Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

Arctic P14 Slim PWM PST

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %.

Koľko evidujete 140-milimetrových ventilátorov, ktoré majú hrúbku pod 25 mm? Oproti 120 mm je ich výrazne menej, čo, prirodzene, určuje menší dopyt. Napriek tomu nejaké možnosti sú, medzi ktoré patrí napríklad Cryorig XT140 a teraz aktuálne už aj Arctic P14 Slim s profilom 16 mm.

Oproti P14 so štandardnou hrúbkou sa zvýšil počet lopatiek z piatich na sedem. Hoci sú výrazne užšie, tak si držia rovnaký sklon. Stále sa má jednať o univerzálny ventilátor vhodný tak do skrinky ako systémový, ako i na radiátory kvapalinových chladičov či eventuálne na pasívy dvojvežových chladičov CPU. Na nich môže užší ventilátor zlepšiť kompatibilitu s pamäťovými modulmi, v kombinácii s nízkoprofilovým radiátorom zase v niektorých skrinkách umožní inštaláciu aj nad základnou doskou a takéto štíhle ventilátory nájdu uplatnenie v nízkych/úzkych skrinkách.

Novinka P14 Slim PWM PST má pri rovnakej hladine hluku dosahovať prietok 88,35 m3/h. To je, pokiaľ sa budeme držať oficiálnych špecifikácií, skoro na úrovni P12 so štandardnou hrúbkou. Oproti hrubším, ale menej efektívnym 120 mm ventilátorom, tak bude mať P14 Slim navrch. To, že zníženie profilu nemusí mať znamenať dramatické zníženie prietoku s nízkou efektivitou, sme rozoberali už aj v testoch Alphacool SL-15 PWM.

Rýchlostný rozsah P14 Slim PWM PST je 150–1800 ot./min s tým, že pri PWM s intenzitou 5 % ventilátor prechádza do pasívneho režimu. To sa hodí typicky v nečinnosti, pri veľmi nízkej spotrebe celého systému, keď má dostatočnú chladiacu kapacitu aj radiátor bez aktívneho ochladzovania. Ložiská sú fluidné (FDB), strednú dobru medzi poruchami (MTBF) Arctic tradične neuvádza a záruka u výrobcu je šesťročná.  Arctic P14 Slim PWM PST sa už objavuje v niektorých obchodoch, a to za ceny od 8 eur, čo ja podľa aktuálneho kurzu 198 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky

Tak tomuto sa hovorí ukážkový obrat. Spomínate, ako BioniX F120 „pohorel“ na prekážkach? Novší BioniX P120 (A-RGB) už takúto zásadnú slabinu nemá. Naopak, prekážky ho dusia podstatne menej ako mnohé konkurenčné ventilátory. Už len skrotiť tie vibrácie, doladiť akustiku, v ktorej sú isté rezervy a bude to skvelé. Základ (rotor) je do praxe lepší, než napovedajú štítkové parametre. Celý článok „Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Alpine 17 CO: Klasika, ktorá to (už) bude mať ťažké

Chladiče Alpine sú vždy lacné a predávajú sa za ceny pod desať eur. Aktívne modely s ventilátorom možno vnímať ako jednoduché  náhrady za boxované chladiče. Avšak zatiaľ čo Intel chladiče dodávané k procesorom Alder Lake medzigeneračne výrazne vylepšil, tak najväčšia zmena nového Alpine 17 je v pridanej podpore LGA 1700. Rozdiel v chladiacom výkone oproti Laminar RM1 sa tak výrazne zúžil. Celý článok „Arctic Alpine 17 CO: Klasika, ktorá to (už) bude mať ťažké“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *