Přelomový rekord v OC: Raptor Lake dosáhlo frekvence 9 GHz

Skoro po 16 letech od pokoření 8 GHz konečně dosaženo OC nad 9,0 GHz

Když tento podzim Intel vydal procesory Raptor Lake, přišlo s nimi jedno překvapení: zlomení rekordu v dosaženém extrémním přetaktování. Přitom se často pochybovalo, zda se to ještě podaří, protože dnešní architektury CPU nejsou optimalizované na nejvyšší takty za každou cenu jako historičtí rekordmani Pentium 4 a AMD FX. Raptor Lake a výrobní proces Intel 7 Ultra ale potvrdily, že mají ještě na víc a dobyly nikdy nepokořenou metu.

Už když přišla zpráva o prvním zlomení světového rekordu – na což stačilo 8812,85 MHz – jsme tu spekulovali, že by se Raptor Lake mohlo s trochou štěstí podařit urvat ještě vyšší výsledky. Vyloženě se nabízela otázka, zda tento křemík třeba nebude prvním procesorem, který se dostane na magických 9 GHz. Takto vysoko ještě žádný procesor neběžel.

A ukazuje se, že se to opravdu podařilo opět tomu samému přetaktovávači s přezdívkou Elmor (vlastním jménem Jon Sandström), jenž dosáhl i první světový rekord Raptor Lake. I tento výsledek je zároveň prací firmy Asusu a použitá byla jeho deska ROG Maximus Z790 Apex osazená pamětí G-Skill Trident Z. První zprávy mluvily o tom, že rekord se povedl s připravovaným Core i9-13900KS, což by ukazovalo možnosti speciálně vybíraného křemíku. Podle záznamů v databázi HWBOTu (a video interview s Elmorem) šlo ale stále o Core i9-13900K. Na videu je vidět i Core i9-13900KS, takže i s jeho vzorkem možná bylo experimentováno, ale 9GHz rekord s ním zřejmě nepadl.

Dosažení tohoto světového rekordu bylo trošku víc „high-tech“ akcí (a také dražší), protože nebylo použité chlazení kapalným dusíkem, ale rovnou héliem. To bylo vstřikováno do chladící nádoby Elmor Labs Volcano (na rozdíl od dusíku ho totiž nelze jen tak nalít do nádoby). Hélium je dražší a práce s ním o dost komplikovanější, ale díky nižšímu bodu tání dokáže čip dostat na teploty ještě o desítky stupňů chladnější, než jaké způsobí kapalný dusík. Teplota čipu může jít až pod minus 250 stupňů (teplota při rekordu byla údajně – 250,2 °C). Jak akce vypadala, můžete vidět na videu od SkatterBencher.

Nový světový rekord je teď po tomto úspěchu 9008,82 MHz. Nejde o přetaktování celého procesoru, ale jen jednoho velkého jádra (P-Core), které asi bylo předem vytipováno jako nejschopnější z hlediska OC.

Snímek CPU-Z pro rekordní pokus. Frekvence byla takováto jen na pár sekund (zdroj: CPU-Z Validator)

Červené tlačítko?

Dostat se na rekord nebylo jen tak. Systém nebootoval a neběžel celou dobu od spuštění na frekvenci přes 9 GHz, ta byla nasazena jen na čas okolo jedné či dvou sekund. Deska ROG Maximus Z790 Apex má funkci, kdy naběhne s nižší bezpečnou frekvencí (podle videa 800 MHz), kterou pak na vyžádání přepne na extrémní frekvenci nastavenou pro pokus o rekord. Elmor na přepnutí do tohoto režimu používá speciální tlačítko (červené…) a zdá se, že načasování s ním bylo opravdu těsné a extrémní frekvence byla skutečně jen na tak dlouho, aby proběhl benchmark a validace.

Při pokusu údajně také tým Asusu vyčerpal přichystaných 100 litrů hélia, které stačily asi na jednu hodinu pokusů, a rekord se podařilo validovat pro databázi HWBOTu téměř na poslední chvíli. Vystřídaly se tři připravené sestavy po té, co první deska s Core i9-13900K z předchozího rekordu přestala v extrémním chladu pracovat. Druhé dva procesory ale neměly úspěch, druhý nedokázal naběhnout při tak nízké teplotě a třetí nedosáhl tak vysokých frekvencí.

Pro poslední pokus se podařilo dostat zpátky do provozu první sestavu, na které se povedlo několik pokusů, které na tu sekundu potřebnou pro kliknutí na tlačítko Validate v CPU-Z a uložení výsledku dosáhly frekvencí 8997, 9008 a 9015 MHz. Z nich nakonec byla akceptována jen prostřední validace, takže rekord je oněch 9008,82 MHz. 9GHz zářez se tak podařil se stejným procesorem, jaký vyhrál předchozí rekord 8812 MHz pod dusíkem.

Graf HWBOTu ukazuje, jak dlouho se čekalo na překonání hranice 9 GHz od dosažení 8 GHz již v roce 2007 (zdroj: HWBOT.org)

Trik s aktivací špičkové frekvence jen na pár sekund má asi za cíl i zvýšit životnost výjimečného vzorku procesoru, který byl použitý. Ale ukazuje to, jak tato frekvence i po velmi krátkou dobu na hraně vůbec základní funkčnosti procesoru a vůbec možného.

Laboratoř při extrémním přetaktování, kdy byla na Core i9-13900K dosažena frekvence 9008 MHz. Sestava v popředí není ta rekordní, ale druhý záložní systém (zdroj: HWBOT.org)

Pro úspěšný benchmark je maximum mnohem níž

Pro ilustraci toho, jak „praktické“ jsou frekvence při těchto rekordních pokusech: po dosažení 9 GHz se tým ještě pokusil se zbytky hélia získat nové rekordy v SuperPi 1M (3,822 sekundy) a PiFast (6,85 sekundy). Zde už procesor musel projít benchmarkem, který plně vytíží sice jen jedno jádro a jen na několik sekund, ale už to vyžaduje mnohem vyšší úroveň stability. Toto již bylo úspěšné jen na taktu 8,44 GHz (s teplotou kolem 220 stupňů).

Zdroje: CPU-Z Validator, SkatterBencher, Intel, Asus, HWBOT

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy

V posledních dnech se na webu rozhořela kontroverze okolo (nebo proti) základním deskám Asus. Souvisí s problémem rozbitých Ryzenů 7000X3D kvůli příliš vysokému napětí VSoC, které bylo předtím nastavováno příliš vysoko právě deskami Asus (byť ne jen jimi). Následně se snesly stížnosti na to, že Asus opravu vydal jako beta BIOS, který oficiálně nebyl krytý zárukou. Firma teď v reakci na to přichází se změnami, které vypadají dost pozitivně. Celý článok „Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy“ »

 •  
 •  
 •  

ROG Strix SCAR 18 alebo test komba RTX 4090/Core i9-13980HX

Procesory a grafické karty najnovších generácií sú už dostupné v notebookoch pekne spolu, vedľa seba, čo sa týka aj modelového radu Asus – SCAR 18. Reč je o výkonnom hardvéri, respektíve najvýkonnejšom, pokiaľ sa jedná o konfiguráciu, ktorú sme testovali. Tá obsahuje špičkové CPU (Raptor Lake, Core i9-13980HX) i GPU (Ada Lovelace, GeForce RTX 4090). Scar 18 pritom vzhľadom na vysoký výkon predstavuje pomerne kompaktný notebook. Celý článok „ROG Strix SCAR 18 alebo test komba RTX 4090/Core i9-13980HX“ »

 •  
 •  
 •  

Asus má na deskách A620 nejen PCIe 5.0, ale i přetaktování CPU

Před týdnem vydané desky s čipsety AMD A620 nemají oficiálně podporovat PCI Express 5.0 ani přetaktování, ale vypadá to, že neoficiálně to často bude jiná. Už se objevila zpráva, že PCI Express 5.0 neoficiálně funguje na A620 deskách od ASRocku. A nejsou jediné, PCIe 5.0 pro SSD podle všeho lze použít i na deskách Asus. A ty navíc podporují i další věc, kterou by neměly: přetaktování procesoru přes Precision Boost Overdrive. Celý článok „Asus má na deskách A620 nejen PCIe 5.0, ale i přetaktování CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *