před koncem své kariéry.

Slevy by měly být i u Radeonů, ale prý menší

Podle ZOL by mimochodem slevy neměly být jen u Nvidie, byť u té mají být větší. Podobně se prý dají čekat snížení cen také u Radeonů generace RX 6000 od AMD. Jeho slevy ale prý mají být menší než ty u Nvidie. Možná proto, že nová generace Radeonů vyjde o něco později (prý až v listopadu), ale důvody mohou být i jiné. I u této značky ale tedy asi uděláte lépe, pokud s případnými nákupy alespoň dva nebo tři týdny počkáte.

Zdroje: ZOL, MyDrivers VideoCardz (1, 2), MEGAsizeGPU

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať. Celý článok „Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM“ »

 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 7020 a Athlon 7020: úsporné čipy pro levné notebooky

Na začátku léta oznámilo AMD během Computexu, že vedle nových procesorů Zen 4 chystá ještě levné úsporné procesory pro notebooky a chromebooky s kódovým označením Mendocino. Ty teď firma oficiálně představila (naschvál chvíli před odhalením nových GeForce) a paradoxně to vlastně budou první Ryzeny 7000 pro notebooky na trhu. Nicméně Mendocino používá starší architekturu Zen 2 a není zaměřené na výkon, ale na úspornost. Celý článok „AMD Ryzen 7020 a Athlon 7020: úsporné čipy pro levné notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat. Celý článok „AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Už vidím tie zástupy ľudí ako si kupujú žravú grafiku za 1000 Eur, lebo bola v zľave a to sa oplatí, pri 10x vyššej cene elektrickej energie.
  Mám tušáka, že spotreba už čoskoro bude jedna z top otázok väčšiny bežných ľudí. Prvá bude cena.
  Párty skončila.

  1. Toho bych se nebál, marketing Nvidie je schopný, vše doprovodí líbivými slovíčky o úsporných režimech. Špičková spotřeba je už dnes v praktickém provozu vídána docela zřídka. Trošku jiné to bude u nových GPU AMD, kde se hraje příkonem na krev při maximální úspoře křemíku, a kde úspory budou spíše diy.

   1. No grafiky zrovna při hraní běží spíš na maximum a svoje si vezmou, jak na tom běží nějaká novější hra. Lidi většinou nemají zapnutý VSync…

    1. Mezi tím ale taky pracují na dokumentech, nebo koukají na video. Na člověka počítajícího se do takříkajíc tvrdého hráčského jádra jeden stále narazí spíše zřídka.

    2. Vsync a 60Hz monitor je základ pro úsporu energie a klidu ve skříni 🙂 Po nedávném pořízení posledního kousku MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 12G v TSB jsem se nejdřív děsil spotřeby, hluku a horka, co z ní lezlo, ale po undervoltingu a hlídání zapnutého VSync je ticho a chlad (65°C) a přitom mám všude naplno detaily a pod 60fps nepadá nic. V tom vidím kouzlo silné grafiky. Pořídit si 120 či dokonce 240Hz monitor je dnes docela na pováženou…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *