Na trh idú Spartan 5 (Max), lacné chladiče pre úspornejšie CPU

Máme tu štyri nové chladiče SilentiumPC zo série Spartan

Novú generáciu chladičov Spartan v SilentiumPC načasovali dobre, tesne pred vydaním celého radu procesorov AMD Ryzen s TDP do 65 W a už teraz nimi môžete chladiť aj energeticky podobne nenáročné Alder Laky Intelu. A to zrejme i s nejakou tou rezervou pre nižšie otáčky. 120-milimetrový ventilátor používa už aj základný model Spartan 5, ktorý štartuje na cene necelých 16 eur, čo je menej než 400 Kč.

Chladiče Spartan v ponuke SilentiumPC predstavujú najnižšiu triedu. Jedná sa o lacnejšiu alternatívu populárneho chladiča Fera 5, pričom chladiaci výkon by mal byť vyššia ako u riešení dodávaných spolu s procesormi. Najnovšie chladiče Spartan 5 a Spartan 5 Max budú zrejme od nich výkonnostne už pomerne vzdialené. Minimálne teda variant „Max“, ktorý efektívnejšie využíva dostupné rebrovanie. Celkovo má SilentiumPC chladiče Spartan až 5 na štyri spôsoby. Spartan 5 s ARGB LED a bez neho a voliteľné osvetlenie (za príplatok) je aj pre Spartan 5 Max.

   

   

Rozdiel medzi chladičmi Spartan 5 (ARGB) a Spartan 5 Max (ARGB) nehľadajte v rozmeroch (tie sú rovnaké), ako tomu boli u Spartan 4/Max, ale v počte heatpipe, ktoré prerážajú rebrovanie. Zatiaľ čo v rámci konštrukcie Spartan 5 sú to dve, tak Spartan 5 Max funguje so štyrmi trubicami. Tento chladič je teda schopný absorbovať väčšie množstvo stratového tepla a to následne i rovnomernejšie rozkladať v rámci vyžarovacej plochy hliníkových lamiel.

   

Chladiaca kapacita je teda u variantu Spartan 5 Max o trochu vyššia. SilentiumPC uvádza až 180 W, čo je v porovnaní so Spartan 4 Max zlepšenie o 30 W. Oficiálne TDP jednoduchšieho Spartanu 5 (bez prívlastku) je 160 W. Oproti Spartan 4 je to plus 35 W a o trochu má podľa papierových parametrov Spartan 5 prekonávať aj Spartan 4 Max, ktorý už 120-milimetrový ventilátor používal. Nové chladiče Spartan 5 budú však pravdepodobne efektívnejšie. Chladiaci výkon má byť vyšší súčasne pri nižšej hmotnosti.  Spartan 5 je so 435 g je v porovnaní so Spartan 4 max ľahší viac než o 12 %.

Na vyššej efektivite sa bude podieľať aj ozubený rotor, ktorý poznáte z našich testov. Hoci nejde úplne o Fluctus 120 PWM (ARGB), tak ventilátor chladičov Spartan 5 (Max) je zostavený z rovnakých lopatiek. Maximálne rýchlosť je ale nižšia (1500 ot./min), takže by chladič nemal byť vyložene hlučný, ani s predimenzovanou krivkou PWM. Oproti Fluctus 120 PWM (ARGB) je iný aj rámček, uspôsobený výhradne na fungovanie s týmito chladičmi.

   

Oproti bežným ventilátorov tento z chladičov Spartan nemá štandardné montážne otvory a k pasívu je upevnený cez unikátny držiak. To na jednej strane zjednodušuje montáž, na druhej strane tak prichádzate o pohodlnú výmenu ventilátora za iný, typicky v prípade poruchy.

Atypický rámček je tu aj z toho dôvodu, aby sa predišlo kolízii so sponou na uchytenie k procesorovým päticiam. Predišlo by sa tomu v prípade, ak by chladič používal backplate. Lenže v tomto prípade ho montáž tak na platformy AMD ako aj Intel obchádza a chladiče Spartan 5 (Max) sa vždy spredu kotvia o retenčné rámčeky. Na platforme AMD o ten, ktorý je na základných doskách predinštalovaný a pre platformy Intel je rámček dodávaný v príslušenstve chladičov. Je to síce kompromis, ale ospravedlňuje ho nižšia obstarávajúca cena.

Lacnejší variant Spartan 5 bez osvetlenia by ste mali kúpiť približne za 15,50 eur/383 Kč, za ARGB LED si priplatíte zhruba 3,50 eur/86 Kč. Spartan 5 Max je potom za 21 eur/519 Kč alebo za 24 eur/593 Kč (s ARGB LED). Všetky chladiče SilentiumPC Spartan 5 (ARGB) a Spartan 5 Max (ARGB) sú kompatibilné s platformami AMD AM4, AM3(+), AM2(+), FMx a Intel LGA 1700, 1200, 115x.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem

Koncem dubna uvedla společnost SilentiumPC na trh dvojici nových AIO chladičů z řady Navis. Jedná se o modely F240 a F240 ARGB, které se mezi sebou liší pouze RGB podsvícením. Oba tyto chladiče jsou osazeny ventilátory Fluctus, takže lze očekávat příjemný akustický projev a zároveň i solidní účinnost chlazení. V kombinaci s velmi atraktivní cenovkou mají tyto chladiče potenciál stát se bestsellerem ve své třídě. Celý článok „SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem“ »

 •  
 •  
 •  

Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe. Celý článok „Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W

Chladič SilentiumPC Spartan 5 s prívlastkom „Max“ sa od, povedzme, základného variantu odlišuje iba tým, že má dvakrát toľko heatpipe. Teda štyri namiesto dvoch. Ostatné prvky sú pritom rovnaké a prirodzene tak prichádza otázka, o koľko zvýšia chladiacu efektivitu dve pridané heatpipe, ktoré má drahší chladič SPC navyše. O dosť, ale aj o vôbec nič – záleží na použitom procesore. Celý článok „SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *