Raptor Lake má nejvyšší OC v historii, zlomilo rekordy P4 i AMD FX

Raptor Lake a výrobní proces Intel 7 Ultra lámou absolutní rekordy v přetatkování

Intel právě vydal desktopové procesory, Core 13. generace „Raptor Lake“. Tyto čipy navazující na Alder Lake zejména zvýšily mnohovláknový výkon použitím více „malých“ jader E-Core, ale také zvedají jednovláknový výkon díky vyšším taktům. Raptor Lake má podle všeho opravdu výrazně zlepšený taktovací potenciál. Vypadá to dokonce, že vůbec nejlepší mezi všemi čipy, protože Core i9-13900K právě dosáhlo absolutního rekordu v přetaktování.

Na překonání rekordů z dob P4 a FX už to moc nevypadalo

Dosažení nejvyšší frekvence CPU v historii není přitom nic jednoduchého, neplatí tu, že novější procesory automaticky dosáhnou vyšších taktů. Vedle výrobního procesu totiž hraje kritickou roli architektura, která musí pro dosažení vysokých frekvencí být navržená. To ale byla hlavně v minulosti používaná jádra CPU s nízkým IPC explicitně navržená na to, aby výkon doháněla taktem. A od této koncepce se víceméně ustoupilo, kvůli čemuž pozdější architektury s vyšším IPC sice mají vyšší výkon celkově, ale nedokázaly dohonit takty, které stará úzká jádra typu „Speed Demon“ byla schopná dosáhnout při rekordních pokusech (při praktickém používání už samozřejmě ne).

Když se podíváte na historii světového rekordu ve frekvenci CPU, uvidíte tedy, že mezi lety 2006 a 2011 se nejvyšších rekordů – až nějakých 8,2 GHz – dosahovalo deriváty architektury Netburst z Pentií 4. Ideální k tomu byly laciné Celerony, které měly vysoké násobiče a nízkou FSB (tehdy ještě nebyly odemčené násobiče). Modernější Core 2 a Nehalemy nebo Athlony 64 a Phenomy jednoduše neměly šanci.

Tuto roli pak v roce 2011 převzaly procesory AMD FX s architekturami Bulldozer a Piledriver, které nebyly úplně stejný případ, ale návrh počítající s vysokými frekvencemi obsahovaly také. FX-8150 dosáhlo v roce 2012 na takt 8,7 GHz a od roku 2014 až doteď držel světový rekord The Stilt s FX-8370, které tehdy dosáhlo 8722,78 MHz. Novější jádra Intel Sandy bridge, Skylake, Rocket Lake nebo všechny Zeny od AMD už neměly nárok, jejich jádra s vyšším IPC vždy dosahovala při pokusech o extrémní (a v podstatě až destruktivní) přetaktování výrazně nižších výsledků.

Světový rekord s Core i9-13900K

Čipy Raptor Lake teď ale překvapivě ukázaly, že jejich architektura dokáže snad díky kvalitám výrobního procesu „Intel 7 Ultra“ také vybičovat frekvence podobně vysoko. Přitom jde asi o nejvyspělejší x86 jádro, jaké existuje. AMD Zen 4 je asi efektivnější, ale Golden Cove a jeho derivát Raptor Cove v procesorech Raptor Lake má vyšší (nejvyšší ze všech x86 procesorů) IPC neboli výkon na 1 MHz.

Hardware, na kterém padl světový rekord Elmora ve frekvenci na Core i9-13900K (zdroj: HWBOT)

Zkušený přetaktovávač Elmor spolupracující s Asusem včera zaznamenal s Raptor Lake nový absolutní rekord ve frekvenci. Patrně měl k dispozici větší množství vytipovaných vzorků, ale jedno výjimečné Core i9-13900K se mu podařilo vytočit na 8812,85 MHz, čímž se světový rekord posunul o nějakých 90 MHz. Chlazení bylo samozřejmě kapalným dusíkem (s nádobou ElmorLabs Volcano), použitá byla deska Asus ROG Maximus Z790 Apex. Rekord byl zlomen na oficiální akci pořádané Asusem u příležitosti vydání platformy Intel Z790.

Podle validace měl procesor aktivních osm jader P-Core a malá jádra E-Core byla deaktivována. Současně také byl vypnutý Hyper Threading, takže každé jádro poskytovalo pro větší rezervu jen jedno vlákno. Rekordní frekvence byla dosažená jen na jednom jádru, ostatní zahálela okolo 3000 MHz.

Světový rekord Elmora ve frekvenci na Core i9-13900K (zdroj: CPU-Z Validator)

Je to teprve první vlaštovka s novou generací architektury, takže je pravděpodobné, že rekordních pokusů se teď objeví celá řada. Ať už s Core i9-13900K, nebo později s limitovanou edicí Core i9-13900KS, možná slibující větší potenciál. Je dost pravděpodobné, že jak budou během měsíců overclockeři zkoušet různé exempláře Core i9-13900K, najdou pár dalších „zlatých vzorků“ a rekord se ještě několikrát posune, podobně jako tomu bylo u série rekordů s procesory FX.

Meta 9 GHz?

Raptor Lake by dokonce mohlo být procesorem, který překoná magickou hranici 9 GHz (memy „přes 9000“ už čekají). Jak už ale bylo řečeno, už to, že by byly jen dorovnány takty možné s FX, je velký úspěch, leckdo možná čekal, že už ani překonané nikdy nebudou. Pokrok ve výrobních procesech a mimořádná schopnost technologie Intel 7 (a teď její optimalizované verze) dosáhnout vysokých frekvencí, zdá se, překonaly problém, že dnes už neexistují procesory s architekturou koncepce „Speed Demon“, jako byl Netburst a FX.

Tato extrémní přetaktování jsou z praktického hlediska jen kuriozita – probíhají při chlazení kapalným dusíkem, kdy je doslova kropíte z termosky touto kapalinou s teplotou téměř dvě stě stupňů pod nulou a odškrabáváte z desky a chladiče led. Zároveň do procesoru perete napětí, která by ho při normální teplotě zničila okamžitě a v těchto kryogenických podmínkách také asi poměrně brzo (i když v tomto případě výpisy uvádějí poměrně nízkou hodnotu). Uživateli potřebujícímu výkon tedy toto nijak nepomůže.

Ale demonstruje to pokroky ve výrobním procesu, architektuře a fyzickém designu čipů, které se v menší míře promítají i v běžnější praxi. Díky nim Core i9-13900K poskytuje jednovláknový boost 5,70–5,80 GHz. Klobouk dolů, byť tyto vysoké frekvence také mají stinnou stránku ve vysokých spotřebách procesorů.

Tip: Intel Core i9-13900K: Najväčší dravec v jazere – 24 jadier, 350 W

Zdroje: HWBOT (1, 2), Asus, CPU-Z Validator

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W

Tento podzim Intel vydá třetí generaci procesorů na platformě LGA 1700 – Core 14. generace pro desktop, neboli také Raptor Lake Refresh, jelikož půjde jen o určitou aktualizaci předchozích procesorů s vyššími frekvencemi. Odhalení pravděpodobně bude za několik dní na akci Intel InnovatiOn, která je již oznámená na 19. a 20. září. Ještě jsme ale nevěděli přesně, kdy se procesory začnou prodávat, a tato informace byla zjištěna dnes. Celý článok „Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W“ »

 •  
 •  
 •  

AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí

AMD teď dokončilo vydávání GPU generace RDNA 3, ale neznamená to, že už nebudou přicházet žádné další modely; kolují informace ještě například o Radeonu RX 7500. A dokonce se zdá, že není úplně konec ani předchozí generaci s architekturou RDNA 2, protože volné místo v nabídce mezi grafikami RX 7600RX 7700 XT teď prý bude vyplňovat ještě nový model založený na čipu Navi 22, který AMD chystá – Radeon RX 6750 GRE. Celý článok „AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí“ »

 •  
 •  
 •  

Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %

V říjnu se na trh chystají nové procesory Intel pro desktopový socket LGA 1700. Ponesou název Core 14. generace, nicméně půjde o refresh čipů Raptor Lake a Alder Lake předchozí generace, nikoliv o něco vyloženě nového. Podle uniklých parametrů se zdá, že pokroky ve výkonu budou jen malé. Ale přesto se teď objevila zpráva, že Intel u nových modelů nastaví vyšší ceny, ať už kvůli inflaci, nebo z jiných důvodů. Celý článok „Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *