MSI Modern AM271: All-in-one s Core i7 a 27″ displejom

Analýza taktov, spotreby a teplôt

AIO počítače sú v našich končinách pomerne ojedinelé a okrem pracovného využitia v predajniach ich vo veľa domácnostiach nenájdete. Jednou z možných príčin je, že tejto kategórii počítačov sa nedostáva toľko pozornosti od výrobcov a tým pádom ani od používateľov. Veď povedzte si sami, koľko AIO počítačov poznáte? MSI chce túto situácia zmeniť a model AM271 zo série Modern je toho dobrý príklad.

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu pri jednotlivých testoch a zaťažení CPU ale aj kombinovanej záťaže CPU + GPU. V doterajších výsledkoch sme videli, že Modern AM271 si počínal veľmi dobre v dlhých testoch, kde zrejme kvôli lepšiemu chladeniu dosahoval výrazne lepšie výsledky ako notebooky s rovnakým procesorom.

Blender je jedným z takých dlhých testov. V priebehu času testu vidíme prakticky dokonalý výsledok a to horizontálnu čiaru na 3,3 GHz bez výrazných poklesov.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Taktiež je teda veľmi stabilná a čo je zaujímavé, že procesor beží stále na 28 W, čo je veľmi ojedinelé. Zvyčajne časom hodnota klesá na 25 či dokonca 15 W, nie však v tomto prípade.

Teploty počas testu sa odvíjajú od taktov a spotreby. Zvyčajne vidíme, ako teplota klesá kvôli znižovaniu výkonu dôsledkom thermal throttlingu. AM271 ukazuje presný opak a teda postupné mierne zvyšovanie teploty, z čoho sa dá usúdiť, že chladenie má stále kapacitu a nebol dosiahnutý stop, ktorý by spôsoboval znižovanie výkon. Konkrétne v číslach sa bavíme o postupnom zvyšovaní až dosiahnutí 80 stupňov Celzia.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. V tomto teste nás bude zaujímať, ako sa notebook správa v kombinovanej záťaži CPU a GPU. Vplyv na takty CPU vyzerá byť minimálny, držia si pomerne stabilnú líniu, hoci výkyvy sú väčšie ako pri Bledneri. V priemer sa pozeráme na cca 4,3 GHz.

Spotreba sa odvíja od jednotlivých častí testu, pričom vidíme líniu okolo 25 W, teda o kúsok nižšie než pri Blenderi.

Nižšia spotreba sa samozrejme pozitívne prejavila aj na teplote, kde sú hodnoty okolo 75 stupňov Celzia.

Zaťaženie grafiky pri 3D scénach zodpovedá rozdeleniu testu, je teda presne vidieť, kedy grafika pracuje a kedy nie. Podľa toho sa odvíjajú aj ďalšie grafy.

Takty grafického jadra prakticky kopírujú zaťaženie grafiky, pričom v plnej záťaži sa takty pohybujú na úrovni 1300 MHz.

Podobne vyzerá aj spotreba, kde vrcholná línia kopíruje hodnotu 12 W.

Teplota grafiky je ovplyvnená teplotami procesora, nakoľko sa nachádzajú na jednom die a pod jedným chladičom. Napriek tomu sú hodnoty o niečo nižšie a smerujú viac k a pod 70 stupňov celzia.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *