Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510

Thermaltake Toughair 310 a 510 v obchodoch

Vežovité chladiče Toughair 310 a 510 Thermaltake ukázal síce už vo februári, no začali sa predávať až s odstupom času. Pozoruhodné sú mimo iné aj preto, že si na ich rebrách odbili premiéru ventilátory ToughFan, ktoré nápadné kopírujú tvar špičkových Noctua NF-A12x25 PWM. Rozdiel je ale v tom, že celý chladič Thermaltaku s dvoma ventilátormi vyjde lacnejšie ako dva ventilátory Noctua samotné.

Séria Toughair je pre Thermaltake nová, okrem modelov 310 a 510, zahrá ešte 110. To je chladič typu top-flow, ktorý sa zatiaľ do bežného predaja nedostal. Zrejme bola priorita najprv dostať do obehu vežovité chladiče, o ktoré je predsa len väčší záujem verejnosti.

Chladiče Toughair 310 a 510 majú rovnaký radiátor. Model s vyšším číslovaním sa odlišuje tým, že má vo výbave druhý ventilátor. Ten odsáva zadnú časť chladiča, čím sa zvyšuje tepelný výkon, ale zázraky od toho neočakávajte. Ani samotný Thermaltake ich nesľubuje a rozdiel v TDP uvádza 10 W (170 vs. 180 W). Pomer cena/chladiaci výkon bude teda na strane 310 s jedným ventilátorom.

   

Pasív chladičov stavia na základni DTH (direct touch heatpipe), na ktorej sú do roviny zabrúsené teplovodivé trubice, pričom prostredné dve sú k sebe natesno natlačené. To preto, aby v strede, kde na procesoroch dochádza k najintenzívnejšiemu prestupu tepla, nevznikali teplejšie miesta. Tým Thermaltake čiastočne potláča jeden z nedostatkov tohto typu základní, kde bývajú medzi trubicami obvykle medzery vypĺňané nikam nevedúcim materiálom z hliníku. Čiastočne je to tak aj tu, ale až okolo krajných heatpipe. Podobné natlačenie k ostatným Thermaltake zvažoval zrejme i tu, ale pri štyroch 6-milimetrových heatpipe by to zase znamenalo, že nebudú v poriadnom kontakte okraje procesorových IHS.

Kontaktná plocha heatpipe je surová (medená), zvyšok je poniklovaný, aby nedochádzalo k oxidácii viditeľných častí chladiča. Štruktúra rebrovania pasívu je asymetrická a uspôsobená tak, aby „žmýkala“ s ventilátora viac než bežné návrhy. To znamená, že by lamely pasívu v súčinnosti mali vzduchu klásť menší odpor, znížiť jeho turbulentné prúdenie a nasmerovať jeho organizáciu čo najefektívnejšie.

V podobne funkčnom duchu duchu je ladený aj ventilátor ToughFan 12 (CL-F117-PL12BL-A). Thermaltake pri ňom nechcel nič riskovať a jeho tvar zodpovedá osvedčenému Noctua NF-A12x25 PWM s menej detailmi. ThougFanu chýbajú výstupky na lopatkách i rámčeku a aj samotné odsadenie lopatiek od rámčeku bude na väčšie než pol milimetra, ako to má NF-A12x25. Základné črty rotora sú ale rovnaké, vrátane rýchlostí (500–2000 ot./min). Isteže, Thermaltake použil všade lacnejšie materiály, čo sa odzrkadľuje i na podstatne nižšej udávanej životnosti (40 000 hodín), ale i cena. Aj keď tá mohla byť teda pokojne i nižšia, ale kompletný chladič spolu s ventilátorom (alebo ventilátormi dvoma), zase až tak zle cenovo nevychádza.

Šírka je vymeraná tak, aby ventilátor nekolidoval so žiadnym slotom DIMM na pamäte. A so 159,5 mm sa výšku sa chladič pohodlne zmestí i do všetkých väčších skriniek

Chladič si môžete kúpiť v konfigurácii s jedným (CL-P074-AL12BL-A), ale i dvoma ventilátormi (CL-P075-AL12BL-A). Na Amazone je za 40 USD (model 310), respektíve 60 USD (model 510). Snáď sa k týmto chladičom Thermaltake čoskoro dostanú aj tuzemskí predajcovia.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur

Oficiálnu správu o vydaní „NH-P1“ Noctua médiám ešte neposlala, no tento dlho očakávaný chladič sa prekvapivo objavil v ponuke obchodu Newegg. A údajne je skladom. Okrem ceny a označenia je pozoruhodný i popis. Ten je síce zatiaľ nekompletný, ale nejaké nové informácie odkrýva, najmä smerom ku kompatibilite. Na zozname podporovaných je i platforma Intel LGA 2066 pre procesory s vysokou spotrebou. Celý článok „Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur“ »

 •  
 •  
 •  

Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB

Ak sa Gelidu za posledné roky niečo naozaj podarilo, tak je to dvojvežový chladič Phantom, z ktorého sme boli v testoch nadšení. Ale aj ten má zjavné rezervy (to dobre ukazuje napríklad porovnanie so SilentiumPC Fera 5) s priestorom na zefektívňovanie návrhu. Je možné, že to sa premietlo do nového chladiču Glacier RGB, ktorý pri nižšej hmotnosti sľubuje o 20 W vyššie TDP. Celý článok „Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus

Máme tu další vlajkovou loď mezi kapalinovými all-in-one chladiči, tentokrát od firmy Fractal Design. Podrobně se zaměříme na chladič Celsius+ S36 Prisma, který nabízí příjemně minimalistický design se špetkou ARGB osvětlení. A vzhledem k velikosti radiátoru lze očekávat vysokou efektivitu chlazení. Otázkou tak především zůstává, zda to není za cenu příliš vysoké hlučnosti, a také zda si chladič dovede obhájit svojí vysokou cenu. Celý článok „Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *