Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě

Klíčové vlastnosti

Noctua NH-D15S patří mezi špičku na poli chladičů již mnoho let. Avšak typicky béžové zbarvení Noctua ventilátorů se obvykle nesetkává s velkou oblibou. Nedávno však vyšla na trh nová verze tohoto chladiče s přívlastkem chromax.black. Tato verze je opatřena černou povrchovou úpravou od ventilátoru až k poslednímu šroubku. Navíc by neměla nijak ovlivnit účinnost chladiče, což však nezbývá než ověřit na rozpáleném procesoru.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukčně je NH-D15S chromax.black samozřejmě totožný s původní verzí chladiče, který už je na trhu šestým rokem. Jedná se o dvouvěžový chladič, kdy oba svazky žeber spojuje šestice měděných heatpipes. Spoje mezi žebry a heatpipes jsou navíc pájené, což zajišťuje lepší přenos tepla. Heatpipes jsou dále ukotveny v rozměrné měděné základně, jejíž poniklovaná kontaktní plocha je jediným místem na chladiči, které není opatřeno matně černou povrchovou úpravou.

Ventilátor je samozřejmě také kompletně černý včetně antivibračních podložek. Celkově tak chladič působí nenápadně, ale zároveň i luxusně. To je navíc podtrženo vynikajícím dílenským zpracováním. Vrchní žebro na obou svazcích zdobí nenápadně vylisované logo výrobce a celý chladič má odsazenou konstrukci směrem od prvního PCI Express slotu na základní desce. Na toto odsazení je třeba myslet při instalaci, abyste omylem chladič neotočili tak, že vám bude zasahovat do prostoru pro grafickou kartu.

Oba svazky žeber jsou také v dolních částech opatřeny výřezy, aby se minimalizoval případný konflikt s moduly operační paměti nebo s pasivem napájecí kaskády základní desky. Zde ale také záleží, zda přední svazek osadíte dalším ventilátorem nebo jej necháte volný. Lze totiž použít jak stodvacetimilimetrový, tak i stočtyřicetimilimetrový ventilátor, což má samozřejmě velký vliv na maximální výšku modulů operační paměti. Podrobněji se tomuto věnuji v následující kapitole.

   
   

Balení chladiče obsahuje obvyklé věci, které byste od Noctua očekávali. Montážní systém pro patice Intelu i AMD je vyveden ve stejně matně černé povrchové úpravě jako zbytek chladiče. Dále zde najdete několik malých brožur s přehledným návodem k instalaci chladiče. Nechybí zde ani tradiční šroubovák nebo tuba teplovodivé pasty Noctua NT-H1, která vám vystačí přibližně na pět aplikací. Stále mi však vadí, že Noctua u těchto nových chladičů nepřibaluje novější a lepší pastu NT-H2.

V příslušenství najdete také adaptér pro omezení maximálních otáček ventilátoru a druhou sadu spon pro uchycení případného dalšího ventilátoru na přední svazek. Chybí zde však rozdvojka pro zapojení dvou ventilátorů do jednoho konektoru na základní desce.

   

Noctua NH-D15S chromax.black využívá, ostatně jako většina chladičů Noctua, prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm 2. Sám jej považuji za jakýsi pomyslný etalon jednoduchosti montážních systémů. Bez ohledu na typ patice jsou montáž a uchycení chladiče velmi snadné úkony, neměli byste tedy narazit na žádné obtíže při instalaci chladiče, samozřejmě za podmínek, že máte dostatečně prostornou skříň, protože se pochopitelně jedná o pěkného cvalíka mezi chladiči.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem tento chladič srovnal s jeho menšími bratříčky z rodiny Noctua Chromax. Je vidět, že se skutečně jedná o velkou bestii, na což je potřeba myslet při výběru skříně. Kompatibilita s moduly RAM je zde vzhledem ke konstrukci chladiče trošku složitější kapitola. Pokud ponecháte přední svazek bez ventilátoru, můžete použít až 65 mm vysoké moduly operační paměti. Pokud použijete 120mm ventilátor, tato výška klesne na 45 mm, což je ale stále dostatek prostoru pro moderní RAM moduly s výškou obvykle okolo 42-44 mm. Pokud však na přední svazek žeber osadíte další NF-A15 ventilátor, jste pak omezeni na low-profile RAM s maximální výškou 32 mm.

Použitý ventilátor NF-A15 HS-PWM je prakticky převlečený NF-A14 PWM v jiném rámu, který umožňuje montáž jako u 120 mm ventilátoru. Přívlastek HS znamená high-speed. Běžná varianta NF-A15 PWM totiž dosahuje pouze 1200 RPM, což vede k nižšímu průtoku vzduchu i statickému tlaku. Opět přidávám pro zajímavost srovnání s jinými ventilátory od chladičů z řady Chromax.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze. Celý článok „MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi“ »

 •  
 •  
 •  

Vodníci Cooler Master ML Illusion prichádzajú s lepším RGB LED

Novopredstavené kvapalinové chladiče Cooler Masteru si zakladajú na inováciách v osvetlení. Firma hovorí o druhej generácii ARGB. Od konkurenčných riešení sa MasterLiquid Illusion odlišuje ale napríklad aj modelom s netradičným bielym radiátorom, hadicami i ventilátorom. Progresívny má byť nielen vzhľad, ale i výkonnejšie čerpadlo či radiátor s väčšou plochou rebier. Celý článok „Vodníci Cooler Master ML Illusion prichádzajú s lepším RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510

Vežovité chladiče Toughair 310 a 510 Thermaltake ukázal síce už vo februári, no začali sa predávať až s odstupom času. Pozoruhodné sú mimo iné aj preto, že si na ich rebrách odbili premiéru ventilátory ToughFan, ktoré nápadné kopírujú tvar špičkových Noctua NF-A12x25 PWM. Rozdiel je ale v tom, že celý chladič Thermaltaku s dvoma ventilátormi vyjde lacnejšie ako dva ventilátory Noctua samotné. Celý článok „Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *