Něco, co je třeba si u RDNA 4 pohlídat
Pokud máte zájem o nové grafiky AMD, které se začnou prodávat dnes (a včera vyšly jejich recenze), je jedna věc, kterou je o nich potřeba vědět. Tyto karty nebudou ideální pro PC stále používající spouštění systému v režimu kompatibility s legacy BIOSem. Budou totiž oficiálně vyžadovat UEFI spouštění, i když v nějaké formě by stále měly fungovat bez něj. Pokud stále používáte CSM a legacy spouštění, je doporučeno přejít na UEFI.
V pondělí si média (například VideoCardz) všimla, že AMD v dokumentech k novým grafikám uvádí jedno omezení v jejich požadavcích, které dříve u Radeonů (a asi ani u karet GeForce) nebývalo. Výrobce o nich uvádí, že tyto grafiky podporují jen „UEFI-only“ základní desky a počítače – počínaje architekturou RDNA 4 budou už zřejmě všechny nové Radeony oficiálně podporovat jen režim UEFI.
UEFI je novější styl firmwaru základních desek (i notebooků), který se používá u všech novějších desek už nějakých 10 až 15 let, místo tradičního „BIOSu“ (to, čemu se dnes ze zvyku říká BIOS, je vždy UEFI firmware). Asi poslední desky ještě s tradičním BIOSem, které ještě někde mohou být v běžném v provozu, budou různé modely pro procesory Intel Core 2 a AMD FX.
- Tip: Test Sapphire Pulse AMD Radeon RX 9070 XT: Velký návrat AMD
- Tip: Sapphire Pure AMD Radeon RX 9070: Lepší než RTX 5070, ale…
- Tip: Lepší a schopnější, než se čekalo: Rozbor GPU architektury RDNA 4
To, co grafiky Radeon RX 9000 budou požadovat, není přímo jen použití UEFI, ale to, aby počítač byl spouštěný přímo v nativním UEFI režimu. Na deskách často bývá zapnutý tzv. režim CSM (zkratka znamená Compatibility Support Module), což znamená, že UEFI při spouštění emuluje tradiční BIOS kvůli kompatibilitě se starými operačními systémy a hardwarem. V režimu CSM je například možné spouštět systém z disku se starou tabulkou rozdělení a zavaděčem MBR. Naproti tomu nativní bootování v režimu UEFI vyžaduje, aby disk s operačním systémem měl rozdělení typu GPT.
Důvod, proč AMD bude UEFI spouštění systému vyžadovat, je možná to, že tento režim je nutnost, má-li být dostupná technologie PCIe Resizable BAR (neboli AMD Smart Access Memory). Ta nejde v režimu CSM zapnout. UEFI spouštění je také nutné pro aktivaci zabezpečeného spouštění (Secure Boot), které zase vyžaduje Windows 11.
AMD neuvádí, co přesně grafiky Radeon RX 9000 z režimu UEFI potřebují nebo z jakého důvodu není použití CSM oficiálně podporováno. Firma píše, že je důležité použít režim UEFI, aby byla zajištěna optimální kompatibilita, výkon a obecný „user experience“.
To fully leverage the benefits of UEFI, only UEFI Mode will be officially supported starting from the AMD RDNA™ 4 generation of graphics cards (Radeon™ RX 9000 Series Graphics and later).
It is important for your PC to be configured for UEFI Mode to ensure optimal compatibility, performance, and user experience with your AMD Radeon™ RX 9000 Series and newer graphics cards.
Ve skutečnosti karty poběží. Ale bez záruky, že všechno bude fungovat
Podle toho, co zatím víme, v tomto případě „není oficiálně podporováno“ naštěstí neznamená, že GPU neumí bez UEFI spouštění vůbec fungovat. Znamená to jen, že výrobce takový provoz nechce oficiálně podporovat ve smyslu záruky či „schválení“.
Podle toho, co víme, Radeony RX 9000 v legacy CSM režimu (na desce s opravdovým před-UEFI BIOSem to už asi moc lidí zkoušet nebude) normálně naběhnou i do Windows, až na to, že budete muset odkliknout varování (zobrazené ovladači Radeon), že tento režim není z pohledu výrobce podporovaný a některé funkce nemusí fungovat korektně. Zatím není známo, jaké přesně problémy se případně v nepodporovaném režimu můžou objevit.
Je pravda, že používáním karty bez UEFI spouštění asi přicházíte o nějaký herní výkon, protože nemůže být aktivní PCIe Resizable BAR / Smart Access Memory. Tato funkce obvykle ve hrách pomáhá výkonu.

Řada aktuálně běžících počítačů se asi s požadavkem na nativní UEFI spouštění může dostat do křížku, protože ač je dnes už UEFI všude, hodně uživatelů možná i nevědomky pořád používá režim CSM. V takovém případě je možné režim desky přepnout v nastaveních BIOSu (vypnutím CSM). Pokud ale máte operační systém Windows nainstalovaný na disk s rozdělením MBR, je třeba disk předtím zkonvertovat na rozdělení GPT. Dobrá zpráva je, že Microsoft poskytuje nástroj MBR2GPT, který to umožňuje udělat bez reinstalování Windows. AMD ukazuje kroky, které jsou třeba k následnému přepnutí desky do režimu UEFI, zde.
Windows 11 také oficiálně vyžadují UEFI režim
V podstatě lze říct, že pokud letos a v následujících letech budete používat CSM (tedy ne nativní UEFI spouštění), stejně se už v takové neoficiální zóně budete pohybovat. Buď totiž budete muset pořád používat Windows 10, kterému od podzimu končí podpora (pravda, je tu možnost si zaplatit prodloužení, z našeho pohledu to ale nejsou dobře vynaložené peníze, ty raději investujte do upgradu PC a OS), nebo máte Windows 11 navzdory požadavkům nainstalované na počítači bez UEFI spouštění (a tím pádem bez Secure Bootu), což je také oficiálně nepodporované (a budete čas od času muset řešit ruční vynucení upgradu na novější verzi, aby vám chodily aktualizace).
Asi tedy není úplně nehorázné, když AMD přidalo UEFI bootování přímo do požadavků nových grafik. Z pohledu firmy to asi bude výhoda kvůli zjednodušení softwarové podpory a testování tím, že se omezí počet různých konfigurací, na které je nutné brát ohledy (jestli se tím třeba i nějak zjednodušuje hardware, to nevíme).
Zdroje: VideoCardz, AMD
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
Je to takový bordel v pojmech. Ono to z článku tak nějak vyplývá, ale neznalý člověk bude zmaten.
Prostě jiný „BIOS“ než UEFI už řadu let neexistuje, vlastně správně to ani neni BIOS ale UEFI.
Ale jedna malá část UEFI stále napodobovala starý BIOS a to spouštění PC. Dělalo se to kvůli kompatibilitě, takže ten hardware ani nepoznal, že je na UEFI desce, během spouštění se to tvářilo jako BIOS. Potom to začalo být volitelné a pokud to staré spouštění chtěl člověk zapnout, musel zapnout položku CSM. No a časem bude jen to nové UEFI spouštění bez MBR. Tak ale pokud AMD karta funguje, jen na to AMD oficiálně nedává podporu, tak je to asi v pořádku.
Nakonec, jak bylo řečeno, mám v CSM už jen v PC u rodičů. Doma to mám v UEFI kvůli Resizable BAR.