Rusko vyrábí PC s vlastními ARM procesory Baikal-M, 8×Cortex-A57

Baikal BE-M1000 v domácích ARM počítačích pro ruské úřady

V poslední době jsme tu bylo několik zpráv o různých pro nás exotických procesorech, které vznikají na „východě“ ve snaze o počítačovou nezávislost. V Rusku plánují procesory a počítačů s architekturou RISC-V, ale vypadá to, že tato země má teď už i vlastní procesory ARM. A také už na nich začíná stavět počítače, takže tamní úřady možná brzo budou mít desktopová ARM PC s Linuxem, jaká na západě moc nevznikají.

Za tímto počinem stojí ruská technologická firma, o které jsme už jednou informovali: Baikal Electronics. Před šesti lety u ní šlo o procesory MIPS, SoC Baikal T1, ale mezitím stejná firma vyrobila také procesory ARM, které jsou z hlediska softwarového ekosystému atraktivnější. A nyní se na trhu objevují hotové počítače s těmito procesory pod značkou iRU. Tato PC jsou určená jako u ostatních podobných projektů pro státní správu a podobné subjekty.

Baikal BE-M1000

Procesor, na kterém jsou založené, se jmenuje Baikal-M (nebo delším označením Baikal BE-M1000) a také není úplně posledním výkřikem techniky, ovšem zajímavost nepostrádá. Podle specifikací výrobce jde o procesor s osmi jádry Cortex-A57. To je poměrně stará architektura, oznámená v roce 2012 jako první 64bitové jádro ARMu. Navíc zde bude na poměrně nízkém taktu jen 1,5 GHz. Jádra jsou uspořádaná do čtyř klastrů – po dvou vždy s 1MB L2 cache, dále má procesor ještě 8MB L3 cache.

Je to dost podobná konfigurace, jakou měl neúspěšný pokus AMD o ARM procesor pro servery, Opteron 1100 s kódovým označením Seattle. Ten nicméně měl frekvence trošku vyšší, až 2,0 GHz.

Baikal BE-M1000 (Zdroj: ITWeek.ru)

Jednovláknový výkon by tedy asi mohl být i horší, než má Raspberry Pi 4 (nebo Raspberry Pi 400), jelikož Cortex-A57 má horší IPC než vylepšený Cortex-A72 z roku 2015 použitý ve čtyřkové malině. Ale mnohovláknový výkon by měl být snad už lepší.

Procesor má integrovanou grafiku také od ARMu, a to Mali-T628/Midgard s osmi jádry na 750 MHz, měla by podporovat OpenGL ES 3.0, OpenCL 1.1 a DirectX 11 a dekódování HEVC, H.264 a VP8, MPEG 4 ASP, VC-1, MPEG 2 a AVS a RealVidea.

Paměťový řadič je dvoukanálový a podporuje DDR4-2400 nebo DDR3-1600 i s ECC. Dále je obsažen řadič SATA (dva porty) i PCI Express 3.0 s šestnácti linkami (×8/×4/×4) a také řadič USB 3.0 (dva porty) a USB 2.0 (čtyři porty).

Schéma procesoru Baikal BE-M1000 (Zdroj: Baikal Electronics, via CNX-Software)

SoC má integrované dva 10Gb/s adaptéry Ethernet (snad i včetně PHY) a dále dva jen gigabitové (už bez PHY). To asi ukazuje, že jeho primární určení bylo asi v oblasti síťové infrastruktury, ne pro klientská PC. Kromě toho jsou přítomná další rozhraní jako GPIO, UART, SPI, I2C, I2S, SMBus a SD pro čtečku karet nebo úložiště eMMC 5.1. Výstup na monitor je možný přes LVDS nebo HDMI, ale maximální rozlišení je zdá se 2560 × 1440 bodů při 60 Hz.

Prezentace ruského procesoru Baikal BE-M1000 (Zdroj: technolong)

TDP procesoru Baikal-M by mělo být 35 W, výrobní proces je 28nm a čip vzniká v továrnách TSMC, má 240 mm² a obsahuje údajně víc než dvě miliardy tranzistorů.

ARM desktopy a all-in-one PC

Počítače iRU Opal založené na tomto procesoru jsou nabízené v provedení Micro ATX desktopu (v klasické microtower skříni) a v kompaktním „SFF“ provedení, kde by asi mohla být použitá stejná mATX deska, ale s nízkoprofilovými sloty PCI Express. Konfigurace bude možné upravit a lze mít až 32 GB paměti DDR4, až 1TB SSD a až 3TB HDD (tyto komponenty už ale lokální ruské výroby asi nebudou).

Vedle desktopů Opal je v nabídce také all-in-one počítač iRU Agat se stejným hardwarem, ale zabudovaným do monitoru s úhlopříčkou 23,8″. Použitý je u něj LCD panel typu IPS s rozlišením 1920 × 1080 bodů. Všechny tři verze by se teď měly dostávat do sériové výroby.

Počítače iRU Opal a all-in-one iRU Agat s procesory Baikal BE-M1000 (Zdroj: Baikal Electronics)

Software těchto počítačů bude odpovídat požadavkům na lokální původ a kontrolu – je v nich Astra Linux s balíkem MyOffice, ViPNet SafeBoot, PAK Sobol a dalšími aplikace (browser, mailový klient); všechny programy budou schválené ruským ministerstvem telekomunikací pro použití v státních úřadech.

Tam bude asi také hlavní odbytiště, na prodej budou iRU Opal a Agat jen v rámci větších zakázek v „B2B“ režimu (respektive B2G). Je proto dost nejisté, zda se někdy tyto počítače, nebo aspoň jejich základní desky objeví ve volném prodeji pro případné zájemce o počítačové kuriozity a alternativní platformy.

Zdroje: Baikal Electronics (1, 2, 3), CNX Software, technolong

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší

Americké sankce na nějakou dobu odstřihly čínský koncern Huawei od nejmodernějších architektur ARM a výrobních procesů u TSMC, ale firmě se, zdá se, podařilo přežít a možná i posílit. Zatímco samotnou křemíkovou výrobu se bude nějak snažit suplovat SMIC, po stránce architektury divize HiSilicon už před zákazy vyvíjela vlastní jádra CPU a teď se s nimi dostala na překvapivě dobrou úroveň. Celý článok „Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší“ »

  •  
  •  
  •  

ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba

Zní to jako zákon schválnosti – jen nedávno prosákly informace, že příští jádro Cortex od ARMu nebude jen další v řadě, ale že s ním firma chce smazat, nebo aspoň plus minus dohnat náskok architektur Applu. To ale vyžaduje mimořádný skok ve výkonu a možná se to úplně nepovede. Podle drbů, které se objevily na internetu, má prý jádro s kódovým označením Blackhawk (zřejmě Cortex-X5) značné problémy se spotřebou. Celý článok „ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba“ »

  •  
  •  
  •  

ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk

Sotva Samsung uvedl do telefonů svůj procesor Exynos 2400, už se objevily zvěsti o jeho nástupci, Exynosu 2500, který by měl pohánět příští generaci telefonů Galaxy. Zatímco Exynos 2400 příjemně překvapil proti dost negativním očekáváním, Exynos 2500 by prý mohl být takřka pecka. Dokonce přicházejí informace, že může porazit ve výkonu krále telefonních procesorů Apple a jeho SoC A17 Pro, což je ale asi třeba brát s hodně velkou rezervou. Celý článok „ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *