Základ metodiky, veterný tunel
Zaujíma vás, ako si dnes Gentle Typhoon D1225C, pôvodca efektívne tvarovaného rotora, počína v porovnaní s podstatne novšími ventilátormi? Veľmi dobre. Mimo pásma najintenzívnejších vibrácií s otravnými rezonančnými frekvenciami má aj zo súčasného pohľadu tento ventilátor špičkový pomer výkonu k hlučnosti. V niektorých je dokonca stále neprekonaný a vtedajší konštruktéri stavali na silných fyzikálnych základoch.
Základ metodiky, veterný tunel
Predtým, než sa pustíte do čítania metodiky s rozborom všetkých detailov, tak sa pozrite ešte na testovací tunel ako celok. To je srdce celého systému, ku ktorému sa pripájajú ďalšie tepny (manometer, vibrometer, powermeter, …). Pevnou súčasťou tunela je z meracích prístrojov iba anemometer.
Tvar veterného tunela je inšpirovaný Venturiho trubicou, ktorá sa na merania prúdenia kvapalín a plynov používa už dlho. Venturiho efekt pre potreby snímania rýchlosti vetra je známy aj z leteckého priemyslu. Konštrukcia na meranie počítačových ventilátorov má ale svoje špecifiká, ktoré tento náš návrh v sebe odráža.
Jednotlivé parametre veterného tunela HWC na testy ventilátorov sú výsledkom fyzikálnych simulácií a praktického laborovania. Všetky detaily (záhyby, použitý materiál či povrchová úprava) majú svoje opodstatnenie a je takto navrhnuté z nejakého konkrétneho dôvodu. Jednotlivé konštrukčné detaily si postupne preberieme v rámci opisu meraní čiastkových veličín.
Teraz si ešte v krátkosti rozvedieme niektoré veci, ktoré sa do textu nasledujúcich kapitol tematicky nehodia. A síce napríklad to, že je kostra veterného tunela prácou 3D tlačiarne (PLA). Hrubý výtlačok bol, samozrejme, následne dôkladne opracovávaný brúsením, tmelením, leštením a lakovaním. Dôležitá je najmä hladká povrchová úprava vnútorných stien.
Pri spájaní jednotlivých častí sa kládol dôraz na to, aby bezchybne lícovali, aby boli bezchybne vytesnené (k tomu sa ešte vrátime pri opise testovacích postupov na meranie tlaku), ale takisto aby sa používaním nepovoľovali spoje. Všetko je síce pre servisné účely rozoberateľné, ale zaistené tak, aby sa pri používaní a napríklad aj pod náporom vibrácií zachovali stále vlastnosti. Závity sú zaistené buď matičkami s istiacou vložkou alebo závitovým lepidlom. Záleží na tom, kde sa čo viac hodí.
Keď sa práve veterný tunel nepoužíva, je uzatvorený v prachotesnej komore. Okrem technického vybavenia a jeho správneho skladovania je pre objektívne výstupy dôležité aj to, aby boli všetky meracie prístroje skalibrované podľa etalónu. Bez toho by nebolo možné si za svojimi výsledkami stať a opierať sa do špecifikácií výrobcov. Preto sú dôležitou výbavou metodiky aj protokoly o kalibrácii. Testovanie prebieha pri teplote okolitého vzduchu 21–21,3 °C, vlhkosť je zhruba 45 % (± 2 %).
Ventilátory nám prichádzajú na testy minimálne v dvoch kusoch toho istého modelu. Ak sú odchýlky niektorej z nameraných veličín väčšie ako 5 %, tak pracujeme aj s treťou či štvrtou vzorkou a priemerná hodnota je tvorená výsledkami ventilátorov, ktoré vychádzali najpodobnejšie a rozdiely medzi nimi sa zmestili pod 5 %.
- Contents
- Detaily Nidec Servo Gentle Typhoon D1225C (2150/12)
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuhoľníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiator
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiator
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuhoľníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
Vďaka za parádnu recenziu.
Vzhľadom na ako ako dlho trvá vývoj chcel by som občas vedieť na koľkých ľudí stojí. Pamätám sa ako GN robil prehliadku nejakého výrobcu MB a biosy tam pripravovali 1-2 ľudia. Keď vidím do biznisu v ktorom robím (elektrické stanice/elektrárne) je to často krát prekvapivo málo alebo veľa ľudí.
To by ma tiež zaujímalo, ktorá firma koľko zdrojov investuje do prác na ventilátoroch… obávam sa ale, že to bude skôr tá možnosť „málo“.
Mám nejaké útržkové informácie o tom, ako sa hlavní konštruktéri produktov niektorých firiem tej práci venujú na veľmi malé, v podstate brigádnické úväzky, hoci ide o dlhodobú činnosť. Niektoré veci je asi lepšie nevedieť, zbytočne si berieme ilúzie o tom, že by to mohlo byť inak. Hardvéroví vývojári sú pravdepodobne dosť nedocnení vo všobecnosti (pokiaľ zrovna nejde o architekta CPU), do marketingu pôjdu asi úplne iné peniaze.
Vďaka za ďalší parádny test Ľubo. 🙂
Je to taká schýza… vidieť, že ten návrh je parádny, len realizácia má svoje muchy. Lebo tam kde sa GT stabilne drží blízko čela tabuľky už vstupujú do hry vibrácie a tam kde sú vibrácie pod kontrolou to klesá skôr do priemeru. Na druhej strane to pekne ukazuje ako Noctua ten koncept očistila od nedostatkov. Čo ma najviac na týchchto fanoch „GT konceptu“ zaujalo je, aký kľúčový je zvolený materiál, a že ten STerrox nebol vôbec marketingový ťah, ale nutnosť, aby ten koncept fungoval bezchybne. Za to rakúšanom ešte raz klobúk dole.
To, že pri nižších rýchlostiach GT na NF-A12x25 stráca nie ani tak dané Sterrox/LCP vs. PBT/GF30, ako tým, že pri meraní aerodynamických vlastností v normalizovaných hladinách hluku sa pri tých tichších na ladení viac podpisujú zvuky motorčeka a ložísk (riešili sme to aj v diskusii pod týmto článkom v angličtine). Aj to je jeden z dôvodov, prečo GT dovolí nižšie otáčky. Pri rovnakých otáčkach by tie pomery vyzerali trochu inak (lepšie v prospech GT), ale NF-A12x25 by bol z tejto dvojice jasne tichší ventilátor.
Nj, vlastne kvôli tomu sme sa aj tešili na Steroxy už od prototypov, že to budú GTčka s lepšími/tichšími ložiskami a motorčekom.