Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

Arctic P14 Slim PWM PST

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %.

Koľko evidujete 140-milimetrových ventilátorov, ktoré majú hrúbku pod 25 mm? Oproti 120 mm je ich výrazne menej, čo, prirodzene, určuje menší dopyt. Napriek tomu nejaké možnosti sú, medzi ktoré patrí napríklad Cryorig XT140 a teraz aktuálne už aj Arctic P14 Slim s profilom 16 mm.

Oproti P14 so štandardnou hrúbkou sa zvýšil počet lopatiek z piatich na sedem. Hoci sú výrazne užšie, tak si držia rovnaký sklon. Stále sa má jednať o univerzálny ventilátor vhodný tak do skrinky ako systémový, ako i na radiátory kvapalinových chladičov či eventuálne na pasívy dvojvežových chladičov CPU. Na nich môže užší ventilátor zlepšiť kompatibilitu s pamäťovými modulmi, v kombinácii s nízkoprofilovým radiátorom zase v niektorých skrinkách umožní inštaláciu aj nad základnou doskou a takéto štíhle ventilátory nájdu uplatnenie v nízkych/úzkych skrinkách.

Novinka P14 Slim PWM PST má pri rovnakej hladine hluku dosahovať prietok 88,35 m3/h. To je, pokiaľ sa budeme držať oficiálnych špecifikácií, skoro na úrovni P12 so štandardnou hrúbkou. Oproti hrubším, ale menej efektívnym 120 mm ventilátorom, tak bude mať P14 Slim navrch. To, že zníženie profilu nemusí mať znamenať dramatické zníženie prietoku s nízkou efektivitou, sme rozoberali už aj v testoch Alphacool SL-15 PWM.

Rýchlostný rozsah P14 Slim PWM PST je 150–1800 ot./min s tým, že pri PWM s intenzitou 5 % ventilátor prechádza do pasívneho režimu. To sa hodí typicky v nečinnosti, pri veľmi nízkej spotrebe celého systému, keď má dostatočnú chladiacu kapacitu aj radiátor bez aktívneho ochladzovania. Ložiská sú fluidné (FDB), strednú dobru medzi poruchami (MTBF) Arctic tradične neuvádza a záruka u výrobcu je šesťročná.  Arctic P14 Slim PWM PST sa už objavuje v niektorých obchodoch, a to za ceny od 8 eur, čo ja podľa aktuálneho kurzu 198 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory. Celý článok „Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5

Arctic pretáča číslovanie teplovodivých pást MX (z 5 na 6) rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. S MX-5 prišiel len minulý rok, ale začiatkom tohto roka sa objavila správa o tom, že niektoré šarže predčasne vysychajú. Aj v dôsledku toho, takéhoto nedostatku, sa mohla dôvera zákazníkov v tieto termopasty natoľko odvrátiť, že je z obchodného hľadiska najlepšia cesta nový model. A ten je tu, bohužiaľ zase bez základného parametru. Celý článok „Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5“ »

 •  
 •  
 •  

Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Celý článok „Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *