Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510

Thermaltake Toughair 310 a 510 v obchodoch

Vežovité chladiče Toughair 310 a 510 Thermaltake ukázal síce už vo februári, no začali sa predávať až s odstupom času. Pozoruhodné sú mimo iné aj preto, že si na ich rebrách odbili premiéru ventilátory ToughFan, ktoré nápadné kopírujú tvar špičkových Noctua NF-A12x25 PWM. Rozdiel je ale v tom, že celý chladič Thermaltaku s dvoma ventilátormi vyjde lacnejšie ako dva ventilátory Noctua samotné.

Séria Toughair je pre Thermaltake nová, okrem modelov 310 a 510, zahrá ešte 110. To je chladič typu top-flow, ktorý sa zatiaľ do bežného predaja nedostal. Zrejme bola priorita najprv dostať do obehu vežovité chladiče, o ktoré je predsa len väčší záujem verejnosti.

Chladiče Toughair 310 a 510 majú rovnaký radiátor. Model s vyšším číslovaním sa odlišuje tým, že má vo výbave druhý ventilátor. Ten odsáva zadnú časť chladiča, čím sa zvyšuje tepelný výkon, ale zázraky od toho neočakávajte. Ani samotný Thermaltake ich nesľubuje a rozdiel v TDP uvádza 10 W (170 vs. 180 W). Pomer cena/chladiaci výkon bude teda na strane 310 s jedným ventilátorom.

   

Pasív chladičov stavia na základni DTH (direct touch heatpipe), na ktorej sú do roviny zabrúsené teplovodivé trubice, pričom prostredné dve sú k sebe natesno natlačené. To preto, aby v strede, kde na procesoroch dochádza k najintenzívnejšiemu prestupu tepla, nevznikali teplejšie miesta. Tým Thermaltake čiastočne potláča jeden z nedostatkov tohto typu základní, kde bývajú medzi trubicami obvykle medzery vypĺňané nikam nevedúcim materiálom z hliníku. Čiastočne je to tak aj tu, ale až okolo krajných heatpipe. Podobné natlačenie k ostatným Thermaltake zvažoval zrejme i tu, ale pri štyroch 6-milimetrových heatpipe by to zase znamenalo, že nebudú v poriadnom kontakte okraje procesorových IHS.

Kontaktná plocha heatpipe je surová (medená), zvyšok je poniklovaný, aby nedochádzalo k oxidácii viditeľných častí chladiča. Štruktúra rebrovania pasívu je asymetrická a uspôsobená tak, aby „žmýkala“ s ventilátora viac než bežné návrhy. To znamená, že by lamely pasívu v súčinnosti mali vzduchu klásť menší odpor, znížiť jeho turbulentné prúdenie a nasmerovať jeho organizáciu čo najefektívnejšie.

V podobne funkčnom duchu duchu je ladený aj ventilátor ToughFan 12 (CL-F117-PL12BL-A). Thermaltake pri ňom nechcel nič riskovať a jeho tvar zodpovedá osvedčenému Noctua NF-A12x25 PWM s menej detailmi. ThougFanu chýbajú výstupky na lopatkách i rámčeku a aj samotné odsadenie lopatiek od rámčeku bude na väčšie než pol milimetra, ako to má NF-A12x25. Základné črty rotora sú ale rovnaké, vrátane rýchlostí (500–2000 ot./min). Isteže, Thermaltake použil všade lacnejšie materiály, čo sa odzrkadľuje i na podstatne nižšej udávanej životnosti (40 000 hodín), ale i cena. Aj keď tá mohla byť teda pokojne i nižšia, ale kompletný chladič spolu s ventilátorom (alebo ventilátormi dvoma), zase až tak zle cenovo nevychádza.

Šírka je vymeraná tak, aby ventilátor nekolidoval so žiadnym slotom DIMM na pamäte. A so 159,5 mm sa výšku sa chladič pohodlne zmestí i do všetkých väčších skriniek

Chladič si môžete kúpiť v konfigurácii s jedným (CL-P074-AL12BL-A), ale i dvoma ventilátormi (CL-P075-AL12BL-A). Na Amazone je za 40 USD (model 310), respektíve 60 USD (model 510). Snáď sa k týmto chladičom Thermaltake čoskoro dostanú aj tuzemskí predajcovia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *