Nidec Servo Gentle Typhoon D1225C hociaký ventilátor neporazí

Realita vs. špecifikácie

Zaujíma vás, ako si dnes Gentle Typhoon D1225C, pôvodca efektívne tvarovaného rotora, počína v porovnaní s podstatne novšími ventilátormi? Veľmi dobre. Mimo pásma najintenzívnejších vibrácií s otravnými rezonančnými frekvenciami má aj zo súčasného pohľadu tento ventilátor špičkový pomer výkonu k hlučnosti. V niektorých je dokonca stále neprekonaný a vtedajší konštruktéri stavali na silných fyzikálnych základoch.

Realita vs. špecifikácie

Vysvetlivka: Na rýchly prehľad o tom, ako výrobcovia prifarbujú špecifikácie, máme akýsi koeficient „pravdivosti“. Ten vypočítame tak, že naše namerané hodnoty dáme do pomeru s tými, ktoré v parametroch udávajú výrobcovia ventilátorov. Výsledok „1,00“ znamená, že sa udávané parametre zhodujú s hodnotami, ktoré sme zaznamenali my. Po takomto zistení môžeme konštatovať, že výrobca si odviedol svoju prácu poctivo a to, ako ventilátor prezentuje, súhlasí. Čím viac je číslo koeficientu vzdialené jednej celej, tým menej presnú uvádzané špecifikácie sú. Lepší prípad pre používateľa samozrejme je, ak je koeficient vyšší ako 1,00 (a je napríklad 1,20), vtedy reálne parametre prevyšujú tie papierové. Naopak v prípade, že koeficient začína nulou, tak ventilátor na papierové hodnoty nedosahuje. Napríklad hodnota 0,80 znamená, že je reálny prietok vzduchu alebo statický tlak o 20 % nižší, než výrobca proklamuje. Ak hodnota v grafe chýba, je to preto, že výrobca ventilátora prietok vzduchu alebo statický tlak neuvádza.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

  •  
  •  
  •  

Vysoké vibrácie Gentle Typhoon pripomínajú hriechy SilverStone

Dostávame sa k rozboru ventilátora, ktorý síce siaha do chladiaceho praveku, no veľa výrobcov aerodynamické kvality jeho návrhu objavuje až teraz. Hoci je Gentle Typhoon pre mnohých výrobcov (vrátane Noctuy) veľká inšpirácia, tak jednu slabinu predsa len má. A pomerne zásadnú. Sú ňou veľmi vysoké, nadmerné vibrácie, ktorým netradične vyhradíme samostatný test. Celý článok „Vysoké vibrácie Gentle Typhoon pripomínajú hriechy SilverStone“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Vzhľadom na ako ako dlho trvá vývoj chcel by som občas vedieť na koľkých ľudí stojí. Pamätám sa ako GN robil prehliadku nejakého výrobcu MB a biosy tam pripravovali 1-2 ľudia. Keď vidím do biznisu v ktorom robím (elektrické stanice/elektrárne) je to často krát prekvapivo málo alebo veľa ľudí.

    1. To by ma tiež zaujímalo, ktorá firma koľko zdrojov investuje do prác na ventilátoroch… obávam sa ale, že to bude skôr tá možnosť „málo“.

      Mám nejaké útržkové informácie o tom, ako sa hlavní konštruktéri produktov niektorých firiem tej práci venujú na veľmi malé, v podstate brigádnické úväzky, hoci ide o dlhodobú činnosť. Niektoré veci je asi lepšie nevedieť, zbytočne si berieme ilúzie o tom, že by to mohlo byť inak. Hardvéroví vývojári sú pravdepodobne dosť nedocnení vo všobecnosti (pokiaľ zrovna nejde o architekta CPU), do marketingu pôjdu asi úplne iné peniaze.

  2. Vďaka za ďalší parádny test Ľubo. 🙂
    Je to taká schýza… vidieť, že ten návrh je parádny, len realizácia má svoje muchy. Lebo tam kde sa GT stabilne drží blízko čela tabuľky už vstupujú do hry vibrácie a tam kde sú vibrácie pod kontrolou to klesá skôr do priemeru. Na druhej strane to pekne ukazuje ako Noctua ten koncept očistila od nedostatkov. Čo ma najviac na týchchto fanoch „GT konceptu“ zaujalo je, aký kľúčový je zvolený materiál, a že ten STerrox nebol vôbec marketingový ťah, ale nutnosť, aby ten koncept fungoval bezchybne. Za to rakúšanom ešte raz klobúk dole.

    1. To, že pri nižších rýchlostiach GT na NF-A12x25 stráca nie ani tak dané Sterrox/LCP vs. PBT/GF30, ako tým, že pri meraní aerodynamických vlastností v normalizovaných hladinách hluku sa pri tých tichších na ladení viac podpisujú zvuky motorčeka a ložísk (riešili sme to aj v diskusii pod týmto článkom v angličtine). Aj to je jeden z dôvodov, prečo GT dovolí nižšie otáčky. Pri rovnakých otáčkach by tie pomery vyzerali trochu inak (lepšie v prospech GT), ale NF-A12x25 by bol z tejto dvojice jasne tichší ventilátor.

      1. Nj, vlastne kvôli tomu sme sa aj tešili na Steroxy už od prototypov, že to budú GTčka s lepšími/tichšími ložiskami a motorčekom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *