Nidec Servo Gentle Typhoon D1225C hociaký ventilátor neporazí

Hodnotenie

Zaujíma vás, ako si dnes Gentle Typhoon D1225C, pôvodca efektívne tvarovaného rotora, počína v porovnaní s podstatne novšími ventilátormi? Veľmi dobre. Mimo pásma najintenzívnejších vibrácií s otravnými rezonančnými frekvenciami má aj zo súčasného pohľadu tento ventilátor špičkový pomer výkonu k hlučnosti. V niektorých je dokonca stále neprekonaný a vtedajší konštruktéri stavali na silných fyzikálnych základoch.

Hodnotenie

Kto si myslel, že návrh Gentle Typhoon D1225C je dávno prekonaný inými, „podobnými“ ventilátormi, tak žil v omyle. A už teraz je jasné, že bude mimoriadne atraktívny aj rozbor ventilátora Adata XPG Vento Pro, ktorý sa na prvý pohľad profiluje ako rovnaký ventilátor doplnený o antivibračné podložky. Tie by, samozrejme, silné vibrácie GT pri kritických otáčkach iba mierne potlačili, ale nie sú riešením. Nedá sa však vylúčiť, že okrem nich pod kapotou došlo aj k nejakým iným zmenám.

To, čo D1225C najviac trápi, sú práve mimoriadne vysoké vibrácie nielen pri maximálnych otáčkach, ale aj pri vyšších stredných rýchlostiach (okolo 1450 ot./min). Pri 1600 otáčkach sú vibrácie ale výrazne nižšie rovnako ako pri nízkych rýchlostiach, pod 1100, kde sú už zanedbateľné. Aj Scythe o týchto nedostatkoch dobre vedel a preto sa rotor extrémne rýchlych GT v „slabých“ spevňoval kruhovým tunelom.

Vplyvom eventuálne extrémne vysokých vibrácií je testovaný Gentle Typhoon aj zdrojom nepríjemných rezonančných frekvencií medzi 190 a 270 Hz (čím vyššie otáčky, tým bližšie k vrchnej hranici tohto intervalu). Keď ale GT práve pri ladení do fixných hladín hluku neobmedzujú výrazné špičky týchto dominantných frekvencií, tak aj pri výrazne vyšších vibráciách dokáže poraziť všetko, vrátane Noctua NF-A12x25. Je pravda, že takéto situácie sú veľmi vzácne, ale vyskytujú sa.

Bez prekážok je to napríklad v režime „42 dBA“ a pri podobnej rýchlosti aj na radiátoroch užších s kvapalinových chladičov s väčšou hustotou rebier. Treba ale poznamenať, že to typicky v prostredí s nižšou reštiktivitou, kde  je systémové chladenie nastavené ideálne na podtlak (tejto téme sa budeme ešte podrobnejšie venovať v rámci samostatného článku). Gentle Typhoon D1225C je v pätách NF-A12x25 aj na šesťuhoľníkovej mriežke (hoci vždy končí najlepšie druhý). V kombinácii s platovým filtrom sa už ale jedná o nezaujímavý ventilátor a na nylonovom o nepoužiteľný. To zase pre kolíziu s nespevnenými sieťkami, ktoré sa dotýkajú rotora.

Tak či onak je Gentle Typhoon D1255C stále v hre a mnohé novšie „kópie“ (ako ľudia radi označujú ventilátory s podobnou geometriou listov) sa na tento ventilátor aerodynamickou efektivitou nechytajú. Majú obvykle mäkšie rotory a GT vo väčšine scenárov často porážajú iba konštrukcie vyrobené z LCP (to je napríklad MSI MEG Silent Gale P12, ale aj Noctua NF-A12x25, hoci to je už kompozit) alebo z ventilátorov z rovnakého materiálu (PBT + GF30) BeQuiet! Silent Wings Pro 4, čo je jeden z mála návrhov, ktorý GT aerodynamický celkom jasne prekonáva.

Jeden z nedostatkov, ale príznačným svoje dobe, sú vyššie rozbehové aj minimálne otáčky cez reguláciu PWM. Tie začínajú od 900 ot./min a pre nižšie rýchlosti musíte siahnuť po DC regulácii, pre ktorú sa motorčeky pred rokmi viac optimalizovali. Pri nižších a nízkych otáčkach už však D1225C nijako nevyniká. Motorček je síce tichý a ventilátor je možné spomaliť aj do najtichšieho testovacieho režimu, ale ložiská guľôčkové ložiská sú hlučnejšie ako kvapalinové (FDB), ktoré výrobcovia modernejších ventilátorov hojne používajú. Preto pri nižších otáčkach, kde z celkového pohľadu majú neaerodynamické zvuky čoraz väčšie podiel, sa Gentle Typhoon čoraz viac vzďaľuje od špičky.

V každom prípade je ale GT nadčasový a robustný ventilátor vyznačujúci s aj poriadne výkonným motorom. Výrobcovia, ktorí to myslia s progresom v tejto oblasti vážnejšie, ho prekonali vďaka odstráneniu nedokonalostí v detailoch, na ktoré Gentle Typhoon dopláca. Ale to tomuto ventilátoru zazlievať nemôžeme, bol to pionier svojej oblasti. Za vlastnosti, ktoré sa podarilo dosiahnuť už vtedy, máme pred jeho vývojármi obrovský rešpekt. Zo súčasného pohľadu síce už nemá zmysel tento ventilátor cielene zháňať za často vyššie obstarávajúce náklady, na aké vás vyjdú ventilátory, ktoré naprieč rôznymi aplikáciami podávajú priaznivejšie výsledky, ale historická stopa Gentle Typhoon je nezmazateľná.

Na záver si dovolíme upozorniť ešte na jednu vec, ktorá nevypovedá o kvalitách ventilátora Gentle Typhoon D1225C, ale o tom, ako (ne)presné sú jeho parametre. Oproti udávaným parametrom sme namerali vyšší maximálny prietok vzduchu, ale hlavne vyšší maximálny statický tlak – ten o 10 %. Zlé jazyky by mohli konštatovať, že nepresnosť bude na našej strane, ale zároveň budú musieť vysvetliť, prečo s parametrami Vento Pro (t.j. pri ventilátore s konštrukčne rovnakým rotorom, rámčekom aj dosahovanou rýchlosťou) naše merania už škálujú na chlp presne (akurát sa to teda týka ventilátora GT D1225C).

Existuje viac prípadov starších ventilátorov, ktorých parametre nezodpovedajú realite, čo sa niektorým výrobcom zle číta, ale musia tomu čeliť, aj keď sa jedná vlastne o nepodstatnú vec (hoci takú, čo ovplyvňuje verejnú súťaž). V prípade Gentle Typhoonu je ale realita lepšia, než ako ju vykresľujú trochu podhodnotené špecifikácie Nidec Servo. Adata (u Vento Pro) má iné, zrejme vlastné merania.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

 •  
 •  
 •  

Vysoké vibrácie Gentle Typhoon pripomínajú hriechy SilverStone

Dostávame sa k rozboru ventilátora, ktorý síce siaha do chladiaceho praveku, no veľa výrobcov aerodynamické kvality jeho návrhu objavuje až teraz. Hoci je Gentle Typhoon pre mnohých výrobcov (vrátane Noctuy) veľká inšpirácia, tak jednu slabinu predsa len má. A pomerne zásadnú. Sú ňou veľmi vysoké, nadmerné vibrácie, ktorým netradične vyhradíme samostatný test. Celý článok „Vysoké vibrácie Gentle Typhoon pripomínajú hriechy SilverStone“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádnu recenziu.
  Vzhľadom na ako ako dlho trvá vývoj chcel by som občas vedieť na koľkých ľudí stojí. Pamätám sa ako GN robil prehliadku nejakého výrobcu MB a biosy tam pripravovali 1-2 ľudia. Keď vidím do biznisu v ktorom robím (elektrické stanice/elektrárne) je to často krát prekvapivo málo alebo veľa ľudí.

  1. To by ma tiež zaujímalo, ktorá firma koľko zdrojov investuje do prác na ventilátoroch… obávam sa ale, že to bude skôr tá možnosť „málo“.

   Mám nejaké útržkové informácie o tom, ako sa hlavní konštruktéri produktov niektorých firiem tej práci venujú na veľmi malé, v podstate brigádnické úväzky, hoci ide o dlhodobú činnosť. Niektoré veci je asi lepšie nevedieť, zbytočne si berieme ilúzie o tom, že by to mohlo byť inak. Hardvéroví vývojári sú pravdepodobne dosť nedocnení vo všobecnosti (pokiaľ zrovna nejde o architekta CPU), do marketingu pôjdu asi úplne iné peniaze.

 2. Vďaka za ďalší parádny test Ľubo. 🙂
  Je to taká schýza… vidieť, že ten návrh je parádny, len realizácia má svoje muchy. Lebo tam kde sa GT stabilne drží blízko čela tabuľky už vstupujú do hry vibrácie a tam kde sú vibrácie pod kontrolou to klesá skôr do priemeru. Na druhej strane to pekne ukazuje ako Noctua ten koncept očistila od nedostatkov. Čo ma najviac na týchchto fanoch „GT konceptu“ zaujalo je, aký kľúčový je zvolený materiál, a že ten STerrox nebol vôbec marketingový ťah, ale nutnosť, aby ten koncept fungoval bezchybne. Za to rakúšanom ešte raz klobúk dole.

  1. To, že pri nižších rýchlostiach GT na NF-A12x25 stráca nie ani tak dané Sterrox/LCP vs. PBT/GF30, ako tým, že pri meraní aerodynamických vlastností v normalizovaných hladinách hluku sa pri tých tichších na ladení viac podpisujú zvuky motorčeka a ložísk (riešili sme to aj v diskusii pod týmto článkom v angličtine). Aj to je jeden z dôvodov, prečo GT dovolí nižšie otáčky. Pri rovnakých otáčkach by tie pomery vyzerali trochu inak (lepšie v prospech GT), ale NF-A12x25 by bol z tejto dvojice jasne tichší ventilátor.

   1. Nj, vlastne kvôli tomu sme sa aj tešili na Steroxy už od prototypov, že to budú GTčka s lepšími/tichšími ložiskami a motorčekom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *